Situatie CRITICA - Bebelus cu atrezie de esofag

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

Fagu,

Oamenii reactioneaza diferit in fata suferintei. Cind vad, de pilda, un accident de circulatie, multi se inghesuie sa nu piarda detaliile morbide, pentru a le putea povesti apoi cunoscutilor. Altii isi acopera ochii sau pleaca, pentru ca sunt prea impresionabili. Doar citiva isi fac curaj, spun "Doamne ajuta" si incearca sa dea o mina de ajutor celui aflat in suferinta.
Exista printre martori si oameni care invoca "selectia naturala". Probabil ca asa a aparut si nazismul. Se poate ca asta sa fie singura reactie de care sunt in stare.
Nu trebuie sa fii suparata pe ei, ci sa-i compatimesti. Exista si malformatii ale sufletului, foarte greu reparabile. Exista oameni care nu sunt in stare de trairi umane, desi vorbesc, rid sau ii doare. Sa-L lasam pe Dumnezeu sa-i judece. Si sa-L rugam, tot pe El, sa-L ajute pe Andrei!

PS. Am citit multe mesaje de acest gen. Prima mea reactie a fost de indignare. Apoi, m-am resemnat. Acum - ii compatimesc. Si-mi pare rau ca nu sta in puterea mea sa-i ajut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mish spune:

Draga Dragos,

Din punctul meu de vedere, nu trebuie sa-ti pierzi nici un strop de energie chinuindu-te sa descifrezi rautatile uneia/unuia care , cu mintea lor putina, nu sunt in stare decat sa debiteze tampenii.
Suntem atatia -si ma refer nu numai la cei care scriu la subiectul vostru, ci si la cei care-l citesc numai, cum e fiica-mea- care se gandesc la voi si se roaga pt. dragalasul de Andrei, ca zau daca mai au importanta ideile bolnave emise de unul sau altul!
Noi va dorim din suflet putere si sanatate multa la toti trei
si nu uitati ca Dumnezeu e mare!

Cu mult respect pt. niste parinti adevarati,
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fagu spune:

Dragi prieteni,

Va multumim din suflet pentru gandurile bune si pentru ca sunteti alaturi de noi.

In urma investigatiilor medicii au decis astazi ca blocajele lui Andrei sunt de fapt crizute de epilepsie. Descrierea comportamentului lui de catre Doina, din pacate, corespunde cu cea ce am citit si eu despre astfel de crize. Trecem asadar la pasul de medicamentatie pentru aceasta problema, acum. Operatia a ramas deocamdata pentru urmatoarea vizita a Dr. Foker in vederea interventiei pentru bebelusul macedonean. Raceala se indeparteaza.

Numai bine,

Andreiut, Doina si Dragos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilibv spune:

Draga Fagu si Doina,

Daca nu poti sa-i faci unui om un bine , atunci macar rau sa incerci sa nu-i faci. Din pacate sunt destui oameni care nu gandesc prea mult inainte de a face o afirmatie si unii care chiar ii ranesc pe altii fara sa le pese.
Dar totusi... exista si OAMENI care ajuta, care le sunt alaturi semenilor lor, care pretuiesc viata si fac orice pentru a salva un suflet.

Multa sanatate micutului ! Multa sanatate si putere voua, parintilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Draga Doina & Dragos,

Nu va mai amarati si cu asta acum. Nu toti suntem la fel. Eu sunt alaturi de voi si ma rog pentru sanatatea lui Andrei. Prin dragostea voastra si vointa si lupta voastra sunt sigura ca veti invinge!

Tot binele din lume vi-l doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Doina, Dragos - o sugestie - puneti-va site-ul cu informatii despre Andrei ca semnatura sau macar ca pagina de internet in profil, ca toata lumea sa poate afla intreaga poveste.

Cu bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Doina, Dragos
Am citit acum povestea voastra si am plans. Am vazut pozele din iunie, aveti un copil extraordinar, e frumos si are niste ochi deosebit de expresivi. Va este foarte greu, insa exista mai mult de O speranta sau O sansa pentru copilul vostru, si important este ca se afla intr-o clinica unde se face tot posibilul pentru el. Si mai important este sa fiti optimisti, si uniti, sa nu uitati ca foarte multa lume e cu gandul si sufletul alaturi de voi.
Va doresc multa sanatate si puterea de a trece cu bine prin perioada asta critica si sa il vedeti pe Andrei alergand prin casa rpintre lucrurile cumparate pentru el. Si asa va fi, sunt sigura!
Cat despre cei care trimit mesaje de genul "nu chinuiti copilul" nu numai ca nu au suflet si omenie si Dumnezeu, dar nici macar nu se gandesc ca puteau fi ei in locul vostru asa ca macar sa se abtina chiar dc gandesc atata de urat.
Asteptam vesti noi si bune! Va pupam cu drag.Ripley si Ana Ecaterina(10.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaluD spune:

Ripley, .


Raluca, Emi cea scumpica si bebelusa Ina

Ajutati-l pe Andrei sa traiasca!
http://83.103.236.3/Andrei/index.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fagu spune:

Dragi prieteni,

se pare ca medicatia isi face efectul. Andrei nu a mai facut crizute in ultimele zile, si in afara momentelor cand este foarte suparat ca are nasucul infundat din cauza racelii, baietelul lui tati este binedispus. A inceput sa asculte muzica si zambeste cu gurita pana la urechi la anumite melodii. Vineri a iesit pentru prima data in afara spitalului (cu toti senzorii dupa el si un monitor portabil). A stat pe terasa si s-a uitat la curtea interioara verde, a ascultat pasarelele cantand si copilasii tipand in joaca, apoi a dormit linistit.

Doamne ajuta,

Andrei Doina si Dragos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Oh ce veste buna! Multumim ca ne tii la curent! Tinem pumnii in continuare si ne rugam pentru Andrei si pentru voi!

Mergi la inceput