Situatie CRITICA - Bebelus cu atrezie de esofag

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fagu spune:

Dragi prieteni,

acum am aterizat si eu, si va dau pe nerasuflate cateva vesti.

Dr. Foker a venit pe 19. Este un domn de o valoare deosebita, foarte modest, profesionist desavarsit.

Din pacate Andrei a racit; a facut o bronsita virala, iar starea lui destul de grava nu a permis o operatie atat de lunga, astfel ca medicii din ICU ne-au recomandat sa nu il operam, si chirurgii au fost si ei de acord. Astfel incat operatia a fost amanata pana cand starea lui Andrei se va imbunatati.

Din fericire Dr. Foker nu a venit degeaba, pentru ca a operat totusi un alt bebelus din Macedonia cu o problema la fel ca a lui Andrei, insa fara alte repercursiuni pulmonare etc, asa cum a fost in cazul lui Andrei.

Dr. Foker va reveni fie cand va fi mai bine Andrei, fie in patru saptamani, cand oricum va trebui sa intervina din nou la bebelusul macedonean.

Revin cu poze in zilele urmatoare.

Andrei, Doina si Dragos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Fagu, ii doresc insanatosire rapida lui Andrei!!! Sa fie puternic curand!!!

Fiecare dimineata e un nou inceput

Sinzi, Radusi David



David



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fagu spune:

Dragi prieteni,

Am actualizat site-ul si am pus cateva poze noi /photo.htm.

Pentru cei care au rabdare sa downloadeze un filmulet de aprox 70 MB cu Andrei, il gasiti la http://83.103.236.3/andrei.wmv .

Andreiut a fost putin mai vesele zilele astea. Vineri seara chiar a tinut-o pe mami de vorba pana seara la 12, dupa o zi intreaga de somn . Este iar fomist si i-au mai marit portia.

Raceala nu ne-a trecut, ne luptam cu ea, dar parca suntem ceva mai bine dispus.

Numai bine,

Andrei, Doina si Dragos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fagu spune:

Dragi prieteni,

Doina a primit pe e-mail urmatorul mesaj:

"On 6/26/06, Dana Rogoz <danarogoz@gmail.com> wrote:
Fie-va mila de copil. Nu-l mai chinuiti ca sa va faceti voi populari si sa faceti bani. Credeti ca-l ajutati daca-l tineti in viata si-l operati la fiecare doua saptamani? Asa viata ii oferiti?"

Deoarece numele imi suna cunoscut, am cautat pe google sa vad despre ce/cine este vorba.

Presupunand ca vedeta de 21 de ani sau cel care se intrupeaza electronic in persoana ei este un cititor al acestui forum, il invit sa-si verifice e-mailul. Ne poate de asemenea contacta pe telefoanele deja puse la dispozitie sau chiar propune o intalnire pentru detalii legate de relatia parinte copil si modul de gestionare al fondurilor stranse. De asemenea exista contactul medicilor de la clinica germana.

Eu personal sunt perplex. Nu imi este clar daca am facut bine postand acest mesaj, deci daca administratorii considera ca am sarit calul, rog a fi sters. Scopul este insa de a ruga frumos pe cei cu pareri de acest tip sa nu ezite sa ne contacteze, sa vorbim, sa va explicam. Nu vrem bani pentru noi. Ii multumim lui Dumnezeu, dar ne-am descurcat bine pana acum, ne-am facut o cariera si un camin, insa costurile medicale sunt prohibitive chiar si in Romania (doar ca aici sunt acoperite de asigurarea medicala). Dorim un copil care sa traiasca fericit toata viata, si de aceea el este acum acolo unde este. Avea totul pregatit pentru a incepe cum trebuie - camera, patut, carucior, jucarii, hainute. Din pacate s-au intamplat o gramada de intamplari nefericite care l-au adus in aceasta stare. Insa daca in aceasta lume exista chiar si doar O sansa ca el sa isi traiasca viata, noi o vom folosi, indiferent ce ar spune oricine.

Eu personal inca mai cred in convertirea celor care nu inteleg ce inseamna dragoste de parinte si iubire de viata. Oare este simplu sa stai sa citesti un articol si sa te gandesti "mai bine il lasau sa moara!"? Nici macar o pisica nu merita un astfel de gand, dar o fiinta umana care are O sansa.


Despre Andrei: De ieri starea i s-a inrautatit brusc, si nimeni nu-si da seama de ce. Are momente cand nu reuseste sa respire si se brahicardizeaza, desi plamanii arata in regula. Medicii il investigheaza in continuare pentru a gasi o cauza a acestui comportament ciudat.

Va multumim tuturor celor care aveti timp pentru un gand bun,

Andrei, Doina si Dragos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaluD spune:

Sunt stupefiata.
Cine a scris asa ceva nu are copii, nu stie cum te lupti cu tot sufletul, ca parinte, pentru a-i ajuta.
Ce le umbla unora prin cap...
Defetismul nu este o solutie, chiar daca e cel mai simplu sa zici "ce-o fi, o fi" si sa te dai invins de soarta.

Sanatate lui bb Andrei! Treceti voi si peste asta, cum ati trecut peste multe alte hopuri.


Raluca, Emi cea scumpica si bebelusa Ina

Ajutati-l pe Andrei sa traiasca!
http://83.103.236.3/Andrei/index.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

in ultima vreme nu am prea avut timp de scris,din cauza unei probleme medicale a mamei mele,deci am si "vizitat'spitalele din greu.de citit insa am citit tot ce se posteaza,am urmarit cu sufletul la gura evolutia acestui copil si de fiecare data cand intram pe net imi spuneam:da Doamne sa gasesc vesti bune despre Andrei!

se pare insa ca sunt si altfel de modalitati de gandire,mult mai "paguboase"!dragi parinti incercati de soarta,ignorati aceste ganduri negative si mergeti inainte.ce ati facut pana acum ati facut foarte bine,copilul arata nemaipomenit,si merita sa luptati pentru el asa cum numai un parinte stie sa o faca!

sunt convinsa ca bebe Andrei va trece cu bine si peste acest episod de alterare a starii lui clinice pentru ce este un mare luptator si vrea sa traiasca!

multe sanatate lui bebe Andrei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisanti spune:

Dragii mei Dragos si Doina,

Eu pot chiar spune ca pana si o persoana care nu are copii nu poate spune asa ceva. Este inadmisibil gestul acestei persoane care se ascunde in spatele unei adrese de mail.

Eu ma intreb daca macar acea persoana a avut ,inainte sa va categoriseasca atat de ingrat, curiozitatea (nu e cel mai potrivit cuvant) sau macar bunavointa sa citeasca povestea lui Andrei. Orice om inteligent si cu suflet ramane inmarmurit si impresionat atat de puterea voastra cat si de cea a lui Andrei. Ma intreb de asemenea daca d-na Dana Rogoz a comparat pozele lui Andrei dinaintea plecarii in Germania cu cele puse recent pe site pentru a vedea ca Andrei arata mai bine de cand cu plecarea afara.

In plus, cred ca acesti doi parinti care se lupta din toate puterile sa il ajute pe Andrei trebuie incurajati, ajutati si chiar laudati pentru eforturile pe care le fac pentru ca lui Andrei sa ii fie mai bine.

Daca cumva persoana respectiva este membru al acestui forum (sau chiar daca nu este) ar putea macar sa le ceara scuze parintilor pentru absurditatile pe care le-a scris. Iar daca si in ceasul acesta le considera adevarate... atunci ... mare iti e gradina, Doamne!

Crisanti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Mie mi se pare inadmisibil acel email! Este o persoana lipsita de suflet! Si nu stiu daca este neaparat al vedetei, poate sa fie o potrivire de nume. Oricine ar fi, sa-i fie rusine!

De ce am intervenit? Desi nu am postat pana acum, v-am urmarit cu mare interes si speranta povestea. Am suferit ca Andrei nu a putut fi operat de profesor si sper ca data viitoare sa fie operat si sa fie bine. Si vreau sa va spun ca ceea ce faceti voi este minunat si nu trebuie sa abandonati. Luptati in continuare!
Sanatate multa micutului luptator, iar voua va doresc multa putere!

Claudia

o carte pentru un copil-si tu poti ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Dragos, imi pare rau ca Andrei nu se simte bine. Sper sa se vindece cit mai repede!

Am vazut ultimele poze, este atit de dragalas! Ce mult as vrea sa scape mai repede de toate operatiile si sa se intoarca acasa.

Imi pare rau ca sint oameni care fac si spun lucruri aberante. Eu te sfatuiesc sa nu ii asculti. Eu cred ca durerea unui parinte care are copilul bolnav este foarte mare, chiar daca nu intelege oricine lucrul asta.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Poze de la Mot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

multa, multa sanatate lui andrei!
e trist ca exista persoane care trimit astfel de mesaje unor parinti si asa indurerati... e normal sa luptati din toate puterile pentru copilul vostru, si va doresc din suflet sa aveti mereu aceeasi forta fiindca e o lupta grea...

Mergi la inceput