Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (48)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Noki TE OMOR!
Ma speriasem fata draga, ca am citit aiurea, chioara de somn cum sunt si am crezut ca esti ACUM insarcinata

Mamica Ilincai Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

vroiam sa va mai intreb ceva:
eu am tot strans la congelator laptic si daca i l-as da numai pe ala, m-ar tine cred vreo...1 saptamana.
dar eu ma gandeam sa-i dau cate 1-2 mese /zi din acela si restul formula.
asta ca sa-i dau pe o perioada mai mare de timp lapte de tatza.

voi ce ziceti???
astept sfaturi.

joy si Vlad Andrei 01.12.2005
ardeiasul meu umplut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

hehe, mai, unde ma laudam eu ca fi-mea doarme noaptea... ce credeti ca-mi facea tati?? nu0mi zicea cat e ceasul, din acelasi considerent ca "ma stresez"... asadar anunt ca fi-mea mananca de cateva zile bune pe la 3-4 dimineata. si tati, care dupa 3 ani de-ai mei de forum e expert in puericultura, zice sa las copilul in pace si sa nu o chinui... oricum, mananca la 11, la 3-4, si apoi la 9,30-10 dim. deci o pauza mai lunga tot face...

noki, inteleg ca esti cu cititul pe la sfarsitul lui martie, ca io pe 6 aprilie am avut confirmarea ca de data asta e ok.
dar imi amintesc cum am intrat la voi si-am ordonat nitel lista, daca va mai amintiti, tot pe la sf lui martie, cand lista era o abrambureala totala, faceam nitica "ordine" ca sa ma inscriu in toata regula... ce era amuzat atunci e ca tot intrebati cine a refacut-o... daca mai tineti minte...

tonculica, bine ai venit!

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.nazdravani.ro" target="_blank">Nazdravani de august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

bei, citii si io articolul ala...

si am ramas la asta: "in plus, mai pot primi lapte praf gratuit sugarii sanatosi la care medicul a constatat o crestere nesatisfacatoare din cauza absentei sau insuficientei cantitative a laptelui matern, "
asadar si prin urmare, tot la nivel de interprtare ramane!

ca ma uimeste e scarpinatura olteneasca prin care sa da reteta... de la pediatru scrisoare medicala la medicul de familie.. bla bla...

dar daca nu se da, vreau sa vad ma si eu campania frumoasa pro alaptare, in spital, sa te invete toate cele
hehe... da' banuiesc ca asta e ca la romani, intai cream forma, apoi fondul, nu?

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.nazdravani.ro" target="_blank">Nazdravani de august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

NOKIIIIIIIIIIII
credeam ca ai ramas acum insarcinata iara....deja incercam sa calculez cam cand vei naste
ti-ar fi placut????

joy si Vlad Andrei 01.12.2005
ardeiasul meu umplut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Neatza everybody!
Ce vreme nasoala..tocmai cand facusem planuri cu CORAP ca azi cand mergem in parc ne oprim si la bisericutza si impartasim copiii
AoleuNoki ce m-am speriat fato, am crezut ce esti acuma gravi...uff ce emotii mi-ai dat, ca tot se vb zilele trecute de gravide din nou
Feli te ajut eu cu citatul din latina "De gustibus non est disputandum"...ce vrei absolventa de filologie, am facut latina 4 ani..mama ei
Trec diseara pe la tine sa iau alea, vb pe privat cand si cum facem

Noi azi la 5 mergem la doctor sa vedem cum e cu piciorusele Mirunei, sa ne tineti pumnii.
Cristina merci ptr raspunsul la problema cu borcanasele. Dar tot mai e ceva...suntem noi diversificate dar inca n-am papat banana si piersica, ceea ce contine borcanasul, asta ma doare, poate sa faca alergie ceva?

Fetele care mai dau borcanase, ce ati mai gasit bun? Ripley in tine imi pun baza ca tu mai stii ce si cum cu alergiile.
Ma duc sa dau papa la fata si revin

Madau si Miruna (15 dec 2005)
POZICI, POZICI NOI
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">ASA S-A NASCUT MIRUNA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madutza10 spune:

quote:
Originally posted by Ripley

Paulai, la multi ani Andei, numai bucurii sa va aduca, sa fie sanatoasa si papacioasa.
Tonculica, bine ai venit printre noi.
Madutza, noi folosim Lactana de la Topfer. Eu e un lapte de generatie noua, fte bun, cica cel mai apropiat ca si compozitie de cel matern, eu sunt fte multumita de el. E ceva mai scump, de ex o cutie cu 2 pungi de nr. 2 este 450 mii, si tine cam 5 zile jumate. Nu se gaseste chiar in toate farmaciile, insa fata de acum cateva luni totusi au intrat cu distributia mai binisor.
Eu sunt fte multumita de el, Ana il papa cu placere, se dezvolta armonios fara sa fie pufoasa cum am auzit ca fac alte tipuri de lapte (bine, acuma voi stiti ca fata mea e modeala adik lunga si subtire in talie).
Sa va zic de borcanasele Hipp. Ieri i-am dat dupa-masa mere cu morcovi, am murit de ras. Asa de mult i-a placut incat deschidea gura sa-i mai dau si inca nu apucase sa inghita tot. dadea din maini si picioare de incantare. Tare ma bucur ca accepta morcovul intr-un fel sau altul, asa imi va fi mai usor s-o conving cu supica, ca sanse pana acum n-am avut. Dimineata avea un kktzel galben protocaliu si mirosea a om mare :)
Sa nu uit, sunt fte incantata de scutecele Libero, cele fara neimpregnate pt 7-14 kg. Sunt super. Mersi de sfatul de a trece pe ele. Atata doar ca degeaba avem noi 7 kg ca in talie suntem ca la 5 asa ca trebuie sa petrec marginile una peste alta la maximum.
Noki draga, e o perioada, va trece. prea cuminte e Sarah a ta in general ca sa se strice acum.
Nasol cu vremea rea, eu raman la convingerea ca schimbarile de vreme ii afecteaza pe copii mai mult decat pe noi.
Si Ana se scoala imediat dupa 6 de 3 zile, noroc ca sta cuminte pana binevoim noi s-o bagam in seama calumea.
La Cluj dupa zilele ploiase acum e soare si frumos. La 11 dupa ce papam iar morcovei vine mama s-o scoata pe fata sa pot lucra, ca sunt in urma rau de tot cu o lucrare.

Ripley si Ana Ecaterina(10.11.2005)




Ripley ,n-am mai auzit de laptele care i-l dai fetitei dar daca zici ca e bun ,asa e ,poate am sa-l incerc si eu ,de bani nu-i problema ,Milumilul costa la fel deci e ok ...Ti l-a recomandat dr. ?Acum se gaseste mai usos zici?


pupici

ORLANDO_ANDREAS
(9.12.2005)
si MAMI MADA ,
POZE
POZE NOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha2006 spune:

'NEATA de la Deva

Am piedut vreo 3 scutece asa ca nu o sa-mi dau prea mult cu parerea ca nu prea stiu ce ati mai vb, nu mi-a mers netu' vreo 3 zile, si apoi.... curetenia bat-o vina.....

NOKY, ma jur ca am crezut ca vine barza iara la tine

MADUTZA bubu a mea a trecut pe locu 2, ingerasulk tau a intrecut-o, ea la 4 luni si o sapt avea 8.2 kg, sa ne traiasca


Sper ca o sa apuc sa intru mai des cand termina sotioru cu testele auto de pe net ca vrea sa se faca sofer, asa ca se termina perioada mea de sefie pa masina

TONCULINA bine ai venit in gasca


pupici
MIHA SI
IULIA BUBULINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-si-boscu spune:

quote:
Originally posted by cristinamh

bei, citii si io articolul ala...

si am ramas la asta: "in plus, mai pot primi lapte praf gratuit sugarii sanatosi la care medicul a constatat o crestere nesatisfacatoare din cauza absentei sau insuficientei cantitative a laptelui matern, "
asadar si prin urmare, tot la nivel de interprtare ramane!




Mai Cristina, sa stii ca de acum 5 ani de cand s-a inventat chestiunea asta cu laptele gratuit, tot aceeasi poveste era: ca doar ne duceam la pediatru, ii povesteam cat de tare plange bb DUPA ce il puneam la san, cat de la o juma' de ora dupa tzatarit se freaca cu gura de toate alea, si concluziona: insuficient lapte matern, reteta si la centrul "laptarie" dupa cutiile minune.
Minune, pt ca stateau frumusel pe raft pana la momentul X cand intradevar laptaria oficiala dadea faliment, si deveneau utile, ca orice lucru gratuit de la stat.
Stiu ca seamana frapant cu evaziunea fiscala insa ganditi-va si voi la binefacerile psihice ale unei rezerve de ... lapte !


P.S. Sa nu uit: a fost amuzanta intalnirea de la 2 luni la vaccin, o gramada de tzatoase cu buretei de colecatre sub bluza, care se vaitau care mai de care cat de "sublima" si lipsa la apel e productia de laptic... Si pediatra noastra care ne mangaia pe cap, lasa, fetelor, ca trece repede !


Pisi mamica lui Boscu' mic de 5 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Noki, am citit de 4 ori, am crezut ca esti insarcinata!Ce figura ne-ai facut!

Cred ca bebeii au o conspiratie: nici al meu nu a dormit asta noapte!

Joy, la mine nu a venit lapticul tau!si noi abia ne tzaraim!

pentru lapticul tau

eu asta noapte ( care fuse alba ) imi venea sa scot laptele praf din dulap ca eram cu nervii in batista!



Ile si bb Victor - 22 dec
Varsta Victor

Mergi la inceput