Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (48)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Madutza10 spune:

quote:
Originally posted by Noki_Lara

Dau copy-paste!

Mneata fetelor! Nu zic buna dimineata, ca la noi NU e buna!

In primul rand ploaua si ma deprima. Da oricum azi e zi de spalat hainutze la mama acasa, asa ca vax plimbare.

In al doilea si cm important rand am capiat: aseara i-am facut baitza mai devreme teroristei, la 9. A ras un bibe de 165 ml Bebelac cu cereale orez si a adormit tun, la 9.45. Fara tatze papate, ca-i era asa de somn, ca nu a mai putut. Dar cine era fresh la 1.15???? Ghici ciuperca intr-un picior. Fug repede la ea, ii dau suzi, mai doarme pana la 3.15 cand adio! somn si n-am cuvinte. Si da=i si comenteaza si smiorcaie-te pana pe la 4, in ritm crescendo, pana la plansete. Cand, evident, ca sa pot dormi si io ceva, a trebuit sa-i dau de papa si apoi, slava Domnului, a dormit pana la 8. Amu a adormit iar, cred ca inca vreo jumate de ora. Dar zau ca nu stiu ce sa-i mai fac? Sa incerc alt lapte praf?????? Milumilul o tine-o mai bine? E inadmisibil la 5 luni jumate sa se scoale fresh si cu chef de povesti si scandal, cu ditai cepele deschise peste 3 ore jumate de la culcare!

Si cand ma gandesc ca atuncea cand era mica se trezea direct pe la 4-4.30 sa pape si in rest somn-tun. Cine mai era ca noi? Ooooooof, cum se intoarce roata!!!!!



Poze cu mami si Sarah
Varsta Sarah


Buna Noki si al meu s-a trezit azi noapte pe la 2:30 ,se culcase la 22:30 ,asta din cauza ca-i dau Humana Sl acum ca are probleme cu burtica ,cu Milumil imi dormea toata noaptea ,pina la 7-8:00 ,intr-adevar Milumilul tine mult mai bine de foame !
I-am dat-o pe suzi ,a marait un pic dar a adormit ,nu-i dau papita noaptea orice ar fi ,daca plingea ,ceai !


pupici

ORLANDO_ANDREAS
(9.12.2005)
si MAMI MADA ,
POZE
POZE NOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Ahhhhhhaaaaaaaaaaa.....v-am prins! Deci cititi printre randuri! Hi hi hi...pacaleala de dimineatza!


Apropo de asta, ieri in parc una dintre mamicile din gasca mea din parc - care are un baietel, Matei, de cam 9 luni, a venit cu vestea bomba: ii face o surioara!!! Va fi mamica de ianuarie anul viitor! Taaare m-am bucurat pentru ea. Mi s-a facut pielea gaina!

Joy- nu stiu ce sa zic daca m-as fi bucurat sau nu. Socata cred ca ar fi fost cm potrivit cuvant. Apoi reclamanta la Durex ca au probleme la cauciucuri! Apoi...io stiu? Pana la urma cred ca m-as fi bucurat, cu o singura conditie: sa fie tot fetitza!

Am uitat sa precizez cu problema mea de dormitul-nedormitul lui Sarah: buba e nu ca se scoala cu foamete sa pape, ci ca se scoala si beleste okii, nu face nimik doar se foieste rau si scanceste daca ajunge la marginea patutului si fasaie din fas. Mai nou suntem la nivelul omida: mergem in spate, impingand capul si piciorusele. Problema e ca nu se poate intoarce la locul initial.
Daca s-ar scula ca mai demult, la 4, ar papa si nani la loc ar fi boierie! dar asa se tot foieste si scanceste. Si mie mi-e de ea, ca nu doarme, asta ma streseaza. Si se si arcuieste cu burtica. Asta am uitat sa va zic. Ca si cum ar avea gaze.
Oare sa inkid usa la ea si sa o aud numai cand plange? Si in rest sa o las in pace sa faca ce vrea? Ca io ma tot duc la ea, in speranta ca o adorm la loc!


Hai ca v-am zapacit de cap!Iertare!


Poze cu mami si Sarah
Varsta Sarah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Noki m-ai facut praf!!! Cand eram in verve cu curatzenia.....amu' na ca imi vine sa bocesc. Ce vremuri. Si acum ce fericita sunt si atunci ce speriata eram. Maaama ce trece timpul.!!!

Diana mamica de Stefan-Cristian
14.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Mada, am luat de la Hipp piure de mere cu morcovi si piure de banana + mar + piersica. Le-am si gustat sunt fte bune. Si asa cum am scris a hapait la ele de mama focului. Astea sunt recomandate pt copiii alergici, dar eu am sa incerc si altele ca nu e musai sa-mi faca alergie, si nu vreau s-o privez de nimic atat cat reactioneaza bine. Deocamdata dermatita atopica nu stim ce o cauzeaza, dar cu mancarea n-am avut nicio problema.
Madutza, se gaseste Lactana de la Topfer acum mai bine ca inainte, si dc se gaseste in Cluj, in Bucuresti cu atat mai mult n-ar trebui sa fie criza. Mi l-au recomandat farmacistele, inca pediatra mea nu auzise de el. Stiu sigur de cuscra Tania ca ii mai da lu' ginerica si e fte multumita. Si mai sunt fete care dau.
Noki, nu trebuie sa mergi la copil la fiecare miscare, doar dc maraie sau plange. Altfel o obisnuiesti asa si ai pus-o, zic eu. Ana odata pusa in patut seara noi mergem in bucatarie, mai deschid usa sa vad dc a a dormit sau nu cumva a regurgitat si ea stie ca nu vine nimeni s-o mai guguleasca. O gugulim destul inainte de baita si dupa si mami ii spune o poveste mica inainte s-o puna in pat. Ripley si Ana Ecaterina(10.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madutza10 spune:

quote:
Originally posted by miha2006

'NEATA de la Deva

Am piedut vreo 3 scutece asa ca nu o sa-mi dau prea mult cu parerea ca nu prea stiu ce ati mai vb, nu mi-a mers netu' vreo 3 zile, si apoi.... curetenia bat-o vina.....

NOKY, ma jur ca am crezut ca vine barza iara la tine

MADUTZA bubu a mea a trecut pe locu 2, ingerasulk tau a intrecut-o, ea la 4 luni si o sapt avea 8.2 kg, sa ne traiasca


Sper ca o sa apuc sa intru mai des cand termina sotioru cu testele auto de pe net ca vrea sa se faca sofer, asa ca se termina perioada mea de sefie pa masina

TONCULINA bine ai venit in gasca


pupici
MIHA SI
IULIA BUBULINA



Buna Miha ,sa-ti traiasca grasunica ,l-a luat cu mult pe al meu ,chiar ieri am scis dar nu ai apucat sa citesti ,cantarul meu e de vina ,arata cu 1 kg in plus ,sa-l ia dracu' ,are de fapt 7400kg ,ne-am cantarie ieri la dr. dar a mai si slabit de cind imi tot vomita ,avea aproape 8kg ,deci tot a ta ramine campioana !


Apropo fetele ,imi modificati si mie la tabel ,are 7400 kg de fapt ,in loc de 8400 kg !Pleasee!

ORLANDO_ANDREAS
(9.12.2005)
si MAMI MADA ,
POZE
POZE NOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

OFfff ILENUTZA, sper ramana fete pe aici numai cu lap-lap de la tatza...pana hat hat cand or vrea ele sa numai dea.

PISI, eu ma duc acum oriunde sa ma traga de titze sa vada ca abia mai iese un pic, dar zau asa ca nici nu-mi vine sa-mi las copilul flamand ca sa nu creasca suficient in greutate si sa-l pot lua gratuit.
mai ales in baza dr mele ca daca nu a scazut in greutate este f bineeeee.
asa zise ea cand eram eu sucarita ca nu a luat decat 4-500g in luna a III-a..ca e foaaarte bine. si daca nu lua nimic, tot era bien.
daca scadea, era un pic mai nasol....

joy si Vlad Andrei 01.12.2005
ardeiasul meu umplut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Ripley- 2 chestiuni:
1. mamicii din parc de care am povestit mai sus i-am prezis ca o sa aiba fetitza. Si am intrebat-o ce numa ii va pune. A zis Ana. Io, hopa-topa de bucurie! Si i-am zis ca avem si noi o Anutzache in gasca si e taaare frumoasa si cuminte!
2. borcanasele alea cu fructe nu au zahar, nu? Ca vad pe site la Trei ursuleti ca unele borcanase de la Hipp - piureurile de fructe sau de legume - unele - AU zahar.
Io m-am hotarat sa-i dau pe drum. Ma gandesc la ala cu fructe - mere, piersici si inca ceva - deser fructe parca-i zice. Ca despre ala de legume nu zice nimik pe site si nu stiu cum e.
Oricum, trebe sa merg la Billa sa cercetez live. Dar prea ploua.

Poze cu mami si Sarah
Varsta Sarah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-si-boscu spune:

Joy, ideea era ca Toate aveam lapte atunci... dar era conventia cu doctoritza sa ne plangem, sa nu o dea asistenta in gat.

Dar sa tii copilul nemancat sa planga, doar ca sa tii de un principiu cand tu nu mai ai deloc lapte, in nici un caz ! Ca la 20 de ani nu o sa iti multumeasca daca i-ai dat san sau nu, ci pentru ca e sanatos si bine hranit, ingrijit, etc. Dar asta e o alta poveste in care eu nu vreau sa "patrund" pentru ca cica sunt neavizata, ca eu mi-am pierdut laptele deodata, pur si simplu, nu am avut ce sa mai storc..

Pisi mamica lui Boscu' mic de 5 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

helou, helou
naspa vreme!!!
despre borcanele: n-au toate zahar. te uiti pe el si vezi. uite astea nestle cu fructe n-au. si-am mai luat unele de la hipp tot fara
manduta, fata draga, nu mai da reply with quote si nu mai scrie cu majuscule, ca ne cad plombele (si ramanem fara dinti). nu te supara pe noi, da se citeste greu asa.
c

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madutza10 spune:

quote:
Originally posted by joy04

vroiam sa va mai intreb ceva:
eu am tot strans la congelator laptic si daca i l-as da numai pe ala, m-ar tine cred vreo...1 saptamana.
dar eu ma gandeam sa-i dau cate 1-2 mese /zi din acela si restul formula.
asta ca sa-i dau pe o perioada mai mare de timp lapte de tatza.

voi ce ziceti???
astept sfaturi.

joy si Vlad Andrei 01.12.2005
ardeiasul meu umplut



Joy ,eunu mai am lapte de la 3 saptamini si pina atunci aveam prea putin dar nu l-am lasat sa plinga de foame ,i-am dat si milumil ,cind aveam ii dadeam si completam cu milumil ,am suferit ca un caine ca nu am avut lapte dar asta e ,nu-i vina nimanui ,tu stai super bine ca ai avut pina acum !Chiar si fara san ,e un copil sanatos ,a luat in greutate super bine ,deci nu-ti face probleme ,i-ai dat ce ai avut mai bun pina acum dar daca nu mai e ....da-i si lapte praf daca nu mai ai de ajuns !
Despre laptele tinut la congelator ,eu am auzit ca nu prea e bun daca sta prea mult ,acum depinde de bb ,sa nu se deranjeze la burtica ...


ORLANDO_ANDREAS
(9.12.2005)
si MAMI MADA ,
POZE
POZE NOI

Mergi la inceput