Copilasi dragalasi de ianfeb05 (10)

Copilasi dragalasi de ianfeb05 (10) | Autor: crinuta

Link direct la acest mesaj


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70231&whichpage=10" target="_blank"> de-aici am intrat in copilarie

Continuare de la www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70399&whichpage=1" target="_blank">Copilasi dragalasi de ian-feb 05 (1), www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70708&whichpage=1" target="_blank">(2), www.desprecopii.com/forum/post.asp?method=TopicQuote&TOPIC_ID=70882&FORUM_ID=63" target="_blank">(3), www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=71093&whichpage=11" target="_blank">(4), (5), (6), www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72110&whichpage=11" target="_blank"> (7), www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72717&whichpage=10" target="_blank"> (8) , (9)


Noiembrie
23 nov. Alexandru (Bellamia)

Decembrie
15 Victor Stefan (Ana Maria) 9,2 kg/75 cm
21 Bianca Maria (Ingerasu)
22 Rayan (Crinuta) 10,8 kg/83,5 cm
27 Dragos Mihai (Lali) 11 kg/78 cm

Ianuarie
2 Vlad Ionut (Bubu05) 11 kg/79 cm
3 Sebastian (Adana)
3 Sergiu Denis (Coraly) 11 kg/80 cm
3 Mara Theodora (Megg) 8,8 kg
3 Alexandra Beatrice (Ilucae) 9,2 kg/ 73 cm
5 Nectarie Ioan (Adita) 11 kg/78 cm
6 Stefan (aurelrusu)
6 Rares Daniel (o prietena) 10,6 kg/76 cm
7 Andreea Oana (Leta)
8 Andrei Stefan (Amary)
9 Tudor (Tomasa)
10 Sebastien Stefan (Oana Cretu) 9,7 Kg/74 cm
10 Maria Theodora (Cocolino)
10 Ruxandra Maria (V. Erica) 9,5 kg/73 cm
10 Ioana Maria (Anuc)
11 Cosmin David, 11 kg/80 cm. (Mia Tincu)
13 Mihai (amo2004) 11,5 Kg/ 77 cm poze
13 Mihai Cristian (Bdana)
17 Viktor (Monique)
17 Natalia (Lavinia345)
17 Simona Andreea (Andrutza) 10kg/ 79 cm
17 Mandy Stephanie (Alina Maria)
17 Amanda Maria (Cory35) 10,2 kg/ 79 cm
18 Irina Ioana (Witchie)
25 Maria (Danielai)
25 Alexia (Miha T)
26 Bianca Maria (Kris)
26 Albert-Adrian (Rachel Owen)
31 Alexandra Maria (Ubi)

Februarie

4 Andrei Razvan (Tigabita)
4 Iustin Gabriel (Gabi.i)
4 Gabriel (Catiflo) 10,6 kg/ 76 cm
5 Rebecca Andreea (PatriciaArdeleanu) 8,400kg /76 cm
5 Horia-Ioan (danonica)
6 Alexandra (Jone)
7 Elena Stefania (Gabry)
8 David Ran (Sara) 12.750kg.
9 Tudor Constantin (Bestutza)
10 Andrei (Kita)
11 Nicodim (Bagoiu)
11 Stefana (Alipiticot)
18 Cristina Mihaela (Ixxi) 76cm/8.900kg
18 Radu Andrei Alexandru (Amaya) 81 cm/10.350 kg
20 Sebastian (Clara03) 81cm/11,4 kg
21 Matei (Lbelciug) 10,2 kg/ 75cm la 1 an
21 Codrin Stefan (Shobo) 10,8kg /80cm
22 Hana (Magga)
23 Lucian (Crinia)
27 Vladut (Sirimie) 8,75 kg/74 cm Poze


Martie

7 Clara Sophie (Viktoria)

Daca nu va regasiti pe listuta nu inseamna ca nu va mai iubim ci ca nu ne-ati mai scris demult. Dar de-abia asteptam sa va intoarceti la noi!





Eu ma bazez pe termometru digital deoarece ce am eu este de cea mai buna calitate, e de la firma Braun. Am avut de la alta firma, nu zic numele, si a fost dezastru. Asta arata precis, e pe verificate, si oricum nu suport ideea sa ii iau temperatura rectal. Ce fac noaptea cand doarme? In ureche sau frunte o iei imediat si nu deranjezi copilul. Asta e una din nebuniile mele.

Ana Maria, multa sanatate lui Victor.


Erica, da, eu zic ca se poate scoate ghipsul dupa cateva zile. Depinde de entorsa.


Kris, in nici un caz nu ti-as recomanda spital, ci clinica gen Medicover Victoriei, Medlife, dar nu cred ca e cazul, asta doar pentru linistea ta.
Cum ti-au spus si fetele, daca inghitea sticla se taia, nu aveai cum sa nu iti dai seama.

Asta e, niciodata nu putem fi suficient de atente, e imposibil.
Sa vezi cate mustrari de constiinta mi-am facut dupa faza cu cafeaua, iar daca ii va ramane si cel mai mic semn nu mi-o voi ierta niciodata.

Totusi, ma gandesc ca daca mie mi-a trecut arsura cu ulei incins de pe fata ( facusem coaja, aratam oribil), cu atat mai mult ar trebui sa ii treaca lui, mai ales ca a fost mult mai superficiala decat a mea si nu a facut nici coaja, nimic.

Crinuta si Rayan


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ubi spune:

O dragi mamici...o reteta anti-razgaiala exista? Intr-o vreme, o puneam in pat si adormea singura, acum daca ma vede ca ies din camera se pune pe bocit. Eu am lasat-o de cateva ori sa planga cu naduf (eh, si-a curatat bine nasul) dar e atat de convingatoare ca cedez. Mai sunt si vecinii care nu au nici o vina. Treaba e ca eu nu stiu cand s-a rupt filmul- adica cum de atunci adormea bine si acum se alinta.
Ma rog, mai sunt zile in care adoarme singura dar le pot numara pe degete.

Sirimie - Alex mananca Almette pe bucatele mici de paine (miez mai mult). Acum ii place sa muste din felie sau sa apuce singura bucatica si sa o duca la gura. Cascavalul (swaiterul) il tai cubulete mici si ea le papa singura.

Liviana - spui burtica ca o mingie? o, m-am linistit. Si Alex face o burta rotunda dupa ce papa de ma ia cu frica. Dimineata e ca de la Auswitz.





www.ubi.ro/alexandra
www.ubi.ro
http://www.ubi.ro/botez/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ixxi spune:

oana eu stiam ca in lunile cu r nu se mai da vigantol, dupa varsta de 1 an, nu calciu.... si oricum e bine sa/i faci analize inainte, ca sa fii sigura ca intr/adevar are nevoie de el, sa nu cumva sa/i dai prea mult si doamne fereste sa se depuna aiurea.....
eu cristinei nu i/am dat deloc calciu, pt ca nu a avut nevoie.

ubi daca gasesti o astfel de reteta, te rog, spune/mi/o si mie...

nu vrea nimeni sa/mi spuna si mie ce trebuie sa contina dosarul ala de stimulent.....?

Beatrice si piersicuta
Cristina bebe si Cristina copilas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kris spune:

Fetelor, sa stiti ca am gait restul termometrului intreg in bucatarie. Cred ca matusa mea nu a stiut ce-i "ala" si l-a pus in tavita cu ceaiuri. Ce ziceti de asta? A si uitat sa-mi spuna de acest lucru, desi am ? chiar si azi de dimineata. In fine, bine ca totul s-a terminat cu bine!

Ixxi, imi pare rau , dar eu nu te pot ajuta. Eu lucrez din ian, dar la negru. Apropo cele care sunt in CIC, v-au venit banii pe martie? Mie imi veneau de obicei pana in 10 ale lunii plus alocatia fetei, iar acum deja ne ducem in 14 si nu mi-au venit inca. Stiti ceva? Or fi de vina Primariile? Cei de la posta mi-au spus ca nu vin la aceeasi data in fiecare luna.

Noi suntem bine. Maine vine dr. sa ne faca varilix-ul si am emotii ca la fiecare vaccin. Unde il va face? Cele care l-au facut deja, ma pot ajuta? Dar ce reactii adverse poate avea? Pana acum la nici un vaccin nu am avut probleme, decat o mica maraiala si o stare putin apatica.



prima aniversare
kris si Bianca Maria (26.01.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kris spune:

Si pana la urma care va fi urmatorul titlu? Sau ramanem la piticodromul lunii ian-feb 05, mie chiar imi convenea! Ma alatur celor care il sustin. Dar sunt de acord si cu noul titlu

si o seara cat mai linistita!

prima aniversare
kris si Bianca Maria (26.01.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Ubi, Ixxi si eu vreau reteta, pls...chiar acum, ora 23:30 l-am adormit pe Vlad leganat, cand l-am pus in pat s-a trezit si s-a agatat de mine si iar l-am leganat...acum doarme de 15 min...sper ca pana maine dimineata si nu prea devreme...Dupa baie, dupa ce a mancat si l-am pus in pat au inceput urletele, apoi a stat in scaunul de masa, cu noi in bucatarie, aproape o ora si se freca la oki de nu mai putea...si uite asa! Pana la un an, chiar ca a fost parfum, dar de acum incolo sa te tii!!!

Multumesc Crinuta si Ixxi de raspunsul cu calciul, si eu stiam ca vigantolul se da in lunile cu R dupa 1 an, dar de asemenea si calciul. Nu stiu daca ii voi face analize, sa vad ce zice si dr. lui, ca el e ok. Si nu ii voi da calciu de capul meu. Mersi mult!

Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Fetelor aseara am avut niste musafiri care au stat pana la ora 11 si abia la 12 l-am culcat pe junior. Sunt chioara de somn. Iar acum plec la scoala.

Multumim pentru urari! Suntem bine si acum ne temem de constipatie. Probabil a fost doar un deranjament stomacal provocat de schimbarea laptelui (am trecut de la Nestle Junior la lapte Dorna) cu doua zile inainte.

Si pentru sfaturi va multumesc, voi inceca sa fiu mai ferma cu "domnul Goe". Dar e asa de dragutz, ca numa pot supara pe el. Cunoasteti sentimentul, nu-i asa?

Tomasa, bravo tie ca te tii de scoala! Si Bafta!

Apropo de stimulent. sa vedeti ce am patit eu. Am fost acum 2 saptamani la Directia de mUnca sa vad de ce nu primisem nici un raspuns. Si ce credeti ca facusera birocratii? Ma trecusesra la indemnizatie. Mi-au zis ca s-au introdus repede dosarele si au mai introdus si de la unele la altele. Oricum eu nu primisem nimic si nici prea curand nu voi primi pt ca am facut un nou dosar de reordonantare (de data asta) si abia prin mai am sanse sa-mi trimita banii. Nu va mai spun ca vroiam sa-mi schimb si buletinul pe noua adresa si mi-au zis sa nu fac asta ca ei nu imi trec o noua adresa in baza de date. Sa astept sa imi vina banii la vechea adresa si abia dupa prima transa de bani sa merg sa schimb adresa (). Interesantr e ca vechiul apartament l-am vandut.... Ce sa va spun ca pana la urma eu am fost de vina ca ei au gresit, pentru ca adeverinta de la serviciu nu le-a sarit in ochi, nu era cum vroiau ei.

Ana Maria si Victor Stefan (15 12 2004)

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ubi spune:

Mai fac o propunere de titlu. Hai, am inteles ca Piticodromul e cam sinistru dar ce ziceti de Wonderland? Ca si Alice in tara Minunilor, si copii nostri nazdravani sunt intr-o lume a lor minunata.

www.ubi.ro/alexandra
www.ubi.ro
http://www.ubi.ro/botez/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kita spune:

Ana MAria si eu astept banii de ianuarie si februarie in mai; am facut cererea de reordonantare la sf. lui martie; mi-au zis din MAzei ca in mai o sa ma umplu de bani ca or sa imi vina toti odata :))
Parerea mea : sa ramanem la piticodromul lunii ian-feb 05, mie chiar imi convenea! Ma alatur celor care il sustin.
Sirimie mai vazusem prin alta parte un scaunel care se face olita si parca era si inaltator; dar nu mai imi amintesc pe unde, parca prin selgros, dar nu garantez; daca vezi asa ceva sau ceva in masura sa arate ca nu fuge de sub picioarele copilului cand este la chiuveta sa imi spui; nu cred ca cel de la casa Retro este pt. asa ceva caci abia ii incap piciorusele pe el, iar daca vrea sa paseasca in stg sau dr. cade de pe el;

Kita(Alina) si bebe Andrei (nascut pe 10 februarie 2005)
album

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

Wonderland of girls and boys of Jan-Feb 2006

or

Little girls and Little boys of Jan feb 2006

kris, ma bucur ca ai gasit termometrul si ca totul e ok. cu chestia cu munca, ssstttt .........

Anda, nu stiu ce ai vrut sa spui ieri, poate te-ai adresat gresit mie, ca nu am gasit nici un mesaj pe YM. Gindindu-ma ca poate fi important/urgent si tu erai on-line, am zis si acolo ceva aseara. Cred ca nu era asa de greu sa raspunzi ca a fost o greseala...sau nu...anything...
Patricia si Rebecca (05.02.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Iar am ajuns la pagina 11 si nimeni nu deschide capitol nou. Ce facem?
Vad ca nici la titlu nu e clar ce alegem.
Mie mi-e indiferent, imi place si piticodromul si varianta Patriciei.
Ar mai merge " Nazdravani de ian-feb 2005".


Rayan ne-a trezit pe la 9 si ceva in dimineata asta, exact in singura zi de weekend.
Nu pot intelege, mai ales ca aseara am fost plecati si a adormit pe la 1:30. In timpul saptamanii abia se trezeste la 11 iar azi la 9 se ceva?

Aseara ne-am plimbat pe malul marii, " plimbat" fiind mult spus, deoarece noi alergam dupa Rayan care era in culmea fericirii. A si cazut de 3 ori impiedicandu-se, deoarece alerga, nu mergea, dar a continuat.
Cand l-am dus la masina a inceput sa urle de suparare.
Asa ca, Ana Maria, si Rayan e in criza de personalitate. Cum nu-i convine ceva se pune pe urlat, spre disperarea mea.

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput