Hidronefroza

Hidronefroza | Autor: Myra30

Link direct la acest mesaj


Buna tuturor,
Spre disperarea mea la ecografia din sapatamana 21 s-a descoperit ca bb are o dilatatie bilaterala de bazinet renal (6 si respectiv 7,3 mm, cu o lungime renala de 20 mm). Stiu ce inseamna asta, dar astept cu nerabdare sa-mi spuneti cum ati rezolvat problema toate cele care ati trecut prin asta. O zi frumoasa tuturor!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Si Luca al meu a fost diagnosticat cu hidronefroza laterala cand s-a nascut. Timp de un an a stat pe antibiotic, o doza de intretinere, iar la urmatorul control nu a mai avut nimic.
S-a rezolvat de la sine, cum se intampla in majoritatea cazurilor, si nu a fost cazul de interventie chirugicala.
Sanatate multa puiului tau si nastere usoara!

Ciuf (38+) si Luca (11.11.2003)
http://community.webshots.com/user/ciufuletz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Myra30 spune:

Multumesc mult pentru raspuns. Esti o scumpa. Ma bucur sa aflu ca exista si cazuri care s-au rezolvat favorabil. De cand am aflat diagnosticul am citit tot ce am gasit in materie de hidronefroza, dar nimic nu se compara cu un raspuns venit din partea cuiva care a trecut direct prin asta. Mi-ai fost de mare ajutor. Pupici dulci tie si minunatului tau Luca. O zi frumoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cypocs spune:

intra la mamici de mai-iunie si intreab-o pe Maggy, stie foarte bine ce e asta , a vorbit cu multi doctori .Si mai e o mamica dar nu mai tin minte cum o cheama .Sanatate la bebel!!

ALIA 35W
http://tickers.TickerFactory.com./ezt/d/1;10042;30/st/20060515/dt/7/k/9ad9/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Myra30 spune:

Alia,
Merci mult. Sper ca Magghy sa-mi poata furniza mai multe informatii. O zi frumoasa si sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Myra30, o sa mai caut link-uri despre hidronefroza, dar in engleza. Daca te pot ajuta cu vreo traducere sa-mi spui.
Cert este ca eu ultima ecografie pe care am avut-o in sarcina cu Luca a fost pe la 15 sapt. cand nu s-a vazut nimic.
Iar dupa ce l-am nascut pe bb, habar n-aveam de ce ne va astepta. Si timp de 24 de ore nu mi-a facut deloc pipi, numai caca. Si atunci au inceput investigatiile. Ni s-a spus din spital ca este destul de comun diagnosticul asta. Mi l-au bagat pe supliment de laptic, iar a doua zi cand ne-au eliberat din spital am ajuns la Urgenta cu el ca iar nu facea pipi.
Am ajuns la un urolog care terminase la Harvard si de care am fost tare multumiti. A fost de un adevarat suport moral pentru noi. I s-au facut iar ecografii si radiografii. Diagnosticul a fost: reflux urinar gradul 3-4. Aceasta era cauza de ureterele se dilatasera asa de rau.
Ne-a spus ca majoritatea cazurilor au fost rezolvate de la sine si ca el pana la un an nu intervine chirurgical. Doar cu o doza de intretinere de antibiotic.
In primul mesaj am scris hidronefroza laterala, era de fapt bilaterala, scuze, din graba am gresit.
Sanatate multa si sa fie totul bine.


Ciuf (38+) si Luca (11.11.2003)
http://community.webshots.com/user/ciufuletz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Eu eram mamica de mai-iunie de care nu-si mai amintea cypocs ...

Doar ca mie nu mi-a spus nimeni ca ce are bb se cheama hidronefroza. La eco morfologica de 21 saptamani (Herghelegiu) a iesit "bazinet usor dilatat", la eco de 32 saptamani (Iosup) a iesit "hipotonie pielocaliceala bilaterala, cu 6, respectiv 7 mm bazinetii", saptamana viitoare merg sa fac din nou eco (la 34 saptamani) si sa vedem ce iese de-aici ...

Si Iosup, si medicul meu (Badiu - Municipal) mi-au spus ca nu e o problema grava, si va trebui urmarita dupa nastere. Sunt foarte curioasa cum ... probabil ca ii vom spune neonatologului si sper sa ne indrume ce sa facem, ce sa urmarim ...

Eu o sa nasc spre jumatatea lui mai, asa ca noteaza-ti undeva si da-mi un PM atunci, sa-ti spun cum am rezolvat ...

sanatate si sarcina usoara in continuare,

Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Myra30 spune:

Dragii mei Ciuf si Luca,
Va sunt recunoscatoare pentru raspunsuri. Am intrat si pe galeria voastra foto si, vazandu-l pe Luca, mi-am recapatat optimismul. E un copil absolut superb. Sa-ti traiasca si sa fie sanatos! Am intrat si eu pe multe site-uri legate de hidronefroza. Incep sa devin "experta" in domeniu, desi as fi preferat sa nu fie cazul. M-ar ajuta daca mi-ai mai furniza si tu niste link-uri utile, chiar si in engleza. Daca o sa intampin greutati, o sa-mi permit sa te mai abordez. Pupicei si multa sanatate. Cu drag, Myra 30.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Myra30 spune:

Draga Boghi,
Hidronefroza este intr-adevar o problema, dar daca ar fi una extrem de grava sunt convinsa ca medicii ar lua masuri drastice imediat ce ar pune un astfel de diagnostic. Nu cred ca cineva si-ar permite sa te incurajeze sa aduci pe lume un copil care nu are sanse. Oricum, din tot ceea ce am citit, am vazut ca in majoritatea cazurilor evolutia este favorabila. Asa ca nu ne ramane decat sa speram. Mult noroc, o nastere usoara si un bb sanatos. Nu uita sa ma tii si pe mine la curent. Pupicei. Myra 30.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magghyc spune:

sorry, io-s cu moloz in casa...
Da si io sunt posesoarea unui bb baietel in burtica cu aceste probleme. NU e dramatic, evident, adica in nici un caz nu se va gandi vreun medic sa omoare un bb pt acest diagnostic!!!!
uite ce s-a mai scris despre subiectul asta...

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69831&SearchTerms=hipotonie

e bine sa tinem legatura intre noi, Poate facem chiar un subiect separat pe tema asta, ca sa fie public. Dar eu sunt sigura ca la unii bb-i totul va fi normal la nastere, in timp ca alte mamici vor avea un picut de tras cu investigatii plus tratament.Din ce am vazut, toata lumea are valori mici la bazinetul renal, deci vesti bune.
Maggcu bb Nichita 33s+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Revin cu informatii de la eco din saptamana 36:

Acum se pare ca e normal, bazinetii au 4.8 mm si 5.7mm, deci s-au redus fata de eco precedente. De data asta am nimerit la dr. Dinu, de la CMU, care mi-a spus ca de-abia peste 7mm ar fi probleme, ca apar mai frecvent la baietei, dar ca majoritatea se rezolva ori inainte de nastere ori in primele luni de la nastere, ca se maturizeaza mai greu caile urinare.

Ca masura de precautie mi-a sugerat sa-i facem bebeului o ecografie la rinichi cam pe la 3 luni, ca sa vada daca e totul ok.

Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai

Mergi la inceput