Sezatoarea canadiana (44)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Buna,

Nelia, felicitari pentru reusita cu scoala si mult succes.

Fetele care mergeti la scoala, va invidiez ca mai aveti energie pentru asta.

Dana, am scris la capitolul anterior despre Lili.

Eu cred ca nu mai vine primacara. Dimineata am avut zapada pe masina, nu multa e drept, dar era zapada :(.

Corina

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58588&whichpage=1/" target="_blank">Ajutati-l pe George!
www.cuzuc.netfirms.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Nelia, felicitari cu intarziere pt. reusita la facultate! Inarmeaza-te cu muuuulta, muuulta energie (sub forma de vitamine sau orice altceva ). Eu mai am o saptamana si termin. Nici eu nu mai credeam ca vine si clipa asta... Hooooray!!!!!!

In privinta primaverii eu sint optimista....mi-au inflorit aproape zambilele din gradina

Cristina

noi si poze mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Dragele mele, asa cum va promisesem va scriu aici despre cursul pe care l-am avut la Université de Montreal si care pe mine m-a ajutat f mult,

se numeste FRA1955G : Grammaire 1 : analyse grammaticale

iar profa : Véronique Léjer

este f important sa cautati aceasta profesoara, este intr-adevar exceptionala. Am avut parte si de mediocritati profesorale...garla...asa ca stiu despre ce vorbesc.

Ea e parizianca, a emigrat in Canada pe la 30 si de ani, a refacut facultatea - 3 ani (fusese jurnalist, iar aici e lingvist) + master in lb fr., 2 ani. O femeie ambitioasa si f pasionata de munca ei, are si recueil de texte personal, se gaseste la biblioteca UdeM.


Cat despre site-urile internet...am o culegere de 40 pagini Guide internet - liste complète de site-uri internet. Mi-ar fi aproape imposibil sa le transcriu aici, eventual sa le fac poze si sa le pun in album, altfel nu vad cum....

Deci daca va intereseaza ceva in mod special, ex. : sinonime in lb fr., sau gramatica nivel intermediar, sau lexicul lb franceze, orice, eu caut si vi-l scriu.

Va pup pe toate. Eu am terminat de alaltaieri sesiunea, sunt in heaven. Trebuie sa ma apuc de smotru prin casa, de gatit, de studiu la vioara, de citit, de tot ce am lasat in urma de cand am inceput facultatea.

O sa ma rog pentru Lili. Stiu ca o sa fie bine, am o presimtire. Dac-ar fi fost in Montréal, as fi scos-o in oras la o café, as fi mangaiat-o sufleteste un pic....poate voi, fetele din To, chiar daca nu aveti timp...reusiti sa faceti o intalnire pentru ea, e f important sa se simta iubita si sprijinita...As fi facut si terapie gratis cu copilul ei, muzica ajuta f mult copiii cu forme usoare de autism. Insa de aici nu pot decat sa sper si sa ma gandesc la ea. Poate reuseste un torontolez sa gaseasca un roman absolvent de U de muzica, care sa-i ajute copilul cel mare un pic ? Muzica relaxeaza f mult si stimuleaza comunicarea.

Va imbratisez cu drag, irina

Sofie - 3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Si acum un mesaj pentru Nelia :

Felicitari, draga mea, iti doresc mult succes si putere de munca, perseverenta si incredere in fortele tale. Cele mai mari satisfactii din lumea asta vin in urma unui efort sustinut, si nimic din ce este construit cu mari eforturi si dedicatii....nu este efemer. O sa reusesti, ca te cunosc.

Cat despre firma de transfer de bani, iti pot sugera http://www.rolcan.com/

care, din toate cercetarile mele, mi se par cei mai avantajosi si profesionisti.

Pupici Agatei si Tudorei.

Sofie - 3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinia spune:

Ira ai putea sa postezi linkuri legate de gramatica limbii fr.
Multumesc



Karina mamica lui LUCIAN (23 februarie 2005)

Oare cit avem?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

ira,ne intereseaza.scrie si tu cateva linkuri cand ai timp.
ce ai facut la examene?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

Bubu,

uite o gradinita pe care ti-o recomand din toata inima, directorul se numeste Mirco Alessi, este un italian-super inimos si fain; incearca sa dai de el-personal si sa inscrii copilul pe lista;
eu, dupa o experienta traumatizanta a copilului meu intr-o alta gradinita, culmea- cu un bun procent din personal romani, am dat peste gradinita asta unde copilul s-a incadrat excelent, si unde a evoluat foarte bine; au niste educatoare cu suflet-in primul rind, si unele foarte profesioniste;

Garderie Mini & Mickey (1343 Rue Saint-Louis, 514-747-5438)

Ira, baftoaso! felicitari! (eu mai am un final- un examen lejer- dar am avut grija sa nu plec din scoala nici in vara de drag ce mi-e de HEC :))), mi-am luat o engleza-chiar daca certificatul e gata sesiunea asta)
Nelia, bafta, spor si...perseverenta!

Ana


http://community.webshots.com/user/montrealpoze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Bravo Ira, felicitari! bine ca ai reaparut, imi faceam griji din cauza ta :p
Deci gata ultimul curs din viata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

quote:
Originally posted by Llaura

Bravo Ira, felicitari! bine ca ai reaparut, imi faceam griji din cauza ta :p
Deci gata ultimul curs din viata? edit: aici se sarbatoreste cand termini ultimul curs.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

www.fse.ulaval.ca/fac/Grammaire-BEPP/

http://grammaire3000.free.fr/

www.freinet.org/pef/gra4page.htm

http://grammaire.reverso.net/

www.membres.lycos.fr/clo7/grammaire/grammair.htm

www.megagiciel.com/logiciels/fiches/logi7971.html

Va pup si bafta la invatat. Ange, la examene nu stiu inca. Sper sa le trec. Tu ce mai faci, cum te pregatesti de marea migratie de vara catre Ro ?

Ana, merci, pupici si tie si minunii mici.

Laura, da, gata, sper. Acum incep sa regret un pic scoala, mi-s dor de colegii mei, dar cursuri deocamdata nu-mi mai iau, imi ajung datoriile pe anul asta.

Sofie - 3 ani

Mergi la inceput