Mamici de martie-aprilie 2006 (58)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ile77 spune:



E trist ,absolut trist
Imi pare asa rau pt ce i s-a intimplat Laurei.

Condoleante.

Multept micutul ingeras.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaalex spune:

Aida, merci frumos.

Fetelor,in legatura cu baitza, nu stiu ce sa va zic...eu i-am facut deja de 2 ori baitza, chit ca azi puiul meu are doar 4 zile si nu i-a cazut inca buricul. Baitza normala, vreau sa spun, dupa care il dau cu un betisor cu spirt in jurul buricului. Asa mi-a recomandat dr. neonatolog din spital.
Inca nu i-am dat ceai, m-am mirat cand dr. neonatolog a zis ca atata vreme cat alaptez sa nu prostesc copilul cu apa sau ceai, cica laptele matern contine tot ce-i trebuie, mai ales in primele zile. Si mi-a mai recomandat sa alaptez 6 luni, iar pana atunci sa nu-i dau nimic altceva! Numai lapte. Luni o sa vina si medicul pediatru sa vedem ce zice, dar sunt sigura ca o sa ma lase sa-i dau si ceai.
Maica-mea e asistenta de pediatrie si vrea sa-i dam si tot ea a spalat copilul prima data.
Asa ca...pareri si pareri.
Apropo, voi cu ce va spalati bebeii? Eu am luat cosmetice (ulei,lapte de corp si sampon) de la BUBCHEN, pe baza de plante (musetel) si mi se par super. Deocamdata il dau cu sampon si lapte de corp. Si astea mi-au fost recomandate de medicul si asistenta sefa din spital.


ALINA, fericita a lui MARC ALEXANDRU(28.03.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

De-abia acum am observat ca mesajul meu de ieri intrase exact dupa cel al Polianei.
Am plins cind am citit ceea ce s-a intimplat Laurei Ioana.Nu exista cuvinte in care sa exprim ce as dori sa ii spun fiindca nimic nu poate alina o asemenea durere.

Si eu sunt de parere ca ar trebui contactata presa ori de cite ori se semnaleaza asemenea incompetente grave ale cadrelor medicale.

Kim,insanatosire rapida!

Multumesc mult pentru urari Lady Hawk si Tina!
Astazi cind am schimbat numarul 2 cu 3 al anilor pe care i-am implinit am organizat si botezul lui Markus.Aici in general se boteaza bebeii in inainte de a implini 2 luni.

Ma sa citesc si vesti mai bune
Mariana
mama Monicai(1998), a lui Matei(2001) si a lui Markus(2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Serj spune:

Felicitari Adar si Andra Simona pt minunile de fetite. Maria Maia si Adina Nicoleta, bine ati venit si sa fiti bucuria parintilor vostri

kim, te asteptam si sa dea Dumnezeu sa te refaci bine si repede.
poliana nu tebuie sa te scuzi ca ne dai vesti de Laura, noi suntem alaturi de voi chiar daca numai virtual. ii doresc Laurei tot binele din lume si multa, multa putere sa treaca si sa o poata lua de la capat. imi pare tare rau de ce i s-a intamplat

pt. fetele care inca mai au de a face cu durerile de burtica, alina destul de bine daca tineti bb pe brat cu burtica in jos. eu pe amandoi ii calmam asa. iar cand se alapteaza exclusiv la san, nu ar trebui sa adaugati nimic. pt. ca laptele matern tine si de sete si de foame.
nu mai stiu cine isi facea probleme de vitaminele care il contine laptele matern; cel artificial este bun si aproape de compozitia originalului, dar niciodata nu va ajunge la aceeasi calitate. in primul rand numai anticorpii pe care ii are.
doblemom maine aflu de picaturi, dar am vrut sa-ti spun ca si eu in prima luna (baiatul l-am alaptat) am crezut ca nu-mi ajunge laptele si luasem praf, dar dupa putin timp ajunsesem sa arunc si pe al meu. eu cred ca daca ai putina rabdare poate reusesti sa faci fata chiar daca sunt doua. si cred ca daca alaptezi mixt nu ar trebui sa aiba probleme cu kk. nu trebuie sa te necajesti ca nu ajunge, pt o luna ai reusit sa le dai anticorpi si asta este important.
poate s-a diminuat si pt ca esti obosita?

polixeni baita eu nu i-am facut pana nu a cazut ombelicul, asa cum a spus si aida, este pericol de infectie. dus da, dar cu atentie la zona.are dreptate pediatra ta, daca alaptezi complet la san nu trebuie sa-i dai ceai.

nu stiu cat de bine este sa se dea cu alcool la buric, eu am dat cu "cicatrene" praf dupa ce stergeam bine acolo, chiar si dupa ce a cazut pana a ramas curat; se mai poate folosi si "betadine".
nshiro sa stii ca nici ambra nu mananca mereu aceeasi cantitate, noi inca suntem la 140 ml, dar de cele mai multe ori arunc 30-40ml. eu cred ca Maria a crescut f.bine.
alinaalex ti-am vazut pozele. sa-ti traiasca baietelul, este tare scump. marca Bubchen este buna.
fetelor, va pup mamici si bb-ei iar
-lor va doresc sa aveti o nastere usoara si nu va intunecati gandurile mai ales acum.

cristina

Poze cu puiul meu

Poze din vacanta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Fetelor, niste dureri scurte de-a lungul vaginului sunt semne ale unei nasteri apropiate?Sau sunt cauzate de intinderea ligamentelor?DianaD 38+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aida_o spune:

Diana, eu nu stiu ce sa-ti spun, dar sunt curioasa ce o sa-ti spuna fetele care au nascut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zuzilici spune:

Poliana chiar nu trebuie ca te scuzi pentru ca ne-ai spus ce i s-a intamplat Laurei. Asa cum a mai spus cineva n-ai facut decat sa ne prezinti realitatea. Pe fiecare ne afecteaza diferit o astfel de realitate. Eu la ora asta sunt mai mult decat suparata de ceea ce i s-a intamplat Laurei si-mi vine sa-i impusc pe acesti medici iresponsabil si incompetenti ... insa trebuie sa recunosc ca sunt si foarte speriata si nu pot sa nu ma gandesc ca i se poate intampla oricui, chiar si mie.
De aceea ma si sper sa nu se mai intample, sper ca toate povestile de-acum incolo sa fie cu happy-end.


Zuzilici si Isabella Maria
http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/1;20719;31/st/20060416/k/a3dc/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nshiro spune:

Citind ce i s-a intamplat Laurei am fost atat de socata incat nu am mai avut putere sa scriu nici doua vorbe macar, ca sa nu mai spun ca in noaptea respectiva nu am putut dormi si am stat si mi-am privit puiul incontinuu, multumindu-i lui Dumnezeu ca mi-a dat-o sanatoasa si fara probleme si rugandu-ma sa fie asa si pe viitor...
Gravidutele care ati ramas pe baricade, dragele de voi, cat de bine va inteleg ce trebuie sa fie in sufletele voastre... Suntem alaturi de voi si ne rugam sa terminati toate de nascut cu bine si sa trecem la scutece!
Poliana, chemati presa, televiziunea, nu e admisibil ca in cel mai mare spital de obstretica si ginecologie din Moldova sa fie stricata aparatura de monitorizare a fatului! Acum, e drept, timpul nu poate fi dat inapoi si nu se mai poate face nimic pentru micuta, dar un semnal de alarma trebuie tras, doctorii aia care se joaca cu viata oamenilor trebuie sa plateasca cumva...

Kim tinem pumnii sa te faci bine cat mai repede... uff prin cate ai mai trecut si tu! Dilatatie 10 si cezariana, practic ai nascut de doua ori! Dar ai o frumusete de fetita, sa-ti traiasca! FELICITARI!






rocsana si bebe maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lady_Hawk spune:

dianad si eu mai simt mici intepaturi de-alungul vaginului....azi am sa merg la doctorul meu si am sa-l intreb...asa ca daca esti pe faza mai pe seara o sa iti dau un raspuns.
la toate mamicile, bebicii si nu in ultimul rand la toate gravidutzele!!!Zmuahhhhhhhh!!!!!

Io38+ cu beba_mica

beba_mica a noastra...
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20722;19/st/20060414/k/e50a/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaser spune:



Intru si eu scurt sa va mai scriu intre 2 mulsori...desi nu am reusit sa citesc din capitolele anterioare.

Poliana nu ai de ce trebuie sa te scuzi...oricum trebuia sa aflam ce se intampla cu Laura. Eu m-am gandit la ea cat am fost in spital...daca o fi nascut...stiam ca e de mult internata si o compatimeam...doar stim cu toti ce inseamna sa fi internat in spitalele din Ro.

Aida multumesc inca o data ... am recitit si am inteles...nu mai stiam de Kim de la faza cu nasterea marti...chiar i-am scris ca o sa nasca de ziua mea.

Mariana la multi ani si sa fii fericita alaturi de cei 3 puiuti ai tai.

Tinuta facem galerie si iti tinem pumnii!

Alina multumesc...bine ati ajuns si voi...si noi tot produsele Bubchen cu musetel le folosim...sunt foarte bune dupa parerea mea. Ce noroc ai sa ai mama asistent la pediatrie! Te invidiez!

Poliexeni eu acasa nu i-am facut baita lui bebe...pediatrul mi-a spus sa nu ii fac pana nu ii cade buricul ...2-3 zile, insa la spital il spalau zilnic...inclusiv pe cap. El e curatel acum ... o sa-l sterg putin cu un prosopel umed seara...probabil cu ceai de musetel...Eu ii dau lui bebe ceai cand sughita...i-am dat musetel, insa pediatrul mi-a zis sa-i dau chimion...si ii pun si o lingurita de glucosa in el. Acum mama il combina si cu hipp anticolici. noi am avut o problema cu o diaree nasoala in prima seara...dar a trecut.

Va pup!

Mihaela
http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/1;20718;28/st/20060402/k/c977/preg.png
http://pg.photos.yahoo.com/ph/mihaser/my_photos

Mergi la inceput