Mamici de martie-aprilie 2006 (58)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nshiro spune:

Adar FELICITARI, sa-ti traiasca printesa Maria-Maia sa fie sanatoasa si sa va aduca numai bucurii. Ei, cum a fost? Asa-i ca ti-a fost frica degeaba? Te asteptam sa ne povestesti cat mai repede!

Olgutta spor la invatat si succes la examene, sa le treci cu brio!

Micaalsa pai Iulia e o papacioasa! La 8 zile 100 de ml? Bravooo!!!! Maria nici acum la o luna nu mananca 100 dintr-un foc! Daca zici ca se satura numai la san si doarme bine nu are nici un rost sa suplimentezi cu formula!

Catrinutza prin ce ai trecut saracuta de tine... Bravo pentru perseverenta! Tot raul inspre bine! Ca raspuns la prima intrebare despre programul la san, sa stii ca asa e si la noi, adica ziua nu avem nici un program. Uneori cand sta treaza cate 4 ore mananca practic incontinuu cate putin... Din acest motiv, noaptea cand se trezeste la 2, 3 ii dau biberon si stiu ca doarme linistita cel putin inca 3 ore..... Maria face si ea caca imediat dupa baita, dar in prosop nu s-a intamplat sa faca... a facut in cadica in schimb...

Mariana, cu intarziere, multa fericire sa ai parte de o viata frumoasa si plina de bucurii! Chiar nu stiam cat tre sa ia un bebe pe luna, auzisem ceva de 1 kg, oricum poimaine megem la control si vom vedea.

Luizax sa stii ca la mine e mai usor decat imi inchipuiam ca va fi... sau poate greul de acum incepe?!

Alinaalex bebe Marc e un dulce! Sa va traiasca! Noua la spital ne-a recomandat sa-l spalam pe bebe cu sapun obisnuit atat pe corp cat si pe cap! (eu am luat totusi Johnson, desi aveam cumparate o gramada, lotiuni, sapun lichid, sampon...) iar dupa baie sa nu-l dam cu nici o lotiune nimic....

Polixeni Maria a facut baie in fiecare zi inca de cand era in spital, iar de cand am venit acasa la fel, in schimb imediat dupa baita atat la spital cat si acasa dezinfectam buricul cu un betisor de ureche dat printr-o solutie ce semana a iod... acum nu stiu daca era iod sau altceva, apoi puneam o pudra speciala si gata. buricutul s-a vindecat repede si frumos. Aici se recomanda si ceiut dupa ce face bebe o luna si se comercializeaza o gramada de produse alimentare pt bebei incepand de la o luna. Deja de la doua luni sunt sucuri de mere, de morcovi, supite de porumb de bostan... Maria deocamdata nu a dat semne ca ar avea dureri de burtica dar daca ar avea i-as da ceai pentru colici fara nici cea mai mica ezitare.

Am mai adaugat poze cu noi la albumul de pe adresa comuna.


rocsana si bebe maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zuzilici spune:

Mariana LA MULTI ANI! sanatosi si fericiti alaturi de ce-i dragi si fie ca viata sa-ti ofere tot ce-i mai bun si mai frumos.
Tina esti OK?
Lady Hawk, DianaD Sa incepem galeria? Haideti fetelor!


Zuzilici si Isabella Maria
http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/1;20719;31/st/20060416/k/a3dc/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Am vorbit aseara cu Laura...si eram cat de cat fericita, pt ca o simt ca incearca sa fie optimista ..mi-a spus ca nu are rost sa ii dea in judecata pe docotori pentru ca ar umbla mult pt asta...si si-ar rascoli sufletele mult prea mult, si tot timpul ar trebui sa isi aduca aminte si sa sufere...in schimb vrea sa le faca reclama proasta doctorilor de acolo, vom vedea noi cum, desi deja tot orashul piatra neamt stie de ce s-a intamplat, si unele femei care urmau sa mearga la Onofriescu sa nasca nu mai merg.


Nenorocitii de doctori, terorizati de ce s-a intamplat, vin acum super des la pacientele lor in control si stau de vorba cu ele, le duc la ecografe si pe la toate sectiile la control...chiar se mirau pacientele ce au patit doctorii, dar cand au aflat de Laura s=-a incheiat misterul. Sunt niste dobitoci ca nu au stiut sa faca asta si cu Laura...dar de acum...ce sa mai spun...ca s-a terminat.

Am vorbit si astazi cu Laura, e drept ca era somnoroasa, dar parca era mai suparata decat am lasat-o aseara dupa ce am vorbit cu ea. a spus ca o doare burta foarte tare, dar abia asteapta sa ajunga acas, pt ca ii este dor sa mai stea langa sotul ei si sa mai vorbeasca cu el. Speram ca maine o va externa daca totul va fi bine! Merg foarte multi prieteni de-a lor la ea in vizita, si asta e ff frumos ca o ma iinveselesc...ieri cel putin a ras copios .Care mai de care incercau sa o faca sa rada...sa uite macar pentru cateva clipe ce s-a intamplat.

a vorbit cu doctorita ei si cica abia peste 1 an mai poate ramane insarcinata......cam atat fetelor..am sa va mai scriu sa va spun cum se mai simte Laura. pupic
Poli

Laura cu 37+
Puiutul meu
http://pg.photos.yahoo.com/ph/lauricisolomon/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tina_Welsh spune:

Sunt aici Zuzilici!
Bianca,da am vazut la generale despre Kim!Ii tin pumnii si ma rog pt ea sa fie totul bine!
Mihaser,bine ai venit acasa si asteptam pozici cu bebe.Multumesc de galerie!
Alinaalex,frumos foc bebelandrul tau!Sa iti traiasca si sa iti aduca numai bucurie!Pt mai multa informatie despre laptele matern citeste postul meu.Du-te pe listuta si vezi ca scrie CURS DE ALAPTARE si da click acolo.Normal un bebe care ia lapte matern nu are nevoie de lapte sau ceai pana al 6 luni!
Polixeni,pt bebe poti lua si un sirop impotriva colicilor daca ti s-a interzis ceaiul!Multumesc pentru galerie!
Poliana,scumpa fata,nu ai de ce sa iti ceri scuze absolut deloc.AIci pe forum,am incercat sa fim o echipa,sa ne ajutam,sa ne sfatuim,sa ne spunem o parte din necazuri si tot asa.Am devenit prietene pe parcursul acestor 9 luni.Sperietura ca sperietura pentru cele care urmeaza sa nasca,dar mai mult este durere pt acest mic ingeras care putea fi salvat si pentru scumpa ei mamica.Manie si revoltare pe acest sistem medical comunist din Romania si nu incompetenta doctorilor cat lenevia si prostia,ca doctori avem destul de buni fata de ce este aici.Eu zic sa fii tare si curajoasa,sa o intaresti pe surioara ta care inca este tanara si cu ajutorul si sprijinul vostru,poate trece mai usor cat de cat peste aceasta tragedie,si in timp Bunul Dumnezeu ii va da o alta bebelina!Multi si imbratisari pentru tine cu mare mare drag!
Aidutza,esti o "mamica" grozava!Ai mai facut putina ordine pe listuta si arata extraordinar!Sper sa apara si-al meu cupil acolo in curand ca numai pot deja!Multumesc pentru incurajari.DUrerile de mijloc sunt bune!Ajuta la extinderea ligamenetelor si mai tarziu,cand simti durere de mijloc vor fi durerile care ajuta la deschiderea colului! A venit rezultatul de la Stre..B?

Fetelor,cele care urmeaza sa nasteti,m-am chinuit sa fac un CURS DE PRENATAL,si unul DE ALAPTAT mai mult pentru voi,cele care nu aveti acces la toate aceste informatii.Ar fi bine sa le cititi inainde nastere ca sa va ajute si sa nu va mai puneti intrebari de genu,Oare are laptele matern suficiente vitamine?Sau de ce sa nu dau ceai sau apa?Sau de ce am stat in travaliu 30 de ore ca mi s-a facut epidurala?SI etc...Bineinteles daca vreti!Eu le recomand cu caldura.Le gasiti sus la noi pe listuta,dati click pe ele si cititi!Nasteri usoare tuturor!



40 FIX ASTAZI!



Tina and Tina and Mark's baby
Poze de la cununia civila si cu mine gravidutza
Eu si Mark
Semnatura mea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Lady Hawk, te astept cu raspunsul doctorului tau, ca eu pe al meu am uitat sa-l intreb vineri.Zuzilici, la mine faceti galerie sa mai stea bebe la burtica pana pe 10 aprilie macar, pentru ca doctorul meu este plecat din tara intre 4 si 9 aprilie si nu vreau sa-mi faca operatia de cezariana rezidentii lui , mai ales ca am un fibrom uterin destul de mare de care nu se mai stie nimic - daca a crescut sau s-a micsorat- din sapt. 16 de sarcina. Am nevoie de el, pentru ca este medic foarte bun si in caz de nevoie stiu ca va lua rapid cea mai buna decizie.Tina eu am plecat in spital cu articolele tale printate. Am stat in spital de luni pana miercuri, sapt. aceasta. M-au intepat, mi-au luat tensiunea, totul a iesit bine. Stand mai mult in pat, fara piata, bucatarie, stat la calculator, picioarele mi s-au desumflat. tensiunea mea s-a plimbat intre 12 cu 6 la internare si 8 cu 4 , luand si valori intermediare.Riscul de preeclampsie fiind inlaturat, a inceput cercetarea problemei cu retardul de crestere al lui bebe. Suspectata de sindrom antifosfolipidic am fost externata miercuri si trimisa joi dimineata la Coltea la laboratorul de hematologie unde o asistenta mi-a spart vena cand sa umple a doua eprubeta cu sange. Am avut rezultatele in cateva ore: nu am acel sindrom care e tare pacatos.Asa ca dr. T. a decis ca nu e cazul sa ma taie saptamana asta si ca il lasa pe bebe la crescut si-l asteptam pe el sa dea semnul inceperii cezarienei. Credeti ca am scapat de stres? Nu, dr. T pleaca marti din tara. Asa ca bebe ori da startul maine, ori sta cuminte pana se intoarce doc duminica.Se pare ca nu a nascut nimeni de 1 aprilie; inainte de a pleca la spital, glumeam cu omul meu ca i-l livrez pe bebe de 1 aprilie.Pupici la bebei, mamici si gravidute!DianaD 38+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Sunt o fosta mamica de martie-aprilie(tot din Piatra-Neamt), inmarmurita de ceea ce am auzit. Laura Ioana, fie ca Dumnezeu sa il aiba in paza pe ingerasul tau, iar tie sa iti dea puterea sa mergi mai departe.

Adriana
Vine barza
Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aida_o spune:

Wow, Rocsana, ce printesa frumoasa aveti! Si se face pe zi ce trece si mai si! (are cu cine semana, oricum). Tare mindra trebuie sa fii de ea, dar mai ales tati!
Vad ca v-ati plimbat printre pomi infloriti, sa fie ciresi? Frumos! Hai ca m-ai facut sa-mi fie dor de Japonia, mmm...

Tinutza, deci fix 40 de saptamini! N-o sa-ti zic "multe-nainte", hihi! Nastere usoara, ca de-acu' chiar ca nu mai poate intirzia foarte mult. Oricum, ca sa te linistesti in caz ca mai intirzie, am inteles ca nasterea se poate intimpla si la 41-42 de saptamini (sotia unui coleg a nascut la 42), insa eu cred ca uneori e vorba si de o mica greseala de calcul cind s-a stabilit DPN-ul de catre medici.
Cu listutza ma descurc, deocamdata nici nu au mai nascut prea multe mamici, ca sa fie nevoie de mari modificari

Azi am implinit si noi fix 37 de saptamini, ceea ce se cheama ca am intrat in luna a 9-a, yessss!


37 fixxxxx



Alexandra
www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Calgary&mid=4771&cid=13012" target="_blank">album , alte poze , eco 18 sapt si eco 2D&3D 24 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aida_o spune:

Poliana,
intr-adevar, uite cum s-au mobilizat medicii, acum... Si cu ce pret...? Ti se face greata, si nu alta.

Ma bucur sa aud ca Laura e mai bine, insa stiu si ca va avea nevoie de sprijin enorm, odata ajunsa acasa. Spun asta, pentru ca acolo va vedea lucrurile pt copil, si i se va rupe sufletul sa realizeze ca ea... nu are copil. Asa ca greul acolo va incepe, dupa parerea mea. Eu ii transmit toata caldura mea, si ii doresc multa putere de-acum incolo. Si sa-i mai spui ceva: dupa nori, vine si soare. Asa ca trebuie sa fie si bine, sa aiba incredere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Polixeni spune:

SALUTARE TUTUROR,
Veste mare!! Aseara ne-a cazut si noua buricutzul!!!!Si eu ii dadeam chiar inainte sa-i cada cu spirt (nu cu betadine ca cica are iod si-l poate arde) si si acum ii dau cu spirt.Azi am facut iar baita dar tare ne mai chinuie colicii astia...mai ales seara si noaptea...si tragem la gaze....
Inca o intrebare....la cat timp vi s-a recomandat sa scoateti bebeii la plimbare cu carutzu??
Si inca una ...dupa o nastere cu cezariana, la cat timp dupa se poate avea iar contact intim ??
Pupicei voua si bebeilor!!
Poli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:


Buna sa va fie inima, va spune o mamica de noiembrie-decembrie 2005, iaca eu am intrat sa va aduc o veste buna, si cand colo ce vad....Laura_Ioana, Dumnezeu sa o aiba in paza sa pe micutza , ce nedrept!
Acuma sa revin la oile mele, am vazut intamplator pe listutza cu gravide de la care asteptati vesti ca era trecuta si BITAB. Tocmai am primit un mesaj de la ea azi in care imi spunea ca a nascut, ea si bebe sunt acasa bine, dar se pare ca micutza ii cam mananca tot timpul...
Mai multe date nu stiu deocamdata, poate ca o sa va spuna ea cand o intra.
Am vrut doar sa stiti ca e bine.
Va pup si sanatate multa voua si la bebei


Madau si Miruna (15 dec 2005)
POZICI, POZICI NOI
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">ASA S-A NASCUT MIRUNA

Mergi la inceput