Mamici de martie-aprilie 2006 (58)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns doublemom spune:

Doamne, se intampla a doua oara !! Nu pot sa inteleg cum se poate, Doamne!
Laura Ioana, ne rugam pentru micuta voastra si pentru voi sa aveti putere sa mergeti mai departe. Doamne ajuta.

Serj am gasit pentru constipatie un siropel care se cheama Lass baby si care vad ca e eficient. Am sa incerc sa vad si de lapte din acela de care folosesti tu. Mie aici toata lumea mi-a zis ca Humana in sus su Humana in jos, chiar daca e scump e cel mai bun, dar nu vad nimic asa de minunat la el. E adevarat ca nu le-am dat f. mult dar cu constipatia mai mult mi-a chinuit copii decat mi i-a ajutat. Merci frumos de raspuns.
Tocmai pentru ca am fost foarte multumita de felul in care a mers alptatul la san m-am stresat ca nu mai am destul pentru amandoua. Au cescut foarte bine, 1,3 kg intr-o luna, si asta in conditiile in care au papat biberon de max 2 ori pe saptamana, si cu 7-8 mese pe zi la san.
Cred ca eram si cam obosita si cu nervii prastie, ca plangeau cu program, din jumate in jumate de ora. Acum am reintrat intr-o oarecare ordine si e putin mai bine.
Despre buric, Betadine este dezinfectant pe baza de iod, care e la fel de ok ca si spirtul. Mie mi-au spus sa le dau cu spirt, sa usuc si sa dau cu Baneocin pudra si a fost ok.
nshiro cu ajutoarele sunt iar in pom!! Dupa 2 sapt in care am avut-o pe mama acum sunt din nou singura! sper sa se intoarca in max o saptamana.
Ce fericita e bebe Maria ca nu are colici!! De crescut e perfect in grafic, pana la 4 luni trebuie sa ia intre 750g si 1 kg.
Am si eu o curiozitate, daca nu te superi. Ce inseamna "nshiro"?
kim refacere cat mai rapida si mii de pupici bebitei frumoase!!
polixeni noi iesim la plimbare de la 2 saptamani, dar numai in zilele in care nu bate vantul.
chiar nu avem nici o veste de la andreea georgiana ?


Miha
mamica cu doua fetite


poze cu gogosicile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Buna!

Andreea Georgiana e bine.Foarte bine. Micile probleme de inceput; durerile dupa epizotomie, alaptatul cu dureri, faptul ca bebica nu are un program, crede ca deja au inceput colicile...

Asta seara am fost sa o ajutam la baita si am tinut-o in brate pe printesa. E adorabila si atat de.....mica!!!! Cred ca am uitat eu cum e sa ai un bb nou nascut. Lasati-o cateva zile sa se linisteasca si sa se acomodeze cu postura de mamica si cu siguranta va intra ea sa va scrie.


PS. Eu mai arunc un oki pe la voi sa o tin la curent cu cine a mai nascut, ce mai fac bebicii... nu va suparati!!



Claudia, Matei (15.12.2003) si Mara (30.08.2005)
Poze Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cosmina spune:

Ceau, fetele care ati nascut poate ma ajutati cu un raspuns... Va rog..

imi puteti explica cum ati simtit voi adevaratele contractii? Eu de astazi simt niste dureri ca la ciclu, si pe sub burta si in spate parca peste tot, de jur imprejurul taliei (unde era talia), cam la 6-9 minute, si tin vreo cateva zeci de secunde, apoi gata. Ar putea fi contractiile adevarate? Ce ziceti? Oricum dimineata merg la medic, dar parca tot as vrea sa stiu... am o noapte in fata... Merci si va pup pe toate.

Cosmina 38+4

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ile77 spune:

Polixeni, am citit ca bb se poate scoate afara atit timp cit temp nu este sub -10 grade.Eu am scos-o pe a mea de citeva ori si tare ii mai place ,doarme butuc.
In ceea ce priveste sexul, stiu ca regula este ,dupa 6 saptam de la nastere sau cind te simti capabila.

In ceea ce priveste colicii, eu i-am dat lui Vivian de 2 ori ceai baby calm si vad ca a facut numai brobonite pe frunte si pe obrajori sub ochi. Nu stiu daca are legatura cu ceaiul, dar parca nu mai am curaj sa-i mai dau ceai.

Ca tot s-a discutat atit despre laptele matern si cel praf, eu una am ajuns la o concluzie.
Intr-adevar laptele praf nu contine anticorpi, dar ,sigur, nici laptele meu nu contine toate mineralele si vitameinele necesare.
Asa ca o combinatie intre cele 2 ,cred eu ca e ideala.
De aceea voi contiunua ca o masa sau 2 din 6 cite papa micuta sa fie cu lapte praf.
Si am mai observat, ca ,intr-adevar,cind bea lapte praf, nu o doare burtika

Fetelor, voi cum reusiti sa o spalati pe cap fara sa-i intre apa in urechi. Aveti vreo tehnica? Ca eu oricit de atenta sint, tot mi se pare ca ii mai intra apa i urechi.

Voi cum mai dormiti noaptea?
Nu vi se pare uneori ca nu mai rezistati?
La voi se mai trezeste sotul sa ii mai dea la a bb sa pape( in cazul in care ii dati cu biberonul)?
Eu il las pe al meu sa doarma, ca ,deh, se duce la serviciu a doua zi.¨

Pupici



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ile77 spune:



Cosmina, cam asa suna contractiile.
Se pare ca esti pe drumul cel bun.
Sint ca niste dureri de ciclu si tin citeva secunde cu pauze intre ele.
La inceput nu sint f dureroase, cel putin la mine nu au fost,dar cind vor avea 5 min intr ele ,ar fi bine sa fugi la spital.


Oricum, daca e sa fie, atunci iti doresc o nastere superusoara.


Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zuzilici spune:

Poliana uite ca vestea buna tot de la tine vine si ma bucur enorm ca Laura a reusit sa zambeasca. Se vede ca-i o optimista si sper sa ramana asa toata viata. Sunt sigura ca suportul familiei, incurajarile noastre si-ale prietenilor o vor ajuta sa treaca peste aceasta perioada si de ce nu sa devina dinou vesela care ne-a incantat intotdeauna cu glumele ei. Sunt convinsa ca intr-o buna zi va iesi soarele si pe starda ei si isi va tine in brate puiul.
Tina ma bucur ca esti bine, dar eu cred ca e timpul sa ma pregatesc de galerie. Ce parere ai?
DianaD pentru tine nu mai facem galerie pana cand nu ne dai tu unda verde.
Cosmina ai ajuns la spital? Hai ca se pare ca mult nu mai ai de asteptat.
HAI COSMINA!
Ile77 multumesc de info referitoare la contractii. Acum stiu si eu la ce sa ma astept.
Fetelor azi am facut si eu 37 de saptamani fix. Vineri cand am fost la control dr. a zis ca de-acum se poate intampla oricand si s-o iau ca pe un bonus daca bebe se hotaraste sa ne intalnim mai repede. Se pare ca are in jur de 3200 gr. in crestere. Si daca misca e totul in regula.
V-am acum si o duminica placuta in continuare.

Zuzilici si Isabella Maria
http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/1;20719;31/st/20060416/k/a3dc/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dea0277 spune:

Salutare fetelor ...
Laura Ioana, condoleante si imi pare sincer rau de ceea ce s-a intimplat.
Kim, insanatosire grabnica.
In legatura cu buricul, mie mi s-a spus ca atata timp cat ai grija sa usuci zona dupa ce i-ai facut baita, e ok.
Ceai mi s-a spus ca nu e nevoie pana la 4 luni, nu le cere organismul.
Pentru colici, eu i-am luat gripe water care este din extracte naturale, ceva marar si nu mai stiu ce mai are prin ea, care o ajuta destul de mult.
Cosmina, asa am avut si eu contractiile, toata zona de mijloc, mai ales spatele m-a durut.
Va pup si am mai pus poze cu Mia care are acum 4,200 kg si cam 55 cm lungime.
Va pup,


Andreea
http://pg.photos.yahoo.com/ph/dea0277/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aida_o spune:

Madau,
am trecut-o si pe BITAB pe lista mamicilor, insa ar fi super daca ne-ai putea spune si numele lui bebe, greutatea la nastere, data nasterii, scor APGAR... cam tot ce e acolo trecut, pe lista de pe prima pagina (ea e la pozitia 45).

Zuzilici,
pai noi suntem chiar pe acelasi val, si cu saptaminile si cu greutatea lui bebe. Te pomenesti ca nastem si in aceeasi zi?

Dea,
ce bine ca ai intrat, chiar ma intrebam ce mai face papusica ta, si vad ca e foarte bine Si ce frumos ai imbracat-o si aranjat-o, ca o printesa e :) Sa stii ca am adaugat si in albumul comun doua poze din cele noi :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dea0277 spune:

aida, merci de complimente.
am facut poza aia speciala pentru invitatia de botez ... am pus poza ei pe prima parte si o funda si am pus ceva sclipici pe margini si am printuit pe dinauntru textul invitatiei ... a iesit faina, cred eu.
Pai am zis ca nu am mai pus poze cam de demult si era cazul ... eu intru si va citesc cam in fiecare zi, cand doarme buflei ... noua ei porecla ca a facut obrajori si gusa ...
va pup si multa sanatate

Andreea
http://pg.photos.yahoo.com/ph/dea0277/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luizax spune:

Polixeni - pediatrul nostru ne-a zis ca dupa o luna sa scot copilul afara. La Alex l-am ascultat (era si frig afara)....dar acum e atat de frumooos. asha ca ieri am scos-o pe Giulia de 2 ori afara (implineste azi 2 saptamani). Ideea e sa nu scoti bebele cand bate vantul puternic, sa nu ploua torential sau sa fie ceatza.

Mergi la inceput