Mamici de martie-aprilie 2006 (58)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Luizax spune:

Felicitari l;a toate mamicile care au nascut.
KIM - te asteptam aici cat mai repede sa vorbim despre alaptaturi, kaki , ragaieli si alte kestii interesante :)))).

Mamicilor, ce fac bebelutii? sunt cuminti?mananca?dorm? E asha cum v-ati asteptat sa fie? Sau mai obositor? sau sunt mai cuminti decat credeati ca se poate?

Eu m-am refacut, abia astept sa ies afara cu Giulia (sper ca maine), mi se duc firele de la epiziotomie..in skimb buba de la perfuzie e bine merci - nu a trecut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loneanbianca spune:

... fetelor pentru cine nu stie....am postat pentru KIM si la generale...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zuzilici spune:

ADAR si ANDRA SIMONA Felicitari si refacere rapida. Sa va bucurati de bebelusele voastre, sa fie mancacioase si cuminti si sa va intoarceti acasa langa cei dragi cat mai repede.
Maria-Maia si Andra bine-ati venit pe lume si sa cresteti sanatoasa, frumoase si destepte.
Tina fii barbata c-o sa fie bine. ... Asa ma pentru toate cate am mai ramas si sper sa nu mai citim de nici un fel de necazuri si tragetii pe acest subiect ca deja e prea mult.

Zuzilici si Isabella Maria
http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/1;20719;31/st/20060416/k/a3dc/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaalex spune:



Aida, scuze, am uitat: trece te rog pe listutza la mine nastere naturala. Merci. Si te mai rog ceva, please: vreau sa pun poze in contul comun, ma ajuti?
Mihaser, bine ati venit acasa! Asteptam povestea nasterii.
Vreau sa va spun ca de ieri, de cand am venit acasa , MARC e un ingerash scump, care doarme tot timpul, mananca mult (numai noaptea l-am alaptat de vreo 4 ori)si adora sa faca baitza! E tare cuminte.
Fetelor, iata primele poze ale puiului meu, imediat dupa nastere ,din prima zi de viata si din prima zi acasa in album, la BB MARC:

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Polixeni spune:

Buna fetelor,
Iata am prinsi si eu un moment de ragaz si am zis sa intru pe forum sa aflu noutatile.Am ramas masca ...sincere condoleante Laurei Ioana!! Doamne nu-mi vine sa cred!! Imi imaginez prin ceea ce trebuie sa treaca si ea si sotul dar si restul familiei....si cand ma gandesc ca si bebele meu avea infasurat cordonul in jurul lui...noroc ca mi-au facut cezariana la timp.....

Tina fii tare si nastere usoara iti doresc!!! Suntem alaturi de tine!!!

Felicitari si noilor mamici!!!Sa va traiasca bebelusii si sa va bucurati de ei!!

Fetelor am o intrebare...bebele meu are 2 saptamani si mie doctorita pediatru mi-a interzis sa-i fac baie pana ii cade buricutzul.Voi le faceti baie bebeilor?Eu bineinteles ca i-am facut tinandu-l pe burta.Nu-l puteam lasa asa transpirat pe bietul copil.
A si inca o intrebare...al meu are multe gaze in burtik.Si tot doctorita mi-a interzis sa-i dau ceai.Dar vazandu-l cum se chinuie si cum plange in disperare i-am facut niste ceai contra colicilor pt sugari.Voi le dati ceai bebeilor?
PoLI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

fetelor...imi cer scuze daca v-am intristat si pe voi, sincer nu am vrut pentru ca stiu ca multe dintre voi mai aveti de nascut, dar si pentru ca sunt asa de suparata , nu m-am putut abtine sa nu va povestesc.


Oricum stati linistite ca o sa va ajute Dumnezeu sa nasteti toate cu bine! inca odata imi cer scuze daca v-am tulburat, dar credeti-ma ca nu a fost deloc cu intentie!
Va pup pe toate!Poliana

Laura cu 37+
Puiutul meu
http://pg.photos.yahoo.com/ph/lauricisolomon/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Buluci spune:

Sincere condoleante LAUREI IOANA si ANAIRDEI!

Fetelor, eu am fost la doar un pas sa mi se intimple acest lucru, bebelusul meu nascut in dec 2oo5, a avut mare sansa de supravietuire!
Circulara de cordon , cvadrupla, si am nascut natural,(in cazul meu , clar trebuia cezariana) dar nu am stiut de aceasta circulara decit pe masa de nastere si asta dupa ce s-a nascut!
Si eu invinui medicii care nu fac ecografie inainte de nastere, asa ca , scumpe mamici care asteptati sa nasteti, solicitati nemernicilor de medici sa vi se faca ecografie inainte!



Cristina Baku & Simon(26.12.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luizax spune:

Polixeni - eu nu i-am facut baie pana nu i-a cazut buricul, am bagat-o numai cu fundul la chiuveta si am spalat-o. Azi o sa ii facem prima baitza.
Ceai - de musetel - cate putin cand sughite sau cand se maraie dupa o ora de la masa (ea mananca la 3 - 3.5 ore ziua).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aida_o spune:

Alinaalex, am trecut si pozele tale in albumul comun. Felicitari pentru frumusetea de bebe Marc :)

Polixeni, eu am citit despre baita si cica nu e bine sa-i faci baie inainte sa-i cada si sa i se vindece buricul pt ca e risc de infectie. Dar sunt convinsa ca ai oricum grija sa nu ajunga apa la buricutz, nu?

Tinutza, cind ai zis ca eu sunt noua mamica, nu stiam ce ai vrut sa zici (ca io stiu sigur ca inca n-am nascut), da' abia apoi am inteles metafora :) Oricum, io n-am cum sa fiu o "mamica" asa de buna ca tine, na :P Ca io n-am rabdarea ta si nici nu garantez ca o sa intru mereu pe forum (ma doare mijlocul de nu mai pot, si nici in fund nu pot sta uneori fara sa am dureri). Daca Mark va trimite SMS, o sa primeasca sotul meu mesajul si o sa-mi transmita (e celularul lui) :) Tu fii optimista si nu te mai speria, ca o sa fie bine, o sa vezi

Bianca, multumim din nou pt ca ne tii la curent. Eu abia astept sa vad daca-mi scrie Cristi ca o pot suna pe Stanca (desi stiu ca la spital nu are voie sa tina deschis celularul... asa ca ma bazez pe faptul ca ar exista un telefon fix in camera ei). Fii linistita, sorella ta e o femeie puternica, am vazut-o eu.

Poliana, nu trebuie sa te scuzi ca ne scrii despre Laura Ioana. E ca si cum ai vrea sa te scuzi pentru realitate, or asta nu tu ai creat-o, ci medicii. Important e sa stim ca Laura isi revine si o sa poata merge mai departe. Citeam ieri un subiect la care scrisese Laura, prin octombrie 2005 parca, si acolo ea incerca sa o consoleze pe o alta mamica, pe nume Monica. Monica a pierdut copilul exact din cauza unei triple circulare de cordon, iar Laura o imbarbata pe Monica si pe familia ei, sa aiba puterea de a merge mai departe. La momentul respectiv, sarcina Laurei era de doar 6 saptamini...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erika24 spune:

Buna fetelor!!

Felicitari noilor mamicute si curaj celor care urmeaza ca nu-i chiar asa de greu si se uita repede (cel putin la mine).

Laura Ioana nici nu am cuvinte imi pare foarte rau pentru tot ce s-a intamplat, sa va dea Dumnezeu multa putere sa treceti peste aceste clipe desi stiu ca e foarte greu.

Cat despre noi ce sa va zic, suntem foarte cuminti papam si dormim, azi am iesit un pic afara, pe balcon, am si adormit asa ne-a placut, tot azi facem prima baita, , pozici avem la album si o sa mai adaugam. Ce nu-mi place este sughitul dar azi am inceput sa-i dau si un pic de ceai de musetel la inceput nu i-a placut gustul dar l-a acceptat intr-un final.

Despre nastere ce sa zic a fost greu, dureros, fara epidurala, fara nimic, contractii am avut foarte aiurea, mai puternice, mai slabe si cele pe care nu le-am simtit deloc, asta pana nu mi s-a administrat o injectie in perfuzie, bb nu a coborat deloc numai chiar cand am nascut l-a impins dr. Am sa va povestesc mai multe data viitoare ca da semne de trezire acusica.

Fetelor va multumim de galerie si de sustinere.

Erika si Edy

Mergi la inceput