Fetele din America (64)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns philip spune:

sanziana, 20 de grade in atlanta!!! pai dezbracarea!!!!

philip&andreea
copilasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Philip...ce dulce e baietelul tau..hihi...ma uit de 10 minute la poze...
Si tare nazdravan...vad ca ii place sa stea in sertare!!

Iau in fiecare zi viata de la capat

Sinzi, Radusi David



David



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nematics spune:

Elena

pai inca o dovada ca daca e sa-ti faci lucrari mai complicate te costa mai ieftin sa te duci in RO la dentist si sa le faci acolo, decit sa le faci in US, din pacate

singura problema e sa iti poti permite (ca timp) sa pleci pentru 10 zile in RO

Cit despre dentisti care it ridica artificial nota de plata - am avut si eu o asemenea experienta in Arizona, unde voiau sa ma convinga sa-mi faca o coroana la masea, plus root canal, plus mai stiu eu ce, ajungea pe la 3000$ peste asigurare. Eu stiam ca o simpla plomba ajunge (imi cazuse partea exterioara a plombei si ramasese cimentul care acoperea pulpa maselei)

Ce nu mi-a placut a fost ca dupa ce m-au pus pe scaun si s-a uitat asistenta in gura mea, a venit tipa de la fisier sa ma convinga ca e mai bine coroana decit plomba (desi eu nu ma exprimasem in nici un fel asupra a ceea ce vreau, la momentul respectiv); am zis - OK, dar poate o plomba ar fi mai simplu - la care stau si stau si astept si apare din nou asistenta care imi baga si ea textele primei tipe: ca e singurul mod sa salvam maseaua, ca plomba nu va tine samd.

Eu zic - OK, poate imi fac coroana, dar macar vreau sa aud din gura doctoritei ca asta e singura solutie. Vine doctorita furioasa si-mi explica din prima ca ea stie mai bine ce trebuie facut si ca sa nu-mi permit eu sa dau sfaturi - remarc in trecere ca avea un halat care fusese alb de mult, acum avea urme de jeg pe la mineci si guler...

Eu zic: e dreptul meu sa decid daca vreau sau nu sa platesc banii astia si cum in doua luni jumate ma intorc in RO, prefer sa rezolv problema acolo. La care tipa incepe sa negocieze: atunci macar root canalul sa-l facem aici si sa acoperim, sa ramina de facut numai partea de deasupra a coroanei si te costa numai 2400$.

(asta fara sa-mi faca macar radiografie!)

La care eu zic - nu, multumesc si plec. Cimentul ala m-a tinut pina am ajuns in RO, unde un dentist mi-a pus plomba fara nici o problemA SI FARA ROOT CANAL, nici n-a dat jos cimentul precedent ca a zis ca e bine pus, doar a acoperit cavitatea.
Asta era in 1999 - acum in 2006 plomba e la locul ei bine mersi.

Dar daca nu aveam optiunea de a rezolva in RO?

si mai am si alte exemple, dar poate alta data





" Cita luciditate, atita drama - Camil Petrescu"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

multumim de complimente, sanzi, si eu l-am admirat pe david zilele trecute si mi-a placut si apartamentul in care locuiti, e tare spatios si luminos, exact pe placul meu.

philip&andreea
copilasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

asta ca sa nu mai zic cat va invidiez pt vremea buna, aici e ploioasa de vreo saptamana si pare ca si cea care vine va fi la fel...

philip&andreea
copilasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

nematics,
cat de multa asemanare intre "povestea" ta si a mea...acum ce am venit de la dentist si dupa 2 ore stat pe scaun am vazut negru in fata ochilor cand asistenta a venit cu 200$ bill pentru mine ca mi-au curatat dinti acum 3 sapt si nu am platit !!!!!...am facut circ acolo...iar DR. care dupa cum o descrii tu pe fosta ta DR. la fel are halatul ALB odata acume ste gri cu jeg la maneci si la guler ...

a incercat sa ma convinga ca eu trebuie sa platesc sa imi fac implant 1800$ pentru 1 implant iar eu am nevoie de 2 implanturi !!!!

am inceput sa plang de nervi si ea tot comenta ca imi face discount si ca imi albeste si dinti la doar 500$ ...

Imi pare atat de rau ca am inceput lucrarea la ea ...si am platit deja 2000$ ...asa ca trebuie macar sa termin cu crown asta si dupa o sa fug cat ma tin picoarele de ea ...

in romania o sa merg dupa 10 pe 24aprilie si stiu ca acum in afara de mama mai am de facut si pasaportul(cu copilul dupa mine)si nu stiu daca o sa pot ajunge la dentist dar sunt sigura ca la 2000$ in romania ajungeam sa am si diamante pe dinti ca "LA MODA" si mai ajungea sa imi fac si silicon implant(nu ca nu vreau)dar asa in general...


sanziana , in wekend o sa fiu ocupata cu bagajele dar te rog mult sa vi la mine ...o sa iti dau directi cum sa ajungi.

philip, mama mea a facut atac si acum este in coma de aproape 2 sapt...



"Daca crezi ca exista Vesnicia si stai nepasator, meriti sa fii inchis in casa de nebuni" - un parinte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

tot eu

Daca plec cu Alvaro afara din USA , am cumva nevoie de cerere ceva la mana de la sot ca am voie sa plec afara din USA cu copilul?...stiu ca era un subiect pe froum despre asta doar ca nu gasesc acum

"Daca crezi ca exista Vesnicia si stai nepasator, meriti sa fii inchis in casa de nebuni" - un parinte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

OF, ELENA, imi pare tare rau. multa sanatate mamei, sper sa se puna pe picioare repede.

philip&andreea
copilasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Elena, eu as zice ca da, mai nou se cere, si daca nu ai nevoie norocul tau. Oricum nu te costa nimic, notarul e gratis la banca, hartia o scri tu. Sunt formulare garla pe internet daca dai un search dupa authorization for foreign travel with a minor. Ia si o copie dupa certificatul de nastere al copilului cu tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Elena nu stiu ce sa iti zic de pasaport. Poate ar trebui sa intrebi la ambasada, sa alfi sigur. Cit despre dentist, am avut si eu experiente placute si neplacute. In general ei au tot interesul sa iti faca cit mai multe ca sa platesti (tu sau asigurarea) cit mai mult... Mi-am facut si in Ro o punte insa desi au lucrat f. bine nu am fost multumita cu culoarea. Culoarea a fost alesa de tehniciana si era in contrast vizibil cu dintii alaturati incit se vedea cind zimbeam. M-am plins si au incercat sa o dreaga, dar tot se vede. Peste tot sint dentisti buni si rai. Trebuie sa mergi pe recomandari. De asemeni daca ti se pare ca igiena din cabinet sau personala a dentistului lasa de dorit poti face o plingere la asigurare.Alt sfat. De regula cind am de facut lucururi mai mari le incep iarna (nov-dec) si le termin primavara ca sa pot beneficia de banii pe asigurare pe 2 ani... altminteri dupa ce se termina asigurarea trebuie sa scoti din buzunar ca doar nu stai cu lucrarea neterminata...

Mergi la inceput