posesivitate sau pur si simplu rasfat???

posesivitate sau pur si simplu rasfat??? | Autor: Daisy

Link direct la acest mesaj

Problema spinoasa si urgenta, asa ca o sa o expun cat se poate de concis!
Andreea mea face circ cand ajungem in supermarket la casa de marcat...
Se agata de cate un/doua/sau mai multe produse (in functie de preferinta) si urla ca din gura de sarpe ca ea nu vrea sa il (le) dea "Lu' tanti sa maicheze". E "fermecatoare", ma si anunta din timp ca ea va face "chize" la casa!!! Ma simt si eu si tasu mai ceva ca niste infractori cand un intreg magazin se uita chioras la noi cum urla copilul si noi suntem vineti-albastri si nu putem decat sa incercam sa "comunicam" cu fata, ca aici, altceva nu poti sa-i faci, nici macar sa ridici tonul mai tare ca deja te-ai si trezit cu "lupi moralizatori, plini de sfaturi cum sa educi si sa cresti un copil".
O iau razna, singuri nu putem face cumparaturile saptamanale ca nu avem cu cine lasa copilul, barbatu-meu uita mai tot mereu cate ceva pe lista facuta de mine acasa (sau chiar lista) daca il trimit singur, iar eu nu conduc si tanand cont ca magazinele sunt la distante de 25 de minute de casa (mers cu masina) aceasta varianta este exclusa din start.
Asa ca ne ametim cu gandul ca saptamana viitoare poate va fi mai bine...
Inutil sa va mai spun ca deja ne cunosc si casierii, care cand ne vad se schimba la fata.
Aseara bietului baiat (casier), nu cred ca avea mai mult de 17 ani, incepusera sa-i tremure mainile pe cardul femeii dinaintea mea de la rand cand a vazut ca ne-am asezat cosul in fata casei lui de marcat...
Si in rest e atat de draguta, ce sa fac?
Mai are cineva asa probleme?

http://community.webshots.com/user/andreeabianca

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

fa, impreuna cu ea, o listuta a ei, de acasa. ii poti face in cos un locsor unde isi pune ea lucrurile. tot ea trebuie sa aiba grija sa nu uite sa ia din magazin vreun lucru de pe lista. poate asa nu o mai tenteaza altceva, e responsabila pe lista ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daisy spune:

Ar insemna sa fiu ruda cu Onassis...
De acasa ne pregateste: " tata, veau 2 (si arata cu degetelele) Barbie, 3 jackets (cu Sponge Bob, cu Dora si cu Barbie - cine naiba o fi inventat-o si pe asta, ca a ajuns cosmarul vietii mele!!!!), rochite (aici nu precizeaza numarul, cat mai multe, cu atat mai bine...)" si apoi trece la mine, "ia caine, sa faci ciorba" (asta e mancarea ei favorita, ma trimite mereu la cratita sa fac ciorba "ca nu mai e, nu vezi????", bomboane, guma, rosii, capsuni,...sa mai ma lungesc????
Niciodata nu e multumita cu nimic, si chiar daca facem lista scrisa, tot se gaseste sa o "depaseasca" sau sa schimbe produsele cu ceva ce o tenteaza mai tare...
Dar nu asta era problema, ca la asta mai fac cat de cat fata (am ales varianta cu ALEGE, adica ii ofer 2 variante si o pun sa aleaga ce anume isi doreste dintre 2 produse cat de cat asemanatoare).
Problema spinoasa e ca urla cand trebuie sa dam produsele la marcat. Pur si simplu nu vrea sa il puna pe banda sau sa il intinda casierului.
Criza este criza in toata regula si aici, supermarketurile fiind ca niste depozite, sunetul se amplifica si ai senzatia ca fiimea e posedata!
Cum primeste inapoi in mana produsul, il ia, il pupa si se potoleste.

http://community.webshots.com/user/andreeabianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanademunck spune:

E "fermecatoare", ma si anunta din timp ca ea va face "chize" la casa!-asta mi-a placut tare:)mai dai cativa ani si apoi trimite-o la Hollywood ca va face bani buni acolo actrita
Acum serios cea mica tre sa invete sa se comporte in pubic si cu parintii ei(a invatat ce reactii obtine de la voi prin cmportamentul ei si acum se joaca cu voi).Un copil trebuie penalizat adecvat pt un comportament negativ si asta imediat ce s-a produs comportamentul (asa ca te rog nu tine cont de ce zice lumea din jur , a inceput sa tipe da-i trei avertismente la al treilea daca nu se opreste o iei pur si simplu de la coada -ca ziceai ca sunteti mereu doi mama si tata deci unul cu copilul altul in continuare la coada).
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

trei avertismente e prea mult :) Daisy, copila nu are nici o problema. adica, reformulez: nu copila are o problema.


PS simt nevoia sa ma justific si sa ma scuz. azi am golit sacul cu sfaturi pe forum din cauza bucatariei 'explodate', imi era groaza sa imi bag nasul acolo. acum am rezolvat problema, asa ca m-am potolit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daisy spune:

Pai bine ca lovesti si fugi:))

Adica problema suntem noi??????


http://community.webshots.com/user/andreeabianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

hai ca nu fug, ca-s cam obosita :)


mie asa mi se pare, ca problma sinteti voi. fetita ta pare sa ceara din toate puterile reguli de la cineva in stare sa i le impuna si nimeni nu o baga in seama.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Principesa spune:

Posesivitate fata de?
Pentru ca mie mi se pare o problema de rasfat. Adica de limite imprecise, lipsite de suficienta claritate, consecventa si fermitate.
Orice copil poate sa respecte limitele atunci cand ele respecta acesti parametri. Adica atunci cand parintii respecta si ei acesti parametri.
Succes deci in limite clare, consecvente si ferme.

Fiecare om este un inger cu o singura aripa si numai imbratisandu-ne unul pe altul putem zbura

Durerea este inevitabila dar suferinta este optionala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Daisy, nu stiu citi ani are fetita ta, si cine are copii stie cum e cu crizele astea! Patrick are aproape 4 ani, cind il luam cu noi la cuparaturi vroia de fiecare data o masina, problema minora din ce descrii tu, noi ii explicam ca daca vrea atitea jucarii nu mai raman si pt. ceilalti copii in magazin si ca si el au si ei nevoie de jucarii, pina la urma a acceptat placa noastra!
Parerea mea e sa nu cedati, nu vrea sa aleaga din cei oferi tu, atunci nu primeste nimic!Sau fa o listuta impreuna cu ea pt. pasti, craciun, ziua ei si daca fa fi cuminte i se va implini una dintre dorinte, sau mai multe, inventeaza ceva ce ar putea accepta la virsta ei!
Noi ii permitem lui Patrick sa-si aleaga un singur lucru la cumparaturi si nu masinute haine sau mai stiu eu ce(cine stie ce idei ar avea) ceva dulce, atit!
toate cele bune, nervi tari si rabdare,
narcisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daisy spune:

o sa incerc sa pun in aplicare ce m-ati sfatuit.
Promit sa revin sambata cu vesti noi si relatarea ultimului shopping de vineri seara:)

http://community.webshots.com/user/andreeabianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andora spune:

Ma gandec ca ar fi util de re-lansat acest subiect... Daisy a trcut jumatate de an de atunci, cum cum se mai comporta Andreea?

Eu vin cu vesnica problema, ma refer la comportamentul copilului in parc, in relatiile cu alti copii. Si consider ca sunt on topic fiindca ma intreb daca e rasfat (catre care tind) sau posesivitate iscata asa din "senin" pe la 1 an si 10 luni. In octombrie a mea fetita face doi ani si din copilul relativ intelegator care era a inceput cu crizele de tipat cand alti copii pun mana pe lucrurile ei sau cu comportament ciudat gen "aruncat cu nisip in sus" (precum bebelusii) sau dat in copii cu mana. In primul caz mai pot pune capat tipetelor cam in 50% din cazuri atunci cand poate face schimb de jucarii cu respectivul copil ce a atentat la lucrurile "ei".
La acestea se adauga tranteli pe jos in momentul imbracatului pt a iesi afara, refuz de a dormi la pranz cand stie ca in casa sunt bunicii (in timpul saptamanii o pun in pat , o las singura in camera si adoarme), chiar crize de plans cand tine sa o luam pe strada la stanga si nu la dreapta, caci in stanga stie ea ca este vreun parc.
De fapt stiu sigur ca este rasfat, nu stiu de ce am postat aici, insa azi a fost o zi speciala in care efectiv m=a scos din sarite (in general incerc sa fiu calma si matura) si gugalind despre ce ma interesa am ajuns la acest subiect.
Va pup!


Mergi la inceput