Bebelusi de noiembrie decembrie 2005 (36)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

xandra frumusel foc, vladut!!!

Ina imi pare rau, acum nu te poti gandi decat ca va fi doar cum va vrea Dumnezeu!
Stiu cum te simti, sunt si eu intr-o stare asemnatoare, nu am chef de NIMIC!

Am si eu o intrebare: are cineva fotoliu de masina ptr 0-18 kg? Ce faceti cu el, il lasati in masina/portbagaj?
Noi ne-am luat unul Neonato de la un site concurent (reclama, na ca am scris eu inaintea moderatorilor) si nu stiu ce sa fac. Are 9 kg, ma car cu el de fiecare data de la masina in casa si inapoi?

Mamica Ilincai Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Felicia, si scaunul nostru de masina e greu,dar il car de fiecare data in casa sau la masina,nu am curaj sa-l las in masina cine stie pe cine tenteaza si asta-mi mai trebuie.
In ziua in care am nascut (nu cred ca v-am zis), a a venit Mihai la mine pe seara si ne-au spart masina, ne-au furat roata de rezerva,hainutele pentru copil(schimburi), pampersi, niste cremute,servetele umede...asa ca acum nu mai lasam nimic in masina,roata de rezerva si atat,si acum mereu inchidem cu alarma masina nu doar cu cheia ca atunci.


Catutza si Bianca-Maria (2.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

noroc ca suge fi-mea, am recuperat din urma...

dordia, dementiala salata cu mecisori, sunt la aia cu peste afumat acum... indiferite etape sunt si celelalte...

scoica lu iris n-o las in masina, pt ca o folosesc si la transportat copilu... dar cand va fi scaun sincer nu stiu. vecina mea il lasa in masina. si n-a patit nimic...

gata, end ... pauza s-a terminat

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.nazdravani.ro" target="_blank">Nazdravani de august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

buna, mamicilor
eu sunt andrei. va scriu eu, ca mami s-a lenevit la scris, o sa ajunga asa o leguma, nu mai face nici sport cu degetele pe tastatura. o ia pe urmele lordrei - chiar, da-i un pupic darei din partea mea , ca maica-mea a facut o scurtare de lista ce n-am mai vazut... habar n-are ea... spune-i darei ca o invit la pescuit peste dunare, pe 1 august 2020
eu am intrat sa va zic ca nu mai am nici un chef de mancare cu primavara asta... ma hranesc cu dragoste . imi pare rau ca am ratat-o pe nati... of... numa dak maica-mea ar avea bunu simt sa conduca si ea masina aia care sta in parcare, sa ma duca sa vad fete-cucuiete... da' nu, ea ma caruteaza pe jos prin tot bucurestiu...
singurul lucru bun pe care l-am invatat de la ea e sa trag fetitele de codite. diseara incerc sa pun si-o poza pe contu comun.
pupicei la fetite
si helou la baietei
ANDREI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Cristina, imi faci o pofta...
Mi-am salvat si eu retetele Dordiei , dar deocamdata ma uit lung al ele ca sunt cu ceapa, cu castraveciori murati ori eu inca mai sunt la regim de alaptat. Hmmm, tare ma tenteaza, cred ca ma risc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Buna dimi,

Gogolos la multi ani! Aveti 3 luni!

Am terminat geamuriliii !

Hildegard nu-i in regula sa nu manance atata timp. Mai trezeste-ol pt papa!

Ina e multisor cat a luat Rachelina. Vezi sa nu cumva sa-i dai prea multe cereale: nu ar trebui sa-i dai mai mult de 4 masuri de cereale pe zi. Eu masuram cerealele cu o masura de lapte praf.

Ca sa nu se faramiteze drobul taie-l cu un cutit din ala usurel si zimtat, de paine. Daca nu pui oul inauntru il tai mai usor pt ca are tot aceeasi consistenta, altfel oul e mai tare si trebuie sa te apesi mai mult pe el la taiat.

Cum Dzeu la voi sunt mai ieftine borcanasele decat sa faci in casa? Pe vremea Silviei (auzi la mine: pe vremea Silviei!) un borcanel era in jur de 40-50.000. Acum nici nu m-am uitat.
Trebuie sa-ti iei legume din alea bio... de-asta aman eu diversificarea ca la noi acum sunt mai mult morcovi din aia turcesti pe piata. Mi-a povestit o tipa hoticultor de meserie (cu facultate) ca a fost in Turcia si a vazut cum cultiva aia legumele: nici nu le pun in pamant ci cu radacinile intr-o solutie de subst. chimice.

Asa-i, curatenia si treaba te monteaza psihic, te face sa te simti mai bine. Dar si eu daca sunt deprimata n-am chef sa fac nimic ceea ce-mi adanceste deprimarea. Nasol.

Ina si Meems unele soiuri de lapte praf sunt mai usor solubile altele mai greu. De ex Humana e mai greu de dizolvat ca lumea decat Nan. pe incercate. Si Milumil e mai greu de dizolvat, sau cel putin era, pe "vremea Silviutei".

Hopaaa! Dordia! Vezi ca:
1. Dupa unii autori banana ar avea potential alergen si nu ar trebui data pana la 1 an. Eu una o sa astept macar pana la 8 luni.
2. Banana cu siguranta CONSTIPA. Se da la diaree de ex. Strange burta.
3. Sper ca nu i-ai dat din prima zi o banana intreaga. Toate alimentele se introduc treptat, testand, intai o lingurita, apoi doua, etc. Pe langa ceea ce mananca deja testat.
4. E normal o data ce incepi sa-i dai hrana solida sa faca mai tare. Pe masura ce regimul lui se apropie de al nostru si kk la fel. That's it!
5. Vezi sa primeasca suficiente lichide, asta mai poate fi cauza de consti.
6. Miere iar nu se da pana la 1 an.
7. Daca se screme dar nu plange - e OK. Omu' mare nu se screme? Daca face de 2 ori pe zi nu-i constipat.

teo_banu pai problema mea e ca de pe la 2-3 luni Nati nu se mai scoala noaptea, doarme de la 12-1 pana la 8-9 dimineata. Chiar si numai cu san 100%. Eu de-asta tot am probleme cu laptele de vreo 2 luni pentru ca nu ma mai stimuleaza noaptea. Ce n-as da eu sa se trezeasca noaptea si sa-mi ceara! Dar eu n-am puterea sa pun ceasul si sa ma scol,sa o scol si pe ea si sa-i dau. Si nici nu sunt convinsa ca ar fi bine, asa, fortat.
M-a deranjat cand i-am bagat cei 90ml de Nan ca a sarit si masa de la 12. Asa ca aseara i-am dat doar 60 si s-a trezit singurica la 12.

Silvia dar recipientele alea cum le cureti/sterilizezi? Ca altfel sunt scumpe rau la 10 RON de unica folosinta!

Va mai raspund in continuare dar iau o pauza acu'.

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Andrei-Ardeias roag-o pe mamica ta cea sa miste masina aia pana in parcul Tineretului ca acolo ma plimb eu cu mami aproape in fiecare zi, are alei mai multe si mai frumoase decat IOR-ul in care am fost ieri si nu mi-a prea placut ca nu m-a plimbat mami asa mult ca in Tineretului. In consecinta nici n-am vrut sa pap.

Eu am obiceiurile mele ca nu dorm in carut decat daca ma plimba. Nu poate sta cu mine pe banca. Dar am impresia ca si mamei mele ii convine chestia asta, am auzit-o zicand ceva de blugi, fustite si de faptul ca vine vara. Si mai ales ca vom merge la mare fapt care o cam panicheaza.

Mi-ar placea si mie sa te cunosc, ca am auzit atata despre tine, mai mult ne-am vazut noi cand eram amandoi in burtici, dar parca prin atatea straturi de piele si haine poti sa te vezi prea bine?

Nati, cu drag

P.S. Ce mi-a placut totusi in IOR a fost ca le-am vazut pe Cristina si Mada, ca tare atenta eram la ele si la Andrei. Alt Andrei. Asta e. Iris si Miruna nu m-au interesat asa tare pt ca dormeau linistite in carucioarele lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Buna, fetelor!
Ieri am iesit pe afara si am experimentat ceva fain de tot: am plecat pe caldura si cand am ajuns la piata (ca, de! ala era scopul plimbarii...) a inceput sa bata un vant care aducea aer rece... Am cumparat ce aveam de cumparat, facem cale intoarsa si incepe! Vant rece, rece, pana pur si simplu dupa o statie de mers pe jos se schimbase temperatura cu totul. Cred ca erau pe putin cu 5 grade mai frig ca atunci cand am plecat... M-am simtit de parca am plecat intr-o zi si ne-am intors in alta!

Baogdan a inceput sa mestece in gol! Dar stiti cum plescaie??? Parca are guma de mestecat in gura... E atat de caraghios! Si a inceput sa se opreasca din supt daca eu fac altceva, daca vorbesc la telefon sau mananc... Si se uita la mine atent si rade! Iar ia sanul in gura, iar il lasa si rade! Si cand are el ceva laptic in burtica si nu mai e foamea mare, incepe sa-l mestece in loc sa suga! Asa ca bag seama ca el imi spune destul de clar ca vrea sa diversificam! Cred ca-mi iau inima in dinti maine si o luam incetisor. Sper sa nu-mi gasesc alte scuze...

Cat despre raspunsuri catre voi... ce sa mai raspund, ca am impresia ca fiecare zi va face mai pline de experienta si mai bune mamici! Nu mai am nici un sfat...

Gandacel si Bogdanel (14.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_d spune:

Lavi,flaconasele alea sunt din plasticut-se pot steriliza in sterilizator,sau in apa fiarta,etc!
Si noua ne place parcul tineretului,da mi-e o frica sa conduc,asha ca poate-ntr-un weekend,kiar asha vrea sa ne vedem pe-acolo,o sa ne-aduca tati...i-auzi Coricica,il duc pe Stefanel la Nati,hheeee!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

NEATA NEATA

Ma bag repede in vorba si eu....

ANDREI_ARDEI, helou si tie, dar fa tu un pic de educatie cu mami...adica cum este o lenesa??? pai te pune pe tine sa faci treburi de oameni mari?
spune-i ca vrem sa vedem si noi pozici cu ardeiasi si sa treaca la pc...da? pupici

FELICIA......este superba ILincutza in pozele alea in rosu.
ii sta bine.
imi pare rau sa sud ca este cu diareea acuma. si sa nu te mai aud cu nu-l merit eu ...sau alte alea. Ce crezi ca toti suntem nascuti sa le stim pe toate? si nu-i din cauza ta diarreea , ai ascultat-o pe dr, si pan la urma poate nu-i de la mar...

CAMELIA, multumin de vizionare....

SILVIA, bine ca te-ai odihnit! asa patesc si eu cand sunt prea obosita, se lasa cu durere de ficat si cu stare de rau, voma....

LAVI, mama, eu una nu stiu ce sa mai zic ca laptele meu ca o iau raza. al meu frate, nu vrea. dupa ce mananca si lasa sanul, nici pace sa mai vrea. in schimb, dupa cam 30-6 minute, maraie - nu mereu..- si trage ca dispe din suzeta aia, daca-i dau sanul se arunca la el si apoi il scuipa, daca-i dau bibe -praf sau de al meu- bea intre 20-50ml, dar nu mereu si nu cu foame ci asa...as vrea dar nu prea.
mai mult sa ne jucam si sa vb.
dar sanii nu sunt prea plini si nu prea mai iese cine stie ce dupa ce suge el....

In alta ordine de idei am fost ieri cu ELA la altex sa ma uit mai bine la robotul de la moulinex - ODACIO 5- si-mi zice ala de acolo ca nu are storcator de fructe...trimit mail la altex, sa-mi zica si mie cine zice bine ca pe site scrie ca are si aia imi spusera acum ca are.....

fug la baiat


joy si Vlad Andrei 01.12.2005
ardeiasul meu umplut

Mergi la inceput