Bebelusi de noiembrie decembrie 2005 (36)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana_77 spune:

"Dimineatza pe racoareeee
EU sau cu fatza la soare......"
Mai tineti minte refrenul asta? Asa cantam si eu dimineata cand vazusi soarele si cela 3 grade amarate de la termometru. Ieri ploaie, lapovita, azi soare, frig.

Maria - alexia, ce veste "buna" imi dadusi cu replica "se va scula si de-acum incolo" ...SI eu care speram ca la un anumit moment sa renunte si Maria mea macar la o masa nocturna. Dar m-am resemnat, asa cum v-am mai zis papa si adoarme instantaneu dupa ce termina, nu am de ce sa fiu suparata pe ea. SI cand o vad cum adoarme cu sentimentul ala de satisfactie datorat umplerii burticii cu lapte nu ma mai supara deloc. O pup si o pun in pat la ea :) Sa stii ca eu am riscat si am incercat sa mananc ceapa acu' vreo saptamana - imi lipsea fff tare - si mananc acum fara probleme, Maria nu protesteaza -si papa numai tzitzi. Ideea este ca eu a mancat o gramada de ceapa cand eram insarcinata si am inteles ca daca atunci le accepta e ok si acum. Nu am inca curaj sa incerc fasole, mai stam nitzel. Aaaaa si muraturi bag la greu, acru e gustul meu preferat.


Mai, Feli, cum sa gandesti asa ceva!! Bataitza la fund. Nu ai voie sa spui asa ceva legat de Ilincutza ta si de tine! Mai bine bucura-te ca ai scapat de fiecare data de incercari si uite ce pui frumos in rosu ai ! Au fost niste etape prin care o sa trecem toate la un moment dat! Uite de la mine si capul sus!!!

Ioana si Maria (29.11.2005)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/tunsulica/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Salut fetelor, azi voi fi putin egoista ca nu raspund nimanui, da' am o "problema" :))
Acum fac selectia a tot ce am postat pe DC in odisee si la scutece, va fi un jurnal pentru Ana cand va creste. Am ras, am plans, mi-am amintit..... multe senzatii.
Am dat peste ceva ce mi-a scapat cand eram in spital.
Citez
" Autor: anda77
Raspuns la: 11/11/2005 10:33:22
Mesaj:

phi, ce liniste si pace aici...
aseara m-am apucat sa ma uit la astrogramele copiilor de aici (v-am mai zis ca ma mai pasioneaza astrologia). Hai sa le dau ascendentii aici. Pentru cine nu e pe lista n-am avut ora nasterii sau n-am putut identifica (din lipsa de date) coordonatele locului nasterii.
Scorpioni toti:
Natalia - Ascendent in Sagetator
Maya- Ascendent in Taur
Sarah- Ascendent in Fecioara
Bianca Maria- Ascendent in Sagetator
andrei Ciprian- Ascendent in Scorpion
Daria- Ascendent in Balanta
Raluca-Ioana- Ascendent in Berbec
ana Ecaterina- Ascendent in Fecioara
d.p.d.v. profesional (astrologic), astrogramele dariei si ale anei-ecaterina mi s-au parut cele mai spectaculoase...niste indivizi f. interesanti..."

Anduta draga, cred ca sunt singura de pe-aici care n-a solicitat astrograma, da' uite ca acum m-ai facut curioasa rau-rau, mai ales ca fiie-mea va fi o individa interesanta conform previziunilor astrelor si ale tale. Cand ai timp si chef, ne faci si pe noi?
Uite datele:
Ana Ecaterina, nascuta la 10 noimebrie 2005, ora 2.15, Cluj-Napoca
Ripley si Ana Ecaterina (10.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Mai Felicia tu vrei bataitza??? PAi de mine ce mai zici ca eu am bagat ieri in fi'miu o banana micutza ce-i drept si...apoi mi-am adus aminte ca parca nu ar avea voie. M-a cerat Mama di tutti si ii multzumesc dar mi-am dat seama dupa ce i-am dat-o. Am facut un amestec de o banana,un mar si sucul de la o porto. A papat cupilu' dar nu a patit nimik (norocul meu).! Dar de acu o sa stiu si orice introduc bag cate putin.

Silvia ms pt aprecieri!!!
Teo ms pt sfat !!!
Mama di tutti cred ca nici nu mai are rost sa iti zic ca esti de mare ajutor la casa omului tampit ca mine. Ms mult de tot si iti dau o prajitura cand ne vedem!!!

Diana mamica de Stefan-Cristian
14.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

tot io... deh, copilu mananca...

nu mai zic ce fasc prin bucatarie, ca saliveaza lumea... da' io am lins toate cratitele inainte sa le spal... asta dupa ce asezam frumos salatile...

mare realizare!!
am reusit sa-i parlesc fundu lu fi-mea. a facut kk azi noapte, n-a zis zgatia nimic, a dormit asa.. si... arata ca un babuin. asta e, speram ca pana maine se amelioreaza.

si in incheiere, monitorul meu parca e discoteca, se aprinde, se stinge......

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.nazdravani.ro" target="_blank">Nazdravani de august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Maria_Alexia, bravo pentru noapte dormita.

Si la noi, e prea obosit dupa baie si nu poate manca, vrea sa doarma, maraie, plange, din astea...doarme un picut si apoi papa titi.
Nu stiu ce sa fac dar de cateva zile cu toate ca am laptic....nu vrea sa pape. Nu stiu de unde ia el 180 mm...bine hai s anu fie ca la carte dar totusi...culmea ca suc sau crereale daca ii dau papa.
Noaptea indiferent de cate ori i-as da san papa de rupe in somn, dar nu se trezeste adoarme la loc la san (asa este de cand l-am nascut).
Poate ca ziua sa nu mai pape atat? nu mai pricep nimic

Veronica si bebe Stefan Peter ( 7 nov. 2005)
http://community.webshots.com/user/hildegard122

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Ola mamici!
iaca si eu azi, dupa ce am vrut ieri sa intru de n ori ca sa urez macar la multe luni sarbatoritilor, dar iar nu am apucat!
O fac acum, Ina si Mandy, cu intarziere, pupicei la bebei!
Gogolos, si puiului tau ii urez la multe luni!

Wowwwwwww Ina, dar pufoasa ta e ...pufoasa rau!! Un kil jumate aproape intr-o luna e impresionant de-a dreptul!!

Fetelor am si eu o intrebare, e normal ca missa face kk dupa absolut fiecare masa, si mult rau?? Ca mie mi se pare ca de asta nu prea asimileaza, pai daca bea laptic si apoi face ditai kk si pipi la greu, cred si eu ca nu mai pune nimic pe ea. Si il face exploziv, ca atunci cand era nou nascut, de ne plangeam cu toatele ca il face cat China!

Deci deocamdata tot sanii sunt baza la noi, in afara de seara cand ii dau bibe si apoi terminam cu sani, insa tot ne trezim o data pe noapte si ne agatam de tzitzi si nu o mai lasam cu orele! O fi obisnuita sau e pur si simplu lipsa de laptic? Ca sincer simt ca nu mai am nu stiu cat, desi continui sa mananc la fel ca inainte, doar de dormit nu prea reusesc!

Cristina, zi-ne si nou ce faci bun? Spor!
Apropos Lavi, am mancat ca sparta drobul de ciuperci, ieri la pranz de una singura si aseara cu Phil! Rece e mai bun! Dar duminica nu il fac ca pana la urma ne-am inscris la desert si bauturi iar de papa aduc ceilalti!

Ripley, ma crezi ca si eu fac chestia asta? M-am apucat sa reiau cam tot ce am scris de Amalia, si le atasez la jurnalul pe care il tin deja! Doar ca eu am luat-o de la capat spre inceput:))

Lavi, si aici borcanelele sunt cam la acelasi pret cu legumele naturale insa se zice ca gustul este totusi fad in raport cu legumele naturale, desi din punct de vedere nutritional ( am zis bine?) sunt la fel cu produsele naturale. Si evident ca mai se adauga si chimicalele necesare conservarii produsului, insa asta e o alta poveste. Aici sunt multi bebei hraniti la "borcanas" cum se zice.





Alina si Amalia 17.11.2005


Poze noi mar 2006


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65487" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Hai ca am si eu un pic de timp ca a adormit copilu' si am putut sa citesc si eu ce ati scris.
Lavi02pupicei lui Nati din partea Mirunei care isi cere scuze ca dupa ce ati batut atata amar de drum ca sa veniti la noi, ea a dormit. dar cica se revanseaza cand o veni caldura

Dordia mama tu i-ai dat o banana intreaga la copil? Vorba ta, noroc ca nu a patit nimic, dar ce te-a apucat?
Si apropo, am facut salata de melcisiori cu ton, DEMENTIALA! Sa traiesti o mie de ani

Feli tu ai nevoie de o mama de bataie buna , ti-am mai zis, nu esti tu de vina intotdeauna ptr ce pateste copilul. Putea sa pateasca asa si daca incepeai diversificarea la 1 an, stiu ca tu zici ca are stomacelul sensibil de la pastile, dar trebuie sa se obisnuiasca si cu papa. Eu zic ca e din cauza ca i-ai dat doar mar gol, trebuia sa mai incerci cu morcovul ala. Dar asta e, Ilincuta e mai sensibila, lasa ca se face bine. Pup la ea

Sivia bine ca ai reusit sa te odihnesti. stiu cum e ca si eu am avut perioada aia in care Miruna dormea cate o jumatate de ora si abia mai putea respira de oboseala, nu mai vb de greata si alte alea. Zici ca ai luat recipiente din alea de stocare de la Avent? Cum arata, sunt alea ca paharelele asa? Sau alea exact ca biberoanele doar ca au capacele?

Cristina petrecere frumoasa maine si mult mult soare!

Alinus eu nu cred ca e tocmai bine ca missa ta sa faca kk asa des, mai ales exploziv.... Poate fetele cu mai multa experienta sa te lamureasca.

In alta ordine de idei, azi nu am iesit afara ca e cam frigut, Miruna a stat un pic pe balcon iar eu tusesc de mor si n-am ce sa iau, ca de cand cu tampenia asta de nu-ti mai da pastile fara reteta.... Am niste Stodal in casa, dar cum tusea mea e seaca..In sfarsit sper sa ma lase pana luni ca ma apuca damblalele. De cand am nascut numai intr-o raceala o tin, ba am nasul infundat, ba ma trezesc cu gatul uscat de zici ca am fumat cel putin 2 pach de tigari.
Si saraca Miruna mea se uita la mine cu niste ochi...ca nu o mai pup de frica sa nu o imbolnavesc, imi vine sa plang cand o vad cu fatzuca aia de cersetor, parca am abandonat-o

Hai ca m-am intins de cred ca am ocupat o pagina intreaga.

Madau si Miruna (15 dec 2005)
POZICI
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">ASA S-A NASCUT MIRUNA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Felicia, ce vorbe-s astea !? Nu ai voie sa zici asa ceva, tu care esti o mamica super grijulie... doar nu din cauza ta s-a intamplat asta !
pentru tine! Fruntea sus si ai sa vezi ca Ilincutza o sa fie bine!O sa creasca mare, sanatoasa si frumuoasa si o sa fie recunoscatoare pentru simplul fapt ca ESTI MAMICA EI!
Mai, da' ce se converseaza bebelacii astia ... stati asa sa mai cresc un pic, ca sa ma bag si eu in seama!
Fetelor, de cand am nascut am zis c a o sa fac si eu jurnalul Dariucai, da' nici in ziua de azi nu m-am apucat ... sa-mi fie rusine! da' promit ca ma apuc de el in cel mai scurt timp.
Pupici,


Camelia & Daria


Varsta Dariucai

Poze Camelia si Alexandra Daria (02.01.2006)
"A day without laughter is a day wasted!" ~ Charlie Chaplin ~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_77 spune:

Si sa va mai povestesc despre rezprizele noatre de somn din timpul zilei...Ma nou Maria mea isi scoate suzeta din gura tacticos, cu doua degete, intai mai tzocaie putin, dupa care zvaarr cu ea prin patut si pune-te nene pe plans. Chestia asta o face in mod automat, adik si cand e aproape sa adoarma tot isi duce mana la gura sa-si controleze suzeta si sa-i faca vant. Si tot ea se enerveaza si incepe sa planga. Offf, uite-asa apucam noi sa dormim cate juma' de ora in timpul zilei, ca dk somnul e prea shubred, iar mana la gura si tot asa. Sper sa-i treaca repede, ca nu stiu ce sa-i fac. Nici nu pot sta toata ziua pe langa ea sa o pandesc.

Si sunt tare mandra ca de doua zile vorbeste! Pana acum scoatea cate un sunten, un chitcait, acu' "face propozitii": aaaaeeeeee aaaeeee aaaaa iiiiaaaaee.

Cristina si Mandy, bafta maine la botez!!!

Ioana si Maria (29.11.2005)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/tunsulica/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

bau-bau
acu bag pozne in contu comun. sper sa-mi iasa, si intr-o ora sa fie gata.
mi-a mai trecut lenea. andrei doarme, da' cred ca se va trezi in curand. am luat tzeapa ca n-am iesit azi afara... mi-a fo frica ca incepe ploaia...
xandra, n-am gasit nimic. ma mai interesez.
mai... am baut o cafea. slaba, lunga, etc. nu ma parati
nati sa stii ca nici andrei nu doarme afara dak mamica lui se opreste cumva. mai nou nu mai doarme aproape deloc afara. se uita la oameni, la blocuri etc. nici scandal nu face - mai gangureste unex
lavi, dc vrei tu fustite? ca io am fost imbracata ieri in fusta, pantofi & ciorapi si am adunat un kil de praf pe picioare. nu mi-a venit sa cred in ce hal aratau ciorapii mei maro - ajunsesera gri-bej. cand am bagat si picioarele la dush...
traiasca blugiiiiiii
mooor, mi s-a intrerupt conexiunea la poze. mai incerc odata.
pupicei
c & andrei

Mergi la inceput