In fiecare zi cu Dumnezeu (partea a 9-a)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Arhistefy spune:

Smerenia este cugetul inimii noastre care ne incredinteaza ca suntem mai pacatosi decat toti oamenii si nevrednici de mila lui Dumnezeu. Cand ne defaimam pe noi insine nu inseamna ca avem smerenie. Ci atunci cand altul ne ocaraste si ne defaima, inca in public, iar noi rabdam si zicem: “ Dumnezeu i-a poruncit fratelui sa ma ocarasca pentru pacatele mele”, aceasta este smerenia cea adevarata.
Deci sa primim toate ca din mana si cu voia lui Dumnezeu. Cand te ocaraste cineva, Dumnezeu ii porunceste sa te ocarasca. Cand iti ia cineva vreun lucru, Dumnezeu ii porunceste sa-ti ia.Cand te muta de ici colo mai marele tau, Dumnezeu iti schimba locul, ca sa-ti schimbi si naravul si obiceiul. Asta ar fi smerenia cea adevarata. Iar mandria, dimpotriva, este atunci cand te increzi in tine, in mintea si puterile tale, mai frumos decat altul, mai sporit in fapte bune si mai placut lui Dumnezeu decat altul. Atunci esti stapanit de pacatul cel urat al mandriei, de care sa ne fereasca pe toti Dumnezeu.

Sa ne smerim, fratilor, ca sa ne bucuram dincolo in veci, ca dupa plecarea noastra din trup, toti ne vor uita. Sa nu ne punem nadejdea in oameni, ci numai in Domnul. Ca omul se schimba. Azi iti da si maine iti cere; azi te lauda si maine te ocaraste. Ci sa ne punem nadejdea in mila lui Dumnezeu si nu vom gresi niciodata. Sa va ajute Dumnezeu cu harul Lui sa va folositi de restul vietii, sporind in fapte bune, si mai intai in smerenie si dragoste, ca sa va mantuiti sufletele voastre si sa folositi si pe altii, indemnandu-i spre Hristos.

(Parintele Paisie Duhovnicul)



La toate gandurile negative pe care le-ai putea avea, Dumnezeu are un raspuns pozitiv pentru tine.

Cu drag,
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arhistefy spune:

Gura celui neprihanit vesteste intelepciunea, si limba lui trambiteaza dreptate. Legea DUMNEZEULUI sau este in inima lui.
Psalmul 37.30-31

Am citit odata despre un om din Orient care a taiat pentru oaspetele sau un miel si l-a intrebat care parte din miel ar vrea sa o manance. Oaspetele a raspuns: „cea mai buna." Atunci au fost servite inima si limba. A doua zi, cand i-a fost pusa aceeasi intrebare, a raspuns "cea mai rea" si a ramas mirat cand i s-a servit din nou inima si limba. La intrebarea sa, gazda i-a raspuns ca acestea sunt partile cele mai bune dar si cele mai rele. Deosebirea consta doar in directia in care sunt folosite.
Aceasta inteleapta concluzie cat si raspunsul acesta sunt in concordanta cu Cuvantul lui Dumnezeu. Limba noastra este un translator foarte bun si clar al gandurilor si simturilor noastre. De ceea ce este plina inima, despre aceea vorbeste gura. Daca inima noastra este plina de frica de Dumnezeu si daca este calauzita de Duhul Lui Sfant, al adevarului, atunci nu o sa spunem decat adevarul si din gura noastra nu o sa iasa „nici un cuvant stricat". Cuvintele care ne vor iesi din gura vor fi „pentru zidire, dupa cum e nevoie, ca sa dea har celor ce-l aud” (Efes. 4.25.29). Numai astfel va fi proslavit Cristos in noi. El sa devina tot mai mult subiectul inimilor noastre ca sa putem canta cu psalmistul: „Cuvinte pline de farmec imi clocotesc in inima si zic: lucrarea mea de lauda este pentru Imparatul! Ca pana unui scriitor iscusit sa-mi fie limba” (Ps. 45.1).
De-ar da Domnul sa ne lasam calauziti intotdeauna de Cuvantul Sau si atunci cand vorbim sa-L proslavim pe El, iar atunci cand tacem sa fim ca Isus in fata lui Pilat. Daca nu poti sa-L proslavesti in discutiile tale atunci mai bine TACI. Dar niciodata sa nu-ti fie rusine ca sa-L proslavesti, pe Marele tau Mantuitor.




La toate gandurile negative pe care le-ai putea avea, Dumnezeu are un raspuns pozitiv pentru tine.

Cu drag,
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arhistefy spune:

"Caci oamenii vor fi iubitori de sine...hulitori...neiubitori de bine..." 2 Timotei 3:2-3

Biblia spune ca in zilele din urma oamenii se vor iubi numai pe ei, nu vor iubi binele. Imperii au decazut din interior, deoarece nu s-a gasit cineva caruia sa-i pese cu adevarat. Caci cea mai mare amenintare a zilelor noastre nu sunt armele nucleare - este indiferenta!
Biblia spune ca daca nu ai mila fata de aproapele tau care este in nevoie, cum ai putea sa-L iubesti pe Dumnezeu? (1 Ioan 3:17). Buna intrebare! Viata functioneaza pe principiul culegerii a ceea ce ai semanat. Ce faci pentru altii, Dumnezeu iti va face tie! (Efeseni 6:8).


La toate gandurile negative pe care le-ai putea avea, Dumnezeu are un raspuns pozitiv pentru tine.

Cu drag,
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DANA26 spune:

quote:
Originally posted by Arhistefy

"Caci oamenii vor fi iubitori de sine...hulitori...neiubitori de bine..." 2 Timotei 3:2-3

Biblia spune ca in zilele din urma oamenii se vor iubi numai pe ei, nu vor iubi binele. Imperii au decazut din interior, deoarece nu s-a gasit cineva caruia sa-i pese cu adevarat. Caci cea mai mare amenintare a zilelor noastre nu sunt armele nucleare - este indiferenta!
Biblia spune ca daca nu ai mila fata de aproapele tau care este in nevoie, cum ai putea sa-L iubesti pe Dumnezeu? (1 Ioan 3:17). Buna intrebare! Viata functioneaza pe principiul culegerii a ceea ce ai semanat. Ce faci pentru altii, Dumnezeu iti va face tie! (Efeseni 6:8).


foarte frumos,Arhistefy,dar de multe e foarte greu sa-ti iubesti aproapele daca ti-a facut rau,eu totusi incerc.




DANA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gina M spune:

Draga Arhistefy,
Apreciez tare mult postarile tale si in acelasi timp iti admir statornicia in Dumnezeu.Felicitari!
De cand a sosit micuta Jessica in familia noastra,timpul nu prea mi-a mai permis sa scriu insa, in viitorul apropiat doresc sa ma alatur si eu voua deoarece aici langa voi consider ca-mi este locul cel mai potrivit. Ce zice-ti ma acceptati?

POZE NOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arhistefy spune:

Gina, draga mea

Vasile Voiculescu

Calatorie spre locul inimii

...Locul inimii noastre? Cine-l stie? Cati il cer?
Vartejul cugetelor nu-i chip sa ne poarte...
Locul inimii noastre salasluieste-n Cer
Si-n el lumina lina a Celui far-de-moarte.

Aspre prapastii se sparg in orice ins,
Pe muntii sufletului ninsi de blesteme
Arde floarea minunilor- Rugul Aprins-
Ce-n scrum preface spatiu si vreme.

Doamne, spre locul: inimii noastre? Inimii Tale? 'ndrepteaza
Pasii rugaciunii obosita de cale,
Acolo unde deodata mintea se desteapta treaza,
In amiaza Eternitatii Tale.

(24 decembrie 1955)



La toate gandurile negative pe care le-ai putea avea, Dumnezeu are un raspuns pozitiv pentru tine.

Cu drag,
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arhistefy spune:

... cei ce vor merge pe ea, chiar si cei fara minte, nu se vor putea rataci.
Isaia 35.8

Calea sfinteniei este atat de dreapta si luminoasa, incat nici cele mai simple, si nepricepute suflete nu se pot insela, daca o urmeaza fara intrerupere. Inteleptii lumii au multe rataciri, ei fac chiar greseli deosebit de mari si sfarsesc prin a nu-si atinge tinta. Prudenta acestei lumi are vederea scurta, si ea conduce la locuri intunecoase pe aceia care o aleg. Sufletele sincere nu cunosc altceva mai bun decat sa faca ce le arata Dumnezeu si aceasta ii tine mereu pe drumul imparatesc, pe care merg sub ocrotirea lui Dumnezeu.
Suflete, nu cauti tu niciodata sa iesi dintr-o incurcatura prin inselaciune sau altceva asemanator? Tine dreapta calea sfanta a adevarului si a integritatii, si vei fi urmat cel mai bun drum. Viata ta sa fie fara intorsaturi sau cotituri. Fii drept si fara teama. Urmeaza-L pe Domnul Isus, fara sa te gandesti la urmari. Cine se foloseste de minciuna pentru a scapa dintr-o mare nenorocire, ar putea sa cada intr-un rau mai mare. Calea lui Dumnezeu e cea mai buna dintre toate. Mergeti pe ea, chiar cand oamenii v-ar crede nebuni; astfel veti fi cu adevarat intelepti.
Doamne, Te rog calauzeste-i pe slujitorii Tai pe un drum sigur, din pricina vrajmasilor lor.




La toate gandurile negative pe care le-ai putea avea, Dumnezeu are un raspuns pozitiv pentru tine.

Cu drag,
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arhistefy spune:

...trei lucruri irevocabile in viata sunt: timpul,cuvintele si norocul.
...trei lucruri de netagaduit in viata sunt: seninatatea, onestitatea si speranta.
...trei pietre pretioase in viata sunt:dragostea,respectul de sine si prietenii adevarati.
...trei mari incertitudini in viata sunt: visele, succesul si destinul.
...trei lucruri care-ti degradeaza viata sunt: bautura, aroganta si supararea.
Inimile bune sunt gradina....
Gandurile bune sunt radacinile....
Vorbele bune sunt binecuvantarea....
Faptele bune sunt fructele...


La toate gandurile negative pe care le-ai putea avea, Dumnezeu are un raspuns pozitiv pentru tine.

Cu drag,
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arhistefy spune:

Cand umblu in mijlocul stramtorarii, Tu ma inviorezi, iti intinzi mana spre mania vrajmasilor mei si dreapta Ta ma mantuieste.
Psalmul 138.7

Daca ni se pare infiorator sa trecem prin stramtorare, totusi mersul nostru e binecuvantat, caci il insoteste o fagaduinta speciala. Si daca avem o fagaduinta sfanta, ce poate realiza stramtorarea? Ce ma invata Domnul aici? Acest: "Tu ma inviorezi", imi spune ca atunci voi avea mai multa viata, putere si credinta. Nu este adevarat ca deseori greutatile ne invioreaza, asa cum face aerul proaspat cand simtim ca suntem gata sa lesinam?

In fata furiei vrajmasilor nostri si mai ales a Satanei, voi intinde oare mana pentru a-i lovi? Nu. Caci Domnul meu va folosi bratul Sau, mai puternic decat al meu, si ma va apara impotriva lor, mai bine decat as putea-o face eu. Domnul zice: "Razbunarea este a Mea". El ma va scapa prin puterea si intelepciunea Sa. Ce mai doresc?

Spune-ti adesea aceasta fagaduinta, pana ce o vei putea folosi ca un cantec plin de incredere si mangaiere in zilele triste. Roaga-te sa te invioreze, si restul incredinteaza-l in mainile Domnului, care va implini totul pentru binele tau.




La toate gandurile negative pe care le-ai putea avea, Dumnezeu are un raspuns pozitiv pentru tine.

Cu drag,
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arhistefy spune:

Caci El va izbavi pe saracul care striga, si pe nenorocitul care n-are ajutor.
Psalmul 72.12

Saracul striga; de altfel, ce ar putea face? Strigatul lui este auzit de Dumnezeu; ce-i trebuie mai mult? Acela dintre noi care este sarac, sa strige la El; prin aceasta va arata intelepciune. Nu strigati la urechile prietenilor vostri, caci chiar daca ar putea sa va ajute, ei vor face aceasta numai daca Domnul le va pune pe inima. Cel mai sigur este sa mergeti direct la Dumnezeu, strigand. Acela care alearga drept spre tinta e cel mai bun alergator. Alergati la El si nu la alte mijloace.

"Vai!" zici tu, "eu nu am nici prieteni, nici ajutor". Cu atat mai bine; te poti baza pe Domnul de doua ori - ca unul fara mijloace si fara ajutor. Pentru nevoia ta dublata, sa faci o indoita rugaciune. Chiar pentru nevoile trecatoare poti sa astepti toate de la Dumnezeu, caci El ingrijeste de copiii Sai in toate privintele. Cat pentru nevoile spirituale, care sunt cele mai insemnate dintre toate, Domnul va auzi strigatul tau, te va izbavi si te va ajuta.

Prietene sarac, incearca-L pe Dumnezeul tau bogat. Tu, care esti fara ajutor, sprijineste-te pe ajutorul Lui. Stiu ca El nu m-a uitat niciodata pe mine si sunt sigur ca nu te va uita nici pe tine. Vino ca un cersetor si Dumnezeu nu va refuza sa te ajute. Isus este imparat si El nu te va lasa sa pieri.




La toate gandurile negative pe care le-ai putea avea, Dumnezeu are un raspuns pozitiv pentru tine.

Cu drag,
Mihaela

Mergi la inceput