Catia si Sabina- doua surori au nevoie de ajutor

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreea_tx spune:

Doamne,sunt niste fetite superbe,dar e nedrept,de ce amandoua doamne de ce?

andreeat & Alex -8 dec.2000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danna_36 spune:

A trecut si emisiunea de la "povestiri adevarate"...
Sa speram acum ca le-au vazut multi oameni si vor fi unii carora le va pasa si le vor intinde o mana de ajutor.

Amandoua fetele au fost minunate. Catia, fiind mai mare si intelegand mai mult din ce se intampla era oarecum emotionata, Sabina a fost cat se poate de vesela, si uite-asa, dupa ce mi se umpleau ochii de lacrimi ascultand-o pe Catia, aparea Sabina si ma facea sa zambesc din nou...imi venea sa bag mainile in televizor si sa le iau in brate...

Fetelor, impreuna putem face mult bine, s-a mai intamplat asta de atatea ori, hai sa facem in asa fel incat sa se intample inca odata si pentru Sabinuta si Catia. Ati vazut cat de scumpe sunt si cat de mult isi doresc sa se faca bine...Hai sa facem ceea ce ne sta in putinta!

Herra, multumesc pt telefon, ma intalnesc maine cu prietena ta sa iau banutii pentru fetite.


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=71116#1518073" target="_blank">Doua fetite-surori au nevoie de noi!

Catia si Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Am "furat" linkul .Multam .Voi vedea emisiunea in reluare la noapte .

Comorile mele:http://www.geocities.com/nickysweet4u/nickysweet4u.html
They need us :
http://www.unesco.8m.com/Romch/all.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_tzuchi spune:

Le-am vazut si eu, sunt 2 ingerasi! Sunt minunate!
Maine trimit si eu in cont 50 RON si incerc sa fac tot ce pot pt. a afla cat mai multa lume despre cazul lor.

Multa, multa sanatate!

ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danna_36 spune:

Am primit azi un plic cu banuti pentru Catia si Sabina, de la trei iesence cu suflet mare: Kiss, Herra si Leoaica. Multumim frumos, fetelor.


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=71116#1518073" target="_blank">Doua fetite-surori au nevoie de noi!

Catia si Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza71 spune:

Draga Columbia v-am vazut si eu la<Povestiri>.Fetele sunt niste scumpe iar voi sunteti niste oameni puternici.A-ti reusit sa ramineti atit de tari cand soarta v-a lovit atat de crunt.Sa stii ca m-am pus in locul tau <pt. ca si eu am doua fetite>si nu cred ca as fi reusit sa raman atat de optimista si demna ca tine.Din cate vad eu, tu esti cea mai tare din casa si ma rog pt tine ca D-zeu sa-ti dea putere sa poti avea in continuare grija de fetele tale.In orice caz mie mi s-a rupt sufletul, imi venea sa-mi bag mainile in tv. sa-i sterg lacrimile Catiei.Sper sa reusiti sa faceti tratamentul fetelor.Ma rog pt. sanatatea voastra a tuturor. Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbia spune:

Dragi prieteni,
ar fi trebuit sa scriu mai devreme, dar n-a fost chip. Dupa emisiune a fost un timp...palpitant, cu multe telefoane si e-mailuri si inca un drum cu copiii la Bucuresti. De data asta la spitalul Marie Curie, la dl dr Burnei, despre care am aflat in preajma emisiunii, in sediul Protv. Dumnealui este unul din medicii romani care opereaza cu succes scolioze la copii, dar pina in acel moment noi stiam ca dl dr Jianu este singurul. A fost f amabil si ne-a raspuns la multe intrebari, dar tot mai avem...Asadar emisiunea a avut ca rezultat si o multime de informatii pretioase .
Deocamdata insa ramanem la ideea de a opera copiii in Italia. In toata nestiinta noastra (care ne chinuie f tare), stim insa ca din totalul cazurilor de scolioza, mai putin de 10% provin din boli neuromusculare, ca numarul de copii cu SMA care ajung sa se opereze in Romania este f mic, si credem ca abordarea generala in aceste cazuri difera, cat timp muschii nu sustin nici inainte si nici dupa operatie coloana si cutia toracica. Veti spune ca suntem subiectivi, si nu putem fi altfel, ca parinti. V-am fi recunoscatori sa ne spuneti ce ati face voi in locul nostru. Inainte de toate decizia de a opera copiii in sine e ff grea, avand in vedere riscurile, nu numai beneficiile. Doar ca se pare ca nu avem de ales.
Sper ca am fost expliciti, noi incercam acum sa indreptam coloana, nu sa tratam boala. Insa, cum spuneam, dupa emisiune au aparut si informatii importante pentru noi, si am realizat ca de o buna bucata de vreme noi asteptam pentru boala de fond un tratament din SUA pentru care se lupta Families of SMA (www.fsma.org), dar n-am mai cercetat demult si alte resurse. Ar putea exista ceva-poate macar ajutator- in medicina alternativa, dar inca nu pot spune ceva concret. Il cunosteti pe dl prof Andritoiu Vasile din Tg Jiu? Dar despre medicina traditionala chineza ce stiti?
Doresc sa rectific doua informatii transmise inexactla Povestiri, din bune intentii de altfel: nu stiu cum s-a propagat- gresit- ideea ca medicii ne-ar fi spus ca e ok cu al doilea copil, sigur va fi sanatos. Dimpotriva, toti medicii ne-au spus ca riscam si noi am fost primii care am stiut asta, stiam ca ca scorul risc /sanse e 1/3. Dar consider ca decizia nu putea fi decat a noastra.
In al doilea rand, s-a dat de inteles ca prin aceasta operatie copiii s-ar putea vindeca astfel incat sa mearga in picioare. Ar fi cu adevarat minunat, dar nu e asa, banii astia ne-ar trebui doar pentru operatia de indreptare a spatelui.
Sa ne intalnim curand, cu vesti bune. Va doresc sa fiti sanatosi si sa va bucurati de sanatatea voastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabitza1977 spune:

Draga Columbia,

Am strans impreuna cu colegii mei 2.600.000 lei si vi i-am trimis in cont. Speram sa fim si noi de ajutor! De asemenea, am trimis un e-mail cu povestea voastra tuturor cunoscutilor.
Va tinem pumnii!

Gaby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danna_36 spune:

Ieri, o buna prietena din Gura Humorului m-a anuntat ca a pus si ea ceva in contul fetelor.

Columbia, imi inchipui cat de greu trebuie sa iti fie acum si cat de obosita esti. Nu intra in panica. Stiu ca e usor de spus si greu de facut, dar incearca sa iei lucrurile pe rand. Daca simti ca o anume directie trebuie aprofundata mergi pe ea pana te lamuresti, dar fara sa inchizi celelalte drumuri. Cred ca perioada asta agitata nu va dura mult si in curand vei sti care e directia buna si iti vei putea canaliza toata energia intr-acolo. Noi suntem langa tine cu tot sufletul.


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=71116#1518073" target="_blank">Doua fetite-surori au nevoie de noi!

Catia si Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danna_36 spune:

Buna dimineata,

Columbia e foarte prinsa in perioada asta,nu are cum intra pe forum, asa incat va multumesc eu in numele ei pentru gandurile bune si ajutor.

De azi puteti gasi cazul fetelor si pe site-ul UNESCO pentru Romania,

http://www.unesco.8m.com/Romch/all.htm

Multumim mult Laura si Don!


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=71116#1518073" target="_blank">Doua fetite-surori au nevoie de noi!

Catia si Sabina

Mergi la inceput