Clubul cititoarelor (4)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Edyna spune:

Ati citit ceva de Orhan Pamuk? Am citit ceva mai devreme White Castel care m-a captivat si de aia m-am luat imediat de The New live, despre care auzisem ca ar fi super buna, dar din pacate nu prea merge. Poate nu am intrat eu faorte bine in subiect....

Va cuprind,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Cum vine treaba ca esti hotarat sa citesti numai carti bune? Adica daca iti propui sa citesti carti bune, numa' carti bune o sa citesti toata viata? Sa-mi fie cu iertare, dar o sa nimeriti probabil multe carti proaste. Cand iti cumperi o carte, o iei pt.ca ai citit o recenzie buna, pt.ca stii autorul, iti plac cartile lui, pt.ca ai citit un fragment si ti-a placut etc...ei! si cumperi o carte urmarind criteriile respective si constati ca de fapt este o tampenie, chiar daca autorul respectiv poate scrie cu forta...in fond nimeni nu scrie numai carti bune. Si io incerc sa nu citesc literatura proasta, insa m-am pacalit de cateva ori, chiar de curand cu Thomas Bernhardt. Bineinteles, poate sa tina si de gusturi...poate sa-ti recomande cineva o carte cu toata caldura si tu sa constati ca nu te impresioneaza de nici o culoare. Cam asta e treab cu "cartile bune"...acu' e drept fiecare are avanturile lui pionieresti...le am si eu, insa incerc sa ma temperez.
Acestea find zise, va pup si va urez spor la citit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Asterix spune:

Mda, mi se pare foarte greu sa poti sa alegi numai carti "bune" de citit din literatura asta care numara miliarde de titluri, datorita faptului ca informatiile pe care le avem sunt limitate si contradictorii. Cine ne poate face o lista cu cartile bune, un filolog din Academie? Sau sa citim cartile pe care le citeste mai stiu eu ce scriitor la moda? In nici un caz! Eu ma multumesc sa am cat mai mult timp de citit si sa am acces la o gama cat mai larga de carti si din cauza asta caut mai multe informatii despre cate o carte, apoi o citesc si descopar propriul meu adevar despre ea, imi place sau nu si nu o sa regret niciodata ca am citit si carti proaste sau consideratea "proaste", asa am o masura de comparatie cu cele care m-au impresionat profund :-).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

"Lanul" mi se pare o idee foarte buna, sper sa-l citeasca macar pe asta, ca de "Pat" nu are timp
Poate mai aveti idei, sa pledeze si pt carti, si pt engleza, si sa aiba si lipici la pustani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Asterix spune:

quote:
Originally posted by Llaura

"Lanul" mi se pare o idee foarte buna, sper sa-l citeasca macar pe asta, ca de "Pat" nu are timp
Poate mai aveti idei, sa pledeze si pt carti, si pt engleza, si sa aiba si lipici la pustani.




Te mai poti orienta si pe Amazon, la categoria "Teens", poate au top cu cele mai citit carti, de catre adolescenti. Imi vine acum in minte un exemplu de carte "The Sisterhood of the Traveling Pants"
de Ann Brashares, dupa care s-a facut si film, anul trecut. Sau alta carte: "Sophie's World" de Jostein Gaarder, care mai are si alte carti pentru varsta adolescentei cu niste idei interesante.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

In fiecare seara citesc din aventurile lui Geronimo Stilton. O serie de carti despre un soarece ce traieste in New Mouse City. E haioasa lectura, si eu cu baiatul meu (7) radem in hohote. Dupa ce se culca baietul, mai nou citesc iara Decameronul. O suta de povesti haioase din perioada Renascentista in Italia. In paralel, citesc si Padurea Spanzuratilor a lui Rebreanu.
"De Veghe in Lanul de Secara" mi s-a parut o carte mediocra. Poate ca daca o citeam in engleza nu si-ar mai fi pierdut din farmec, dar am cumparat-o in Ro, iar editia cu coperta galbena, e cam slaba traducerea.
Mie imi place la nebunie Truman Capote. Am inceput sa-I citesc biografia, dar am cam lasat-o balta pe la jumate, dezamagita de viata tipului de homosexual. A aparut in schimb filmul Capote. L-a vazut careva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns contactnicole spune:

Bine v-am regasit fetelor,
N-am mai intrat de mult, dar chiar si acum intru in fuga. Am citit ultima pagina doar, as vrea sa va raspund dar nu ma intind. Deocamdata ma atrag doar biografii- viata reala sau cartile practice. Romanele le-am lasat de o parte ca au aparut atat de multe ca nu mai disting cartea buna in cele proaste.
Am intrat sa va vorbesc de o carte, care tare-mi place : 'Sergiu altfel...' de Ioana Celibidache. E scrisa in genul Amintirilor lui Creanga, ne-cronologic si subiectiv prin ochii indragostiti ai sotiei, dar l-am indragit pe compozitor fara sa stiu mai nimic de el.
In paralel incerc sa duc si Conditia umana a lui Malraux dar e mai dura, nu e de relaxare.
Lectura placuta in continuare...si ne mai auzim :)

Nickidutza
The day

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Hai sa fim cinstiti,cartile bune se cunosc de la o posta,e adevarat ca tine de gusturi,de gandire,da cultura fiecaruia,etc,etc.....
Insa eu zic ca se pot delimita cat de cat si atunci cand incepi o lectura,poti sa-ti dai seama din primele pagini de ce "calibru" e.


BRENDA

"COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI"
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bruxinha spune:

quote:
Originally posted by brendamitran

Hai sa fim cinstiti,cartile bune se cunosc de la o posta,e adevarat ca tine de gusturi,de gandire,da cultura fiecaruia,etc,etc.....
Insa eu zic ca se pot delimita cat de cat si atunci cand incepi o lectura,poti sa-ti dai seama din primele pagini de ce "calibru" e.


BRENDA

"COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI"
http://community.webshots.com/user/brendamitran



brenda, ia zi-mi si mie cum deosebesti tu cartile bune de alea proaste? Ca io nu reusesc decat DUPA ce citesc toata cartea - care m-am nascut fara noroc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

quote:
Originally posted by brendamitran

Hai sa fim cinstiti,cartile bune se cunosc de la o posta,e adevarat ca tine de gusturi,de gandire,da cultura fiecaruia,etc,etc.....
Insa eu zic ca se pot delimita cat de cat si atunci cand incepi o lectura,poti sa-ti dai seama din primele pagini de ce "calibru" e.


BRENDA

"COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI"
http://community.webshots.com/user/brendamitran



mah si io tot cu ghinion m-am nascut...nu-mi dau seama dupa primele pagini daca o carte e proasta...ooof ca nu m-a facut mama cu mai mult noroc!

Brenda acu' serios, tu de pilda iti poti da seama din primele 2-3 pagini daca o carte e buna sau nu? Da-ne si noua un exemplu..

Mergi la inceput