Clubul cititoarelor (4)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zana spune:

Teodora, ai povestit asa frumos de Djuvara ca m-ai convins sa o trec pe lista .
Eu am citit Comedii la Portile Orientului :
www.hotnews.ro/articol_25855-Comedii-la-Portile-Orientului.htm" target="_blank">http://www.hotnews.ro/articol_25855-Comedii-la-Portile-Orientului.htm

Lena o pentru amintirile tale.

Adusca pentru articol.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingerash spune:

quote:
Originally posted by Teodora D.

Roxana, e vorba de filmul www.imdb.com/title/tt0425123/" target="_blank">acesta, cred ca la noi titlul e " Si daca e adevarat". Astept cu nerabdare sa apara pe dvd ca sa-l vad si eu.


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.




Teodora, eu am vazut filmul (facut dupa cartea "Si daca e adevarat", sper sa nu gresesc titlul) si mi-a placut , oricum mie imi place Witherspoon la nebunie, dar de genul asta de carti nu sunt atrasa si nu stiu daca as avea rabdare sa o citesc.

Nu înceta niciodata sa zâmbesti, nici chiar atunci când esti trist, pentru că nu se stie cine se poate îndragosti de zâmbetul tău!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happyalex spune:

Tocmai ce am terminat de citit "Indragostita de un masai" - Corine Hoffman.Am compatimit-o pe Corine. Nu e literatura... dar merge pentru o dupa-amiaza relaxanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Dragutele, nu prea am timp sa citesc in ultima vreme; am o carte, "Beloved", Toni Morrison, a lui premiul Pulitzer, e despre perioada de dupa abolirea sclaviei si mi se pare ff frumos scrisa.
In fine eu de fapt am o intrebare pentru cine are copii, frati, etc in liceu.Nepoata-mea e clasa a zecea; as vrea sa ii trimit niste carti de citit in engleza si nu stiu ce. Ea stie destul de bine engleza dar cred ca ar fi bine sa o foloseasca putin mai natural decat studiatul strict pentru un examen. Deci ce mai citeste pustimea cu placere in zilele noastre?
M-am gandit la chick lit de genul "devil wears prada", la Dan Brown, la Grisham chiar , dar in fine nu sunt chiar cele mai fericite idei ca sa zic asa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingerash spune:

tocmai am terminat de citit "Arsa de vie" - Suad, care din cate am inteles e o poveste adevarata.
E usor de citit si totusi e tulburatoare, nu-mi venea sa cred ca aasemenea lucruri, precum crima de onoare se mai petrec in ziua de azi :(

Nu înceta niciodata sa zâmbesti, nici chiar atunci când esti trist, pentru că nu se stie cine se poate îndragosti de zâmbetul tău!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KUKI spune:

Llaura, sper sa fie o idee buna. Eu mi-am dorit tare mult cand eram prin liceu sa citesc "De veghe in lanul de secara" in original.
Si inca imi mai doresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

quote:
Originally posted by Happyalex

Tocmai ce am terminat de citit "Indragostita de un masai" - Corine Hoffman.Am compatimit-o pe Corine. Nu e literatura... dar merge pentru o dupa-amiaza relaxanta.

---------------------------------------------------
I'm always right. If you disagree with that you are simply wrong...






Imi permit sa intru si eu pe aici,nu am stiut de existenta acestui subiect,dar acum,ca l-am aflat o sa-l frecventez.
Deschisesem mai acum ceva timp un subiect despre Rodica Ojog Brasoveanu,dar... a cam murit.Eu m-am apucat s-o recitesc si sa citesc si cartile de dupa '89.
Insa....tin neaprat sa citesc cindva "Indragostita de un masai",cred ca e super-interesanta.

BRENDA

"COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI"
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Kuki, de veghe in lanul de secara e lectura obligatorie aici in liceu. si tocmai pt. ca e lectura obligatorie fiu-meu a urit cartea asta. Asa cum am mai spus cind eram in liceu si eu am urit Ultima Noapte de dragoste... pt. exact acelasi motiv. recitind-o acum mi se pare colosala!M-am apucat sa citesc "Dance, Dance, Dance" de Haruki Murakami. Exceptionala. Asa cum spunea cineva mai sus n-am putut sa o las din mina; ...In legatura cu articolul Aduscai... sint la o virsta la care aleg cu grija ce citesc; nu-mi pierd timpul cu prostii. Filme proaste mai vad dar carti proaste nu citesc niciodata. Singurul lucru de care mi-a rusine e ca nu apuc sa citesc cit as vrea... am foarte mult non-fiction de citit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Pai....cred ca nici nu are sens sa ne ocupam timpul si mintea cu carti proaste.
Sandra Brown era valul de carti noi si colorate care izbucnea imediat dupa revolutie,cind noi eram insetati de lectura,desi nu s-ar putea spune ca dusesem lipsa de carti pe vremea lui Ceasca.Si a trebuit sa dam bani multi pe cartile ei ca sa constatam ca toate sint la fel si ca au o calitate slaba(ca sa nu spun altfel).Eu eram si foarte tinara pe atunci.
Acum,asa cum spune Adrienne,eu una,chiar simt nevoia de lectura de calitate...

BRENDA

"COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI"
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KUKI spune:

Eu am facut liceul prin anii '80.
"De veghe in lanul de secara" o gaseam doar la sala de lectura si acolo era doar un exemplar, iti trebuia noroc s-o "apuci". Si despre ea nu ne-a vorbit decat profesoara de engleza.
Acum o vad pe toate tarabele, mica, galbena, ieftina ca pret...
Fiu-miu a citit cateva pagini si a zis ca poate mai citeste el, da' cand o iesi la pensie
Offf....

Mergi la inceput