Scoala primara in Montreal/Laval

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Multumesc Koky!Nu prea avem cine sa ne astepte dar speram sa gasim pana la urma pe cineva ...

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabid_2001/my_photos


Gabi si Moni 4 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Oanagabriela, cam asta ne-am propus noi sa facem, sa urmeze scoli primare publice, dar sa ne ocupam noi de ele. Sotul meu pe partea stiintelor exacte, eu pe partea umanista. Numai ca St. Henri e chiar zona defavorizata in privinta scolilor, asa ca trebuie sa ne mutam in una din zonele pomenite mai sus. Nu stiam ca Brebeuf e privat, credeam ca e cea mai buna secundara de stat... Dar am vazut ca cel mai bun din Montreal. Inca mai dezbatem problema in familie, nu am ajuns inca la o concluzie.
Koky, eu nu lucrez, stau acasa cu fetele si am timp sa ma ocup de ele. Chiar daca am bebelus, lucrez cite putin in fiecare zi cu Agata. Am inceput cu carti de bricolaj luate de la biblioteca si de la 2 la 4 ani ne-am jucat: am facut decoratiuni pentru Pasti, Craciun, Halloween, Sf. Valentin. Exista o carte la biblioteca, se numeste Grand livre de maternelle si inca unele cu toate activitatile care se pot face cu copiii intre 0 si 2, 2 si 4, 0 si 7 etc. Au si retete de prajituri, Agata adora sa ma ajute la bucatarie si de citeva ori pe luna chiar facem impreuna o prajitura sau ceva bun de mincare, din care duce si la gradinita si sa vezi ce mindra e cind explica la colegi cum a facut-o ea cu mami. De asemenea, exista carti frumoase despre natura, despre animale, despre Univers, continente, ape, planete... dar ce nu exista. Eu am discutat numai in romaneste pe baza lor, i le-am tradus unde a fost de citit, iar tati ii mai citea si in engleza (in franceza nu avem nici unul dintre noi un accent frumos, asa ca am lasat pe seama scolii sa o invete). Am cumparat si o carte de la Nathan, cu litere si cu cifre, foarte frumos colorata, cu niste iepurasi si cu ajutorul ei am invatat cifrele si sa numaram pina la 20 si literele. Acum citeva luni am cerut din tara niste carti de gradinita, am o carte de la Teora, Activitati matematice pentru gradinita. E foarte interesanta si usoara. Am terminat-o deja si saptamina viitoare asteptam inca doua carti de aceeasi factura si manualele si caietele de clasa I. Am cumparat si o carte in engleza pentru preschool, in engleza (nu am gasit inca in franceza si nici bilingva), de la o librarie de pe Green, in Westmount si de saptamina viitoare ne apucam sa lucram din ea. Sa nu crezi ca e cine stie ce, multimi, contrarii, jocuri, toate pe baza de cifre si litere. Spre sfirsit chiar ii invata sa scrie literele (Agata le stie deja, dar nu am pus-o pina acum sa scrie pe caiete liniate, ea le face pe unde apuca si pe unele uita si cum le cheama). Abia acum incep sa lucrez mai serios cu ea, dar nu mai mult de doua jumatati de ora pe zi. Pentru vocabular am luat mereu de la biblioteca niste carti-vocabular (stil LaRousse) cu imagini, bilingve (si eu ii spun si in romaneste), pe care le-am tot repetat (prinde bine si la mami, nu numai la fetita ). Si desenam si pictam la liber, am gasit si niste carti care te invata sa pictezi sau sa desenezi. Ai observat cred, ca sint fan biblioteci, nu prea am dat bani pe carti, ca nu avem, dar gasesti in bibliotecile publice tot ce vrei. Noi avem simbata, dupa cursul de dans, 1-3 ore de biblioteca (citeodata sint si activitati, pina acum am dus-o la cele frantuzesti, de acum incolo trebuie sa caut englezesti, ca sa nu piarda engleza). Eu as face si mai mult cu ea, dar fetita mea este o zvapaiata si prefera miscarea fizica decit cea intelectuala, desi e isteata si prinde repede, totul e sa reusesti sa o tii un pic pe scaun, linga o carte. In ultimul timp a descoperit calculatorul si tot timpul ma intreaba cum fac aia sau cealalta, am invatat-o sa deseneze in Adobe Photoshop si ii place la nebunie, stie sa-si puna singura jocuri (ii dau voi jumatate de ora sa se joace, am gasit niste jocuri in romaneste, educative – Dragonii si Tapul inventator), desene, muzica, sa deschida si sa inchida programele si chiar calculatorul. Ma rog, mai sint jocurile (gen Piticot, de imperecheri, contrarii etc.), puzzle-urile cu ajutorul carora invata multe lucruri fara efort. Sint lucruri simple, nu am facut inca nimic complicat cu ea, de exemplu nu ne-am apucat de muzica. Abia acum testam terenul pentru aceasta disciplina, pentru ca stiu cit de importanta este pentru o dezvoltare armonioasa si pe toate planurile.

Daca tu lucrezi, eu cred ca e suficient sa faci in fiecare seara, in pat, inainte de culcare citeva exercitii dintr-o carte de preschool. Copiii in general (Agata in special ) adora sa faca orice, numai sa nu se culce cind le spui. Asa ca poti profita de acest lucru si sa faci ceva cu ei. Daca ai nevoie de informatii suplimentare fata de ce am spus, cu placere.

P.S. Am uitat sa-ti spun despre librariile Renaud-Bray, Chapter, Indigo... toate pe St-Chaterine. Sigur mai sint si altele, dar noi de astea sintem aproape.

Cornelia, deAgata si Tudora
www.nelia.photosite.com si www.AgatasiTudora.photosite.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Noi am ales sa facem o singura activitate extra-scolara pe trimestru. Pina acum a avut cite un curs de patinaj iarna (sintem la al treilea an). In aprilie vrem sa inceapa un curs de inot, iar la toamna un curs de balet. Iarna viitoare daca totul merge bine, am vrea sa inceapa si un pic de ski. Vom vedea...

Din iarna asta mergem si noi la biblioteca, luam carti de citit si casete/CD-uri cu povesti. Despre citit/scris am last-o pe seama scolii, inca nu am simtit nevoia sa fac in plus cu ea, are destule activitati la scoala.
Acasa deseneaza, se joaca cu bunica sau tata, se uita la desene animate (avem o colectie de Disney, dar astea sint deja depasite, Asterix, Tintin, Jules Verne pe CD), rar o las la ordinator (nu vreau sa-i prinda gustul...).

Sa stiti la magazinele de 1 dollar sint multe carti f.reusite cu jocuri, pentru scris si citit, de colorat, si nu costa mult. Merita sa faceti o vizita..

Vara mergem in fiecare seara in parc unde avem un grup de copii romani cu care ne intilnim de cind erau bebelusi...si se joaca fericiti in aer liber.

Am citi mai multe articole in ultima vreme, si dupa epoca cind copiii trebuiau stimulati 24 ore din 24, au ajuns la concluzia ca jocul (asa cum il stim noi din copilarie) este cel mai bun mod de dezvoltare la un copil. Chiar trebuie sa se si plictiseasca din cind in cind, asta face parte dintr-o dezvoltare armonioasa. Prea multa incadrare si activitati pot crea un copil robot, care lasat singur nu stie ce sa faca...Acum fiecare parinte isi alege modul de educatie cel mai portivit cu caraterul copilului lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Da, uitasem de magazinele astea ieftine, si eu am luat caiete si carti de jocuri si de colorat. Mie imi plac si nici nu costa caruta de bani. Si cartile pe care le-am enumerat mai sus sint tot pe baza de jocuri si sint destul de bine facute, cel putin Agatei ii plac, dar nu insist daca se plictiseste sau nu are chef. Cu activitatile fizice stam mai binisor, pentru ca de mica a avut o energie debordanta si a trebuit sa o consumam in vreun fel. Si Agata face patinaj, activitatea ei preferata, este primul an, i-am luat o ora pe saptamina si mai mergem la patinaj liber, unde sta cit vrea. Mai face gimnastica si dans creativ, tot cite o ora pe saptamina, dar totul e la recreativ, deci tot pe baza de joc. Nici nu vreau sa o dau la pre-competitiv. La piscina am dus-o de la 18 luni pina la 3 ani la cursurile de pitici si pina va face virsta si inaltimea de curs singura in piscina, fara noi, o duce tati o data pe saptamina la baie libera. Vara si la noi parcurile sint principala distractie, ca activitatile, in afara de piscina in aer liber, sint intrerupte si la camp-uri inca nu am dat-o, ca e prea mica. Repet, deci jocurile sint si in viata noastra baza, numai ca unele sint un picut mai creative si sint facute doar daca ea le doreste (si le doreste mai mult decit sint eu dispusa sa o fac ).

Cornelia, deAgata si Tudora
www.nelia.photosite.com si www.AgatasiTudora.photosite.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Koky spune:

Buna, scuze ca nu am mai scris nimic dar am fost racita...moarta Acum sunt...semi-moarta
Copiii mei prefera - categoric in pe primul loc - sa se uite la desene animate.
Pe locul doi, este pictatul, care pe mine bineinteles ca nu ma incanta pentru ca se fac, si ei si culorile, ca .
Pe locul trei, iesitul undeva, oriunde, numai sa ne plimbarim...
Coloreaza, de colorat, stiu literele (mai ales fetita), le-am luat un pian electronic de la Brault Martineau si ni-l zdrangane pe ala in cap...cam asta. La calculator nu prea ii las eu, ca sa nu devina dependenti si eu stiu, sa nu le dauneze (ochilor, mai ales).
Cam astea ar fi activitatile noastre...recunosc ca nu fac altceva cu ei. In timpul saptamanii, pana vin de la gradinita, mananca, fac baita si gata, vine timpul de culcare, iar in weekend mergem duminica la inot, pe urma iesim undeva, dar dupa aceea...nu stiu cum trece timpul.
Cred ca ar trebui sa ma organizez sa fac mai mult cu ei. Chiar am sa ma duc sa caut carticele de activitati si va tin la curent.

Nu mai sunt alte impresii, sfaturi, povesti si alte cele de la mamele cu copii la scoli publice?

Koky, mama de doi super bebici

Mergi la inceput