Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (25)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionaina spune:

Buna fetelor!!
sa va traiasca bb care isi serbeaza azi ziua de nastere, iar mamicile pe langa!!!
noi mai asteptam pana maine, cand vom sarbatori printr-o iesire la munte, la zapada si soare. eu una de abia astept. Sper sa nu avem peripetii si sper sa-i placa si Alexiei. va voi povesti luni cum a fost miscarea.

Cristinamh(red)... as vrea sa te rog si eu cum e cu pozele. ID meu pe Messenger- 75(blue) sau e-mail -75@yahoo.com

Ioana si Alexia Mihaela (4.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

Mai ce de sarbatoriti avem astazi.....sa o luam incet:

TEODOR, ANDREI CIPRIAN, SMARANDA IOANA, STEFANIA ELISE SI RAZVAN GABRIEL sa cresteti maaari, frumosi si sa fiti cuminti.

Ilenutza, asa-i ca parca zisei tu ca ai intrat in prima farmacie si ai gasit. cu mulsul noaptea e mai naspa....ca si asa piticu meu mananca de 2 ori. Nu am puterea sa ma trezesc si sa ma mulg.
O sa-mi iau si eu ce ai zis tu de la farmacie. Poate poate imi revin cum trebuie.
Ieri mi-a mancat la 16.00, dar nu prea mult si numai de la un san. Al doilea nu l-amai vrut. E...si pe la 18.00 cine urla de foame? Si nici nu ma intelegeam cu cristi ca eu ziceam ca-i este foame, el nu ca-i obosit. Si nici nu-i puteam demonstra, ca daca incercam sa-i bag sanul in gura, imediat il zvarlea afara. dar am avut un bibce cu 130 ml...ca m-am muls peste zi si l-a mancat instantaneu....apoi a adormit cu burta in sus si cu un zambet asa satisfacut.

Emyoko sa-ti traiasca flacaul si sa fii fericita. Da este lungan...

CORAP...ai grija de tine si sa te faci repede bine. binica mea avea probleme cu biloiul...de fapt de cate ori zacea era din cauza asta.
A...si bea cefeaua numai cu lamaie stoarsa...cam naspa gustul ca am incercat si eu, dar alfel nu bea.

ANDA si eu ii fac baita in fiecare seara. Aproape in fiecare seara pt ca se intampla sa fiu moarta de somn si sa nu m a simt in stare. Asa ca se intampla sa mai sar cate o baita.
Dar Vladone a facut cojite in cap care miros f f f urat a acru si speram ca pri baita zilnica sa treaca. Da de unde. Mi-a dat dr un unguent care se prepara la farmacie si cica sa-i dau cu 1-2 h inainte de baita sa se innoaie cojitele. O sa vad daca merge.
Cojitle cica s-au facut ca nu l-am clatit bine pe capusor, dar au aparut cand l-am spalat cu johnson's.

DIANA, cica este un reflax arhaic acesta cu datu' afara din gurita si care dispare pe la 4 luni. cica de aia se recomanda diversificarea mai tarziu ca-i poti da cu lingurita fara sa dea afara.
dar si vladonele meu inghite cat de cat....ce-i place. Ce nu afara. adica debridatul ala ma chinuiam sa il dau. dar acum vad ca bonnisanul nu-l mai scuipa.
Si f bine faci ca nu te stresezi cu laptele, ca eu cred ca la mine si din cauza pisicului "vai ce fac, ca nu prea mai am lapte" este scaderea asta.

AURA, frumoasa nastere. mai putin faza cu Dimitrie alb, in rest...ai fost eroina fara tipete si urlete.
Asa sunt unele fete, suporta mai usor, altele mai greu...una peste alta sa-ti traiasca flacaul
chiar vroiam sa intreb cu ciorba ce ai facut...????

ANDA, de unde ai luat ramele??? si cat ai scos din buzunar??
Ca vreau si pt mine si vreau sa fac cadou nasicii ca este butticoasa cu o fetitza de iulie...

vroiam sa va mai intreb una alta....dar am uitat.
Si asa m-am intins ...

joy si Vlad Andrei 01.12.2005
ardeiasul meu umplut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

canuta, frumoasa poveste! si mi-ai facut o pofta cu borsul ala de pesteeeeeee
lavi
, corape e foarte bine. de fapt e ok oricum, ma prind ca e vb despre mine . ciudat e ca eu n-am avut niciodata nici o problema cu stomac-bila-ficat si alte chestii interioare. intr-adevar, nu-mi placea sa gatesc cu prajeala, dar credeam ca e pitiku de pe creier, nu buba-buba la biloi.
felicia, si eu am primit de la nasa mea un eau par kenzo cand inca nu stia ca sunt insarcinata . nici acu nu l-am scos la purtare, cu toate ca de dat cu parfum ma mai dau ocazional.
anda, eu ii fac baita lu'bb in fiecare seara. am scapat vreo 4-5 seri intotal (una cu vaccinul, una ca nu l-am putut trezi pe bb, una ca am avut musafiri de ziua noastra...). de fapt e placerea lu'taica-su sa-i faca baita si masaj si gadileli, ca sa "compenseze" cumva faptul ca nu sta cu el toata ziua.
cat despre ochi, andrei i-a avut negri de la inceput. asa ca mai inchisi nu se fac.
c & andrei care bea apita cu canita
offff, nu mai vine postasu sa-mi aduca ziaru'. pe unde umbla??? noroc ca acu incepe amazing race - singura chestie al care ma mai uit si eu la teveu. chiar, voi ce emisiuni mai vizionati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

Bic eu ma mulgeam ca tot aveam impresia ca nu mananca tot sanul. Plus ca pe al doilea nici pomeneala sa-l miroasa macar...dar am citit in SUPERBEBE - ANDA - ca bb-i sug de la titzi in 5-6 minute cat le trebuie, restul timpului stau pt ca le place si le da un sentiment de siguranta.
Mai mi-a zis chestia asta ELA, dar mi se parea prea de tot...adica sta juma de ora doar ca-i place????
Ar fi trebuit sa stiu asta, ca al meu vladone inca din spital mai mult de 15 minute, rar 20' nu statea cu titzi in gurita. Dar ii placea dupa ce dadea sfarcul afara sa stea cu obrazul pe titza..adica facea pernuta din ea.

mai al meu vladone nu a facut kk de duminica...dr mi-a zis sa nu ma impacientez daca nu face cateva zile, dar el saracutzu sufera...ca are niste parturi in el si cand le da se trezeste din somn plangand.
I-am dat niste ceai de colici, bonisan...as incerca si cu un picut de ceai de musetel, parca, nu?
DORDIA, cam cat ii dadeai tu lui Stefan? Ca supozitor inca nu i-as baga..

Despre ochi, el i-a avut albastri cenusii ..apoi s-au deschis si sunt acum albastri. Dar m-am uitat mai atent la ei si au si ceva elemente caprui-verzi ...acum..cum o fi..dar vreau albastri!!!


joy si Vlad Andrei 01.12.2005
ardeiasul meu umplut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

'neatza si voua!

Am patit-o si eu cum nu credeam sa patesc la ce bebe papacios aveam: nu-l mai intereseaza sa manance! Lapte e garla (si cat m-a chinuit pentru asta in urma cu vreo 2 sapt-10 zile cu mancatul lui des zi si noapte) iar el suge putin si ... gata. Inca nu l-am pus pe cantar, dar deja il apreciez destul de bine si eu. Si mai face o faza: trage o inghititura si apoi isi smuceste capul intr-o parte.
Stiu ca multe dintre voi ati avut problemele astea...
Sper sa fie o faza trecatoare, posibil din cauza vaccinului de marti. Sau exista vreo solutie?

Joy, sper sa treceti si voi cu bine peste problemele cu alaptatul.

Uff, greu mai e si cu hranitul asta al puiutilor ...

Maria & Cristian (22 dec 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns proadelina spune:

Buna dimineata!
La multi ani pentru toti aniversatii de azi!
Noi am fost ieri la medic, sa vedem ce-i cu raceala si suntem sub tratament (si bebe si mami). Important este ca asta-noapte a dormit bine, cred ca de la medicamente. Alte vesti nu mai avem, asteptam sa ne facem bine.

Adelina si bb Albert (16.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Joy eu i-am dat prima oara din biberon cam 50 ml dar nu l-a baut pe tot. Dar cand m-a auzit sora-mea ca ii dau cu bibe mi-a zis ca se invata si sa ii dau cu lingurita...asa ca ii dadeam cu lingurita cam 5-6 lingurite intre mese. Dar oricum mie atunci mi-au zis si dr. si soramea sa ii dau cam 50 ml pe zi; dar avea 2 luni bb. Acum eu cred ca daca ii dai intre 50-100 ml / zi e ok. Noi ne-am reglat cu sucul de fructe si acum facem o data pe zi cate un pamp. pliiiin de ne murdarim si putica si funduletul. DAr nu iese din pampers si asta ma bucura!!!


Diana mamica de Stefan-Cristian
14.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara95 spune:



Cum e cu constipatia asta? Citesc in Superbebe ca daca nu face kk cateva zile si dupa aceea face tare si uscat si cu ceva sanga(fisuri ale anusului) atunci cu siguranta e constipat.Pai de ca sa-l las atat, daca as pute rremedia situatia cu un supozitor, decat sa ajung la fisuri anale?Pai , sa-l las asa sau nu? Ca doar cat de dependent ar ajunge de supozito, doar nu-l voi folosi pana se marita?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

fetele cu diversificarea, aplicata sau in plan, am pus la "utile" schema aplicata la andrei. poate va ajuta. este 90% facuta de doctor, la comentarii am mai bagat ceva explicatii de la mine.

mara, iris face la 5 zile, in medie, dar e moale si pastos. a zis ca asta nu e constipatie. e procesare aproape integrala a laptelui e la san. asa ca sa las copilul in pace. daca bb se constipa, se incearca intai cu ceva suc de fructe, supa, nu imediat cu supozitor.
cam ce-ar insemna dependenta... pai.. te poate apuca a treia aniversare si sa faceti kk cu supozitor. problema cred eu ca e sa rezolvi constipatia, nu scaunul.

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.nazdravani.ro" target="_blank">Nazdravani de august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns proadelina spune:

Buna MARA! Sunt de acord cu tine in privinta constipatiei. La Albert s-a remediat situatia cu ceai si sucutet de fructe, dupa ce am folosit si noi o vreme supozitor.

Adelina si bebe Albert (16.11.2005)

Mergi la inceput