Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (25)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns canuta-om-sucit spune:

Anda eu ii fac baie lui Dimitrie zilnic si asta nu pentru ca am citit ca asa se face, insa eu daca fac baie cel putin o data pe zi, stiu cum ma simt eu daca nu ma spal, mai ales seara inainte de culcare, un alt considerent este ca el adoarme dupa baie si doarme foarte bine de la 22:00 pana la 5:30, 6:00.
Eu am citit ca baia nu e obligatorie zilnica, unii recomanda numai o data pe saptamana dar ... parca e prea putin.


Despre constipatie, dimitrie face o data pe zi , uneori trece si o zi jumate si nu intervin ca sigur face. Si eu cred ca nu e bine sa il lasi atat pana iese kk cu firisoare de sange, e prea mult, parerea mea

Aura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Mneata! Io-s taaare vrednica pe ziua de azi - deja am dat cu aspiratorul in toata casa, sters praful, urmeaza curatenie-luna in dulapul lui Titi si trierea lucrurilor mici!

Constipatie: fetelor, incercati neaparat cu ceai de MUSETEL! La noi a mers de fiecare data cand am avut probleme. Plus ca e solutia cea mai simpla, inainte de supozitor.

Proadelina- ce bina ca sunteti pe drumul cel bun, acuma cu tratamentul! Sanatate multa!

Sefa- Anda, permiti nu incatetenia termenului? Multumim pentru schema de diversificare! Taaare utila!


Vad ca trend-ul saptamanii este: cum sa facem fitze la titza lui mami cea plina de laptic. Ooooofff...cunoastem. Am trecut si noi prin asta si inca la multe dintre mese tot acolo suntem.

Maria-Alexia- si Sarah la fel a inceput, dupa vaccin, i-a scazut extrem de mult pofta de papa. De fapt, dupa el, nu prea mai plange de foamete. Extrem de rar, doar. Iar inainte era jale daca venea ora de masa si mami nu era cu bidoanele pregatite!


Baby-Expo: io am de gand sa merg vineri, pe la 11, ca pitica papa la 10, pina ajung, tot imi ia vreo jumate de ora. Dimineata e ceva mai lejer, mai ales vinerea, ca in week-end e fuuuuuuuuulllllll!

Intrebare: voi mergeti cu micutii dupa voi? Ca io nu clar! Prea multa lume, prea multe riscuri de imbolnavire! O las la mama! Desi e dezavantajul ca o sa stau cam stresanta.
Deci, punem la cale vreo intalneala? Ca daca vad ca totusi multe mamici vor sa mearga cu micutzii, poate ma razgandesc!

Poze cu mami si Sarah
Varsta Sarah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Gata, m-am invredincit sa pun si eu poze de la botez - sunt in albumul de la semnatura, la sfarsit

Maria & Cristian (22 dec 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

!
Fetelor m-am cam grabit eu cu bucuratul ieri ptr nasa mea: a fost azi la control si cica sunte gemeni. Problema este ca nu sunt dezvoltati la fel: unul are 4 saptamani, altul 6. Ati mai auzit asa ceva? Nici nu se stie daca ii va pastra.
Hai sa raspund mai intai ultimelor mesaje. Nu e frumos, dar e mai comod:
Bic exact asa incalzesc lapetele. Se mai poate altfel?
Anda nici eu nu-i faceam baie zilnic Ilincutzei. Mi-era frica sa nu raceasca. Plus ca nu se jegosea ea asa repede. Mai reflectez asupra problemei.
Noki las-o in pace pe Sarah. E sanatoasa, mancacioasa, e bine! Daca dr (cel bun, sper) a zis ca e bine, atunci asa e!

Eu de plansul de seara am scapat... culcand-o pe Ilinca. Da, doarme vreo juma de ora la 7, 8 sau 9, cand vrea ea si apoi e vesela tare, papa, face baitza si se culca iar.
Cristina io-s cam tare de cap: cum adica stai inaintea carutzului? Nu in spate ca sa-l sustii?

Si noi urmarim cu infrigurare culoarea ochilor Ilincai, poate-poate raman albastrii ca ai lui Doru.
corap multa sanatate! Si eu am avut o criza de bila in 2004, tare rau a fost. Dar nu eram insarcinata si nici nu alaptam deci am putut sa iau Kreon, asa ca a trecut in 2 zile.
Da Joy la noi a mers de minune cu ceaiul de musetel.
maria_alexia da, si Ilinca a trecut prin asemenea faza: manca f.putin si se smucea de la san. Ba chiar refuza si bibele. Ieri dr. Stanciu ne-a pus pe vitamine Infant formula - mama, cat au costat!

Hai ca ma regasesc in toate povestile voastre
Noki mi-a venit o idee cu Baby expo..... Super! Ti-o zic pe mess!
Gata, fug sa citesc scutecul anterior.

Mamica Ilincai Teodora(15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

joy, io nu mai beau cafea - m-am lecuit definitiv. nu mai beau deloc (zic eu acum, ca poate cand mi-o trece...)
acu ne pregatim sa iesim putin afara, ca e soare si frumos.

c

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara95 spune:

De 1 Martie, eu si fetita am primit de la sot si tati 3 cartulii din colectia Carti in Dar.Pentru ca in cea adresata Bebelusului erau niste lucruri care m-am emotionat profund, vi le imparatesc si voua:

UN ZAMBET E DE-AJUNS
V-ati spus de o suta de ori
“de acum incolo schimbam foaia” si
“trebiue sa fim blanzi,dar fermi” si
“copilul nu trebuie lasat sa faca ce vrea el”
Si pruncul zambeste.
Si cu asta s-a terminat tot ce v-ati propus.
…..
Un prunc nu are arme, nici limbaj, si prea
putina putere.
Nu are decat un singur lucru cu care sa se
apere-zambetul.
Dar e suficient ca sa impinga lumea inainte.

Zambetul unui copil spune”Tu , te tin minte”.
“In tine am incredere”.”Pe tine te iubesc”.. si
Te rog-iubeste-ma si tu”.
….
Un prunc te priveste.Fara expresie.Nedumerit.
Si pe urma, brusc, ochii lui stralucesc
Si zambeste.
Un dar din inima- si mai frumos ca oricare altul.

Spalat, calcat,curatenie,gatit-nesomn
Si zile faramitate.
Pruncii costa multa uzura nervoasa.
Dar in clipa in care iti ofra un zambet,toate datoriile
sunt platite.

STII CA ESTI PARINTE
…cand plecatul de acasa, intr-o zi devine la fel de complicat ca si traversatul Saharei
…cand descoperi ca intreaga lume este o cursa periculoasa intinsa copilului imprudent
….cand orice tragedie petrecuta unui copil, oriunde in lumea asta, iti sfasie inima.
….cand iti trebuie 10 minute ca sa te dai jos din masina.
….cand descoperi ca un copilas ocupa noua zecimi din spatiul patului in care te afli.
….cand descoperi ca ai un talent uimitor la imitatul animalelor
…cand langa periuta ta de dinti, si-a gasit locul si una mica, mica de tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

da Cristina, asa-i nu este constipat in adevaratul sens al cuvantului...dar el se screme sa faca si-l doare rau burtica si trage niste partulete...eu nu vreau deca sa-l ajut cumva, dar fara supozitoare, termometru si ceai...adica i-as da un picut de ceai, nu zillnic.
dr din budimex mi-a zis ca se face un doputel acolo si de aia ii este greu sa elimine dar cand il vad ca se screme mult si rauuu, sa-l ajut f putin cu termometru. doar ca sa nu fac un obicei zilnic...la cateva zile sa-l ajut.
Nasa mi-a zis ca Stanciu este impotriva termometrului, asa ca nu l-as prea folosi. Plus ca mi-e cam frica ca nici nu stiu exact cum sa-l folosesc eficient.

Dordia, asa am patit si noi cand nu am facut cateva zile...da ce sa mai zic ca sambata la botez cand a trebuit dezbracat ma cheama nasu repede si-mi zice: cred ca a facut kk ca a tras la parturi...continuu..da de unde nu facuse.
In schimb duminica...era murdar pe putica de ai fi zis ca cu ea a facut kk. si era asa de fericit....

Mai copilul meu se gadila si rade in hohote. asta numai cand il mangai pe piept si cand ii pun pampersul si dau cu mana pe la putulica...

joy si Vlad Andrei 01.12.2005
ardeiasul meu umplut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubamara spune:

La multi ani sarbatoritilor de astazi: Teodor, Andrei Ciprian, Smaranda-Ioana, Stefania Elise, Razvan Gabriel!

Vreau sa merg si eu la baby expo, dar o sa o iau si pe mandra in marsupiu, pentru ca n-am cu cine sa o las. Cred ca vineri e cea mai potrivita zi, ma refer la aglomeratie.

Corap, eu am crize de bila relativ des, am luat intr-o perioada anghirol de la "hofigal". A fost ok. Am tensiunea scazuta (in jur de 9) si cand se schimba vremea e dezastru. Ma doare capul de nu ma vad si atunci beau cafea ca sa mai creasca tensiunea. Dupa ce beau cafea, ma apuca o mare bila cu greata....

Ref. la programul artistic zilnic: ce cantecele mai prestati? Ca eu, in afara de "un elefant se legana", "podul de piatra" si "melc, melc" nu mai stiu. Am trecut la faza superioara de "cum face catelul? ham-ham" (si alte oratanii) spre disperarea cainelui meu si a vecinilor. Mai ales ca am baby phone si se aude in toata casa cum latru, miaun etc. Spuneti-mi si mie, va rog, alte metode mai pasnice pe care le aplicati cu succes.

Raluca si bb Maria (07.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandra28 spune:

fetelor cu constipatia: mie dr mi-a zis sa nu-l las mai mult de 2 zile, maxim de maxim, ca dupa aia e mai rau. mai bine ceai de musetel, sau daca nu da roade, supozitor. eu asa fac, ca si noi in ultima vreme am mai avut probleme.

baita, obligatoriu zilnic, iar pe caput la 2 zile. asa fac eu, nu inseamna ca asa e cel mai bine.

noi de-o saptamana am revenit la programul de nani de 8 ore juma, de la care ne abatusem la un moment dat.

va pupacesc

anda, mami de bb vladut
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62685" target="_blank"> povestea nasterii

frumosul meu la 3 luni

varsta lui vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

maria, baieti nostri sunt nascuti in aceeasi zi!deci trec prin aceleasi faze in acelasi timp

si al meu face la fel: se smuceste, suge un pic si gata, etc..Eu il iau de la san, il pun sa regurgiteze, mai stam u n pic, iar mancam... si tot asa.
al meu suge ziua f. des, dar nu avem probleme cu burtica, inschimb doarme noaptea bine, cam 5 h odata.

JOY , mulge-te macar 5 min. la fiecare san dupa suptul de noapte!chiar daca nu iese nimic in prima faza! vine el !si e adevarat ca laptele se formeaza in timp ce suge bb.Victor suge asa de amorul artei si dupa cateva minute in aud ca inghite la greu!


ilenutza si bb victor -22 dec

Mergi la inceput