Brailaaaaaa!!!!!!

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Bunaaaa!!!! Si eu sunt braileanca! Sau, ma rog...am fost...pana sa ma mut in Bucuresti Am stat aproape 21 de ani in Braila. Am locuit in Hipodrom, la blocul N3, chiar vis-a-vis de Liceul Pedagogic. Am fost eleva scolii 23, apoi am facut Liceul Nicolae Balcescu (acum Colegiu National). Apoi am venit in Bucuresti, la facultate (Limbi Straine) Tot aici l-am cunoscut pe actualul meu sotz.
Am doi copii, Emma (3 ani si 8 luni)si Matei (1 an jumate) si va tin pumnii la toate cele care va doriti copii...sa dea Dumnezeu sa fie totul bine....caci un copil e cel mai frumos lucru care ni se poate intampla! E o minune de la Dumnezeu! Implinirea pe care o simti, ca MAMA, nu se compara cu NIMIC pe lumea asta!
AAaa! Am uitat sa va zic ca-s nascuta'n august '75, deci am 31 de ani
In Braila n-am mai fost de mult....de vreo...2 ani si ceva.
Am amintiri din Braila...mai frumoase...mai urate...legate de prima iubire, normal. Liceul a fost o perioada frumoasa..cum sa fie altfel? Da...ce frumos era in Gradina Mare....sau pe faleza...da, parca mi-e dor...Si patinoarul...mamaaaaa....mergeam zi de zi, turbau ai mei, ca "fata asta nu mai invata?"
Ce mai era p'acolo....bulavardele pe care ne plimbam...cu gasca sau perechea...erau faine...multe flori, multa verdeata...
Imi amintesc si de Parcul Monument...unde se facea Oraselul Copiilor cand eram noi mici...Ce frumos! O, tempora! Si de Parcul Mare, cum ii ziceam noi la parcul din Monument, unde mergeam fara stirea mamei, ca p'acolo "erau multi golani" De topoganul acela enorm (sau asa ni se parea p'atunci) din Parcul Mare...pe care abia pe la 14 ani am avut curajul sa ma dau Imi amintesc de vata pe batz din Monument si cum mancam cate 5 una dupa alta pana-mi venea rau ...da' tare buna era!
Apoi mai era si Lacu Sarat...unde mergeam vara de vara, cu copiii de la bloc sau cu colegii de scoala...
Gata, GATA! NU ma mai intind la povesti, ca deja am cazut in butoiul cu melancolie si mi-e dor de Braila DEsi, pe vremea cand locuiam acolo,,,abia asteptam sa plec Asta-i viata!

Va pupam,


_Ella, Emma & Matei

Emma-Andreea, minunea mea....
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=11054

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237



Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IULIABRAILA spune:

salut, salut !
mama ce am mai cautat subiectul. se pare ca nimeni nu mai are nimic de zis sau facut pe aici.
despre hotel onorabil, eu nu pot sa spun decit LMS, este de 3 stele, nu f scump, este situat pe C.Galati, cu distanta pina la Balcescu de 10 minute mers lejer pe jos, sau 3 minute cu auto. nu sint mijloace de transport in comun intre, doar daca schimbi putin pozitia, avansezi sau devansezi, deci se complica treaba. in rest o pensiune pe str.M.Sebastian, la fel linistita, cu aproximativ aceeasi distanta fata de Balcescu.
cam atit, celelalte hoteluri sint aglomerate, pline de persoane venite la munca in delegatii lungi....si alte probleme ce nu trebuie amintite aici sau unui copil venit la examinari.
va pup fetele, sa ne mai auzim,
IULIA

21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Ba eu as vrea sa schimbam impresii...dar daca n-a mai scris nimeni nimic...Dupa cum am mai zis...mi-e dor de Braila.
De cand avem copii...am cam rarit-o cu vizitele pe la ai nostri...Mai mult vin ei la noi. Ultima oara am fost in Braila acum 2 ani si ceva. Pe atunci o aveam doar pe Emma, iar sotzu' meu plecase in Franta pentru 2 luni...Atunci am fost cu Emma la Braila...am stat vreo 2 saptamani si ceva.
Dar stiti cum e...cu copil mic...nu prea te poti duce departe Asa ca nu am revazut decat Hipodromu'....frumos cartier, dealtfel
In rest....as fi vrut sa revad Gradina Mare...de care ma leaga si ceva amintiri din liceu, faleza, apoi Strada Republicii, care avea un farmec aparte...In rest...as vrea sa ravad si bulevardele Carol si Cuza...pe unde mergeam si ma intorceam de la liceu...O, Tempora!!
Mey, mie chiar mi-e dor! Tre' sa-mi iau sotzu' si plozii si sa dam o raita pe la Braila in primavara....Desi e cam greu...ai mei parinti au numai doua camere...noi suntem numerosi Dar ne descurcam noi cumva...macar cateva zile.
Planificasem sa mergem de Craciun la Braila...dar au fost copiii raciti si nu ne-am mai pus pe drumuri...Poate totusi de Paste ajungem.

quote:
Originally posted by IULIABRAILA

salut, salut !
mama ce am mai cautat subiectul. se pare ca nimeni nu mai are nimic de zis sau facut pe aici.
despre hotel onorabil, eu nu pot sa spun decit LMS, este de 3 stele, nu f scump, este situat pe C.Galati, cu distanta pina la Balcescu de 10 minute mers lejer pe jos, sau 3 minute cu auto. nu sint mijloace de transport in comun intre, doar daca schimbi putin pozitia, avansezi sau devansezi, deci se complica treaba. in rest o pensiune pe str.M.Sebastian, la fel linistita, cu aproximativ aceeasi distanta fata de Balcescu.
cam atit, celelalte hoteluri sint aglomerate, pline de persoane venite la munca in delegatii lungi....si alte probleme ce nu trebuie amintite aici sau unui copil venit la examinari.
va pup fetele, sa ne mai auzim,
IULIA

21+



_Ella, Emma & Matei

Emma-Andreea, minunea mea....
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=11054

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237



Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rosey spune:

Eu nu locuiesc in Braila, dar m-am nascut si mi-am petrecut multe vacante acolo, la bunici.
Pisi_ella, si eu am amintiri frumoase legate de Hipodrom. Acolo am petrecut cele mai frumoase veri! Nu-i exclus sa ne fi intersectat prin cartier, ca suntem de o varsta, si eu tot 31 de ani am. Si sa stii ca Oraselul Copiilor este deschis si acum, s-a mai modernizat un pic, dar sunt inca scranciobe de pe vremea cand ma dadeam eu in ele! Am fost cu fiica-mea in ultimii 3 ani acolo, vara de vara. Si vata pe bat mai e:)
Dar de cinematograful din cartier iti aduci aminte? Eu si cu sora-mea mergeam si de 2-3 ori la acelasi film, pt ca la TV oricum nu prea aveam ce vedea si ne plictiseam teribil, iar biletul la film era foarte ieftin. Si la cofetarie... Si cand stateam la rand la ulei sau la unt sau la paine...Stiu ca se dadea painea pe cartele atunci, ceea ce m-a mirat, ca in Suceava unde locuiam ( si locuiesc si acum) nu era asa. Noi stateam la un bloc chiar alaturi de Policlinica si aveam in lateral un mic spatiu de joaca cu scranciobe si invartitoare si masa de tenis. Stiu ca ma dadeam in leagan pana ameteam si mi se face rau si ma duceam in casa la bunica si imi dadea niste napolitane din alea infecte cu gust de detergent, de la care mi se facea si mai rau:))
Apartamentul in care stateau bunicii mei era minuscul, cu doua camere nedecomandate si baia in care intrai direct din "sufragerie", un balcon si o bucatarie de "pitici" cum ii ziceam eu. Si totusi au fost cele mai frumoase veri, pana cand s-au mutat ei in alta parte, cand eram eu printr-a sasea parca.
Poate ajungem si noi de Paste in Braila:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viorica avram spune:

fetelor! am intrat la voi cu rugamintea sa-mi spuneti si mie pe unde e bulevardul ioan cuza la voi?
ca am un examen la master la liceul de pe bulevardul asta si sincer nu stiu unde e?
va pup si va multumesc.

Viorica
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu71 spune:

Buna,
Din cate vad esti din Galati,asa ca presupun ca de acolo vii si iarasi presupun ca ai de dat examenul la lic.Nicolae Balcescu.Corect?
Depinde cu ce vii de la Galati,asa ca voilua in calcul 2 variante :
-cu masina:(pe dig)ajungi la primul semafor de la intrarea in Braila faci stanga si mergi inainte pana cand vei vedea de indicatorul de acces interzis acolo faci dreapta si acel bulevard este Ioan Cuza iar liceul este exact dupa primul sefar de pe bulevard pe partea stanga
-Cu trenul:de la gara mergi inainte cam 15 minute si unde se termina strada este bulevarul Ioan Cuza.
Sper ca am fost suficient de explicita si informatiile te vor ajuta.
Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viorica avram spune:

multumesc Ralu, am ajuns deja.

Viorica
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

quote:
Originally posted by Rosey

Eu nu locuiesc in Braila, dar m-am nascut si mi-am petrecut multe vacante acolo, la bunici.
Pisi_ella, si eu am amintiri frumoase legate de Hipodrom. Acolo am petrecut cele mai frumoase veri! Nu-i exclus sa ne fi intersectat prin cartier, ca suntem de o varsta, si eu tot 31 de ani am. Si sa stii ca Oraselul Copiilor este deschis si acum, s-a mai modernizat un pic, dar sunt inca scranciobe de pe vremea cand ma dadeam eu in ele! Am fost cu fiica-mea in ultimii 3 ani acolo, vara de vara. Si vata pe bat mai e:)
Dar de cinematograful din cartier iti aduci aminte? Eu si cu sora-mea mergeam si de 2-3 ori la acelasi film, pt ca la TV oricum nu prea aveam ce vedea si ne plictiseam teribil, iar biletul la film era foarte ieftin. Si la cofetarie... Si cand stateam la rand la ulei sau la unt sau la paine...Stiu ca se dadea painea pe cartele atunci, ceea ce m-a mirat, ca in Suceava unde locuiam ( si locuiesc si acum) nu era asa. Noi stateam la un bloc chiar alaturi de Policlinica si aveam in lateral un mic spatiu de joaca cu scranciobe si invartitoare si masa de tenis. Stiu ca ma dadeam in leagan pana ameteam si mi se face rau si ma duceam in casa la bunica si imi dadea niste napolitane din alea infecte cu gust de detergent, de la care mi se facea si mai rau:))
Apartamentul in care stateau bunicii mei era minuscul, cu doua camere nedecomandate si baia in care intrai direct din "sufragerie", un balcon si o bucatarie de "pitici" cum ii ziceam eu. Si totusi au fost cele mai frumoase veri, pana cand s-au mutat ei in alta parte, cand eram eu printr-a sasea parca.
Poate ajungem si noi de Paste in Braila:)


Asa e...cand esti copil, vezi totul altfel. In ceea ce ma priveste...aveam bunici la tzara...si mai aveam o bunica in Braila, dar statea la curte, undeva pe langa gara...case care au fost demolate apoi...Tin minte, straduta se chema "Sirenelor"...Acum sunt blocuri p'acolo...nu se mai vede nimic din ce-a fost. Cum mergi de la gara spre Dorobanti....chiar inainte de a da in Dorobanti, se face o strada la stanga...Acolo, pe vremuri...erau case...Iar pe strada aceea erau patru "fundaturi", asa se chemau. Bunica mea statea pe a doua "fundatura", se numea "Sirenelor" si statea la nr 5. Din pacate...nu mai exista de mult...nici fundatura...si nici bunica De fapt nu mai am nici un bunic, s-au dus toti...Insa de multe ori revad cu ochii mintii casele...drumurile...chipurile bunicilor...jocurile noastre...Totul trece! Bine ca ne raman amintirile!....Insa si acelea se pierd undeva departe...departe...Ne mai strafulgera uneori cate o imagine, ca apoi sa se ascunda iar in adancuri...ASTA-I VIATA!
Hai sa revenim la lucruri mai vesele: DA, imi amintesc cinematograful, se chema "Unirea" si nu ratam nici un film Ba mai mult, vorba ta...il vedeam de 3-4 ori intr-o saptamana! Maaamaaaaa....imi amintesc, cand a inceput sa ruleze seria "Liceenii", s-a intamplat sa mergem si de 6-7 ori la acelasi film...adica toata saptamana Alea au fost, mey, filme de filme, filmele adolescentei noastre...si acum le revad cu drag Sau la filmele cu Michael Douglas...tot asa, mergeam de cel putin 5 ori, ca eram indragostita lulea de el pe vremea aia Da...a fost frumos...cum sa nu fie? Cu anii copilariei nu te mai intalnesti nicicand...
Hai ca m-ai facut sa rad cu napolitanele cu gust de detergent
Cat despre Oraselul Copiilor...stiu ca iarna se face pe faleza...Pe vremea copilariei noastre, se facea in Monument. Era frumos...tin minte casutele cu chip de personaje din desene animate...unde gaseam atatea bunatati...banane, portocale, ciocolata, vata pe bat....
Cred ca stiu locul de joaca despre care vorbesti!
Noi mergeam in parculetul ala de langa vestitul cinematograf
Vreau sa-ti zic ca m-a apucat un dor si mai mare....acum nu stiu...dor de Braila...sau dor de copilarie...cine mai stie?
Dar stii tu...cand ma gandesc acum...parca de fiecacare straduta mi-e dor! Radacinile imi sunt acolo...pe'astea e foarte greu sa le smugi!
Hai ca merg la culcare...inainte sa ma cufund de tot in butoiul cu melancolie!




_Ella, Emma & Matei

Emma-Andreea, minunea mea....
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=11054

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237



Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IULIABRAILA spune:

da da, mai, deci fiecare dintre noi, indiferent unde am copilarit, am copilarit frumos, spun eu.
ma intreb si copiii nostri isi vor aduce aminte cu aceeasi placere de clipele de acum ? ca mie nu mi se pare ca ceea ce este acum are ceva calumea.....atunci era altfel...
LICEENII, mmmm, ce filme, mama mama. sa fi fost si adolescenta atunci, iti luau gindurile razna. dar visai frumos..
fetele, cind veniti, sa anuntati, poate punem de-o intilneala. de pasti ? da, inca pot sa ma misc, hihihi.
IULIA

21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Ba da...eu zic ca toti copiii gusta la fel farmecul copilariei...Copiii dintotdeauna si de pretutindeni!
Da, si mie mi se pare ca e mai nasol acum decat cand eram noi mici...LUmea mai rea, mai corupta...iar copiii nu sunt decat niste victime...Trebuie sa avem ff multa grija de ei, ca sa fie totul bine! Cate lucruri rele sunt, Doamne, innebunesti!!

quote:
Originally posted by IULIABRAILA

da da, mai, deci fiecare dintre noi, indiferent unde am copilarit, am copilarit frumos, spun eu.
ma intreb si copiii nostri isi vor aduce aminte cu aceeasi placere de clipele de acum ? ca mie nu mi se pare ca ceea ce este acum are ceva calumea.....atunci era altfel...
LICEENII, mmmm, ce filme, mama mama. sa fi fost si adolescenta atunci, iti luau gindurile razna. dar visai frumos..
fetele, cind veniti, sa anuntati, poate punem de-o intilneala. de pasti ? da, inca pot sa ma misc, hihihi.
IULIA

21+



_Ella, Emma & Matei

Emma-Andreea, minunea mea....
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=11054

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237



Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput