Despre croitorie - sfaturi si idei

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cicina spune:

Alinaxeni, nu vreau sa te supar, dar daca o maneca de sacou este bine croita, adica dupa un tipar bine facut, nu are nevoie de acele incretituri.

"Un sorriso non costa nulla e rende molto."
Cicina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_roxana spune:

Fetelor, imi sunteti tare dragi. De cand am descoperit forumul va tot urmaresc. Prea putin am indraznit sa mai si scriu una alta pt ca sincer.... ma simt la ani lumina departare fata de voi. Cel putin cand v-am auzit vorbind de programe, soft-uri si alte de-alde astea m-am descurajat putin. Deocamdata trag tare sa invat elementele de baza din croitorie (m-am inscris la cursul de la eurocor)si sincer imi place ca toate discutiile voastre ma stimuleaza sa nu ma dau batuta desi tot ce am lucrat pana acum (in special pt familie) a fost doar intuitiv fara prea multe cunostinte teoretice. V-am abordat in speranta ca poate stiti vreun site despre materialele folosite in croitorie. Nu cunosc materialele decat vreo cateva dintre ele si am atatea exercitii in care trebuie sa combin materiale.... Dar daca nu le stiu, nu prea ma descurc.
Va multumesc si va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Diana - cum ti se par cursurile de la eurocor? merita banii? inveti ceva nou?

merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_roxana spune:

Midasnu - cred ca merita banii cursurile acestea. Chiar am invatat lucruri noi legate de modul de construire a unui tipar (pt ca asta ma interesa cel mai mult). Ma enerveaza doar faptul ca profesorul ce mi-a fost repartizat inca nu mi-a raspuns la nici una dintre temele trimise si deja am ajuns la lectia 7. In ansamblu mie imi place cursul desi simt nevoia de sprijin din partea profesorului (cred ca e valabil pt orice curs prin corespondenta)..... Si trag tare sa va ajung din urma....

P.S. Mi-am luat pachetul intreg si asa ca am putut sa vad si ce contin lectiile urmatoare. Sunt si elemente de design, materiale folosite, culori, tipuri de cusaturi. Depinde de ce iti doresti tu si ce stii deja.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Interesant Diana! eu invat din experienta, din ce lucrez, dar cred ca mi-ar prinde bine si mie un curs (mai am unul facut la 16 ani, cand nu aveam chef de croitorie si nu mai retin mare lucru ), oricum pentru mine l-as folosi, ca in croitorii am lucrat un timp si am vazut ca nu-i de mine...
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

quote:
Originally posted by cicina

Alinaxeni, nu vreau sa te supar, dar daca o maneca de sacou este bine croita, adica dupa un tipar bine facut, nu are nevoie de acele incretituri.

"Un sorriso non costa nulla e rende molto."
Cicina



Cicina,nu am de ce sa ma supar.Eu vb. strict de sacoul cu captuseala care necesita aceasta operatie.Am citit si in Burda despre asta si stiu si de la maistri croitori.E vorba mai mult de o sustinere a materialului maneci care nu-i da voie sa se intinda si ajuta sa pici semn in semn.

-------------------------
In momentele grele trebuie sa gasesti ceva sa te motiveze sa mergi mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aaaaa spune:

Fetelor merci pt sfaturi,inca nu am terminat maneca la socou si cand ma gandesc ca trebuie sa mai fac si captuseala Cand vreau sa ma apuc sa termin, parca imi vine sa mai fac cateva perechi de pantaloni decat o maneca la sacou. Mai astept putin sa ma adun si sa prind curaj si multa multa rabdare, ca dau eu de capat, asta pana prind smecheria, ca dupa aceea ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_roxana spune:

Cicina esti tare draguta ca vrei sa ne ajuti. Iti multumesc din suflet. Momentan lucrez la niste perinute de ornament si cred ca ma descurc dar dupa ce termin cu ele cu siguranta voi apela la tine pt cateva sfaturi. Am vreo trei perechi de pantaloni pe care nu i-am terminat si mi-e cam groza sa ma apuc de ei pt ca niciodata nu sunt sigura cum o sa imi iasa. Croiesc o chestie si la final iese cu totul altceva . Asta e. Dar o sa perseverez si o sa invat. Si daca ma mai ajutati si voi, atunci e super .
Midasnu, de ce ai zis ca nu e croitoria de tine? Nu iti place sau ti se pare prea complicat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cicina spune:

Diana, Midsanu, daca va pot fi de folos cu ceva, scrie-ti.
Eu inainte a lucra pe programele Cad a trebuit sa invat bine tiparele si tesaturile( chiar am facut un curs aparte de tesaturi).

"E vorba mai mult de o sustinere a materialului maneci care nu-i da voie sa se intinda si ajuta sa pici semn in semn."
Alinaxeni asa da, despre asta incercai sa spui.Cat despre captuseala se face separat.
aaaa nu e greu de facut maneca daca ai tipar bun, e ca si cand ai face o fusta.

"Un sorriso arrichisce chi lo riceve senza impoverire chi lo dona" Cicina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

[quote}
Midasnu, de ce ai zis ca nu e croitoria de tine? Nu iti place sau ti se pare prea complicat?
[/quote]

Nu croitoria nu-i de mine, ci croitoriile, lucratul acolo, cine a fost prin sectiile de croitorie stie despre ce vorbesc.

Mie imi place mult sa lucrez croitorie, mai ales pentru familie, mai fac si pentru cunoscuti, ies si banuti.
Ma bucur mult ca am descoperit forumul asta unde se discuta despre croitorie si chiar poti invata multe lucruri!
Va pup fetele si spor la lucru!

Mergi la inceput