Despre croitorie - sfaturi si idei

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Cea mai simpla problema ar putea fi acul prea scurt.Mergi la mercerie si cumpara ace de 90 cu pilitura pe laterala,in partea de sus.Desfa sistemul de prindere al acului si vezi care este pozitia corecta a acestuia.Acul are un santulet pe o parte care trebuie sa fie orientat spre fata sau spre stanga,depinde de masina.Il introduci in sistemul de prindere pana sus,si verifici sa nu bata in graifer in momentul in care coboara.Daca nici asa nu merge iti trebuie un mecanic.
Mai intreb ceva amuzant,ai pus ata la suveica?

-------------------------
In momentele grele trebuie sa gasesti ceva sa te motiveze sa mergi mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adina236 spune:

I-am dat de capat cu succes, datorita voua! Va multzumesc mult! Habar nu aveam ca acul se poate da in jos! Acum, ca am prins gustu, v-as ruga sa-mi spunetzi daca se poate face un lucru de calitate cu masina Ileana. Stiu ca trebuie sa fac multa practica, insa mi-ar placea enorm sa lucrez pentru mine o fustitza, un pantalon... Ce spunetzi? Am vreo sansa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daveco spune:

quote:
Originally posted by adina236

I-am dat de capat cu succes, datorita voua! Va multzumesc mult! Habar nu aveam ca acul se poate da in jos! Acum, ca am prins gustu, v-as ruga sa-mi spunetzi daca se poate face un lucru de calitate cu masina Ileana. Stiu ca trebuie sa fac multa practica, insa mi-ar placea enorm sa lucrez pentru mine o fustitza, un pantalon... Ce spunetzi? Am vreo sansa?


am pus eu pe picioare o masina mecanica acum ceva timp.cica saraca nu mai mergea.era decat amarata si neingrijita da' ea isi facea datoria daca o mangaia careva.ce am observat eu e ca imi venea greu cu transportul.trebuia sa tin materialul intins ca sa nu se intretina si sa ramana materialul intins dupa coasere.eu zic sa incerci pana are sa iti placa ce iti iese.indiferent ce iti iese daca tie iti va placea atunci e foarte bine.da-i inainte c-ai sa poti cum am putut toate la inceput.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LunaNoua spune:

Adina, masina nu face treaba foarte buna, nu e printre cele in top, n-as vrea sa te dezamagesc, dar e chiar prin josul topului. Cu toate astea, depinde foarte mult de indemanarea ta. Si cu o masina Ileana un meserias poate face treaba buna.
Trebuie sa te joci mult cu ea, sa vezi ce se intampla cand maresti pasul, strangi ata .. etc...sa o reglezi in asa fel incat sa mearga bine. Daca ai luat-o neingrijita, tebuie sa o ungi. Eu nu stiu pe unde sa iti zic, dar poate vezi tu locuri in care poti sa o ungi.
Apoi, important e sa tii bine de material, intradevar sistemul de transport nu e f bun. Trebuie sa ai grija sa nu ti se deplaseze partea de sus fata de cea de jos, atunci cand cosi. Ori insailezi, ori prinzi in bolduri, in orice caz, nu lasi materialul liber cand cosi.

Multa indemanare iti urez. si sa mearga masina de sa iti umple vestiarul

Deea
Ce e mic, ROZ cu doua puncte bleu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aaaaa spune:

Buna fetelor.Si eu m-am apucat de croitorie de ceva timp.Am facut o pereche de pantaloni cu tiparul din burda si mi-a iesit foarte bine.Am si eu cateva probleme. Am vrut sa cos ceva din licra si imi sare pasul, oare acul sa nu fie bun?Se pricepe cineva la ace de masina de cusut, imi spune cineva ce fel de ace se folosesc pt elastice.si daca acele de pe la magazine se potrivesc pt toate masinile de cusut?Acele duble merg la orice tip de masina? Si mai am o problema la maneca la un sacou, nu reusesc sa o atasez la umar, nu-mi iese.Merci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

-pentru materiale elastice iti trebuie ac special, ceri in mercerii ac pentru jerse (eu am dat 30.000 pe 4 ace, este un set cu mai multe marimi).
- sa ai griza sa iei ace pilite pe o parte, eu stiu ca se potrivesc la toate masinile...
- acele duble nu se potrivesc la orice masina (de ex la a mea nu merg :( ), acum vezi si tu ce scrie in cartea tehnica.
- Maneca la sacou - vezi ca scrie si in burda cum trebuie asezata -o fixezi jos si sus, apoi are niste puncte tiparul intre care trebuie sa retii materialul (la umar), nu are cum sa nu-ti iasa! oricum eu sunt cam incepatoare in pus maneci, dar dupa tipare mi-au iesit intotdeauna.
- si altceva - ai grija sa nu le pui invers (dreapta-stanga) ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cicina spune:

aaaa, ce masina ai? Sant anumite masini care au dublu transport si un pas special pt lycra.
De obicei o maneca are doua semne. Una in partea de sus unde se uneste cu umarul sacoului si altul unde iti arata partea din fata a manecii. Restul faci cum a zis Midasnu.


cicina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aaaaa spune:


Eu am masina rprivileg arata asa, nu stiu daca e in topul celor mai bune masini, dar ma descurc cu ea, in afara de faptul ca am doar un tip de ac si nu stiu ce ace mai accepta http://www.quelle.de/is-bin/INTERSHOP.enfinity/eCS/Store/de/-/EUR/Q_DisplayProductInformation-Start;sid=qrOtx5VblSOt79BrZ-IB0_YTL4IEocfGz_U=?CategoryName=50000992&AAID=100000163967&ProductSKU=456368K&AddingType=11&from_search=privileg%20freiarm-super-nutzstich-n%E4hmaschine&Linktype=IT
Am program pt elastice dar cred ca nu e bun acul ca imi sare uneori, si alte ace am cautat si nu stiu ce sa iau. In cartea tehnica spune ca de preferat e sa folosesc 130/705, nu stiu la ce se refera, am cautat si doar primul grup de cifre e scris pe cutia de ace. Asa ceva as avea nevoie dar nu stiu de unde sa iau.

http://www.wbmuk.com/domestic.htm Maneca incet incet parca sa contureaza, nu am copiat liniile si punctele de pe tipar si de aceea nu-mi iesea.Cascata mai sunt.Merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cicina spune:

Fiecare liniuta de pe un tipar e importanta, sant repere care te ajuta mult. Inseamna ca puneai stanga in dreapta si normal nu se nimrea bine.
Despre ace, vad ca pe link sant pt jersey, nu le poti comanda de acolo? Sau de unde ai luat masina trebuie sa aibe.


"Un sorriso non costa nulla e rende molto."
Cicina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

quote:
Originally posted by aaaaa

Buna fetelor.Si eu m-am apucat de croitorie de ceva timp.Am facut o pereche de pantaloni cu tiparul din burda si mi-a iesit foarte bine.Am si eu cateva probleme. Am vrut sa cos ceva din licra si imi sare pasul, oare acul sa nu fie bun?Se pricepe cineva la ace de masina de cusut, imi spune cineva ce fel de ace se folosesc pt elastice.si daca acele de pe la magazine se potrivesc pt toate masinile de cusut?Acele duble merg la orice tip de masina? Si mai am o problema la maneca la un sacou, nu reusesc sa o atasez la umar, nu-mi iese.Merci.



Eu nu am auzit de ace speciale dar am folosit alta solutie.Deasupra materialului pun hartie si cos totul o data.Dupa rup hartia si ramane cusatura normala,e solutie de la matusa croitoreasa de 50 de ani.
La maneca de sacou,daca citesti atent instructiunile de coasere,se face o cusatura de sustinere cu pas mare pe maneca si se increteste materialul,apoi pui maneca in doua si dai semn la jumatate.Semnul trebuie sa-l potrivesti in dreptul cusaturii de umar si fixezi cu un ac.Incretesti exact cat sa vina maneca tande pe mande si semn in semn si se va potrivi perfect.Incearca sa faci cusatura insailata si apoi sa cosi cu masina,e mai sigur si mai simplu.Ata de la cusatura de sustinere o scoti dupa ce ai aplicat maneca.Ai grija sa nu-i faci creturi prea accentuate.

-------------------------
In momentele grele trebuie sa gasesti ceva sa te motiveze sa mergi mai departe.

Mergi la inceput