Despre croitorie - sfaturi si idei

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Neata la toata lumea!

@ scurtatul pantalonului - se aseaza pantalonul (cracul) dunga in dunga (cusaturile laterale) sa fie una peste alta, cracul pantalonului unul peste altul, se aranjeaza frumos sa fie egal apoi cu o linie trasezi cu creta unde trebuie sa tai - lasi cativa cm rezerva (sa nu-i asezi (tai) cu fata in sus sau in jos pentru ca ti se ridica din laterale cand ii imbraci).
Se cos incepand de la cusatura din interior.

Astazi a aparut revista burda! are cateva modele interesante, mai ales pentru garvidute (eu nu am trecut inca prin faza asta).

Acum sa va cer si eu un sfat: cum se pune gulerul la sacou? am pus dublura aia de rever (sacoul este din raiat) si acum nu stiu cum sa pun gulerul ca sa nu iasa prea gros la cusut....si voi cum faceti, la tiparul din burda gulerul il croiti cu rezerve?

Va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natta spune:

Multumesc pentru raspuns.

Dar cum arata modelele pt gravidute? E posibil de gasit burda online?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

Cum se finiseaza rascroiala decolteului, la bluze, astfel inat sa nu se vada cusaturi grosolane? Am gasit in comert fasie croita pe bie, e buna la ceva?

Nu certati copiii cand viseaza!

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

@ Natta - burda online gasesti la www.burdamode.com in limba germana

@craciunitza - e foarte buna banda de bie. Eu am folosit foarte des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natta spune:

Multumesc pt sfat sa primit ok.(pantalonii)

Referitor la site MIDASNU, nu am gasit nimic pt gravidute.

Se ocupa cineva cu impletitul la masina? Am nevoie de sfaturi ma poate ajuta cineva?

multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Cum nu ai gasit? cred ca nu ai cautat unde trebuie!
Eu am zis ca in revista Burda nr. 8 (adica abia aparuta ieri) sunt modele pentru gravide si varianta online o gasesti pe www.burdamode.com
sa-ti explic cum vezi modelele si tiparul, problema este ca tiparul nu-l poti scoate cum este in revista, este doar asa, orientativ.
Te duci pe revista Burdamode nr.8 - clic- se deschide- in dreapta apar scrisuri pe care poti da clic - deschizi - ti se arata pozele cu hainutele - dai clic pe care vrei s-o vezi in marime mare - apoi in dreapta apare asa ca o hainuta - clic pe hainuta - ti se deschide tiparul.
Sper sa-ti mearga acum, mai intrebi daca nu merge!
Sau mai simplu, cumperi revista!

pupici, pa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natta spune:

Multumesc mult am gasit.

Se ocupa cineva cu impletitul la masina? Sau trebuie sa caut in alta parte?
Imi da cineva un sfat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Ma ajuta si pe mine cineva cu gulerul la sacou?
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris spune:

Fetele, desi eu sunt pasionata de crosetat si tricotat, am gasit in revista "lucru de mana" cate ceva despre quilt-uri.
Sunt un fel de cuverturi de pat, matlasate, din diverse culori, SUPERBE.
M-am indragostit de ele, vreau si eu sa ma apuc - desi nu stiu cand o sa am timp, am gasit pe net in strainatate mii de site-uri despre asa ceva si totusi am avut marea si placuta surpriza sa gasesc un site romanesc!!!!
Ca sa va faceti o idee va dau link-ul, merita sa aruncati o privire:
www.romanianquiltstudio.com/" target="_blank">http://www.romanianquiltstudio.com/

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

Midasnu, tu incerci sa-ti faci sacou din Burda?
Am cumparat-o si m-am ingrozit ce modele grele sunt, bluzele sunt din trioct greu de lucrat la o masina neperformanta, in rest doar pantaloni si sacouri, cred ca este singurul numar din care nu o sa-mi fac nimic.
Daca tu reusesti, te rog sa pui si o poza ca tare sunt curioasa.

chris, stii de cand caut asa ceva? Sunt ani (vorba poetului)!
Nu stii ce bucurie mi-ai facut, chiar sambata am cautat patura de genul asta, vazusem eu un model intr-o revista din USA, iti multumesc din suflet pentru inspiratia de a scrie exact despre asta.

Nu certati copiii cand viseaza!

Poze

Mergi la inceput