Despre croitorie - sfaturi si idei

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Apare la inceputul fiecarei luni.Eu mi-am rugat vanzatoare de la ziare sa-mi pastreze lunar o revista si asa o gasesc tot timpul.Mai cauta ca se poate sa gasesti.

In momentele grele trebuie sa gasesti ceva sa te motiveze sa mergi mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_roxana spune:

Servus fetelor! Sunt atat de incantata ca in sfarsit am dat de site-ul acesta incat e posibil sa incep sa ma "balbai". Ca sa incep cu inceputul, am mare nevoie de sfatul vostru. Nu sunt experta in ale cusutului, doar le potrivesc si unele mai si ies cum imi doresc dar nu am reusit sa imi dau seama cum trebuie croiti pantaloni ca sa nu se increteasca in partea din fata sus si ce sa fac pentru ca de fiecare data unul dintre cracii pantalonului are tendinta de a se rasuci (si imi ajunge cusatura laterala in fata, pe picior). Nu-mi dau seama. Si inca ceva.... alina spunea de cumparat florare ca te ajuta la croit? Ce sunt acelea?
Cam atat pt azi dar cu siguranta o sa mai revin.
Va pup !!!!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Bine ai venit printre noi Diana.
Florarul il gasesti la librarie,e greu sa il descriu dar daca ceri vanzatoarei stie ce sa-ti dea.Te ajuta la rascroiala maneci si a turului pantalonilor.In privinta pantalonului trebuie sa pui tiparul drept pe firul materialului.Daca pui tiparul putin stramb trage stramb in momentul in care il cosi.E bine sa folosesti tiparele din revista si acolo iti arata si cum sa pui tiparul pe firul materialului.

In momentele grele trebuie sa gasesti ceva sa te motiveze sa mergi mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aaaaa spune:

Servus! In sfarsit am gasit burda, tocmai in capitala, am rasfoit-o si mi se pare interesanta, Acum nu imi ramane decat sa ma apuc de treaba, sa modific "croiala" facuta de mine la pantaloni si poate va fi bine, daca nu, voi incerca sa le fac mai scurti.
Merci inca o data alinaxeni.
Diana,nici eu nu stiam cum sunt florarele ca nu prea ma preocupa desenul, dar iata, aici gasesti cum sunt florarele http://www.flaro.com/products-r/stationery-r/schoolsupplies-r.html

"Omul cat traieste invata."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cicina spune:

Dragele mele, eu sant experta cu tiparele, dar pe calculator. Am citit numai ultima pagina, si am vazut ca aveti ceva nelamuriri. Pantalonii nu-i poti face fara un tipar bun, adica sa aibe calul bine facut ca daca nu face creturi, iti intra inc.. si altele. Se intoarce materialul cand nu a fost croit pe fir drept, adica se aseaza tiparul in lungimea materialului, niciodata pe latime. eu am cateva tipare de pantaloni dar nu stiu cum as putea sa vi le trimit. Daca ma aveti ceva nelamuriri, sant aici, prezenta.
Am facut scoala aici in Italia, si am lucrat pt Murphy & Nye.

cicina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_roxana spune:

Salutare fetelor.... Va multumesc din suflet pt indrumari. Deja am inceput sa caut florare si mi s-a spus ca nu se mai fabrica de vreo cativa ani buni. Dar nu ma las. Mai incerc.... cine stie? Si daca pana la urma o sa imi iasa pantalonii pe care oricum i-am desfacut si i-am cusut la loc de nu stiu cate ori ca deja vad negru in fata ochilor, o sa vi-i arat si voua.
Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aaaaa spune:

Cum, nu se mai fabrica florare,dar eu in urma cu 2 saptamani am cumparat de la papetarie.(O fi avut in stoc de acum cativa ani?! - prea putin probabil.) Mai cauta ca trebuiesa fie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aaaaa spune:

Fetelor, ma ajuta si pe mine cineva cu cateva informaatii?
vreau sa-mi fac cate ceva din burda si ma confrunt cu cativa termeni care nu-i inteleg. De exemplu: ce este banda de intaritura, banda formatoare ( e acea panza termocolanta care se foloseste la betelie sau sunt cu totul altceva? Dar Intaritura G 785 e o cusatura sau un material?mai am inca o nelamurire la unele, scrie ca " se prelucreaza numai materialele bi-elastice din jerseu" exista un proceedeu de prelucrare a materialului inainte de croire? Si inca ceva am mai gasit Intaritura soluweb e o panza? poate ma ajuta cineva . Merci !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_roxana spune:

In sfarsit am gasit florare !!!
Draga aaaaa ma bucur ca ai pus intrebarile acelea caci nici eu nu stiu ce inseamna anumiti termeni. Poate o sa se gaseasca totusi cineva sa ne lamureasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natta spune:

Salut fetelor,
ce bine ca am gasit acest subiect.
Cine ma poate ajuta si pe mine cu citeva sfaturi. Cum corect se scurteaza pantalonii? De unde incep si cum termin cu cusutul la masina de cusut.

multumesc mult.

Mergi la inceput