Despre croitorie - sfaturi si idei

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Am vazut de la 200 euro in sus.Nu stiu cum e acolo dar daca mergi la un magazin de profil poti cere informatii vanzatorilor si tot ei te pot ajuta sa gasesti exact ce ai tu nevoie.Avand in vedere ca nu vei lucra zilnic si nu ai nevoie de operatii complexe poti cumpara o masina casnica care coase si surfileaza.Ca reper poti lua Paff sau Brother, Singer,Yamata si inca o gramada de firme, astea sunt cele mai cunoscute. Paff am eu si sunt extrem de multumita de ea.

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Acum am gasit si eu subiectul...e super.Mi-am cumparat si eu o masina de cusut Brother care cica stie sa faca o groaza de lucruri...deocamdata sunt ocupata cu sesiunea si apoi cu licenta, dar din iulie vreau sa ma apuc de croitorie.
Am si eu o intrebare....stiti cumva unde gasesc matase galbena de calitate? Adica vreau sa fie foarte vaporoasa...ma gandeam sa ma duc la Picasso...tin sa precizez ca nu vreau sa fac economie...numai sa fie foarte frumoasa(e pt rochia de bal de absolvire)

==========
Corina
Albumul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Steluta spune:

quote:
Originally posted by BraveGirl

Mi-am cumparat si eu o masina de cusut Brother care cica stie sa faca o groaza de lucruri...


Corina, imi poti spune ce model de la Brother ti-ai luat?? M-am uitat pe site-ul lor si am vazut mai multe modele. Initial vroiam sa-mi iau una Hyundai sau Singer pe care le-am vazut la Selgros. Dar Singer-ul pare cam prea simplista (cred ca avea in total 6 sau 8 programe), iar cea Hyundai are cumnata mea, si cam are probleme cu ea...

Trebuie sa recunosc ca eu nu prea ma pricep la croitorie, dar vreau sa invat. Am o groaza de reviste Burda.



Steluta 35s+.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

quote:
Originally posted by Steluta

quote:
Originally posted by BraveGirl

Mi-am cumparat si eu o masina de cusut Brother care cica stie sa faca o groaza de lucruri...


Corina, imi poti spune ce model de la Brother ti-ai luat?? M-am uitat pe site-ul lor si am vazut mai multe modele. Initial vroiam sa-mi iau una Hyundai sau Singer pe care le-am vazut la Selgros. Dar Singer-ul pare cam prea simplista (cred ca avea in total 6 sau 8 programe), iar cea Hyundai are cumnata mea, si cam are probleme cu ea...

Trebuie sa recunosc ca eu nu prea ma pricep la croitorie, dar vreau sa invat. Am o groaza de reviste Burda.



Steluta 35s+.




ce pb.are cu hyundaiul????

ca am si io una de vreo 2 luni...pana acum n.a facut nici o figura...si am chinuit.o rau de tot...dar sa stiu la ce sa ma astept...

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

poze:
http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Buna.Sper sa nu se considere reclama...eu am masina cam ca asta asta http://www.masinicasnice.ro/index.php?page=shop.flypage&product_id=42&category_id=a5b940d5c8410c816e49a15bdfa84e4b&option=com_phpshop
Este super....are 70 de tipuri de cusaturi...poti face si cusaturi decorative, mici broderii.

==========
Corina
Albumul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amoralesia spune:

cam asa mi-as lua si eu una.vad pe site ca sunt si unele mai ieftine.este o firma buna asta de masini de cusut nu?

[url=http://www.babysfirstsite.com]www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/57953.birthday.png" border="0">[/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Eu stiu ca sunt f bune...la firma la ei o sa vezi ca au mai multe modele.Si iti alegi tu ce model iti satisface mai mult nevoile...pe mine ma bate gandul sa-mi iau si o masina de brodat...Vreau sa fac broderii pt corsete, rochii...
Cand mi-am luat eu masina, era acolo o calugarita care cumpara o masina de brodat ca sa faca mileuri pe care le vindeau la manastire...ivata de zor cum sa o foloseasca.Ii iesisera super dragute broderiile

==========
Corina
Albumul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Corina,daca brodezi frumos poate facem o afacere.Caut de mult pe cineva care sa faca broderii,mai precis denumiri de firme scrise pe uniformele lor.

In momentele grele trebuie sa gasesti ceva sa te motiveze sa mergi mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

Alina, help me: vreau sa-mi fac o rochie de plaja, din panza topita, in bretelute subtiri si larga-larga, pana la genunchi.
1. Cum fac bretuletele acelea subtiri de 3mm?
2. Cum fac tivul ondulat?
Saru-mana

Nu certati copiii cand viseaza!
Copiii
Noi doi
Mitele iubitele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

-Bretelutele subtiri nu le poti face cu mana,exista un aparat special care se aplica pe masina industriala si face asa ceva.Poti inlocui cu siretel cumparat de la mercerie.
-Tivul se face cu surfilat marunt.Dai pasul la 2, zig zagul la jumatate si surfilezi margine materialului.In timp ce cosi intinzi de material in ambele sensuri,astfel incat materialul sa treaca intins la maxim prin talpita masini.Surfilezi pe dos si faci in asa fel incat margine materialului sa se ruleze putin sau o indoi tu direct,ca la o cusatura, ca sa nu iasa moatele destramate.Cu cat materialul este mai elastic cu atat iese mai cret tivul.
Testeaza intai pe o bucata de material.
Astept pozici.

In momentele grele trebuie sa gasesti ceva sa te motiveze sa mergi mai departe.

Mergi la inceput