Sezatoarea canadiana (42)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ange spune:

Simona,vom merge intai la "centre de la nature".Am auzit ca se face ski acolo dar nu am fost niciodata pt. asta...merci.

Cricor,am zis si eu asa cu Ro.!!!ma gandeam ca acolo poate sunt sansele de tratamente mai mari... nici macar nu aveam habar cu ce se "mananca" autismul asta Acum am inteles cat de cat.E tare trist.
Imi pare rau mamici(cele care aveti copii autisti) si va doresc sanatate maxima

Oana,chiar acum ma voi duce la farmacie dupa uleiul de rici.Trebuie neaparat sa fac ceva cu parul asta ca de nu-l pierd pe tot
Cat despre ski daca voi vedea ca Maiei ii place sportul asta voi actiona pt. iarna viitoare.Acum asteptam primavara asta care se lasa dorita mama ei de treaba!!!
Deocamdata face patinaj artistic(la CPA Laval),balet si inot.
De altceva nici nu avem timp...Mie mi-ar place mai mult sa faca ski decat ei
La dentist mergem la fiecare 6 luni.Am fost chiar ieri.Maia mea are probleme cu dintisorii.seamana cu colegul meu.El are o varza in gura
La 7 ani are 5 plombe Acum sunt disperata din cauza dintilor din fata.Unul este iesit mai inafara celuilalt
Dentista ne-a dat o trimitere la un ortodontist pt. aparat
Inca nu am ajuns la el...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Angela T. spune:

quote:
Originally posted by Denisam

Angela- ce face James, dar tu?

Denisa
Denisa ');si Emma Andreea (17 Ian.2006)

Emma Andreea
Zambeste, si maine e o zi!



Buna Denisa,

Noi suntem bine, sanatosi, fiecare cu ocupatiile lui, dupa varsta :) Intrebarea e: ce faceti VOI? Cum iti place noua postura de mamica? Bebelusa Emma Andreea pare intruchiparea cuminteniei in poze, asa ca banuiesc ca in partea asta trage inspre tine. Taticul ce spune de cele doua fete cucuiete ale lui?

si sa ne auzim cu bine!

Angela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Dragele mele, va scriu repede, ca n-am timp nici sa respir. Sofia mea e bolnava, Sibin e in sesiune, etc.

In legatura cu parul cazut, am citit pe diagonala postarile...

Eu cred ca principala cauza este stress-ul. Mie nu-mi cade parul niciodata, insa in sesiune, de ex. imi cade foarte mult. Si eu ma sperii, si nu pot opri cu nimic caderea lui. Plus ca si slabesc, sesiunea asta am ajuns la 51 kg - de la 55, dar am slabit intr-un mod urat, arat ca o mumie. Dar fara sa fac nici un efort, mananc la fel ca inainte, insa din cauza tensiunilor, presiunilor, grijilor....

Dupa parerea mea stress-ul este un factor enorm de important, nu trebuie ingnorat. Viata merge inainte indiferent daca noi suntem suparate sau nu, triste sau extaziate. O mare parte a sanatatii noastre o avem in mainile noastre, si conteaza mult sa zambim si sa fim increzatoare in viitor.

Faceti numai o cautare pe net sa vedeti cate boli poate provoca acest fenomen numit stress....incepand cu diabet si terminand cu cancer.


Va pup pe toate si va tin pumnii cu tratamentele pt par, irina

Sofie :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMario spune:

Ange eu l-am comandat numai pe net, am fost sa intreb si la un Drug MArt in magazin pe raft nu-l are insa exista in catalogul lor si mi-au zis ca-l pot comanda.Insa cind am fost eu acolo nu era persoana care primea comenzile si mi-a zis sa revin dimineata insa nu mai m-am dus.Pe net este destul de comod.

Ana Stroe poti sa detaliezi ceva mai mult care sint simptomele unui copil cu autism.
Eu stau ingrijorata cu baietelul meu ca nu vorbeste prea mult la la 2 ani si 9 luni.Din tot ce-am citit eu pe aici pe site el are prea putine cuvinte in vocabulat si propozitii mult prea simpe

Dana si Joshua
http://community.webshots.com/user/dana_josh

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

Dana Mario, termina.Joshua este un copil superb.Fratele meu a vorbit dupa 3 ani jumate in schimb stia sa comunice cu noi.Acum are 28 de ani si tot putin vorbeste.In schimb cu fetele cred ca are logoree ca sunt gramada pe el
La tine nu e cazulll sa-ti faci probleme.
Il cunosc (virtual) pe Joshua de cand era la tine in burticaCunosc evolutia lui Nu e cazul sa te nelinistesti de pomana

ange,mamica de 2 ori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

canadeze
astazi este 1 martie
sa aveti o primavara fericita!

ange,mamica de 2 ori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Fete dragi de sezatoare
Asta-i zi de sarbatoare
Sa va puneti martisoare
Simbol mic de suflet mare !




Punerea martisorului se face de regula in zorii zilei, pana nu rasare soarele.
Cu apa din neaua de 1 Martie se spala fetele peste tot anul pentru a fi frumoase si dragastoase
In ziua de 1 Martie se leaga la fiecare pom roditor fir rosu, ca sa faca poame multe.
La luna plina se scoate banutul de la gat si se cumpara cu el cas dulce si vin rosu pentru ca fetele sa aiba culoarea casului si sa fie rumene ca vinul.
Daca de 1 Martisor e vreme frumoasa atunci vom avea o primavara luminoasa.


Sofie :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Angela,

Multumesc de raspuns. tocmai am pus poze noi cu dulcineea de la 6 sapt, de ieri cand am mers si la medic si are 4,6kg( ea abia dupa 18 zile de la nastere recuperase ceea ce a pierdut in spital) si 59cm-manechin o facemEu sunt tare happy de noua postura, si e cumintzica, acuma radem si gangurim si dam din maini si picoare ceva de speriat, avem doar o singura criza de colici, intre 9-10 pm si de la 12 dormim pina dimineatza-6.30-7.30, sper sa ii ramina asa programul si sa fie ok cu cele 6 mese de 130-150ml fiecare.
Tati e si el fericit, si speram sa ne ajute mult dupa ce pleaca mama ca apoi in mai tragem noi o fuga in Ro.
Pupicei si tiei si lui James de la Emma
Ira- sanatate Sofiei si tzie pofta de mincare ca e prea rau cu 51kg, si eu as vrea sa mai dau vreo 2 jos pina la botez, sa speram ca ple pierd ca m-am apucat de gym, sa vedem ce se arde intr-o luna si pe mama treb sa o conving sa nu mai gateasca atata

Denisa
Denisa ');si Emma Andreea (17 Ian.2006)

Emma Andreea
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Merci, Denisa, sanatate dulcineei !

...si o dedicatie de la Sofia pentru toate fetitele canadeze :

http://photobucket.com/albums/a371/scufitarosie4/Sofie/?action=view¤t=DSC04932.jpg

Sofie :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Dragele mele, va pup de martisor, pe internet, intrucat martisor de-adevaratelea nu am.

PS. De aceea m-am autoinclus la "fetite" si l-am vazut pe al Sofiei

Mergi la inceput