Scaune de masina sigure

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Vad ca ati cercetat piata bine...am si eu nevoie de un scaun pt copil peste 18kg, verde (scaunul, nu copilul) si cat de ieftin se poate (ca nu stiu cat timp il mai pot face sa stea in el). M-am uitat pe la kidexpo si am vazut pe la 1,6 mil dar nimic verde (pasiunea lui).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Noi am ales scaunul Marco Polo de la Inglesina, pt grupa 0-18 kilograme. De la 18 kilograme in sus, probabil ca vom alege un inaltator, cel putin asa avem acum la fata cea mare.

Ioana 34+ si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxanaz

Citat:
citat din mesajul lui axxxa

scuze, am intrebat gresit, am vazut ca cele 9-36 au toate centuri, dar eu as vrea sa iau pt 15-36 kg, insa neaparat cu centuri proprii.
prin poze vad ca toate sunt fara centuri...
aveti cunostinta de vreunul care sa aiba si centurile lui?



mie cel mai ok mi se pare Mille Miglia de la Inglesina. e tot 9-36kg dar are centuri proprii si pare alegerea cea mai buna.


Roxana


cele 2 in 1 (cum se spune - care mie nu mi se par ok, ca tot ce x in 1 de altfel) au centuri proprii pt perioada 9-18 kg. apoi ... eu stiu (cel putin asa am citit in manualele de utilizare) trebuie scoase. depinde si de inaltimea copilului. la un moment dat nu mai incape (cel putin dpdv al inaltimii) in centurile proprii scaunului.

cele pt 18-36 kg nu au centuri proprii.
mami de theo
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inais spune:

Vroiam sa dau un sfat celor care vor sa cumpere un scaun de masina...de fapt 2 :
1. nu cumparati de pe net fara sa vedeti inainte scaunul, sa puneti mana pe el, sa va lamuriti cat e de mare/mic, ingust/lat, masiv, voluminos, cat de usor/greu se manevreaza, etc.
2. nu cumparati un scaun inainte de a va aseza copilul in el.

M-am lamurit de cele de mai sus pt ca in wkd am cumparat scaun pt Iasmina. De la Kidex. Am citit tot topicul acesta, plus alte discutii, review-uri, discutat cu prieteni, etc.

Facusem short-list, etc. Am mers sambata la targ...vazut placut: Marco-Polo, Iseos, Axiss. Vazut si nu placut pt ca nu erau potrivite pt ce vroiam noi, insa nu aveam de unde stii pana nu le-am vazut (deci le aveam pe short-list): Mille Miglia, Be-Safe izi Comfort. Nu ma intelegeti gresit, ultimele 2 sunt ok, dar nu sunt pt bb de 9 luni (chiar daca ei zic ca da) pt ca nu prea se lasa pe spate. De la Britax-Romer ce aveau pt grupa ei nu avea Isofix si noi asta cautam.
Vazut si nu prea placut Chicco Key 1 ca si material, calitate, etc.

Ajunsi acasa tot restul zilei ne-am perpelit ce naiba facem ...inclinam spre Marco Polo...noroc ca am avut inspiratia sa mergem duminica cu Iasmina. Am pus-o in Marco Polo...ingust si ff ingust. Si ea e un bb mic pt varsta ei. Bon...un obiect taiat de pe lista.
Mergem sa vedem scaunele Bebeconfort...punem mana, tragem, pipaim...Axiss comparativ cu Iseos (faceam rabat la isofix...pt ca ne fusese recomandata Axiss-ul...insa in adancul sufletului ma rugam sa nu imi placa si nici Iasminei...sa ii luam totusi unul cu isofix). Si am avut dreptate: Axiss e de-par-teeeee de Iseos. Pana si pernutele acelea ale protectiilor laterale (cele de la cap). La Axiss se simte imediat plasticul, Iseos este captusit si para-captusit...finisaje perfecte.

Concluzia: Iseos Isofix - adjudecat!

mamica Iasminutei...adica lui mami si a lui tati

Cat de maaaare sunt!!



Votati-o pe Iasmina! Un vot pe saptamana, pana in 12.04

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Subscriu: scaunele trebuie vazute inainte. Noi am luat Mille Miglia din Metro si copii stateau ff bine. Plus ca le+am luat la un pret mai bun decta de pe net. Cel mic avea 1 an jum, si era mai inalt, deci sta bine in el. Iar cand o sa mai cresaca scot centura proprie a scaunului si il leg cu centura masinii.Nu am inteles Theo_2004 care ar fi problema. Se scot centurile proprii ale scaunului pt ca nu mai are nevoie de chestia aia dintre picioare in care se baga centura scaunului si sa nu il incomodeze.
Cand dorm trag partea de jos a scaunului inspre sacunele din fata si gata. Eu sunt multumita.Dar, intr+adevar scaunele trebuie incercate. Nu cred ca un copil micutz sta ff bine in Mille Miglia.

Eni, mama de baietzi - Petru (14.08.2003) si Toma (29.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

eunice,
axxxa a intrebat daca scaunele pt 15-36 kg daca au centuri proprii. ea din acesta doreste: 15-36 kg cu centuri proprii! a vazut cineva? asta era intrebarea. stie ca cele 9-36 kg au centuri proprii.

raspunsul ca scaunul X pt 9-36 are centuri proprii nu era pt intrebarea ei. si o poate induce in eroare. eu am subliniat ca la scaunul mentionat model 2 in 1 NU se folosesc centurile proprii si la varianta 15-36 kg.

cu ce te-am deranjat?

mami de theo
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Inais si eu mi-am luat scaun de la Bebe Confort cu Isofix,dar de pe net.Imi place mult,dar vroiam sa te intreb daca si la voi bratele se misca.Stiu ca se poate modifica mai stramt sau mai larg,dar daca pui mana pe brate si tragi de ele se misca.Oare e normal???Asa e si la voi???

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inais spune:

Citat:
citat din mesajul lui RAMONELLA

Inais si eu mi-am luat scaun de la Bebe Confort cu Isofix,dar de pe net.Imi place mult,dar vroiam sa te intreb daca si la voi bratele se misca.Stiu ca se poate modifica mai stramt sau mai larg,dar daca pui mana pe brate si tragi de ele se misca.Oare e normal???Asa e si la voi???

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)




Da asa este. Si este foarte ok. In caz de impact, preia din soc. Gandeste-te cum e sa te dai cu capul de ceva fix si cum e sa te dai de ceva oarecum mobil. Structura in sine nu se misca insa...daca ai observat.

mamica Iasminutei...adica lui mami si a lui tati
05.06...07...08 sau "Povestea Iasminutei"
Cat de maaaare sunt!!



Votati-o pe Iasmina! Un vot pe saptamana, pana in 12.04

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Citat:
citat din mesajul lui inais

Citat:
citat din mesajul lui RAMONELLA

Inais si eu mi-am luat scaun de la Bebe Confort cu Isofix,dar de pe net.Imi place mult,dar vroiam sa te intreb daca si la voi bratele se misca.Stiu ca se poate modifica mai stramt sau mai larg,dar daca pui mana pe brate si tragi de ele se misca.Oare e normal???Asa e si la voi???

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)






mamica Iasminutei...adica lui mami si a lui tati
05.06...07...08 sau "Povestea Iasminutei"
Cat de maaaare sunt!!



Votati-o pe Iasmina! Un vot pe saptamana, pana in 12.04



Ahaaa...nu stiam daca e ok sau nu,ca n-am mai incercat alte scaune de masina,l-am luat direct de pe net.
In rest e super ok,fetita se simte foarte bine in el si imi place ca parca face parte din bancheta masinii,asa e de perfect prins.



Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui theo_2004

eunice,
axxxa a intrebat daca scaunele pt 15-36 kg daca au centuri proprii. ea din acesta doreste: 15-36 kg cu centuri proprii! a vazut cineva? asta era intrebarea. stie ca cele 9-36 kg au centuri proprii.

raspunsul ca scaunul X pt 9-36 are centuri proprii nu era pt intrebarea ei. si o poate induce in eroare. eu am subliniat ca la scaunul mentionat model 2 in 1 NU se folosesc centurile proprii si la varianta 15-36 kg.

cu ce te-am deranjat?

mami de theo
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"


Pai nu m-ai deranjat cu absolut nimic. Probabil e o neintelegere în comunicare . Eu am inteles ca tie nu ti se pare ok faptul ca la scaunele astea se scot centurile proprii la un moment dat. Si am incercat sa explic faptul ca se scot ca sa nu deranjeze copilul mai mare care se leaga cu centura masinii. Eu cel putin la scaunul celui mare am scos centurile proprii, ca le folosesc pe cele ale masinii si l-ar fi deranjat dispozitivul acela de la sezut. La cel mic insa am fixat scaunul de bancheta cu centura masinii si copilul il prind in centura proprie. Iar scaunele astea, care merg pana la 36 kg au centuri proprii pe care le scoti cand vrei tu. Atata tot.

Eni, mama de baietzi - Petru (14.08.2003) si Toma (29.09.2006)

Mergi la inceput