Scaune de masina sigure

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui eunice78

Noi avem Mille Miglia : 2 bucati, pentru amandoi. Se poate trage partea de jos destul de bine in afara, asa ca cel mic doarme bine in scaun. Eu sunt multumita. Si in plus baietzii mei sunt destul de mari, au fost ereu peste medie. Daca luam scaune pt etape..nu stiu cum ma descurcam. Le avem de cca 1 an.


Elelnutza, vezi ca eu am luat scaunele din Metro, te poti duce sa vezi daca mai au si le incerci, vezi cum sta fetita in scaun si iti formezi singura parerea. Si sunt mai ieftine in metro decat online (eu le+am luat mai ieftine decat pe net cu cca 800000lei).
Eni, mama de baietzi - Petru (14.08.2003) si Toma (29.09.2006)


multumesc mult de raspuns, m-am decis pentru moovy. dupa ce "implineste" 18 kg, o sa-l schimb. pana atunci mi se pare ok asta. mille miglia mi se pare totusi cam mare ptr eva .. ea are 76 cm si 10 kg ..

Elena de Eva Maria (14.01.2008)

Eva creste mare
Eva
www.youtube.com/user/ellena2006" target="_blank">Eva filmulete

papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicolest spune:

Buna!
Sunt noua pe forum dar am studiat mult aceasta problema....vreau un scaun sigur pentru fetita mea.
Dupa lungi cautari am ajuns la concluzia ca Romer Safefix cu picior e cel mai bun desi pretul e cam mare in jur de 1600 ron daca e cumparat de la importator sau 350 de pe site-urile din Italia.
Are 4 stele la testele de siguranta cel mai bun pt ca de 5 stele la categoria 9-18 nu exista.
De asemenea mi-a placut si Romer Duo Plus.
Oricum neaparat Isofix si de 4 stele pretul nu conteaza siguranta puiutului e cea mai importanta.
Sper ca am fost de folos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IrinaL spune:

buna!
as avea nevoie si eu de o recomandare. trebuie sa-i schimb scaunul auto lui tudor (3 ani si 2 luni). pana acum am avut Monza de la Neonato, dar nu mi s-a parut f stabil, se cam balanganea in centura si nu dadea impresia de siguranta. (din pacate il va folosi ileana in continuare, ca nu prea cred sa avem bani de doua scaune deodata ).
oricum as vrea sa luam un scaun cu sistem isofix de data asta, si mi-ar prinde bine o recomandare. care sunt cele mai sigure? exista vreunul cu captuseala din bumbac? ar fi bine sa-i iau de la 15 la 36 kg, desi el nu are decat vreo 14 si ceva? Inglesina mille miglia i-fix e bun de ceva? dar jane indy team plus? oare ar fi mai bun unul de la skoda? fac la skoda scaune de masina?
... ce greu e! nu ma descurc singura! help!!
multumesc

Irina, mami de Ileana(19 ian 2008) si Tudor(4 ian 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Irina, asa e ,e foarte greu sa te hotarasti cand sunt atatea modele pe piata. Eu am citit tot acest subiect si m-am convins ca cele mai sigure scaune sunt Britax Romer. S-au facut si niste teste cu privire la siguranta scaunelor(acum nu mai gasesc linkul) si Britax sunt pe primul loc. Pentru ce categorie vrei tu cred ca e bun asta.
Despre restul scaunelor nu stiu sa iti spun pentru ca nu am avut.

Ani de Stefana (23.01.2008)
Stefi
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Cum se topesc kilogramele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IrinaL spune:

puisor, multumesc de sfat! nu pot deschide linkul de la tine dar stiu despre care vorbesti, Romer Kidfix era pe lista mea scurta. stii ceva de modelul asta in special?http://www.kindersitze.de/product_info.php/cPath/571_566_624/products_id/2041/language/en
oricum, daca spui ca sunt cele mai sigure, probabil ne vom opri la asta, siguranta mi se pare cel mai important criteriu, desi Inglesina ala arata intr-un mare fel ...
ps. am vazut ca avem copilute de aceeasi varsta, sa va traiasca Stefanita!

Irina, mami de Ileana(19 ian 2008) si Tudor(4 ian 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Despre scaunul acela ziceam si eu. Uite aici un link cu testele facute pe scaune de masina http://news.bbc.co.uk/1/hi/programmes/breakfast/2963774.stm#list.

Ani de Stefana (23.01.2008)
Stefi
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Cum se topesc kilogramele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dpop spune:

are careva din voi scaun auto romer evolva 1-2-3 ? de unde l-ati cumparat?

arata ok asa pe interenet, m-ar interesa daca sunteti multumite, alea alea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

IrinaL Romer Kidfix avem si noi. Sunt fff multumita de el.
Dupa tot ce am studiat, aceasta marca a iesit intotdeauna pe locul I, rar II, la teste. Acest model a iesit pe primul loc la testele de siguranta.

dpop, eu nu am incredere in produsele 2 in 1 in general. la produsele de maxima siguranta cu atat mai mult. dar asta este parerea mea.

alegere buna va doresc

mami de theo
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RUXMAX spune:

peste 13 kile ce fel de scaun se foloseste?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicolest spune:

Eu tocmai am achizitionat un scaun Romer safefix plus cu picior model hightline si sunt uimita cat de bine arata, e foarte confortabil si husele sunt de exceptie.
E adevarat sunt printre cele mai sigure asa arata testele.
Pe bune face toti banii .... cand ma gandesc ca nici nu l-am vazut ca nu se gaseste la noi, eu l-am comandat pe internet dar am avut incredere in marca.
Si inca ceva Inglesina, Maxi Cosie si altele pe care le-am vazut sunt o gluma proasta pe langa Romer ... e opinia mea.

Mergi la inceput