Scaune de masina sigure

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns xaba spune:

quote:
Originally posted by lachione

cum adica sa ai dotare isofix pe masina? ce masini au astfel de dotari? eu am mercedes C200. Va trebui sa cumpar 2 scaune auto pentru fetite, care acum au 8 luni si chiar nu stiu de care sa cumpar.

Lachi mamica deKarina si Iris
http://www.dropshots.com/lachione#albums/a%20treia%20luna


Mercedes C sunt dotate cu isofix din 2001. In linii mari ISOFIX-ul reprezinta de fapt doua brate ale scaunului care au un punct de prindere montata pe baza masinii. Astfel fixarea este mai rigida, si se comporta ca parte integranta a masinii. Gasiti pe partile laterale a banchetei din spate cate doua insemne (reprezentand o figura sau un scaun) sau scrie pur si simplu Isofix, eventual acoperit cu fermoar. La crashtestul Euroncap Mercedes C a fost testat cu ROMER DUO ISOFIX plus, descriere scaunului il gasesti pe RECLAMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amina_Marina spune:

Asociatia Baby-Pro Internationala considera ca cele de la Romer sunt cele mai sigure, eu, am cumparat tot setul, cam scump , dar se merita.

.............................................
Doi Trandafiri Albi,
in Rasaritul Primaverilor.









Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

quote:
Originally posted by Amina_Marina

Asociatia Baby-Pro Internationala considera ca cele de la Romer sunt cele mai sigure, eu, am cumparat tot setul, cam scump , dar se merita.

.............................................
Doi Trandafiri Albi,
in Rasaritul Primaverilor.





Cam cat costa? Ai un link ceva?












Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Buburuza-shop spune:

quote:
Originally posted by crinuta

Cam cat costa? Ai un link ceva?

Crinuta si Rayan
Iti pot da date si preturi pentru Romer/Britax saptamana viitoare. Imaginile nu sunt inca prelucrate, de aceea produsele nu apar deocamdata pe site. Daca-i graba mare, le poti cere informatii si poze colegilor mei, la 031.104.7303 sau pe email.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona1979 spune:

quote:
Initial creeata de Monica-Elena

Stie cineva care sunt cele 3 firme producatoare de scaune de masini ptr bebe omologate? Am inteles ca doar scaunele cu eticheta portocalie sunt omologate.

Monica mamica unui globulet de aur - Mihnea-Gabriel
Esentele tari se tin in sticlute mici.
http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabriel_bambache/my_photos



Din cate stiu eu si am citit, cele mai bune scaune de masina sunt Rømmer, apoi Maxi Cosi...cel putin asa e aici la noi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amina_Marina spune:

quote:
Originally posted by ramona1979

quote:
Initial creeata de Monica-Elena

Stie cineva care sunt cele 3 firme producatoare de scaune de masini ptr bebe omologate? Am inteles ca doar scaunele cu eticheta portocalie sunt omologate.

Monica mamica unui globulet de aur - Mihnea-Gabriel
Esentele tari se tin in sticlute mici.
http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabriel_bambache/my_photos



Din cate stiu eu si am citit, cele mai bune scaune de masina sunt Rømmer, apoi Maxi Cosi...cel putin asa e aici la noi...

Ramona mami de Viktor Nicolae 02-01-08




Asa e peste tot.
quote:

Cam cat costa? Ai un link ceva



Noi l-am comandat direct la sursa baby -pro si ne-a costat cam 740$, cu tot cu ansamblu carutului.




.............................................
Doi Trandafiri Albi,
in Rasaritul Primaverilor.









Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ildyqo spune:

Hello Fetelor,

Am si eu o nelamurire, va rog sa ma ajutati. Sunt bune scaunele acelea combinate? Adica :

"Scaun de masina pentru copii cu greutatea intre 9 - 36 kg (1-12 ani), grupa I-II-III.
Centura de prindere in 5 puncte.
Centura de siguranta se poate fixa pe 3 pozitii in inaltime.
Pernute pentru cap si spate.
Posibilitate de ridicare a tetierei.
Spatarul se poate detasa si folosi ca inaltator."

Am o fetita de 2 ani si nu am avut scaun pentru ea (mi-ar fii placut mult de tot dar intr-o dacie veche ........). Acum ne cumparam masina si vreeeeeeuuuuuu scaun (altfel nu am curajul sa plec doar cu ea cu masina, trebuia cineva s-o tina in permanenta in spate si nici asa nu e sigur).
Problema mea este ca un scaun grupa a II-a mi-ar ajunge cam inca un an si dupa aia il arunc si sa ii iau alt scaun?
Sau sunt bune astea de 9-36 kg? Nu se pierde in ea? E suficient de sigur? Daca da atunci de ce nu cumpara lumea un scaun de la 1 an si il au pe o viata de copil (ca dupa 12 ani nu ii mai tr.).

Multumesc anticipat.


www.flickr.com/photos/9187915@N03/" target="_blank">Ildy si Blanca Andreea (16.06.06)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Salut.

Si-a cumparat cineva scaune de la Jane? Eu vreau unul pentru cel mic, nu mai incape in scoica Chicco, si unul pentru cel mare, de la 15-36 kg.

In scaunelul Jane incape si un bebe mai lung?

Scaunul cu isofix 2-3 cum este?


Nicoleta, mami de Stefan (27.01.2003)si de Matei (25.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anilansa spune:

Buna fetelor... Eu am un strunf de 3 luni si am vrea sa luam un scaun de masina grupa 0+/1 (0-18 kg) ce spuneti e bine?

Alina mamica lui Darius Gabriel (29/07/2008)
http://community.webshots.com/user/Anilansa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Autor: ddaas
Subiect: Scaun masina Chicco
Trimis la: 12/11/2008 19:42:35
Mesaj:


Vreau sa cumpar un scaun de masine pt. bb ce urmeaza sa vina si m-am blocat in atatea obtiuni. Mi-a atras atentia Chicco Zenith. http://www.chicco.ro/index.php?obj=front&action=produs_detalii&produs_id=1035

Vreau sa va intreb daca este cineva care are acest scaun si-l foloseste. Este ok? Este comod? Vi se pare sigur? Sunteti multumiti ca l-ati cumparat pe acesta?

Mi se pare ok ca este pana la 18 kg deci nu-l schimbi prea repede. Pe de alta parte ma gandesc ca este poate mai bine sa ai un scan pt. primele luni si apoi altul pt. cand bb este mai mare. Fiecare este facut pt. o anumite marime si deci poate fi mai bun decat unul mai general cum este Zenith.

Astepm pareri.

Multumesc.

Raspunsuri:



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: natynic
Raspuns la: 12/11/2008 22:40:07
Mesaj:

Pare o investitie buna daca intr-adevar se poate folosi si la nou-nascut si apoi pana la 18 kg. Nu il am, personal am optat pentru scoica auto care e buna pana la 1 an; e f comoda si fetita mea se simte f bine cu ea dar, evident, in cateva luni va trebui luat altul.
Sa stii ca sigure sunt toate dar IN NICI UN CAZ sa nu-l montezi altfel decat cu spatele la sensul de mers pana la 1 an. De asemenea, chit ca se specifica faptul ca poate fi pus si pe scaunul din dreapta fata daca nu exista airbag, personal nu sunt de parere sa o faci!

--------------------------------------------------------------------------------


Autor: ioanaiub
Raspuns la: 12/11/2008 23:03:04
Mesaj:

noi am avut pentru David chicco vector, l-am folosit pana la doi ani, cand i-am cumparat altul, de baiat mare

acum il foloseste Mara, mie imi place mult pentru ca are trei pozitii de inclinare si cand doarme Mara il dau pe spate si e foarte comod

--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Dbunny
Raspuns la: 12/11/2008 23:04:33
Mesaj:

Dupa parerea mea pt bebe mic este mult prea inclinat. Chiar daca este reclinabil...tot prea ridicat ar sta un bebelus de doar cateva lunisoare.
daca bebe are deja 10-11 luni da, pare ok.

Pt Dani am folosit scoica pana la 12 luni! si a fost un bebe mare...

Mergi la inceput