Scaune de masina sigure

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns xaba spune:

Sheannamp,
iti recomand modelul Kid Plus de la Römer, tetierul putand fi reglat in inaltime, deasemenea parte de sedere poate fi reglata in latime, iar ulterior poate fi folosit si ca inaltator.
Daca ai dotare isofix pe masina, nu ezita, verifica modelul Kidfix, care are in minus fata de Kid Plus doar ca scaunul nu poate fi reglat in latime.
Xaba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Vreau sa cumpar un scaun categoria 15-36 kg si am vazut pe un site marca Jane, cam la acelasi pret cu Chicco. Stiti ceva de de aceste scaune?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Buburuza-shop spune:

quote:
Originally posted by iulia_b

Vreau sa cumpar un scaun categoria 15-36 kg si am vazut pe un site marca Jane, cam la acelasi pret cu Chicco. Stiti ceva de de aceste scaune?


Hai ca te lamuresc eu ce-i cu Jane: sunt produse in Spania, si au o calitate exceptionala. www.buburuza.com/Scripts/prodList.asp?idSupplier=136" target="_blank">Jane este una dintre putinele marci europene de scaune auto care a facut fata rigorilor americane in ceea ce priveste siguranta. Mai multe informatii gasesti pe www.jane.es sau www.janeusa.com.
Pentru categoria care te intereseaza, exista modelul Indy Team, in doua variante:
www.buburuza.com/Scripts/prodView.asp?idproduct=4044" target="_blank">Scaun Auto Indy Team
www.buburuza.com/Scripts/prodView.asp?idproduct=4045" target="_blank">Scaun Auto Indy Team Plus cu Isofix (pentru masinile care au sistemul asta) - O parte dintre scaunele www.buburuza.com/Scripts/prodView.asp?idproduct=4141" target="_blank">Indy Team Plus, beneficiaza de-o reducere pentru ca husele sunt "model 2007" :))

Despre Indy Plus am gasit o referinta pe un site care se ocupa exact de siguranta scaunelor auto pentru copii: www.car-seat.org/showthread.php?t=6077" target="_blank">car-seat.org


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

multumesc mult pentru raspunsuri.
am renuntat la scaunelul chicco key 1 si am tot cautat o solutie buna pentru un scaun de copii mari... pana cand in trafic am pus o frana brusca (sa traiasca soferii care vor cu orice pret, dar cu orice pret, un loc mai in fata la semafor) iar puiul meu a cazut intre scaune. asa ca am oprit si am luat un scaun chicco max din primul hipermaket.
nu ma incanta deloc faptul ca nu sta fix pe bancheta atunci cand e centura desfacuta - cand se urca mandra mea in masina are tendinta sa se sprijine de el si aluneca... dar in rest pare ok. imi place ideea de protectie laterala si cred ca nu voi folosi inaltator in urmatorii ani.
scanele jane arata foarte bine, cred ca asta as fi cumparat daca nu m-as fi grabit.

impresii de calatorie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns franqois spune:

Dar de scaunele de masina Compassce stiti? Ma intereseaza cele pentru copii mai mari (6ani).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Inaltator auto bun
monaraus
Trimis la - 04/04/2008 : 09:32:15
--------------------------------------------------------------------------------

Ce inaltatoare auto folositi? Ce firma este in top din pct de vedere al calitatii? Sunt atatea modele pe piata ca nu stiu ce sa aleg...


eld

Trimis la: - 04/04/2008 : 13:38:47
--------------------------------------------------------------------------------

Noi avem Graco si suntem multumiti.


theo_2004
Trimis la: - 04/04/2008 : 15:38:23
--------------------------------------------------------------------------------

pe primul loc este Britax Rommer urmata de Maxi Cosi
este un subiect deschis despre scaune de masina unde sunt centralizate toate topicurile deschise pe tema asta. acolo s-a discutat si despre inaltatoare auto.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

cum adica sa ai dotare isofix pe masina? ce masini au astfel de dotari? eu am mercedes C200. Va trebui sa cumpar 2 scaune auto pentru fetite, care acum au 8 luni si chiar nu stiu de care sa cumpar.

Lachi mamica deKarina si Iris
http://www.dropshots.com/lachione#albums/a%20treia%20luna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

quote:
Originally posted by lachione

cum adica sa ai dotare isofix pe masina? ce masini au astfel de dotari? eu am mercedes C200. Va trebui sa cumpar 2 scaune auto pentru fetite, care acum au 8 luni si chiar nu stiu de care sa cumpar.

Lachi mamica deKarina si Iris
http://www.dropshots.com/lachione#albums/a%20treia%20luna



uite ce am gasit dand cautare pe google "isofix la mergedes c200"
http://www.123auto.ro/Masini-Noi/Mercedes-Benz/2007-Clasa-C/200-Kompressor-184-CP-Elegance/
acolo scrie ca e dotare standard pe Mercedes-Benz 2007 Clasa C 200 Kompressor 184 CP Elegance.


mami de theo
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelaki spune:

quote:
Originally posted by lachione

cum adica sa ai dotare isofix pe masina? ce masini au astfel de dotari? eu am mercedes C200. Va trebui sa cumpar 2 scaune auto pentru fetite, care acum au 8 luni si chiar nu stiu de care sa cumpar.

Lachi mamica deKarina si Iris
http://www.dropshots.com/lachione#albums/a%20treia%20luna



din cate am vazut eu, tot cautand pe net, cel mai sigur scaun din grupa 1 ( 9-18kg) este Britax Duo plus Isofix.
http://www.britax.co.uk/index.php?option=com_britax&task=showproduct&id=10&groupid=7&Itemid=31

in dreapta ai Fit finder, sa vezi daca se potriveste la masina ta.


Scaunele cu isofix se pot prinde si cu centura in masinile care nu au dotare isofix.

Eu am VW Golf si am isofix, insa am luat un scaun Jane Racing, in studii aparea intre cele mai sigure.

Adela si bebe Darius (7.11.2007)

Mergi la inceput