tratamente homeopatice la copii

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Chiar ma mir ca nu am mai vazut nimic antivaccinare in ultimul timp.Si sa nu uitam de vitamine luate fara analize dupa ce aude mama prin diverse locuri si alte minuni.
Cat despre imunostimulatoare,i-am dat si eu 3 luni cand avea 3 ani si apoi nu i-am mai dat.Copilul a facut tot cam atatea episoade de raceala iar de la 4 ani are cam doua episoade de raceala cu febra pe an(toamna si la sfarsitul iernii) si unul de enterocolita,de obicei in iunie.
In rest,fructe,legume,lactate si sport in aer liber cat se poate de mult.
Suboectul cu Iridologia l-am scapt,dar ma duc sa ma uit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

nu stiu daca aici voi gasi raspunsul intrebarii mele, dar totusi voi incerca. medicul pediatru( care da si consultatii homeopate) ne-a prescris saptamana trecute CALCAREA CARBONICA 30 CH,pt a completa din cate am inteles eu vigantolul care nu prea si-a facut efectul la darius ( are cateva semne vizibile de rahitism). Problema mea e k am pierdut reteta si azi am mers din nou sa imi dea alta pentru k nu retinusem numele produsului. Bineinteles k mi-a dat alta, dar CH nu mai era de 30 ci de 200( intre timp am gasit si prima reteta si le-am comparat). Care este diferenta intre CH 30 si 200 si pe care trebuie de fapt sa i-l administrez?


Madalina31
+Darius Cristian ( 14.12.2006 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

diferenta este dilutia, sau cantitatea de substanta activa care se gaseste in fiecare bulina!

CH 30 este o dilutie sa ii spunem curativa pe cand ch 200 se si se da cat a prescris medicul o doza la 10 zile

de ex eu lui vlad ii dau calcarea phosforica CH 30, 200 si 1000 cate un sfert de flacon o data la 10 zile.

in iarna si ne-a ajutat ff mult i-am dat ch 200, 1000 si 10000 si toat iarna nu a racit de loc, el este ca si constitutie fizica un calacrea phosforica!

dar la 2 ani jumatate am luat un tratament complex in care era inclus si calcarea carbonica in urma tratam cu carbonica a inceput si vlad sa bea lapte!

POZE VLADUT



"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doruletz spune:

Nu e neobisnuit faptul ca medicul a schimbat dilutiile, el stie bine ca intre 30CH sau 200CH sau 200K nu e nici o diferenta, stie ca si intr-un caz si in altul remediul prescris contine nimic si ca eventualul efect va fi datorat doar autosugestiei.

Ca sa fim 'exacti', dilutia 200CH insemna ca o granula de carbonat de calciu (faimoasa CALCAREA CARBONICA) e diluata intr-un volum de apa de talia a trei Universuri.

Dilutia 30CH are dimensiuni mai 'umane' adica inseamna o picatura de substanta dizolvata intr-un recipient cu diametrul de 2 milioane de ori mai mare decat distanta de la pamant la luna.

Homeopatii folosesc doua tipuri de dilutii, cele centezimale (CH) si cele korsakovienne (K).

Dilutiile centezimale sunt dilutii succesive de 1/100. Adica 1 ml de solutie de carbonat de calciu (sau CALCAREA CARBONICA in limbaj homeopat) e diluat in 100 ml de apa. Rezultatului ii spune 1CH. Daca inca 1ml din solutia de 1CH e diluat in inca 100 ml de apa se va obtine o dilutie de 2CH etc.
Si asa mai departe pana la 30CH care inseamna de fapt 1 ml de substata activa in 10^60 ml de apa (10 la puterea 60, adica un numar format din 62 de cifre!)

Pentru comparatie, numarul total de atomi existenti in partea observabila a Universului nostru este o cifra de ordinul 10^80 (10 la puterea 80).
Daca un singur atom ar fi diluat intr-un recipient de talia Universului am obtine dilutia homeopatica de... 40CH!
De fapt, conform legilor fizico-chimice, incepand de la dilutia 12CH, solutia nu mai contine nici o singura molecula de substanta activa (cf numarul lui Avogadro).

Dilutia korskovianna (K) e cam tot aia, cu diferenta ca este reutilizat flaconul in care s-a facut dilutia initiala. Dupa ce se "dinamizeaza" (adica se scutura in limbaj homeopatic) se arunca continutul si se umpe flaconul cu alti 100 de ml de apa, considerandu-se ca pe peretii vasului raman 'urme de substanta'.
De fapt se reface operatiunea spalatului de vase (apa, clatire, iar apa, iar clatire etc).
Altfel spus, CALCAREA CARBONICA 200K se obtine clatind de 200 de ori vasul in care s-au aflat candva 1 ml de substanta. Ca si cum ai vrea sa mananci ciorba dupa ce ai spalat de 200 de ori farfuria...

doctorC, bine ai venit, succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

draga xenoxid, nu as vrea sa o cunosti pe prietena mea, care are un copil de 13 ani, care se lupta de 3 ani cu o panencefalita subacuta sclerozanta (domnul dr.C iti poate explica ce inseamna asta si cum un copil poate face aceasta boala cumplita!!!)
sau pe scurt:panencefalita sclerozanta subacuta, o boala rara care apare la 1-10 ani dupa rujeola dintr-o proasta administrare a vaccinului antirujeolic (peste boala)....

deci, xeno, ce parere ai acum despre "isteria anti vaccinuri"???
eu nu pot sa-ti zic decat ca m-am cutremurat vazand cum un copil care parea sanatos a fost distrus efectiv in 3 ani....si oare ce-i va rezerva viitorul, daca se mai poate vorbi de un viitor in cazul lui?



alexutza 5 ani si 35+ Teodor Mihai
AMR max.25 ZILE!!!

TEODOR
POZE
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5207ed359c8adf213e5f23" target="_blank">alexutza 2003-2004
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5221eb237d9db27ce0b939" target="_blank">alexutza2005
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=522454e8697e14d6ce6966" target="_blank">alexutza2006
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=52253cfdd7ccfda00914d4" target="_blank">alexutza2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani33 spune:

Nu sunt nici pro nici contra homeopatiei, dar am doua intrebari pentru cei care sustin ca este doar autosugestie. Ce stie un copil de 1, 2 ani sau chiar si mai mare despre autosugestie? Adica daca ia remediu homeopat se vindeca datorita autosugestiei dar daca ii dai medicamente alopate alea au ele efect. Si de ce un adult sau chiar si un copil care ia tratament alopat care nu are efect nu se vindeca datorita autosugestiei? Sau autosugestia asta functioneaza doar cu tratamentele homeopate?
Repet, nu sunt nici pro nici contra homeopatiei dar chestia asta cu autosugestia mi se pare haioasa tare.
Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liviana20t spune:

Sunt mama unei fetite de 3 luni. Din pacate a facut dermatita si am fost cu ea la un homeopat, nu foarte recomandat. Dupa un simplu consult mi-a "trantit" un unguent HOMEOPLASMINE" si cateva remedii. Ingrijorarea mea consta in faptul ca pe prospect scrie ca este contraindicat copiilor sub 2 ani si jumatate si ca la sugari si copii mici acidul boric (contine asa ceva) este responsabil de aparitia unor intoxicatii grave.
Nu stiu cum sa procedez. Mi se pare prea mare diferenta de varsta. Copilul meu nici macar nu are 1 an, ca sa zic ca as da-o cu asa ceva. Organismul ei inca nu este suficient dezvoltat.
Ceea ce m-a facut sa am dubii in ceea ce o priveste pe doctorita este si faptul ca mi-a mai dat pt fata un sirop pt intarirea sistemului imunitar IMMUNOMIX cu echinaceea, care este pt copii peste 4 ani. Si mai si contine zahar din trestie de zahar si miere de salcam.
Sunt foarte derutata. Nu vreau sa fac nimic din ce i-ar putea dauna micutei mele.
Va rog sa ma ajutati!

liviana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina_a spune:

Parerea mea e sa schimbi doctorul homeopat si sa mergi la un medic pediatru!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anculici spune:

Fetelor am si eu rugamintea de a-mi transmite si mie pe mail sau aici pe forum numele unor medici homeopati din Bucuresti Fetita mea de 8 luni jumate are e coli intestinali si as vrea sa recurg la un astfel de tratament dar nu cunosc nici un medic homeopat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

quote:
Originally posted by dani33

Nu sunt nici pro nici contra homeopatiei, dar am doua intrebari pentru cei care sustin ca este doar autosugestie. Ce stie un copil de 1, 2 ani sau chiar si mai mare despre autosugestie? Adica daca ia remediu homeopat se vindeca datorita autosugestiei dar daca ii dai medicamente alopate alea au ele efect.


Un copil nu stie ,dar un parinte extaziat de homeopat da.

Mergi la inceput