tratamente homeopatice la copii

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns OirinaE spune:

Hristos a inviat!
Ma poate ajuta cineva sa aflu cate ceva despre relatia homeopatie-copil diagnosticat cu epilepsie dupa doar doua crize, dar cu modificari EEG?
- Se poate trata epilepsia cu remedii homeopate?
- In ce fel actioneaza PETASITES HYBRIDUS (capsule)in tratamentul epilepsiei? Se poate recomanda fara prezenta bolnavului?
- Cunoaste cineva un medic homeopat bun (de preferinta unicist), poate chiar un discipol al domnului doctor Teleianu? (Pe noi ne-a ajutat foarte mult domnul doctor (in lupta cu astmul bronsic), dar acum s-a retras si suntem rataciti pentru ca, iata, o noua boala ne-a dat tarcoale.)
- E posibil sa apara efecte secundare in urma tratamentului cu Mercurius solubilis? E posibil sa aibe vreo legatura tratamentul cu acest remediu (si inca alte muuulte) si aparitia unor crize convulsive (dupa aprox 6 luni de la tratament...)?
Cred ca ar fi cazul sa ma opresc aici si sa multumesc anticipat pentru eventuale raspunsuri.
Va urez sa fiti cat mai sanatosi si puternici.
Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Am citit toate cele 10 pagini,dupa care am mai dat cautare pe google si am aprofundat subiectul.Eu fac parte din categoria care nu e setata sa creada in miracole desi sper intr-unul.Sint foarte rezervata in ceea ce priveste homeopatia insa fiind atit de disperata sint dispusa sa incerc.
Lui Rares i s-a pus diagnosticul de astm bronsic infantil dupa o perioada indelungata de raceli repetate,adica din octombrie si pina acum.Aceste raceli au fost diagnosticate ca bronsiolita,insuficienta respiratorie acuta,pneumonii intersitiale ,etc.Cert este ca desi nu mi se pare ca i-au facut investigatii serioase i s-a pus diagnosticul acesta si i-a indicat sa ia un an intreg singulair.Rares are 4 ani si 2 luni.Simptomele lui sint dispnee,greutate in respiratie la efort,weezing,tuse (eu cred totusi ca e productiva ceea ce nu e specific astmului),nas infundat permanent.O simpla raceala la el evolueaza intotdeauna in pneumonie.Nu mai spun cite antibiotice i se prescriu.In prostie...Evident simultan cite 2,gen gentamicina injectabil si amoxicilina oral,cortizon sau becotide pufuri.Tratamentele dureaza cel putin 7 zile ,vreo 2 zile sintem relativ bine,desi are in continuare nasucul infundat si respiratie gifiita si daca-l duc 3 zile la camin e din nou lat,asa ca o luam inevitabil de la capat.Acum il tin acasa si ni s-a spus sa nu-l ducem pina in toamna la camin ,unde din cauza sistemului imunitar slab contracteaza imediat o noua raceala.
As vrea sa va intreb daca aveti informatii referitoare la tratari ale astmului prin metode homeopate.Evident ca am citit pe diverse site-uri ca e posibil ,dar as vrea sa aud de la mame care se pot lauda cu o reusita in acest sens.
Saptamina viitoare o sa-l duc la un dr homeopat care mi-a fost recomandat de bunica unei fetite diagnosticata cu astm si asupra careia tratamentul homeopat a avut un efect miraculos.
Nu am discutat direct cu aceasta persoana de aceea mi-ar fi tare util sa-mi spuneti daca tratamentul homeopat se incepe doar cind copilul este sanatos,stabil.Se da simultan cu tratamentul alopat .Ce ati facut in criza?
Daca mi s-ar cere sa renunt la singulair nu stiu daca ar trebui sa o fac?Sintem de 9 zile pe tratament cotidian cu singulair.
Cine fabrica aceste remedii?Sper ca nu acasa in bucatarie?S-a intimplat cuiva sa-i faca rau vreun remediu?
La fel de bine vad ca as putea merge si fara copil daca tot nu e o consultatie clasica ci doar o conversatie cu parintele lui?! Care remedii ati constata ca au avut eficienta maxima cele mai rare sau zilnice?Pun intrebari de diletanta in domeniu dar pentru mine au sens.
Cum il determinati pe un copil de 4 ani care in general e refractar la medoicamente sa ia aceste granule,sa le tina sub limba si sa nu bea nimic ulterior? Pentru mine recunosc,va fi extrem de dificil?
Deduc faptul ca n-ar mai avea voie sa bea lapte cu cacao,cereale cu cacao,etc?Contin cofeina,nu?
Imi recomandati un dr homeopat bun ,verificat in Iasi? Noi avem adresa cabinetului dr. Crisu Florentina,insa n-am informatii asupra ei decit de la o persoana si indirect.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

quote:
Originally posted by dulcetica
Imi recomandati un dr homeopat bun ,verificat in Iasi? Noi avem adresa cabinetului dr. Crisu Florentina,insa n-am informatii asupra ei decit de la o persoana si indirect.



Ar fi bine sa intrebi si la "Iasule, mandra cetate"(sub. la prieteni dintotdeauna) sau "mamici de Is"(sub. la odisee). Exista posibilitatea ca aici intrebarea ta sa nu fie vazuta.
Sanatate copilasului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nona_denis spune:

O farmacista mi-a spus ca tratamentele homeopate nu au efect daca sunt combinate cu cele aleopate( vorbeam despre imunostimulatoare).
Deci daca copilul meu astmatic face tratament, atunci nu ar mai trebui sa-i dau si ceva pe baza de plante?
Mie nu imi vine sa cred ca farmacista are dreptate, mai ales ca si pediarul ne-a recomandat sa mai incercam si un astfel de tratament, desi ne prescrie luna de luna tratamentul pt astm.
De fapt de la farmacista eu doream sa stiu ce ar fii mai indicat pt cel mic: Septilin sau Baraka, dar iata cu ce m-am ales!

Mami de Denisache

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Nona ,tratamentul homeopat nu e acelasi lucru cu tratamentul naturist.Evident ca pe linga alopat poti sa-i dai si naturist.Noi am fost azi la homeopat si am primit niste "remedii" pe care trebuie sa le ia 3 zile ,cite 2 pastilute ,dimineata.Ni s-a spus ca in perioada de o luna e posibil sa faca o raceala ,pe care trebuie sa o tratam numai cu antitermice,chiar daca face febra 40.Daca respira rau pot sa-i dau un ventolin,un sirop de tuse pentru tuse ,mai putin stodal.Faza cea mai tare este ca noi avem bilete sa plecam in Antalya pe 2 iunie.Ar fi culmea sa o faca lata tocmai atunci si sa nu mai pot pleca nicaieri.Va tin la curent...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitad spune:

Bunaaaa...la inceput si noi am fost "Toma necredinciosu" in ceea ce priveste tratamentele homeopate. Am un baietel de 2 ani si 3 luni, care facea bronsiolite urate de tot cu whhezing si tot tacamu. De fiecare data ajungeam la spital unde ii puneau branula si bagau la greu...ampi, genta, medocef, hemosuccinat, etc..De predison nu mai vorbesc. Bineinteles ca am ajuns si la singulair. Dupa ultima criza, facuta in luna ianuarie, am ajuns la un medic homeopat din Timisoara, care, pot sa spun cu mana pe inima..mi l-a pus pe picioare in 48 de ore..cu acele "graunte" minune. De atunci si pana in prezent i-am administrat lui David numai medicamentatie homeopata. Cel mai bine este sa previi criza. Noi la cel mai mic semn de muci, tuse...ii dam granule...ultima data a ajuns si la acel wheezing..i-am administrat si pentru asta...si pot sa spun ca si-a revenit complet. Ne-a dat de la Timisoara si pentru imunizare, dar in momentul in care racea, intrerupeam tratamentul de imunizare si treceam pe celalalt.

Dulcetica, noua medicul homeopat ne-a zis ca putem sa ii dam singulair concomitent cu medicamentatia de la el. Este singurul medicament permis. Oricum termin fasia de singulair si nu ii mai dau.

L-am intrebat dk am voie sa ii dau tratament naturist impreuna cu cel homeopat ( de ex.baraka sau echinaceea). Mi-a zis ca nu..daca face cumva vreo reactia adversa, el nu stie de la ce..si oricum ce mi-a dat el contine si echinaceea( vorbesc de imunizare).

oricum cel mai bine ar fi sa consulti medicul homeopat si sa ai incredere in el. Noi avem si multumim bunului D-zeu, nu mai am problemele pe care le-am avut cu David. Noi in criza ii dadeanm lui David acele granule din ora in ora cate 3. Nu am respectat total indicatia dr...cu tinut sub limba, David le mesteca..sunt dulci la gust..si tot si-au facut efectul.

Multa sanatate
Gabi si David
Resita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

gabi,noua ne-a spus sa intrerupem singulair-ul!Si medicamentele sint 3 zile apoi 27 zile pauza si apoi iar la doctor.Nu au toti aceleasi proceduri.Nu inteleg care-i intriga!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nona_denis spune:

Dulcetica, acum m-am prins. Habar nu aveam ca unele sunt naturiste si celelalte homeopate. Pentru mine tot ce era pe baza de plante consideram homeopat.
Cred ca ar trebui sa incercam si noi sa mergem la un medic homeopat. Ne mai gandim la varianta aceasta.

Mami de Denisache

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Vreau sa resuscitez putin subiectul.Noi am inceput pe 7 mai si sintem la a doua tura de remedii.In acest interval,adica o luna si o saptamina a fost aproape in regula.La mare a facut febra 3 zile fara sa-i gasesc o explicatie.Am presupus ca a facut insolatie sau schimbare de mediu?!? De 2 saptamini mincam in fiecare zi inghetata.La noi e lucru mare!
Inainte de a pleca la mare orl-istul i-a pus diagnosticul polipi,mai mult pe simptomatologie,deoarece Rares nu e cooperant si nu i-a putu vizualiza si ne-a chemat sa-i operam.Ma convinsese ,desi aveam o rezerva in legatura cu faptul ca mi-e imi plac lucruriler negru pe alb si, stiind ca nu i-a vazut efectiv,eram un pic pe ginduri.Stupoare!Homeopatul mi-a spus ca nu-i operam, ca se remit in timp gratie remediilor.Oameni buni va rog, daca s-a intimplat asa ceva la voi,dati-mi si mie niste lamuriri ca-s cam confuza.
Citisem ca si tie OirinaE ti s-a spus acelasi lucru?
Ce parere aveti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

quote:
Originally posted by dulcetica

Vreau sa resuscitez putin subiectul.Noi am inceput pe 7 mai si sintem la a doua tura de remedii.In acest interval,adica o luna si o saptamina a fost aproape in regula.La mare a facut febra 3 zile fara sa-i gasesc o explicatie.Am presupus ca a facut insolatie sau schimbare de mediu?!? De 2 saptamini mincam in fiecare zi inghetata.La noi e lucru mare!
Inainte de a pleca la mare orl-istul i-a pus diagnosticul polipi,mai mult pe simptomatologie,deoarece Rares nu e cooperant si nu i-a putu vizualiza si ne-a chemat sa-i operam.Ma convinsese ,desi aveam o rezerva in legatura cu faptul ca mi-e imi plac lucruriler negru pe alb si, stiind ca nu i-a vazut efectiv,eram un pic pe ginduri.Stupoare!Homeopatul mi-a spus ca nu-i operam, ca se remit in timp gratie remediilor.Oameni buni va rog, daca s-a intimplat asa ceva la voi,dati-mi si mie niste lamuriri ca-s cam confuza.
Citisem ca si tie OirinaE ti s-a spus acelasi lucru?
Ce parere aveti?

dulcetica



Sanatate multa!

Voiam sa te intreb daca tu ai intrerupt tratamentul cu singulair, eventual aerius + corticoid. merci!

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput