tratamente homeopatice la copii

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns norina spune:

Sincera sa fiu, am cam ezitat daca sa scriu sau nu, vazand unele postari cu "ton",scrise de desteptii pamantului si improscare cu noroi pe un subiect destul de delicat si interpretabil. In fine...Eu personal , cunosc experienta tratamentelor homeopate dar si a celor alopate cu antibiotice si cu tot tacamul.Intr-adevar, nu sunt de acord ca trebuie eliminata una sau alta, ci doar ca functie de persoana si de boala apelam la cel care ni se pare a fi in masura sa trateze mai eficient boala.Eu am o fetita de 2 ani si 10 luni, care cunoaste ce inseamna branula in mana si picior, penicilina in fund, antibiotice suspensii- o gramada, antitermice si multe alte alopate dar si remedii homeopate.Acum depinde de fiecare ce fel de copil are si cat de bolnavicios este. Mi se pare normal ca un copil care raceste doar de 2-3 ori pe an sa ia antibiotic, mai ales daca raspunde la el si e ok fara reactii. si tot la fel de normal mi se pare ca un copil care raceste lunar sa fie dus si la homeopat si nu intoxicat in ultimul grad cu fel de fel de antibiotice, facandu-i ficatul praf.Personal nu cred ca ajung la homeopat decat parintii disperati, saracii ,care nu mai suporta sa-si vada puiutii chinuiti de aceste antib. "miraculoase". Cred ca fiecare parinte este interesat sa-i fie bine copilului si sa fie cat mai sanatos fara medicamente.Acum ca o mai dam si in bara din cand in cand, e omenesc, dar in fond nimeni nu vrea sa riste sanatatea copilului, nu? Si de unde acesti guru ai medicinei, care apar de te miri unde si arunca in stanga si-n dreapta cu ironie si nesimtire, in mamici care sunt disperate si scriu aici asteptand solutii si nu ...morala.Asa ca...mai lasati-ne astia antihomeopate, care probabil aveti norocul de o sanatate de fier si multumiti-i lui Dumnezeu pt ea. Iar daca nu ati luat niciodata homeopate, nu va dati frate cu presupusu' cand nu aveti cu ce compara!Auzi...autosugestie..la copii de 2 ani...sau poate sunteti platiti pt asta, mai stii...Eu am multe exemple in care homeopatia mi-a pus fetita pe picioare, in cazuri in care cea alopata a facut-o varza...asta nu inseamna ca sunt anti alopate, dar pur si simplu oamenii sunt diferiti, atata tot. Multa sanatate tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

quote:
Originally posted by danuta_t
...
Consultatia homeopata n-a durat deloc mult, chiar m-am mirat ca nu se noteaza nimic, eu venisem cu dosarul de analize si boli si medicamente de-acasa. Ne-a dat un tratament, mergeam zilnic la consultatie (si nu ma chema pentru bani pentru ca nu mi-a mai cerut), era mai mult o vizita pentru supervizarea evolutiei copilului si reevaluarea tratamentului. S-a facut relativ bine, dar foooooaaaaaarrrrttttteeee incet, din pacate cum i-au trecut mucii, cum a facut iarasi febra. Deci, degeaba am incercat sa evit traseul deja cunoscut, tot acolo am ajuns, e drept, nu in 10 zile, ci in aproape 3 saptamani. Ne-a dat alt tratment (ajunsese iarasi la rosu in gat). Dar am fost totusi si la pediatra pentru ca a doua zi intra in concediu si am vrut o parere in plus (mai ales ca homeopatul imi spusese ca daca nu scade febra in 3 zile, ii dam antibiotic).
Pediatra m-a trimis direct la urgente la spital, sa-i monteze flexula pentru tratament injectabil. Printr-un concurs de imprejurari ne-a preluat un ORL-ist care ne-a scapat cu un antibiotic oral (o doza pe zi) si de la prima doza deja i-a scazut febra, la a doua nu mai avea nimic.
...



danuta_t ca sa intelegem si noi: Dupa 3 saptamani de tratament homeopat ai ajuns cu copilul la urgenta unde a fost vindecat cu doua doze de antibiotic!

Cu toate astea esti gata sa mai acorzi incä o sansä homeopatiei!?

Come to The Dark Side ... we have cookies!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_r spune:

quote:
Originally posted by fabiola73

Stiti cumva un medic homeopat in cluj?Va rog mult ..si eu am un baiat care face puroi in gat tot la 2 luni.Multumesc




d-na dr. Nitu,a tratat si copii care au avut DSA(o gaurica la inima),tel 0726/766075.

Anya-Dumitra si Matei



oana si matei(12 NOV.2003)si ania-dumitra(26.10.2007)http://community.webshots.com/user/oana_r_76?vhost=ania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

quote:
Originally posted by norina

Sincera sa fiu, am cam ezitat daca sa scriu sau nu, vazand unele postari cu "ton",scrise de desteptii pamantului si improscare cu noroi pe un subiect destul de delicat si interpretabil. In fine...
Eu personal , cunosc experienta tratamentelor homeopate dar si a celor alopate cu antibiotice si cu tot tacamul.

Multa sanatate tuturor!



Norina am dedus ca le combini,adica mergi si pe alopat.Spune-mi cum determini cind trebuie sa-l treci pe alopat?
Noi avem 2 luni si o saptamina fara antibiotic.Pentru mine e lucru mare.A facut febra,cica reactie la remedii si am stat ca pe ace sa-l duc la pediatru.Nu-i usor pt mine sa decid ce sa fac!Cit sa astept in speranta ca se remediaza de la sine?Diagnosticul nostru e astm.Racelile la noi incep cu muci si in 3 zile nu mai poate respira.
A mai facut si a doua luna febra fara nici o motivatie.Am presupus eu ca ar fi putut face insolatie...
Maninca inghetata in fiecare zi!Nu-i stia nici gustul.Am decis sa risc sa vad ce se intimpla.Avem deja o luna de cind maninca inghetata.
Cu toate astea stau in continuare cu o grija infinita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norina spune:

Dulcetica,intr-adevar e greu cand ai un copil bolnavicios, spun asta din proprie experienta. Eu de ex, cand face febra mare direct, adica ma trezesc ca peste noapte are 39 si nu prea scade cu antitermice, de obicei merg la pediatru, ca in genral fara antibiotic nu trece . Dr. homeopat mi-a spus ca ar trece si cu trat. home. dar mi-a fost de fiecare data frica sa ma risc, fetita mea facand febre de 39-40 in mod frecvent. Frica de eventuale convulsii ma face sa-mi doresc sa treaca febra cat mai repede. In rest, cand are doar muci si o stare de gripa, o tratez de fiecare data numai cu homeopate. Cand a facut diaree , la fel, nu i-am dat antibiotic ci doar granule din astea. De constipatie la fe, de alergii asemenea.Pe scurt in afara de situatiile de infectie mare cu febra, cam totul tratam cu homeopate.Ai zis ceva de astm parca, incearca sa consulti un homeopat ca sa tratezi astmul si alergiile, probabil ca are si un teren alergic. Din cate stiu eu din cauza astmului orice raceala simpla se transforma in bronsite, bronsiolite si alte infectii respiratorii.De aici complicatiile si necesitatea antibioticelor de care aminteai. Eu cred ca daca intri pe mana unui homeopat meserias ( din pacate nu toti sunt buni)se vor rari aceste episoade si copilul se va simti f bine si isi va crea imunitate in mod natural.Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fabiola73 spune:

oana_r multumesc mult .Sun acum si sper sa ne primeasca.Fabiola

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_r spune:

este o doamna foarte amabila,eu am vorbit cu ea doar la telefon.fetita mea are DSA si DSV.ea le-a prescris tratament unor copii cu eceeasi problema si au scapat de operatie.sper ca si fetita mea sa aiba norocul asta.
sper sa fii multumita de ea si baietelul tau sa fie sanatos.

Anya-Dumitra si Matei



oana si matei(12 NOV.2003)si ania-dumitra(26.10.2007)http://community.webshots.com/user/oana_r_76?vhost=ania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Mi-am facut sperante prea devreme!A inceput sa tuseasca noaptea si pare ca il ineaca secretiile.Nu face febra.Ii dau de azi nurofen si eurespal.Deocamdata mai astept cu speranta ca vom merge in continuare pe tratament homeopatic,adica nu-l duc la pediatru.Voi cum ati proceda in conditiile astea?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alssa spune:

DoctorC si xenocid ... si altii care dau cu piatra fara sa aiba habar nici ei la rindul lor de mai nimic in privinta homeopatiei ... : "sarlatanism modern" ? Ma faceti sa rid. Va invit la o simpla documentare privind istoricul acestei ramuri. CINE si CIND a descoperit metoda asta ? Hipocrate va spune ceva ?
Ca daca-l contraziceti si pe "nenea" asta, contraziceti si medicina alopata, cit despre cea naturista nici nu mai vorbim, ca daca nu vedem, nu credem si doar n-o sa ne faca bine vreo doua trei fire de iarba ...

Imi place sportul romanului. Sa dam cu piatra....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fabiola73 spune:

Buna
Oana_r am fost la d-na dr Nitu.Este o persoana deosebita .Ne a dat tratament si vreau sa merg astazi sa i cumpar " bombonelele " si de maine .....Multa sanatate iti doresc la fetita ta si tie si inca odata multumesc pentru numar.Fabiola

Mergi la inceput