Copii din 1996 (6)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Saluti mamicute,
Si eu p-aici in trecere............
Eu mi-s in medical,cu tratament injectabil....se pare ca incet-incet imi revin...
Alex are de facut un referat impreuna cu alti 4 colegi si parca vad ca o sa iasa un talmes-balmes....Parerea mea e ca doamna lor a luat-o razna,in sensul ca (din ce spune Alex) doi dintre membrii echipei pentru referat sunt copii mai putin silitori,iar doamna i-a bagat in echipa ca sa le salte notele la cunostinte despre mediu...N-am nik impotriva ridicatului mediei si notei,insa s-o faca pe spinarea lor,nu pe a celor care muncesc si invata...Spuneti si voi:sunt eu rea?Poate ca sunt rea,insa mi-e asa mila cand il vad pe Alex cum se agita si face conspecte din carti,cum vine si ma roaga sa ii caut pe internet texte si poze....ma si enerveaza cateodata...
A mai avut el o chestie de genul ca am muncit amandoi sa faca un referat(despre batracieni),da si cauta vreo doua zile si poze si texte adecvate varstei lor.....si pretenu' lu' fi-miu vine cu tupeu si ii spune ca sa ii dea si lui sa copieze din referat cate ceva ,ca el nu a gasit de unde sa ia ca sa isi faca referatul....Pai stai,mey?Unu' e muma si altul ciuma?I-am zis sa caute pe internet si el,ca are acasa si internet si calculator....Ce imi raspunde:ca el nu are imprimanta.Pai maini sa scrie nu are?Ca nu are ca Alex carte cu lucruri despre natura....i-am zis ca exista biblioteca,chiar si la scoala....Asa ma enerveaza ...si fraierul de Alex ii da fara stirea mea uneori...Mai tragic e ca Alex l-a rugat O DATA sa ii imprumute si lui o carte care ii trebuia pentru la scoala,sa o citeasca,ca lectura obligatorie si pretenarul ii spune ca nu i-o poate da,ca il cearta ma-sa si ta-su...I-am zis lui Alex ca ,daca il prind ca ii mai da ceva,il halesc.... O data il intalneste mama aluia pe Alex pe strada si il intreaba ca de ce nu vrea sa ii imprumute si lu' fiu-su nush ce atlas,ca ce?nu sunt prieteni?....si Alex i-a spus ca el nu munceste pentru altii si sa isi faca singur tema,iar cartea nu o imprumuta pentru ca de cate ori i-a imprumutat carti nu i le-a dat la timp,ca i-a dat la schimb carti aiurea si rupte si ca in plus ii trebuiesc cartile....Imi povestea Alex ca asa s-a suparat ma-sa aluia pe el ca nici nu-i mai raspundea la salut....
Hai ca m-am revarsat aici....Spune-ti voi,mamicute:sunt eu rea?Si egoista?...Are Alex dreptate sa munceasca si altii sa ia laudele?
Aaaaaaa....si mi-am amintit:tot asa,la un referat,Alex a dat colegului cartea din care a conspectat referatul,ala a facut exact la fel ca Alex....Alex a luat 8 si ala 10 si in plus ala i-a zis doamnei ca Alex a copiat dupa el de mi-a venit Alex acasa plangand si plin de nervi...Si atunci se merita sa ajuti asemenea specimene?

No,mamicute,cu scuzele de rigoare ca m-am varsat aici(poate ma mai calmati voi,saru-mana!)....va doresc multa,multa sanatate si zile bune cu multe realizari!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

Ha-ha, Sanca, am crezut ca numai noi suntem gogomani cu martisoarele...ma ingrozesc cand ma gandesc ca vine 1 martie si fi-miu are fro 12 fetite in clasa, plus invatatoarea si profele de engleza, religie , calculatoare...
Ana Maria, si fi-miu e fraier, si-a luat o bicicleta grozava pentru care si-a strans singur bani un an de zile, si toata vara s-au plimbat pretinii lui mai mari pe strada, si doar aveau si ei bicicletele lor...Si fi-miu saptamana trecuta a venit bazaind de la scoala ca nu-s care coleg a stat langa el la test la engleza, si a copiat ca nesimtitul , si doamna l-a amenintat ca-i pune lui insuficient... Eu zic ca invata si ei din experiente, e bine sa stie ca in viata mai intampini si nedreptati, ca e bine sa fii generos, dar nu fraier, sa fii si putin bataios cand e cazul. Si cand patesc "istorii" invata mai mult decat cand stam noi cu gura pe ei, fi-miu chiar nu pricepe nimic cand ii "predic" eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Ana, sanatate! Ce mai faci, cum te simti?
Refacere cat mai rapida, si sa termini tratamentul cu antibiotice cat mai repede.
Doina, asa avem noi impresia ca le intra pe o ureche si le iese pe alta, dar o sa te uimeasca cu cat prind de la noi. Ceea e mai trist e ca am observat ca de multe ori baietii mei prind si retin cate ceva rau de la mine, mai repede decat ceva bun.
mQQm, ce se mai aude de la profesoara cupilei? Cum stam cu temele? Elliot ca intodeauna nu are teme, iar eu trebuie sa stau in spatele lui ca sa-si faca exercitiile suplimentare pe care i le dau eu. Aseara am iesit la tenis, nu am putut sa stau de garda prea mult.

Si eu trebuie sa-i scot pe baieti cu bicla, poate in week end-ul asta.
Elliot ma tot bate la cap sa jucam remi cu el, si eu ii tot zic, cand si-o face temele pe care i le dau eu. Oare chiar nu-i pasa? Nu stiu cat efect au pedepsele mele, ca nu vad rezultate . . .




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Ana, nu stiu unde imi e capul. Am vrut sa postez despre ce ai scris. Iti dau dreptate, dar e bine ca invata si Alex ca sant fel de fel de prieteni, si unii sant numai dupa profit si propriul interes. Faptul ca mama baiatului cu pricina, nu-i mai raspunde la salut copilului, iti demonstreaza ce persoana redusa este. Si atunci ce pretentie sa mai ai de la copil?
Doina, eu as lua la jumuleala pe profesoara daca-i da nota proasta ca a copiat colegul de banca de la el. Pai saracul copil sa se concentreze la test, sau la colegul lui de banca?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

Sanca, numai l-a amenintat...asa se practica mai nou, ne jucam de-a ba-bau, si pe urma ne iau copiii in bascalie, ca doamna cutare zice ea asa, da nu se tine de cuvant...Unde-or fi profesorii de altadata?
Auzi, sa stii ca si eu ii zic de multe ori lui fi-miu, mai iti dau asta daca rezolvi 'nspe probleme...si pe urma ma zgarii pe ochi ca sunt mai grabita eu ca el...sau ii spun azi nu ai voie sa...pana nu-ti faci lectiile, si...iar pauza...Iti vine sa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

'Neata mamicute,

Sanca,ma simt bine,nu pot spune ca sunt cum eram acum 4 zile in urma...Din pacate aseara am fost la dispensar pentru injectie si,fiind si doctorita acolo(in sfarsit am dat de ea) m-a ascultat cu stetoscopul si a zis ca este pneumonie...Ca atare prelungesc tratamentul cu antibiotice injectabil pana luni seara...Bine ca nu ma internez,cred ca as fi innebunit...
Referitor la aventura lui Alex:si eu am spus ca tine si ca Doina.E adevarat ca asa vede si el care ii este sau nu prieten.Insa culmea e ca se cearta cu baiatul ala si tot cu el e prieten pe urma...Si i-am aratat pe fatza(stiu ca nu-i bine,insa nu m-am mai putut abtine) cat si cum isi bate joc de el si cum profita de faptul ca Alex e bun si marinimos....tot degeaba.Si si-a luat-o la greu de la ala...Iar cu ma-sa...da-o incolo!E genul de tzatza de cartier.Vanzatoare la alimentara din coltul strazii,genul care vede tot ,stie tot...Daca vrei o informatie clara si sigura la ea afli...
In fine,Alex sambata are concurs la civica si participa - evident,nu? - cu pretenarul lui:Alex cu compunerea si ala cu desenul,caci trebuie sa faca o compunere, iar celalalt sa deseneze compunerea...Sta mintea-n loc!
Cu referatul la cunoasterea mediului....vad ca si Alex s-a enervat,ca ieri a discutat cu echipa(de mici ii obisnuieste cu team-urile)...si bineinteles ca nici unul din cei din echipa,4 sunt de toti fara Alex,nu au facut conspecte sau macar desene,iar Alex a venit acasa cu o falca in cer si una-n pamant ca el nu le da nimic la ceilalti si nici nu le arata nimic,ca el nu e prostul clasei sa munceasca si altii sa ia note pe spinarea lui....si tot asa mi-a tinut-o cam o ora,pana am urlat la el sa inceteze...Concluzia:daca colegii de echipa nu aduc azi material ca sa faca referatul,isi face singur lucrarea si ii spune doamnei ca ceilalti nu l-au ajutat cu nimic...
Cam asta cu noi....Azi tre' sa ii cumpar bomboane,ca sambata e ziua lui,face 10 ani si maine sa serveasca colegii la scoala...Si pentru ca vom avea musafiri in weekend si nici loc nu este,am convenit ca nu-si tine ziua acasa,ci ii dau bani si merge cu trei prieteni de ai lui la cofetarie si face cinste cu prajitura si suc...
Mamicute.....sa aveti parte numai de bine si multa sanatate!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RIARA spune:

Buna fetelor.Am vrea si noi pe lista,Stefania nascuta pe 4 mai in '96.Va vizitam pt ca sintem in dilema maaaaaare de tot.....A aterizat in Japonia acum o luna ,am fost despartite aproape sapte ani si acum sintem la capitolul "acomodare".Nu pot promite ca pot intra tot timpul,dar as avea nevoie de niste sfaturi daca aveti timp si pt noi.Pe parcurs o sa spun ce ma doare,numai as vrea sa intreb daca nu deranjez,oare?
Din aprilie voi fi mai libera,cel mic intra la gradinita,si asa voi avea mai mult timp de stat de vorba si sa citesc si capitolele trecute.Acum imi cer scuze ca nu pot citi din urma.O zi buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Anaaaaa....ce facusi mama? Ai cazut la datorie? Cum ai reusit sa faci blestemata aia de pneumonie?
La multi ani pt.Alex,sa-ti traiasca,sa fie sanatos si sa te bucuri de el!(Si de Lu!)
Riara,bine ai venit,dar cred ca solutia pt.problemele de care spui,o gasesti la sectiunea cu psihologie,incearca,te ajuta mult!

BRENDA

"COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI"
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Riara, poti intreba si aici, daca te putem ajuta, cu placere!

Ana, sanatate multa!

Noi am scapat deocamdata de referate si portofolii, nu stiu ce ne pregateste doamna invatatoare... Diana a trecut deja la fractii, vad ca se descurca, numai ca are o leneeeee! Nu stiu ce sa ma mai fac cu fata asta a mea, face 2 exercitii, mai vine la mine sa ma intrebe nu stiu ce, se invarte, nu cumva sa scriu ceva la calculator sa nu vada ea, invata lectiile pe bucatele si vine sa o ascult... Sa fie oare dorinta de atentie? Vrea sa stau mai mult timp cu ea?
Ieri a venit de la scoala cu un pliant pentru o preselectie de fotomodele si ar vrea sa participe si ea. Banuiesc ca participarea la cursuri nu e pe gratis, la fel cum nu e nici participarea la preselectie.

http://community.webshots.com/user/freediaro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RIARA spune:

Multumesc Brenda,dar nu avem probleme psihologice.

Sint doar o mamica cu un copil din '96...Am vazut ca aici sint copii din ' 96 si...atit...Ma rog,nu doream decit sa vb ,sa ma sfatuiesc "cu cineva"...deocamdata imi este greu sa ma exprim ce vreau, dar este cu totul alceva cind cresti un copil de mic decit atunci cind vine la tine direct adolescent,si de aceea aveam nevoie sa vb cu "acel cineva"...Scuze pt deranj

Mergi la inceput