Lupta pentru viata de 12 ani! Marian -copilul erou

Lupta pentru viata de 12 ani! Marian -copilul erou | Autor: mihaela73

Link direct la acest mesaj

Povestea lui Marian a impresionat multe inimi iar cei ce o vor citi cu siguranta ca nu vor fi mai putin miscati pentru ca este foarte trista...Am fost rugata de o prietena buna sa o postez pe acest forum, poate cu ajutorul vostru vom reusi sa-l salvam.

Marian are 12 ani si a fost parasit de mama lui intr-un orfelinat imediat dupa nastere, fara nici un regret. Copilul a avut totusi un strop de noroc, pentru ca in viata lui au aparut doi oameni minunati, care s-au indragostit pe loc de el. Lidia si Nicolae Fasole, doi oameni simpli dintr-un sat prahovean, vroiau sa infieze un copil, neputind sa-l aiba pe al lor. Destinul i-a purtat chiar in rfelinatul unde se afla Marian, iar zimbetul baietelului i-a cucerit pe loc. Desi era cel mai amarit copil, slab si cu o burta mare, ei au decis sa-l ia acasa. Toti angajatii leaganului fugeau de el, nu era iubit de nimeni, pentru ca testul HIV ii iesise pozitiv. Nici macar de mincare nu vroiau sa ii dea, ii lasau biberonul in patut, desi copilul avea doar 9 luni si nu stia sa se hraneasca singur. Marian era plin de bube, pentru ca toata mincarea curgea pe el si nimeni nu il spala.
Lidia si Nicolae au facut actele de adoptie fara sa stea pe ginduri,
desi cei de la leagan le-au spus "nu-l iubiti, nu-l luati acasa, are Sida !". La tribunal, a aparut si mama biologica a lui Marian si a semnat intr-o secunda actul de renuntare. A plecat fara sa vrea macar sa-si mai vada pentru ultima oara copilul.
Adevaratii parinti ai lui Marian au mers cu el la medic, ca sa afle adevarul. Marian nu avea Sida, ci o alta boala nemiloasa ii punea viata in pericol: baietelul avea cancer renal. La 3 ani, si-a pierdut rinichiul string, iar nenorocirile nu aveau sa se termine aici. Cind era in clasa intii, Marian a facut leucemie, un al doilea cancer in numai citiva ani. Boala a fost tratata numai cu chimioterapie si lucrurile pareau sub control. Asta pina anul acesta, cind leucemia a reaparut, mult mai agresiva si mai grava.
Acum, Marian este internat in sectia de oncopediatrie a spitalului Budimex si se lupta cu moartea. Singura lui sansa este transplantul de maduva, dar pentru ca nu are frati sau alte rude de singe, trebuie sa plece la o clinica din strainatate unde exista banca de maduva. Interventia costa 150 de mii de euro, suma pe care parintii lui nu ar putea-o stringe nici in cinci vieti. Traiesc din 5 milioane de lei, mama nu lucreaza pentru ca trebuie sa stea cu el prin spitale, iar tatal este strungar la o fabrica din Ploiesti. Nu au ce sa vinda ca sa-si faca bine copilul, dar vor cu orice pret sa-l salveze.

Conturile lui Marian sint deschise la Bancpost sucursala Prahova.

RO 61 BPOS 30006192588 RON 01
RO 93 BPOS 30006192588 EURO 01
RO 40 BPOS 30006192588 USD 01

titular: Nicolae Fasole (tatal lui Marian)

nota moderatorului:
Am primit copie scanata ID si avem certitudinea ca acest caz este real
semnat: desprecopii
7 februarie 2006Draga Mihaela, iti doresc mult succes in campanie. Sper din suflet ca Marian sa aiba o sansa iar noi sa il putem ajuta. Aici pe acest site sunt multi oameni sufletisti.


Subsemnata, declar pe propria raspundere ca imi asum responsabilitatea pentru veridicitatea cazului si pentru actiunea initiata de mine. Multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela73 spune:

Astazi la 17:30 il puteti vedea la "Povestiri Adevarate". Marian a intrat in remisie (adica este momentul in care ar trebui sa faca transplantul). Va invit sa-l cunoasteti daca aveti posibilitatea sa va uitati la tv...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmina_72 spune:

Am vazut si noi emisiunea si ne-a rupt inima.
Incercam si noi sa facem cat mai cunoscut acest caz.
Doamne ajuta si multa bafta. Sanatate multa. Este un copil extraordinar , care a avut parte de niste parinti minunati.
Trebuie sa existe sansa si pt ei.

Cosmina, matusa Sabinei

http://sabinac.netfirms.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Mai stie cineva ceva de Marian? Cum se mai simte?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela73 spune:

Scuze ca nu am mai dat informatii!
Marian nu este foarte bine, a facut stomatita de la chimioterapie, adica afte in gura si pe tractul digestiv si-l dor foarte tare. Este in remisie, ar trebui sa plece urgent. In urma emisiunii s-au adunat cca 15 mii de euro, pare mult, dar fata de 150 de mii nu inseamna practic mai nimic. Acum a plecat acasa, a terminat cura de chimio si
a vrut acasa. In clipa in care a iesit pe usa spitalului a tras o gura mare-mare de aer si zburda de fericire ca inca se mai poate bucura de aerul asta curat ! Ma darima atita suferinta la un biet copilut tare, tare batut de soarta.

Poate ne ajuta cineva cu informatii, o fundatie..sa facem cumva sa-l trimitem si cu mai putini bani pentru ca 150,000....lung drum pana sa-i strangi. Diagnosticul complet este:
Leucemie acuta limfoblastica (recadere hematologica in tratament M.O.)
Nefroblastom stg. operat - ureteronefrectomie stg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_tzuchi spune:

Mihaela, iti trimit pe Y adresele de la niste fundatii si ma rog sa fie de folos.
Doamne ajuta-l pe Marian, sa speram ca se strang cat mai repede banutii pt. el



ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Megg spune:

Mihaela, mult succes in campanie!
Suntem alaturi de voi!




http://community.webshots.com/user/megg2005


Megg si bb Mara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Marian, bafta.
Sa te faci bine.

Ruxandra & Matei (4 ani) & sotul drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Copilul asta are vre-un site facut de cineva?Pot afla la ce salon si ce etaj este?As vrea sa-l vad , sa-l ajut mai mult decat cu un simplu link atasat la pagina Unesco .

Comorile mele:http://www.geocities.com/nickysweet4u/nickysweet4u.html
They need us :
http://www.unesco.8m.com/Romch/all.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmina_72 spune:

Laura, din cate stiu eu copilul nu are nici site si nici pe cineva care sa ii faca.

Ar fii mare lucru daca s-ar putea face si pt el un site.
Din pacate eu nu ma pricep (si al nostru a fost facut).

Cand ma gandesc la ochii lui ma apuca nebunia , ca nu putem ajuta mai mult.



Cosmina, matusa Sabinei

http://sabinac.netfirms.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela73 spune:

Buna Laura! Dupa cum am scris Marian este acasa acum, undeva pe langa Ploiesti. Am 2 numere de telefon 0729.46.74.21 si 0729.91.50.44 (sunt ale parintilor). Parintii sunt oameni foarte simpli, nici telefoanele mobile nu stiau sa le foloseasca despre internet, site cred ca e clar ca nu se pune problema, asa ca singura lor speranta sunt oamenii cu suflet mare. Daca cineva poate sa faca un site eu am actele medicale, voi face rost de niste poze, un filmutel.
Va multumesc, Mihaela

Mergi la inceput