Iaurt facut in casa

Iaurt facut in casa | Autor: hristina

Link direct la acest mesaj

Stie cineva cum se face iaurtul in casa, din lapte?
Vreau sa incep sa-i dau fetei si ma gandeam ca asta ar fi sanatos, dar nu stiu cum sa-l fac.
Dati-mi si mie reteta minune!

Kasi si Victoria ( 23 iulie 2005)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/kasivitan/my_photos

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

Nu stiu cum se face dar ai grija sa nu-l faci din lapte nepasteurizat pt ca exista risc de imbolnavire cu E.coli si Salmonella



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Eu stiu ca daca vrei sa obtii iaurt, trebuie sa pui culturi de iaurt in lapte. Asa am facut o data, am pus 150 g iaurt intr-un litru de lapte, am tinut dupa aia la cald citeva ore, apoi am bagat la frigider. Intr-adevar, a iesit bun, dar noi nu sintem asa mari mincatori de iaurt (preferam alte produse lactate), ca sa merite efortul.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingerash spune:

mama mea face dar eu nu ma omor cu lactatele: unge un borcan cu smantana iar apoi il umple cu lapte caldut (incalzit in prealabil pe aragaz) si il lasa... la temperatura camerei (dar uite ca nu stiu exact in cat timp se face, pb vreo 24 de ore, sper sa nu vb prostii)

Nu înceta niciodata sa zâmbesti, nici chiar atunci când esti trist, pentru că nu se stie cine se poate îndragosti de zâmbetul tău!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcm spune:

Cu smantana il fac si eu, iese mai putin acru decat cel facut cu iaurt.

Cristina si bebe Alexia Maria Uimirea (02.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Eu de obicei il fac asa: fierb laptele,il las sa se racoreasca un pic apoi pun cateva lingurite de iaut din comert.La 500ml de lapte pun cam 3-4 lingurite.Folosesc Cremoso de la Danone si nu iese deloc acru,iar branza pe care o fac din iaurtul asta este delicioasa.

Miha si Robert (18 nov 2004)



Omuletul pentru care se merita sa incerc sa fiu un om mai bun


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

miha fierbi iaurtul pt branza?? sau il faci dupa metoda fara foc?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Edessa spune:

Laptele fiert il lasi un pic pana cand devine numai bun cat sa nu te friga. Foloseam drept maia pt iaurt un iaurt mai tare, mai bine inchegat, asat pana iti faci <prima productie>! Intr-un borcan de 400g puneam 2 lingurite de maia si le amestecam cu laptele cald. Apoi acopeream borcanul, eventual si cu niste paturici sau servete de bucatarie mai groase si il puneam la un loc caldut unde il tinem FARA sa il misc cca 12 ore; uneori si mai mult, depinde de cat de cald era in incapere. Dupa asta il puneam un pic in frigider, ca sa fie mai placut...Sper sa iti iasa cum trebuie. Poti folosi in loc de iaurtul de maia cate o lingurita de smantana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by michelle7

miha fierbi iaurtul pt branza?? sau il faci dupa metoda fara foc?







Michelle,nu cunosc metoda fara foc .Pun pe foc pana aprope de punctul de fierbere,ca sa iasa branza moale si dupa aceea in strecuratoare.

Miha si Robert (18 nov 2004)



Omuletul pentru care se merita sa incerc sa fiu un om mai bun


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Eu am iaurtiera. E o chestie rotunda, cu borcanase etanse in care se pune putin iaurt apoi se toarna lapte fiert peste, se inchid capacele se pune capacul iaurtierei si se baga in priza unde sta pina a doua zi dim. La temperatura constanta, cal;dut…

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

miha te mai stresez un pic. iaurtul e de 24 de ore? sau il lasi mai mult de 1 zi pt branza.

PS. metoda fara foc e . lasi laptele pasteurizat la prins ( pui o lingura de iaurt in el ) pana se separa zerul . (la mine a durat 4-5 zile) dupa aia strecori si gata.



Mergi la inceput