Iaurt facut in casa

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by michelle7

miha te mai stresez un pic. iaurtul e de 24 de ore? sau il lasi mai mult de 1 zi pt branza.

PS. metoda fara foc e . lasi laptele pasteurizat la prins ( pui o lingura de iaurt in el ) pana se separa zerul . (la mine a durat 4-5 zile) dupa aia strecori si gata.







Michelle,da,iaurtul se "prinde" in 24 de ore,daca la asta te referi.Branza o fac si dupa 48 de ore,dar sa stea iaurtul la rece.

Cat despre partea cu stresatul...

Miha si Robert (18 nov 2004)



Omuletul pentru care se merita sa incerc sa fiu un om mai bun


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kateryna spune:

Cum stii cand e iaurtul gata, daca nu trebuie sa misti borcanul si mai ales daca are capac?

Nunta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Edessa spune:

Daca nu il misti in primele 12 ore, dupa aceea poti sa-l misti fara grija, ca nu mai afectezi <procesul de facere>!...Chiar daca mai decizi sa-l lasi un pic. Iar daca are capac...poti sa-l scoti! Curiozitatea feminina este recunoscuta, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Fetelor, am facut si eu iaurt aseara si nu stiu daca mi-a iesit bine. Am pus un litru de lapte caldut, mai mult rece, asa la temperatura camerei (cred ca aici am gresit si trebuia mai cald) si un borcanel de smantana (si aici am gresit si trebuia mai putina) si am lasat pe marginea aragazului aprins. Ma rog, peste noapte am stins aragazul. N-am stiut de faza cu mutatul si l-am tot mutat. Azi dimineata se facuse dar era jumate apa. Adik in partea de jos se facuse apa iar sus se facuse iaurt. Asa trebuie sa iasa? Si nu mi-a iesit prea inchegat asa ca un iaurt ci mai degraba ca un lapte batut. Ce am gresit?

Andreea mamica lui Filip Stefan
Pozici cu Filip
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53375" target="_blank">Cum s-a nascut Filip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denis spune:

Andreea, nu asa trebuie sa iasa....
Si eu il faceam gresit la inceput, dupa care am intrebat-o pe doamna de la tara, de la care cumpar laptele.. Si mi-a spus urmatoarele: iaurtul trebuie sa se faca in 3-4 ore...daca nu s-a facut in acest timp, nici ca se mai face...
Fierbi laptele si il lasi sa se raceasca, dar sa nu se raceasca de tot...sa nu fie nici caldicel, dar nici sa te friga....Apoi, pui cam 1 paharel in vas si amesteci cu 2 linguri de iaurt, mesteci bine, apoi completezi cu restul laptelui, pui capacul si invelesti bine vasul in 2-3 prosoape sa se pastreze cald... apoi il pui langa o sursa de caldura (pe calorifer de ex.) si il lasi 3-4 ore... Poti sa-l lasi si 5-6 ore, cred ca atunci iese si mai tare...dar, mie femeia respectiva mi-a zis in nici un caz sa nu-l las 12 ore, ca se face lapte batut, nu iaurt...

Cam asta este.... bafta si perseverenta, ca dupa cateva esecuri (cum a fost si cazul meu) sigur o sa-ti iasa...

Denisa, mami lui Cosmin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Denisa, multumesc de raspuns. Da pana la urma cred ca asta mi-a iesit mie, lapte batut. Mai incerc.

Andreea mamica lui Filip Stefan
Pozici cu Filip
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53375" target="_blank">Cum s-a nascut Filip

Mergi la inceput