Masina de spalat vase

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

fetelor, am si eu masina dar..si intrebari !

1. scrie in instructiuni ca la prima utilizare inainte de a pune sarea se pune un litru de apa nu stiu unde.......dar eu am luat pastile Somat 3 in 1......mai pun litrul ala de apa??

2. la mine scrie ca pastila se pune in cosul de tacamuri....acum vad la voi ca se pune in "buzunarelul" de pe usa??

Mami de fetita si de baietel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

nu mai e nimeni?

Mami de fetita si de baietel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Ba da, suntem p'aci!
hai sa vedem!
Deci sarea, la mine se pune in interiorul masinii, in partea de jos, este un capac care se deschide...acolo se pune la prima utilizare apa peste care se pune sarea.

Pt inceput eu am achizitionat 3 produse: Sarea, pastile(sau praf) si lichidul de clatire.

Pe usa sunt 2 compartimente: unul pt pastile sau praf si celalalt pt lichidul de clatire.

Cris mami de Alexia (22.07.2003) & +34 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

multumesc Crixia. dar eu intrebam : din moment ce eu folosesc din prima pastile de alea 3 in 1, mai pun sare si apa la prima utilizare???

Mami de fetita si de baietel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Daaa,cum sa nu,sarea o pui chiar daca folosesti pastile 3 in 1.Degeaba au in ele sare,ca nu e suficienta.Deci pui 1 litru de apa in compartimentul de sare,acolo jos,tre sa scrie salt pe el parca,si dupa aceea pui sarea.Eu am pus 1,5 kg,de cat era cutia.Si apoi amesteci putin cu o lingura.Vaiii,si eu imi prindeam urechile la inceput,citeam instructiunile de 10 ori,sa nu fac ceva gresit.Dar pana la urma am facut totul ok,si a afost bine,
Eu am pastile 10 in 1 de la Calgonot,dar tot pun si sare si lichid de clatire.Si mi le scoate super!!!
Aaa,si o data pe luna,sa-ti cumperi solutie de curatat masina,sa ii dai o spalare cu acea solutie.Ajuta sa nu se depuna pe tevi murdarie,grasime....Eu mi-am mai luat un deodorant care se agata in masina.E f bun si tine 60 de spalari.

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

ramo e calgonit sau calgonot, ca aici calgonit doar 5 in 1 este?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

mai fetelor dar eu nu mai inteleg nimic!! am spalat deja de vreo 3 ori, nu am pus nicio sare sau altceva, decat pastila. Eu nu inteleg : daca pun pastila de ce mai pun si sare, lichid de limpezire, etc?? Adica.......mai bine zis, care e logica sa pui toate astea plus pastila??? Eu am inteles ca pastila asta 3 in 1, 5 in 1, etc o cumperi tocmai pt a inlocui taspe lichide!!!

Ramo, cum se numeste acest lichid de curatare sa iau si eu si ce program ii dau masinii pt a se curata???????

Mami de fetita si de baietel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

iti raspund eu
eu dau programul cel mai lung de spalatre, asta in functie de masina.
si produsul este la calgonit limpiamaquina, este asta[http://www.calgonit.es/finish-fusion-powder-dishwasher-cleaner.php]
cat despre produsul 10 in 1 am intrebat la calgonit si au zis ca nu au, deci ala din romanai e calgonit sau calgonot?asa de cuiriozitate
a deodorantul este sa nu iti miroase vase cat stau inauntru si nu le speli, bine ca nu le tii cateva zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Mercic Olim. eu am vazut doar calgonit, nu am auzit de calgonot.

mai astept ceva lamuriri cu pastilele.......

Mami de fetita si de baietel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Eseea acel lichid de curatare,e intr-o sticluta mica,se foloseste toata la o singura spalare,o gasesti tot in locul unde sunt celelalte si scrie lichid de curatare.Am sa fac maine poza sa-ti arat.
In legatura cu pastilele,eu am pus si sare si lichid de curatare.Chiar daca folosesc pastile 10 in 1,5 in 1,etc...Ele au in ele sare si lichid de clatire,dar in cantitate mai mica.Si am citit ca daca duritatea apei depaseste valoarea 3 sau 4,trebuie pusa si sare.Eu nu stiu ce duritate are apa,dar am pus totusi sare,sa nu fie probleme.La fel si cu lichidul de clatire.Am citit mult inainte pe net despre masinile de spalat si unele fete se plangeau ca vasele nu sunt clatite bine.Dupa ce au adaugat lichid pt clatire a fost ok.
Acuma vezi tu,daca esti multumita cum ti le spala cu pastila,atunci e ok.Dar eu zic ca sare totusi ar trebui sa pui,ca aia e importanta.
Daca mai ai intrebari,iti raspund cu placere,ca de acum voi intra mai des.

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)

Mergi la inceput