Masina de spalat vase

Masina de spalat vase | Autor: dariaevelin

Link direct la acest mesaj

Link-uri despre masini de spalat vase:
Discutie la SoftPedia




Ieri ne-a venit acasa masina de spalat vase. La livrare,ne-au furnizat un pachet de diverse solutii(sare de dedurizare,solutie de clatire si detergent -cred)- masina fiind bosch,pachetul e cadou. Printre altele,sunt si niste pastilute 3in1. In acelea e inclus si detergentul? Trebuie cumparat detergent separat?Daca da,care-i cel mai bun si cam ca costa? Sau in pachet,ce-a de-a treia "chestie",pe care scrie doar "power powder" si nimik altceva(iar pe spate,la ingrediente si explicatii nu reusesc sa inteleg limbile in care-i scris- nu e engleza,nu e franceza,nu e italiana etc) sa fie detergentul?!?!
Masina are mai multe programe,cel mai puternic incalzind apa la 65grade. E suficient pentru degresarea oalelor si tavilor?


Daria si Brien

Poze frumoase cu noi
www.dedesign.ro/ludic" target="_blank">LUDIC-PENTRU COPII

"Sa traiesti pe pamant poate fi scump, dar include o calatorie gratuita in jurul soarelui in fiecare an" -- Ashleigh Brilliant.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela73 spune:

Hai ca esti draguta . de abia ai primit-o si stii mai multe decat mine care o am de 2 luni! Eu am Franke si nici acum nu stiu bine sa o folosesc... Ce stiu: sunt 3 chestii care trebuie puse in masina 1sare pentru dedurizarea apei(aici cica ar trebui sa contactezi apa nova sa afli cat de dura e apa furnizata de ei...ma rog) care se pune odata si ar trebui sa aibe un indicator care sa-ti arate cand mai trebuie sa reincarci. Sarea se pune dizolvata in apa, adica umpli rezervorul cu apa si dupa torni sare si trebuie sa ai grija sa nu ramana sare pe langa rezervor, sa stergi sarea picata pe langa orificiul de incarcare si sa ai grija sa fie insurubat cum trebuie dupa ce termini operatia. 2 solutie pentru clatire care la fel- incarci cand se termina..3. detergent-sa nu pui mai mult decat trebuie ca ramane pe vase. In intructiunile de folosire scria ca pastilele 3 in 1 contin tot ce trebuie dar exista riscul sa nu se dizolve cum trebuie asa ca mai bine folosesti 3 "ingrediente". Eu am cumparat de la Reckitt Benckiser ca astea mi-au sarit in ochi in supermarket. A mea masina nu are indicator de incalzire a apei, are niste programe: pt prespalare, pt pahare, ECO ...ma rog eu il folosesc pe ala care are simbol niste farfurii dar nu am pus decat odata o tava la spalat si a curatat-o bine...
Asteapta sa vezi si ce-ti scriu cunoscatorii pentru ca ea sunt o novice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

SI LA PASTILE LE 3 IN 1 ( mai nou 5 in 1), ti se recomanda sa ai sare si clatitor in masina, pt. o cat mai buna si o cat mai impecabila spalare.
Uite pe aici s-a mai discutat:


http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58379&SearchTerms=masina,spalat,vase




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariaevelin spune:

Va multumesc!Chiar acum facem proba,prima spalare! sa nu va spun cat ne-am chinuit sa punem cap la cap toate instructiunile.Bine ca am reusit! Asteptam sa vedem rezultatu'

Daria si Brien

Poze frumoase cu noi
www.dedesign.ro/ludic" target="_blank">LUDIC-PENTRU COPII

"Sa traiesti pe pamant poate fi scump, dar include o calatorie gratuita in jurul soarelui in fiecare an" -- Ashleigh Brilliant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

daria masina de spalat vase ai luat-o din timisoara? si cam cat te-a costat?
sunt interesata ca noi stam in resita si timisoara este chiar aproape.acolo nu am gasit la nici un magazin.

noi vrem sa ne luam una in tara si nu m-as cara cu ea din germania(ma gandesc ca poate si la vama trebuie sa platim ceva)

9+




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Osna, daca ai cu ce s-o cari...pretul este jumatate...si ai sansa sa gasesti si un model mai nou si mai bun in Germania...
TVA il recuperezi in Germania....
La noi, daca trebuie sa platesti, la vama, tot TVA platesti! altceva nimic...
Crede-ma, 1/2 pretul in Germania, la produs similar!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anelize spune:

PAstilele 3in1 sunt,de fapt,detergentul.
Trebuie sa ii pui sare speciala pt masina de spalat vase-aceasta ajuta la dezdurizarea apei.Pui o cutie de 1kg de sare la vreo 50 spalari.Masina trebuie sa iti indice atunci cand nu mai are sare.
Detergent (pastile) eu folosesc Calgonit 3in1 si sunt foarte multumita.Pe piata sunt si diverse alte solutii pt a da luciu vaselor,dar cu aceste pastile 3in1 vasele "ies" perfecte,fara pete si lucitoare.
Spor la spalat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Si pe mine ma bate gandul sa iau masina de spalat vase. Dar soacra-mea zice ca oricum trebuie spalate putin inainte sa la bagi in masina (ca asa a vazut ea in germania). Tatal meu zice sa ii dau lui banii si mi le spala el. Sotul meu e rezervat. mama e de acord cu mine. E clar cine spala vasele, nu? (robotu in fiecare zi, vasele lui Petra la care trebuie sa insist cu spalatul).
Voua va e utila? Ca eu taaaaare mi-as lua.

Codruta & www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">Petra Alexandra (9 august 2005)



www.euroski.go.ro" target="_blank">SCOALA SKI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

codruta eu la prietenii mei am vazut ca le curata doar de resturi si pun vasele in masina.se spala foarte bine,paharele nu trebuiesc lustruite dupa,de pe robot se duc bine resturile de morcov,chiar si culoarea lasata pe plastic,ei sunt multumiti.

astept si eu sa vad ce mai spun fetele,oricum 90% sunt convinsa sa imi iau una.

10




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pegasis spune:

Eu zic ccc ca merita. O am de un an si sint tare multumita, fie si macar pt cele 20 de min in plus pe care pot sa le petrec in fiecare seara jucindu-ma cu fimea in loc sa stau in picioare, la chiuveta, spalind vasele de peste zi. Ca sa nu va spun cum ies oalele de inox... si paharele... o minune...

Eu nu spal vasele inainte, le curat de resturi si le pun in masina. Folosesc 3 in 1 de la Calgonit. Daca am vase foarte arse intotdeauna le las la inmuiat inainte.

Carmen

"Cind o femeie nu vorbeste, sa n-o intrerupi pentru nimic in lume."
(Enriyeu Castaldo)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Codruta, eu folosesc masina de spalat vase de vreo 2 ani jumatate si sunt foooooarte multumita. Si sotul meu e si mai multumit, ca era o "ocupatie" pe care o imparteam . Am avut initial Smeg. Apoi, cand ne-am mutat, am stat o vreme fara, insa a fost nasol de tot. Si am luat un Electrolux, de care suntem foarte incantati. Noi folosim detergent de vase - arata ca detergentul normal. Si un lichid care ajuta la clatire - cred ca si dedurizeaza apa, nu stiu exact.

Si daca ai bebe e si mai utila, caci poti alege program care sa spele vasele la peste 70 de grade - ori nimeni pe lumea asta nu isi baga mainile in apa asa fierbinte sa le spele. Iar vasele nu trebuie spalate inainte. Trebuie doar indepartate resturile. Si ce a vazut soacra ta in Germania e ca se baga sub robinet (apa rece) sa se indeparteze resturile mari si sa se inmoaie, nicidecum sa le speli inainte!!!

Eu zic sa iti iei, ca la urma urmei tie iti economisesti o gramada de timp...

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Mergi la inceput