carucioare...

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Initial creeata de Gabriela19


Nu stiu daca sa mai vorbit despre acest subiect dar vreau sa va intreb in legäturä cu cärucioarele ptr. bebe respectiv pana la varsta de maxim trei ani.
Care sunt cele mai bune, mä refer la calitate, al meu sot spune cä cele cu trei roti si cu frana ar fii cele mai bune,ce experienta aveti voi?
Intreb fiindcä la primul copil am avut ceva nu prea calitativ si trebuia sa ma chinui cu el(da, era in urmä cu 10 ani) acuma au iesit pe piata destul de multe.
Va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusicasiely spune:

eu am luat saptamana trecuta un carut pentru fata mea de 5 luni,baby care,care e si spotr si se lasa si pe spate.e iefitn si foarte usor.se pliaza si se baga si in masina.are si masuta in fata,pentru bebe.nu stiu e sa iti zic despre carucioarele cu 3 roti.mie nu mi-au placut.de stabile,sunt stabile,dar nu mi-au placut.
oricum ,cele mai bune sunt cele de firma.depinde si cat mergi cu el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Un carucior bun trebuie sa aiba in primul si in primul rand roti de cauciuc, umplute cu aer! Asta e foarte important! Si rotile sa fie cat mai mari,cu cat e copilul mai mic,cu atat sa fie rotile mai mari. Si sa aiba arcuri bune, nu economisiti la sanatatea copilului!

Carucioarele cu trei roti arata bine dar din punct de vedere al securitatii au un mare minus, sunt nesigure, s-au intamplat multe accidente. Inchipuiti-va ca vreti sa urcati caruciorul pe trotuar! Care e procedura? Pai simplu,se apasa pe maner sa se ridice roata (rotile si fata) pe care o/le sprijinim pe trotuar si ridicam si partea din spate. Ei, aici e buba cu cele cu trei roti, raman sprijinite intr-o singura roata si devin astfel f. instabile. La fel, in cazul unui frate mai mare curios care se tine de marginea caruciorului incercand sa se uite la bebe, caruciorul cu trei roti rabateaza urgent. Ca sa nu mai zicem de rampele pentru carucioare (la scari) care sunt formate din doua shine (nu stiu daca sunt in Ro,nu erau - aici cred ca sunt obligatorii) roata din fata nu va avea pe ce sa ruleze. www.wien.gv.at/stadtentwicklung/barrierefrei/images/15hinauf.jpg" target="_blank">la urcare
www.wien.gv.at/verkehr/stadtverkehr/barrierefrei/images/stiegenanlage.jpg" target="_blank">la coborare

Cele mai bune carucioare sunt cele cu 4 sau 6 roti desi as pleda pentru cele cu 6 roti (www.comfortbaby.com/images/hartan/racer_xls.jpg" target="_blank">caruciorul perfect ) dintre care cele din fata se pot invarti in jurul axei lor sau se pot fixa. Astea sunt cele mai mobile si cele mai usor de manevrat.

Laura cu
LARA si
Surpriza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Madi, e vorba despre Grillo.

Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamiLili spune:

Recomand carucior cu rotile mari si de cauciuc, nu plastic. Te descurci excelent cu el pe orice fel de drum, fie lin ca-n palma, fie plin de gropi si obstacole.

**************************************************
Lili, mami fericita a lui Mathias (17.10.2006)

www.geocities.com/bucurii2006/informatii.html" target="_blank">Bucuriile au site! Inscrie-te si tu pana pe 15 aprilie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela19 spune:

Multumesc ptr. raspunsuri!
Laura! Intr-adevar ai dreptate, nu ne-am gandit asa departe, mä refer atunci-a cand urci si cobori cu caruciorul(acolo unde ai ,atasat si fotografia)clar cä dacä sunt cu trei roti nu ai cum sa urci si sa cobori, decat sa-l ridici si chiar nu este usor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

eu am cu trei roti si chiar nu am avut probleme nici in bucuresti si nici in wiena unde am calatorit destul de des. si am mai fost si in alte orase unde deasemenea anu am intampinat probleme.
dar fiecare face pana la urma cum considera.
pot sa spun ca sunt la al treilea carucior (am avut chicco trio, apoi graco quattro tour - cu 4 roti si acum am quinny zapp cu 3 roti)deci nu am stat pe ganduri cand a fost vorba de confortul lui bebe.


mami lui theo nascut la 29.Oct 2004
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Carut sport tip umbrela la cate luni

Autor: carla2005
Subiect: Carut sport tip umbrela la cate luni
Trimis la: 20/04/2007 15:58:24
Mesaj:


Vreau si ei sa stiu la cate luni e recomandat sa pui copilul in carut sport din acelea tip umbrela!!! Eu am unul foarte mare si greu care imi e imposibil sa-l cobor singura de la etajul 4, cum vine vara vreau sa stau cat mai mult timp afara insa bblina mea dabea are 5 luni si o saptamana!
--------------------------------------------------------------------------------


Autor: mirciulix
Raspuns la: 20/04/2007 16:17:59
Mesaj:

teoretic, la 6 luni (cand bebelusul sta in fundulet). practic, si mai devreme. noi am pus-o pe teo in caruciorul sport la 2 luni pentru ca nu a vrut sa mai stea in landou, lasam spatarul pana aproape de orizontala si nu a avut nicio problema.
-------------------------------------------------------------------------------


Autor: andre_ea
Raspuns la: 20/04/2007 16:23:54
Mesaj:

Depinde cat de bine e dezvoltata. Chiar daca nu sta bine in fundulet, dar tu vezi ca o sa o faca in curand, poti sa o pui, lasand spatarul la treapta cea mai de jos.
Sunt carucioare sport la care spatarul se poate lasa pana la orizontala. Intr-unul din ala poti sa o pui fara probleme.
--------------------------------------------------------------------------------


Autor: chris80
Raspuns la: 20/04/2007 17:14:01
Mesaj:

daca e reglabil spatarul, fara nici o problema.
--------------------------------------------------------------------------------


Autor: anya
Raspuns la: 20/04/2007 18:46:57
Mesaj:

Depinde de carucior. Daca e un carucior sport cu spatarul "tare" si reglabil pe inaltime e OK de la 5-6 luni. Ridici spatarul treptat de la pozitia orizontala catre statul in fundulet. Daca e un carucior "umbrela" care are ca spatar doar o panza - copilul sta "cocosat-ghemuit" si nu cred ca e prea indicat pt tine in aceasta vara. Poate la anul.
--------------------------------------------------------------------------------


Autor: carla2005
Raspuns la: 20/04/2007 22:10:58
Mesaj:

Eu am vazut unele cu spatarul tare insa nu au nicio intaritura la partea de jos (unde sta in fundulet), spatarul; este rigid si se poate regla pe 3 nivele! Ma duc maine sa mai studiez piata!!

Multumesc de raspunsuri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Initial creeata de Danutz@


Vreau sa-i cumpar baietelului meu de 11 luni jumatate un carucior sport mai usor si nu foarte scump.
Am vazut ca majoritatea modelelor sunt fara bara de protecte si as vrea sa stiu daca este bine sau nu.
Acum am 2 carucioare (unul de iarna mai mare si unul de vara care a ramas mic) si ambele au bara de protectie si nu stiu cum ar fi fara ea, de aceea vreau sa stiu de la cele care aveti aceste modele de carucior, cum e pt bebei daca nu e bara aceea.
Oscilez intre caruciorul tip umbrela de la Primii Pasi , cel de la Baby Bare si cel de la CAM. Ultimele doua sunt fara bara.
Voi ce parere aveti?
Ce model imi recomandati?
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mar1ana spune:

Buna fetelor, am gasit aici destul de multe sfaturi foarte utile .
Eu am o problema sau mai bine zis voi avea in ceea ce priveste caruciorul. Am un baietel de 14 luni si voi naste altul in august. Nu stiu ce fel de carucior sa cumpar, poate unul cu 2 locuri sau unul mai rezistent pe 3 roti si cu atasament unde poate sta cel mare... Problema este ca atasamentele nu sunt decat niste scaunele fara spatar,au doar manere de care se tine copilul si se prind la spatele caruciorului. Eu nu am certitudinea ca cel mare (care va avea 1 an jumatate cand se va naste fratiorul lui) se va tine bine in atasament. Ce sa cumpar? Ce e indicat? Mai sunt aici mamici de 2 bebelusi de varste apropiate? Cum ati rezolvat problema?

Mergi la inceput