carucioare...

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Adela, producatorii de scaune pentru masina spun ca bebe poate sta in scoica cam o ora si jumatate. Mai mult nu e indicat din cauza ca pozitia e destul de incovoiata pentru spatele lor fraged...Asa ca, te gandesti. Daca plimbarile nu depasesc o ora si jumatate poate sta confortabil intr-o scoica, daca stai mai mult pe afara poate ar merita sa investesti intr-un landou ca sa nu ai remuscari mai tarziu. Noi am avut un scaun de masina f bun care se lasa la orizontala complet si care se atasa, in aceasta forma (orizontala, si cu aparatori- arata ca un landou) la carut. Din pacate nu se gaseste in RO, noi l-am primit de afara, se numeste Matrix si e facut de o firma spaniola Jane. L-am luat si pe considerentul ca il vom limba pe bebe cu masina si mai mult de o ora jumatate si atunci nu putea sta atat de mult in scoica.
Intr-adevar, cand ajungi la 6 luni si carutul-landou devine asa greoi si trebuie sa cumperi unul sport, te gandesti ca a fost o investitie proasta...dar pentru primele luni e important ca bebe sa se simta confortabil si sa nu i se strambe coloana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

eu din cauza aceasta am optat ptr chicco trio transformer, cu scoica, landou si carucior sport, mi s-a parut cea mai practica varianta. oricum Patrick de la 13 luni nu a mai suportat sa stea in carucior....asa ca mergem vitejeste pe jos de atunci.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladis spune:

fetelor cu carucioare maclaren, m-am documentat serios pe toate site-urile si am ajuns la concluzia ca un astfel de carucior este ideal pentru bebele meu de 1 an si pentru mine, desigur, deoarece trebuie sa il car 2 etaje de doua ori pe zi si m-a rupt actualul carucior. m-ar interesa si pe mine modelul quest sau triumph. daca stiti pe cineva care vinde unul, mi-ati fi de mare ajutor, caci nu am reusit pe nicaieri sa gasesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

Mi-e teama ca in Romania nu prea o sa gasesti la mana doua maclaren.. Cat despre achizitionat, eu stiu ca numai Mothercare aduce marca respectiva la noi!
Daca pustiu a trecut de an si merge, nu prevezi un fratior/o surioara in scurta vreme, quest scoate-l din discutie (e si mai scump si mai greu). Ramane Triumph, asa cum am facut si eu, chit ca am al doilea pusti pe drum :).



, mami de ( 13oct04 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladis spune:

tocmai am dat de un anunt postat de babygirl, care vinde un astfel de carucior, dar nu reusesc sa o contactez, poate ma ajuta cineva care o cunoaste.
kittie, cat despre al doilea copil, bebe are deja o surioara de 10 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

Sa-ti traiasca! In cazul asta - triumph. Si sper sa-l gasesti cat mai repede! Eu mai ies din tara abia dupa nastere (prin nov-dec) deci nu-ti pot propune sa ti-l iau de afara pentru c-ar insemna prea tarziu.



, mami de ( 13oct04 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Carut sport
ixxi
dragele mele as dori cateva sfaturi pentru cumpararea unui carut sport: ce sa aiba cu nu, materiale, culori, pliere, greutate etc....


sirimie
Sa aiba rotile mari, ca altfel mergi greu cu el pe unde nu este asfalt. E singurul lucru pe care il am eu de reprosat caruciorului sport pe care l-am cumparat eu (nu a fost prea scump.)


ririshor
draga ixxi,

noi am trecut prin trei experiente deja, asa ca iti putem povesti ca cele ieftine si usoare nu tin prea mult....

aveam un carut chicco city05 foarte frumos si usor de manevrat, cu husa de ploaie si de iarna, totul minunat insa care s-a stricat rapid, caci nu trebuie sa crezi in reclama mincinoasa pe care o fac cei de la chiccco in care apare o mamica cu un copil mare pe un bratz si cu carutul in celalalt, vezi doamne se pliaza cu o mana....GRESIT daca faci asta se strica spatele care are niste intarituri care cedeaza cu fiecare strangere....rezultatul? intariturile s-au rupt,copilul sta prost si noi a trebuit sa cautam alt carut caci cei de la chicco nu acorda garantia

deci am luat de pe internet un carut neonato energy de care suntem tare multumiti si care are urmatoarele: roti mari pivotante, este mai inalt, se strange umbrela, are spatar rigid si care se poate lasa complet cat doarme copilul, bara capitonata in fata foarte utila. Este totusi un carut mai greu dar usor de strans si in care copilul sta extraordinar de bine;


inaioana
Sa se plieze usor cu o mana(tip umbrela), sa fie cat mai usor ca sa poti alerga dupa copil cu el in mana si sa aiba un material usor de spalat.


lidiadanaila
Chiar ieri am fost in Corra si aveau oferte la carute , eu de acolo l-am luat si sunt foarte multumita - are bara in fata , se stringe repede ca o umbrela , roti mari duble , spatar reglabil , "acoperis " poate da o ploaie , cos , este galben cu gri , a costat 1.700.000 parca , sunt multumita de el.


eveline
OOO ce bine c-am gasit subiectul asta....chiar o astfel de problema aveam si eu.
Zilele trecute am fost prin oras cu sotul special sa ma uit dupa asa ceva....mi-a ramas gandul la un carucior de la Baby Care care se pliaza de doua ori: o data ca un pachet si apoi ca o umbrela, si are si o curea la spate pe care o folosesti sa-l pui pe umar. Asta mie mi se pare avantajos pentru ca eu am de coborat (si de urcat, implicit) 4 etaje cu caruciorul si copilul...si se coboara spatarul pana jos, in cate trepte vrei tu, caci are mecanism dintr-ala cu snur, daca stiti....
Problema ar fi ca e cam 3 milioane si ceva....zic si eu ca si Creanga:"nu stiu altii cum sunt..." insa mie mi se pare cam scump.
Unul normal de la Baby Care care se face "umbrela", pare Ok desi nu are decat 2 trepte la spatar, nu se da cu totul pe spate (acum ma gandesc daca a mea fetita o mai dormi in carut la plimbare...?)....si e un milion jumate.
Asa ca sunt in dilema....cu toate ca la vremea de afara, s-ar putea sa nu avem prea curand nevoie de caucior

ixxi
si eu care cautam inebunita chicco ct05!!!! am vazut ultimul exemplar in cora, dar avea spatarul indoit (o intaritura parca de carton).


Melania 14
Lidiadanaila , cred ca avem carucior ca si al vostru !

Ixxi din experienta cumparaturilor mele , carucior sport care sa se inchida ca si o umbrela in 2 timpi si 3 miscari si cu roti mari nu este !


greieras
Dragele mele,

Si noi cand am ramas insarcinata ne-am gandit mult ce carucior sa luam. Si pentru ca locuiam si la bloc, nu aveam masina si nu suntem nici prea mari si tari am hotarat sa cautam un carucior usor, care sa se lase complet pe spate, cu plasa dedesubt... Deci si sport dar si cu toate avantajele unui carut mare. Asa ca nici nu ne-am propus sa ne uitam in Romania. Cand sotul a plecat in State la familie l-am pus sa caute, si n-a gasit nimic cum vroiam noi. Toate erau mari (aici se sta la casa si se merge numai cu masina). Atunci m-am dus si eu la plezneala in Carrefour si m-am uitat sa vad ce se gaseste si am ramas socata sa gasesc exact ce ne doream. Asa ca l-am luat tot din Romania si vreau sa va spun ca il avem si acum aici in State si merge super. Este facut de GRACO (o firma americana) si se numeste CitiSport. Are 6-7 kg. Mie mi se pare si acum caruciorul ideal. A costat intr-adevar echivalentul la 100 $ acum un an jumate cand l-am cumparat dar dupa parerea mea isi merita banii. Pot sa va trimit un site unde gasiti modelul http://www.clip-trade.ro/store/viewbrands.php?bid=2
La situl asta e mult mai scump decat am dat eu la Carrefour, dar macar vedeti modelul.
Ce pot sa va spun sigur este ca merge greu pe pietris sau nisip, dar altfel merge ca uns.


anacami
Greieras, si noi avem tot CitiSport, l-am luat acum 1 an- am dat jur de 4,5-5 mil., din Selgros.Este posibil ca tu sa fi prins o oferta mai buna sau ca acum sa se mai ieftinit (100 USD= 3 mil.). Al nostru este CitiSport (simplu, nu Plus), dar stiu ca nu se lasa perfect la orizontala.
Despre usurinta in manevrare si durabilitate, asa este:super- il manevrez cu o singura mana, pe aproape orice teren.Desi rotile nu sunt prea mari, au rezistat perfect cu toate ca l-am muncit la greu.
Cred ca daca s-ar scoate portbagajul, ar fi aproape tip umbrela (consider insa ca si asta extrem de util- jucarii,mancare,apa..)

Noi inca il folosim , desi copilul are aproape 1,10 luni.Cand ii spunem ca plecam afara, isi ia o masinuta si hop in carucior.
I-am cumparat si husa de ploaie, foarte buna mai ales vara cand nu te astepti la asa ceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Carucior sport Primii pasi


Dory232002

Are cineva un astfel de carucior?
Cum va impacati cu el?, este usor de manuit?, dar bebe?, cum se impaca cu el?


pisi_ella

Eu am, da' nu-mi place! Ma rog...l-am cumparat cu defect..nu ne-am dat seama decat dupa vreo 2 iesiri ca rotile din spate erau pozitionate invers de cum ar fi fost normal! Caruciorul mergea stramb si ma tot intrebam de ce oare , pana cand si-a dat seama sotzu' care-i buba si s-a pus pe mesterit, a strambat roti, a strambat fiare, zici ca a facut razboiul, asa arata acum carutzu' .
BB sta destul de confortabil, insa are centura doar la mijloc si, cum nu-s atenta, cum se ridica in picioare si sta atarnat cu capu'n jos sa apuce roata cu mana Bara din fata e din aia flexibila, nici asta nu-mi place...si mai si iese destul de usor.
Eu zic ca nu e prea safe pentru bb , asa ca voi cumpara altul cat de curand!


clau2toma

Dory ,eu am un carut Baby Care ,care seamana leit cu Primii Pasi ,dar difera doar firma . Est f usor de manevrat ,si este si el usor .Dupa parerea mea este un carut bun .


Dory232002

clau2toma, de unde la-i cumparat si cat costa?
pisi_ella, eu am vazut la carutul de la primii pasi ca are si hamuri.


codruta_grg

I-am luat de la BabyExpo carucior sport de la Primii Pasi. Sunt foarte multumita de el. Am dat pe el 1.700.000 lei. In primul rand ca se lasa spatarul aproape pana la orizontala (si rapid) si are bara aia in fata de care se poate tine (bara nu se da usor jos-de copil, dar de noi f usor, are 2 cleme), e foarte usor de manevrat, are hamuri in 5 puncte.
Uite aici o poza cum doarme in el
si mai sunt cateva prin albumele de 9 si 10 luni la pozele noastre.
PS: eu am si Graco Ultima, care il voi tine pentru iarna.


Eu eram impotriva firmelor astea, gen Baby Care, Primii Pasi (ca am avut la inceput un carucior de la baby Care si a fost groaznic) dar am vazut ca au si modele reusite.


pisi_ella

Aaa!! Pai stati, mey, ca al meu nu-i asa! Asta-i misto! Noi avem porcarie din aia albastra cu galben, de-ala care a aparut de curand. DE la Carrefour l-am luat...1.100.000 parca a costat.


numeioana

Da, acelasi model ca in poza Codrutei il are o pretena de-a mea si e tare multumita de el. In plus, e si simpatic!


claujro

Si noi avem unul sport de la Primii Pasi. A rezistat eroic la Matei si acum e la bb 2, la Mara (cred ca dupa asta am sa-l dau mai departe la cine l-o vrea )Uite-l aici: http://community.webshots.com/photo/550846259/2912359390062754807atcPtZ


Dory232002

Fetele, de luat la-m luat, sa vedem maine cum o sa stea in el ca inca nu ia-m facut proba, ca am ajuns tarziu azi acasa si dup[a ce ia-m facut baita a cazut la somnic.


Briantis

Eu am vazut de curand in Cora un carut sport de la Primii Pasi ,la 2 milioane ,care mi-a placut foarte mult .Era un verde fistic ,cu roti mari ,se lasa aproape de orizontala pe spate si avea centura in 5 puncte .Mi-a placut foarte mult ,dar deja luasem altceva .


Lya

Dory,e acelasi model cu cel al Codrutei?
De unde l-ai luat ,cat ai dat pe el si daca stii cate kg are?????


alinapop

Am si eu carucior sport Primii pasi ca si al Codrutei sunt f multumita de el.Bebe sta f confortabil, spatarul se lasa aproape pana la orizontala, se strange tip umbrela si se manvreaza usor.A fost si numai 1.700.000 lei. (tot de la baby expo).In Cluj se gaseste cu 1.800.000 la DYNAMIS (pe langa gara}.Alina,Adrian(23 sept.2005)si Tudor(2 noiembrie 2000)


clau2toma

Scuze Dory , tocmai acum am citit mes tau .Oricum nu prea am mai intrat pe aici .Am vazut ca ti-ai achizitionat un carucior .Eu l-am cumparat din Pavilionul H din Herastrau ,si am dat pe el 2,5 mil anul trecut si am fost foarte multumita de el .Am zis ca am fost pt ca bebele meu este mai mare acum si nu mai necesita transport cu caruciorul .


roxycris

Si noi am cumparat de la CORA la oferta carut Primii Pasi cu 1.500.000,il avem de o luna si vad ca pana acuma se prezinta bine.Se lasa pe spate,poate dormi in el,are cos dedesubt dar nu foarte incapator,nu stiu rotile cat de bune sunt,ca alea se strica cel mai repede,dar la banii astia chiar merita sa-l cumparam ca celalalt se rupsese.Eu am si biberoane si tetine si hainute de la Primii Pasi si vad ca sunt destul de bune.Sa nu cumparati scaunel de la Primii Pasi,baietelul lui prietena mea s-a ridicat cu tot cu ham si la sfasiat,daca nu era langa el pica in cap direct pe gresie,si noi avem scaunel Bertoni,alta porcarie ieftina pe care am dat 1.500.000 si dupa nici o luna s-a rupt inchizatoarea,plus ca se balangane in el,tre sa fiu cu ochii pe ea mereu sa nu cada.


Dory232002


Lya, da este acelasi model ca al Codrutei, numai ca difera culoarea, este rosu cu gri, nu stiu cate kg. are dar este ft usor si bine manevrabil.
La-m luat din Carefour, este la oferta : 900.000 lei


aissa

Cel de la oferta din Carrefour (la 900 mii sau cat e) difera putin fata de cel din Cora de 1,500,000, am impresia ca asta din Carrefour nu are cos de bagaje. Asa e Dory? Eu parca asa am retinut, oricum si mie imi pare rau ca luasem deja altceva cand l-am vazut in Carrefour pe asta la 900.

Cristina si ghighiloi


Dory232002

Aissa, are cos de bagaje,este mai micut, dar este, eu ma obisnuisem cu cel mare de la carutul celalalt.Am pus poze cu el in albumul fotografii iunie 2006.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

quote:
Alegere carucior
Guguluff
Ce carucior ma sfatuiti sa iau pt. fetita mea de 2 luni. As vrea cam multe: sa fie si mai usor, si usor de manevrat dar rezisent in acelasi timp. Si pretul sa nu fie prea mare, normal. Ma gandeam sa aleg intre Primii Pasi si Baby Care. Poate imi spuneti din experienta ce si cum ca sa nu raman cu el in drum.



noi o plimbam de la 6 sapt. intr-un carucior Bertoni, Mini Cruiser, cu landou - nu mai stiu exact cit a costat, ieftin in orice caz. Si bblisa pare destul de multumita. :)
In plus, e ushor: pot si eu sa-l iau pe sus cind cobor/urc scarile la scara blocului.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Carucior??
Madi
Buna. Sunt o viitoare mamica in cautare de carucior si as avea nevoie de sfaturile unor mamici/tatici cu experienta. Acum sa va spun cam ce am eu in cap: am vrea un carut pe care sa il putem folosi din prima luna, dar care sa nu fie landou si sa nu fie nici exagerat de scump (ne gandem undeva in jur de 5 mil maxim). Eu sunt mica de statura, deci mi-ar trebui un carut relativ usor de manevrat si nu foarte greu, care sa se faca si sport.
Astept sfaturile si sugestiile voastre si va multumesc.



corina30tg
Sunt pe piata multe caruturi accesibile si foarte bune. Eu am folosit unul marca Baby Care, care este fff bun. Au mai multe modele, chiar si sport, care au diferite pozitii in functie de varsta copilului. Uite si un link: http://www.babycarero.netfirms.com/carucioare.htm
Nastere usoara!


ella1975
Buna. si eu sunt tot o viitoare mamica si, desigur, ma gandesc sa achizitionez un carucior pentru bebe. Mai am o fetita si pentru ea am avut un carut de la NEo Nato, foarte bun. Depinde foarte mulr de anotimpul in care se naste copiul. daca e nascut iarna, poate fi scos pana in primavara in brate afara, optand ca dupa primele luni, cand e deja marisor, sa cumperi unul conform modelului clasic (nu landou).Daca il nasti vara, da , poti achizitiona si unul gen landou. Parerea mea este ca mai bine cumpar un lucru scump dar de calitate.Succes!!!!


Madi
Multumesc Corina.

Tu ai folosit caruciorul BabyCare de la inceput? Ai avut probleme cu el (roti care s-au stricat etc)?

Mergi la inceput