Prietenii cei mai buni - cainii

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Pai rasele nordice in general sint mai greu de educat. Necunoscatorii zic... ca-s ciini prosti! Cel mai neadevarat!

Iti spun acum despre Malamuti, dar cred ca in mare parte este valabil si pt. Samoyed si Husky.

Sint ciini f. inteligenti, dar si f. independenti. Foarte inteligenti si pentru ca nu s-au "jucat" oamenii cu genomul lor, incrucisindu-i in nestire pt. obtinerea rasei, dar si pentru ca altfel nu ar fi supravietuit in conditiile grele de la "mama lor" de acasa. Sint independenti, deci trebuie sa te impui de la bun inceput, sa stie clar care este "alfa" al haitei, ciini in general considerind familia umana ca pe o haita. Daca il lasi sa "ti se suie in cap", atunci el va conduce casa, si pe tine, si pe ceilalti membri ai familiei.

Fiind inteligenti, se si plictisesc repede daca incerci sa-i inveti diverse lucruri repetind acelasi si acelasi lucru. Deci, incearca sa-l inveti ce vrei tu prin joaca, variind metodele de exersare. De exemplu, eu il invatasem pe Lutis (cel mai mare) sa stea unde-i spun eu fie recompensindu-l (ca deh, asa e mai usor, nu?), apoi, cind a inceput sa ceara recompensa fara sa stea cit ii ziceam eu, am schimbat: ii spuneam la ureche "pisica", si era in stare sa sara ca din pusca in cautarea pisicii, chiar daca nu era niciuna prin preajma, dar eu imediat ii ziceam: "nu! sezi!", iar daca ma asculta il laudam. Asa ca ii placea si asta. Intii se uita la mine cu coada okiului, sa vada parca daca vorbesc serios si chiar am vazut o pisica, apoi astepta sa vada daca-i zic "sezi!", si daca-i ziceam, acolo inlemnea, dar se uita la mine cu coada okiului, asteptind sa-l laud. Maaaare jmeker!

Kelly m-a surprins in repetate rinduri cu mai multe lucruri, dar o data, tin minte ca era pe hol si rodea de zor la un pesmet mare. Eu tocmai ieseam pe balcon si ea, hop, isi ia pesmetul in gura si top dupa mine. O vad si ii spun pe un ton dur: "du pesmetul la loc, altfel nu iesi pe balcon!". Ma asteptam sa trebuiasca sa o duc eu ca sa-si lase pesmetul in castronas (ideea era sa nu faca firimituri in living), dar ea pur si simplu s-a intors spasita si a iesit pe hol, a lasat pesmetul jos, apoi a intrat din nou in living, si a venit pe balcon. M-a lasat pur si simplu masca!

Lutis facea alte smecherii. Cind ieseam cu ei pe stradutele de linga casa noastra, la inceput o tulea sa mai miroasa si el prin jur, sa vada "stirile", noutatile zilei. Era si un mic spatiu viran, unde se cam aruncau gunoaie, in care ei stiau ca nu aveau voie sa se bage, nici macar sa se apropie. Si el, ce se invatase sa faca: se ducea fix acolo, amusina destul pina sa-l vad eu (ca doar trebuia sa ma uit si dupa Kelly, nu?), iar cind il zaream si strigam la el si ma vedea ca ma si indreptam spre el, ce crezi ca facea? Se oprea din amusinat si se aseza in pozitia de , cu yrechile lasata pe spate, blegi, de parca mama, ce se chinuia el de zor sa faca... kk. Si, spre rusinea mea, m-a cam dus de nas o vreme, pina cind mi-am dat seama ce facea el de fapt...

Hai, ca m-am lungit si poate ca am cam si batut cimpii. Imi cer scuze daca te-am plictisit...



Simina & Andrei (Deiutzu) & Raluca

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities
Noi 3, cu Raluca in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Nu, nu, Siminaf, mai zii, ca-mi place ..

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Adi, esti o draguta. Uite, am sa incerc sa-ti copiez aici un pasaj din cartea aia cu Malamutii, cel la care mie imi dau lacrimile de cite ori il citesc........
Numai mai asteapta-ma un pic, ca e greu cu 2 copii mici, dintre care unul sugarel...



Simina & Andrei (Deiutzu) & Raluca

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities
Noi 3, cu Raluca in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Despre unul dintre autorii cartii "The New Complete Alaskan Malamute", de Maxwell Riddle & Beth J. Harris.


"Beth J. (Finder) Harris is one of dogdom's distinguished ladies, also one of its most active. From infancy, her interest in purebred dogs was fostered by her family. The dogs of Ms. Harris's Beowulf's Hilltop are renowned for their outstanding temperament and quality, both in the show ring and in obedience competition.
As a small child in New Hampshire, she was introduced to Arctic dogs through Lorna Demidoff's Siberian Huskies of Monadnock Kennels. During the mid-fifties, Ms. Harris had the opportunity to meet the famous dog driver Stuart Mace of Snowmass, Colorado, and his approximately two hundred dogs when she moved for a brief time to nearby Carbondale. Undeniably, her life changed at the very moment Stuart confronted his dogs, raised his arms, and said: "Sing, boys!". Two hundred sled dogs raised their muzzles to the sky as a deafening "Arctic choir". Having suddenly "fallen in love", she knew that sled dogs had to be a part of her life."

Deocamdata atit. Voi reveni cu "file de poveste" miine. Adevarul e ca-mi face mare placere sa-mi amintesc, pentru mie ei au fost viata mea ani de zile, iar cind m-am despartit de primul sot, daca nu erau ei sa ma sustina psihic, sigur as fi avut o cadere nervoasa.



Simina & Andrei (Deiutzu) & Raluca

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities
Noi 3, cu Raluca in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Simina, eu nu ma grabesc niciunde, oricum. Cand ai timp sa scrii, ca eu citesc cu placere. Oricum, si daca ne hotaram sa ne luam, o sa mai dureze o vreme. Va trebui sa vorbesc cu vecinii de complex sa vad daca i-ar deranja un caine, sa imi dea in scris treaba asta, apoi sa mergem la crescatori, sa vedem mai multi "parinti" si apoi sa ne hotaram la o pereche care se pregatesc sa aiba catei si sa ne inscriem pe lista. Daca suntem acceptati de crescatori, va trebui sa asteptam sa se nasca cateii si apoi sa vedem daca intre ei se afla unul cu o personalitate care sa ni se potriveasca. E o adevarata tevatura, de parca ai vrea sa pleci in spatiu ...

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Fetelor, inca astept raspunsuri legate de cum educi un pui. Cat e de usor si cat timp ia. Si cat de mare nevoie e sa socializeze cu alti caini?



"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Scuze ca n-am mai dat pe aici, dar am intrat cam rarut in ultimele zile.

De educat pui, se poate si cu profesor, dar cam costa. Eu personal i-am educat pe toti 3 singurica. Cu comenzi si cu ceva pedepse, ca doar nu-s chiar ca si copiii, sa inteleaga ce le explici. Desi, inteleg ei multe...

Mai greu a fost cu luatul de pe jos, de pe strada, mai ales ca in Ro nu stiam pe unde zace otrava. Dar si cu asta am rezlvat, cam dur, e drept, adica cu lovit pe lateralul botului (nu in fata, sa-i "strici" nasul). Si vreau sa-ti spun ca nu luau ai mei de pe jos, de pe strada, nici friptura sa fi fost! Dur, veti spune, dar asta am aplicat-o dupa ce masculul, primul, a papat de prin parc otrava si era sa-l pierd. Am tras de el de la 3 luni la 4 luni jumatate! Adica aproape o luna jumate!!! Si nimeni nu i-a dat nici o sansa. Doar eu... Si dupa aia am zis ca gata, ori ii altoiesc bine, ori poate ii pierd! Din doua rele, am ales-o pe cea mai putin rea.

Apoi, mai aveam eu o chestie: cind erau mici si faceau boacane, ii muscam de ureche pina scinceau de durere. Niciodata pina la singe, doar blanitza imi raminea in gura. Dar erau puii mei dragi si foarte curatei. Si mai apoi, cind crescusera mari, daca mi se parea mie ca nu vroiau sa asculte pe strada, ma duceam linga urechea lor si clantaneam din dinti si astia, saracii, lasau repede urechile pe spate si coada intre picioare, de ziceai ca-i maninc, nu alta!

O mare greseala am facut insa in educarea lor: de comoditate ii lasam liberi, fara lesa, cind ii scoteam afara, pe stradutele de linga casa mea. Ii controlam doar din voce, eu stind in mijlocul zonei in care aveau voie. Niciodata nu au trecut de limitele acelei zone. Insa, invatati fiind fara lesa, cind mergeam cu ei inparc, trageau ca disperatii, de le iesea sufletul. Asta e, daca ii invatasem prost, adica fara lesa... In rest, daca mergeam la doctor sau in vizita, cu transportul in comun, stateau f. cuminti in lesa, ba chiar cel mare si cu botnita (nu pentru ca ar fi muscat, ci pt. c asa cerea legea). Doar pe drumul spre parc, fiindca il cunosteau, nu aveau rabdare si credeau ca nu au nevoie de lesa, de aia si trageau asa de tare.

Nu e greu sa-i educi, trebuie doar sa nute lasi moale niciodata in fata catelului, altfel va prelua el/ea conducerea.

Succes!






Simina & Andrei (Deiutzu) & Raluca

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities
Noi 3, cu Raluca in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Subiect initial: "Vreau sa pastrez un caine vagabond"
postat de ponicid, 12/01/2006, 08:01:14


Acum vreo luna va intrebam ce caine sa imi iau. Aveam un maidanez in curte, mostenit de la constructia casei, pe care l-am dat cuiva sa-l duca departe. Ei bine, maidanezul s-a intors si mi-e tare mila de el. Am hotarat in familie sa-l pastram insa mi-e foarte frica pentru sanatatea copilului. O sa-i fac cusca si o sa-l tin in curte dar trebuie sa-i fac toate vaccinurile si tratamentele pentru a nu constitui un pericol pentru copil.
Deci, cum trebuie sa procedez?

Daniela



raspuns postat de tomecica, 12/01/2006, 08:37:31

Primul pas ar fi sa-l duci la un cabinet veterinar sa vezi daca e sanatos , si sa-l vaccinezi [medicul va sti cu siguranta ce trebuie facut].

luminita



raspuns postat de diana904, 12/01/2006, 09:19:41

Daniela, si eu din timpul constructiei casei m-am pricopsit cu o maidaneza. Cind ne-am mutat, cel mic avea 8 luni. Am deparazitat cateaua, am vaccinat-o, am castrat-o...I-am facut cusca, dar nu a vrut deloc sa stea acolo, asa ca i-am amenajat un loc la intrarea in beci. In casa nu intra decit in ajunul Anului Nou cind e perioada petardelor, se sperie f tare (am citit ca ar fi f periculoase ptr ei aceste sperieturi), dar sta in holul de la intrare. Cel mai bine e sa chemi un veterinar care sa-i faca vaccinurile si deparazitarile periodic, se zice ca e bine ptr copii sa creasca cu un animal in preajma.



raspuns postat de filofteia, 12/01/2006, 10:12:09

Si noi la tara avem tot un caine de pripas... L-am luat de mila in curte pentru ca il bateau toti... Vreau sa va spun ca Adi cand era mic ii baga pietre in nas si in gura... un caine tare destept si cuminte... Daca il duci la un veterinar si ii faci vaccinurile nu este nici o problema... eu cred chiar ca un caine de acest fel este mai atasat...



raspuns postat de Victoria, 12/01/2006, 11:12:46

Eu am " mostenit" 3 maidanezi....I-am pastrat, am chemat veterinarul si i-a deparazitat si vaccinat antirabic, au custi si totul e ok. Unul, insa, a fost calcat de o masina ( a iesit din curte) si ne-a parut tare rau dupa el.

Pana ajunge veterinarul la tine, poti lua de la orice farmacie veterinara CESTAL ( sau orice alt medicament de deparazitare interna) - vezi ca sunt calculate pentru o greutate de 10 kg, daca e mai mare sau mai mic adaugi/scazi, si i-o dai intr-un cubulet de parizer sau putin pateu - o inghite direct, eu asa fac. Tot la acele magazine gasesti si Frontline - o solutie cu care il dai pe ceafa si ii mor purecii/alte insecte parazite. Dozajul il afli tot la magazin.
Vaccinul antirabic se face, parca, o data pe an.In rest, fiind maidanez, nu mai are nevoie de alte vaccinuri - daca a trecut de stadiul de pui, nu mai face parvoviroza.

O sa vezi, o sa va fie recunoscator , si bun paznic pentru casa - maidanezii nu musca, in general, dar fac mare scandal cand vin persoane straine.

V



raspuns postat de daniella4, 12/01/2006, 17:50:19

Ponicid, bine faci ca adapostesti maidanezul. In general se spune ca pisicile se ataseaza de case, iar cainii de oameni. Daca spui ca s-a intors inseamna ca v-a placut pe voi, noii proprietari...asa ca poate fi inceputul unei prietenii frumoase, evident dupa deparazitare si toate celelalte!!

Daniella4

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

Lemoni,

Sper sa nu aiba probleme cu soldurile la greutatea pe care o are,noi am tinut-o pe a noastra pana la 1 an si 5 luni nu mai mult de 32kg, ca tare zbuciumata mai era.
Sarea de nebuna,si imi era ca la aterizare o cadea aiurea,si isi rupe, deplaseaza ceva. Ca tare scumpi sunt medicii veterinari si medicatia pe aici.Ai grija la urechi, sa verifici din cand in cand,au tendinta de infectare.
Mersi mult, ne bucuram de goldenita foarte mult,mai putin cand o apuca rosul papucilor si altele, da acum cel putin la varsta de 1 an si 7 luni e mai calma,nu mai distruge chiar asa de multe.
Sa creasca mare si sanatos al vostru si sa va aduca numai clipe fericite in viata voastra.

Nati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Am auzit ca se mai calmeaza dupa doi ani, al meu e cuminte pot sa zic numai problema cu plimbarea o avem sa speram ca o sa ne ajute orele de dresaj .
Fetele sunt mai finutze si mai slabutze avem si noi una pe strada si al nostru e monstru pe langa ea.
La dresaj mergem chiar la tipul de unde l-am cumparat si nu ne-a zis nimic ca e ceva in neregula cu catelul ,ma gandesc ca daca ii se parea ca e prea gras ma facea atenta.
Va tin la curent ce mai invatzam sambata.
O zi buna

Mergi la inceput