Credeti ca exista ingeri?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns baicualina spune:

sant de acord cu Elise!
adrienne cand vb despre ingeri e vb de suflet!
si sufletul oricat ai incerca nu poti sa-l definesti in termeni tehnici!
pentru ca e o bucatica primita in dar de la Dumnezeu!

nu te supara pe mine!
iti doresc o zi buna!

Alina
mamica de Diana aproape 6luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

Adrienne, eu cu placere ti-as raspunde la (multe din) intrebarile care le-ai pus, dar sa stii ca nu sunt sigura ca te vei lamuri prea mult. Pentru ca a crede in existenta ingerilor este tot o chestiune de credinta, nu ? Ceea ce stiu eu despre ingeri am primit la randul meu tot prin credinta, din Biblie si apoi de la cineva mai avansat in credinta. Ori ceea ce pentru mine este convingere si Adevar, pentru tine pot fi doar aberatii/fantasmagorii/simple presupuneri, asadar daca ma pui sa-ti aduc dovezi ca este asa cum spun, eu asta nu pot sa fac, tocmai ca este o chestiune de credinta si nu de lucruri palpabile/demonstrabile.

DEci daca in conditiile astea vrei sa afli raspunsul, asa cum stiu eu ca stau lucrurile, spune-mi si eu iti raspund cu placere.

pe.se. sa stii ca eu sunt injinera si tot pragmatica .

_

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Bineinteles!si pentru cei care nu prea cred in Dumnezeu recomand cartea lui Andrei Plesu - Despre ingeri

ilenutza si bb victor - 22 dec ( el e ingerashul meu pe pamant)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl_mi spune:

eu cred in ingeri. Pe noi ne sustin tot timpul. Si stiu ca i-am vazut in cele mai negre momente ale vietii mele.si in acelasi timp stiu ca l-au ajutat pe copilul meu.Medical nu avea cum sa mai existe!Real , traieste si e bine si-i multumesc lui Dumnezeu!
CRED CU TARIE CA EXISTA INGERI!
sa nu va indoiti niciodata de existenta ingerilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

Asa cum cred si in existenta lui Dumnezeu, pe care nu l-am vazut, cred si in existenta ingerilor, atat buni cat si rai.

It is not enough to be good. You must be good for something. You must contribute good to the world. The world must be a better place for your presence. And the good that is in you must be spread to others. In this world so filled with problems, so constantly threatened by dark and evil challenges, you can and must rise above mediocrity, above indifference. You can become involved and speak with a strong voice for that which is right.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunda spune:

Adrienne, esti analista si programatoare ( asta a fost haios...) si ai dreptate sa iti pui toate aceste intrebari! Sunt intrebari ce ne vin intotdeauna in minte cand nu ne putem multumi cu "crede si nu cerceta"! Banuiesc ca nu esti credincioasa, dar ar fi pacat daca numai cei credinciosi si-ar pune astfel de intrebari ...Uite, eu sunt credincioasa, chiar foarte, dar pe mine nu m-au multumit intotdeauna raspunsurile date de religia mea, pe care mi-o iubesc din suflet...

Raspunsuri la intrebarile tale au dat, sau au incercat sa dea, multi dintre adevaratele genii ale omenirii, uite, da curand am citit o carte extrem de interesanta a lui Stephen Hawking, unul dintre cei mai mari fizicieni ai timpurilor noastre ...Se numeste "A Brief History of Time:From the Big Bang to Black Holes", eu o am in germana, dar banuiesc ca a aparut si in Romania. Si el, ca si Einstein, pe care in multe din cartile lui il citeaza, au incearcat sa dea raspunsuri la intrebarile ce framanta omenirea de cand ea a aparut, daca imi pot permite eu sa fac un mic rezumat , incearca sa explice Universul nostru intergand si explicand ideea de divinitate existenta unui "Dumnezeu"...

Cat despre "Angelogie" = "stiinta" ingerilor, s-au scris si exista mii si mii de carti, in toate limbile si culturile acestui pamant ..."Inger" vine din grecescul "àngelos" = mesager (al lui Dumnezeu) ...Ei se spune ca sunt "trimisi" mesageri divini, ce au ca rol sa ne ajute, sa ne ocroteasca in viata ...In culturile crestine de multe ori ei sunt reprezentati cu aripi, dar nu intotdeauna ...Biblia noastra este plina de intamplari despre ei. Dar si Islamul ii "cunoaste", de exemplu "el-karrubyan" s-ar putea traduce ca "Cherubim" sau Heruvim la noi, si inseamna "acela ce sta in apropirea lui Allah" ...Budistii ii numesc "Bodhisattvas", fiinte ce au ajuns la desafarsire, rupand lantul reincarnarilor nemaifiind necesar sa se incarneze pentru ca au ajuns la iluminare...

Ingerii sunt reprezenati in povesti, poezii, tablouri, sculpturi, din cele mai vechi timpuri ale omenirii, ca fiind cei ce ii ajuta pe oameni si ii insotesc pe tot parcursul vietii lor...Trebuie numai sa ne dam seama, sa acceptam, ca noi, oamenii, nu suntem numai materie, carne, atomi, dar si energie, suflet si divinitate , si atunci vom simti nevoia, ca si tine, Adrianne, sa ne intrebam, sa aflam, si cautand, vom gasi raspuns la intrebarile noastre ...

Cei ce sunt credinciosi, cei ce STIU si SIMT deja acea particica de divinitate ce exista in FIECARE dintre noi, au insa, cred eu, un drum mult mai usor de facut, iar RUGACIUNEA este un drum, o sansa extraordinara...

Una dintre fete povestea despre o fetita cu cozi, caruia ii simteau prezenta in casa...Poate, cred eu, ar fi bine sa va rugati pentru sufletul ei, cine stie de ce este ea acolo...

Sper sa nu credeti ca vorbesc prostii...si daca da, imi pare rau, nu vreau sa supar pe nimeni aici, este, intr-adevar, un subiect extrem de delicat...

noapte buna,

Mirunda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rozina spune:

Si eu cred in existenta ingerilor printre noi, cred ca ne ocrotesc, de multe ori am luoat hotarari la care nu ma gandeam si care mi-au influientat in mod placut viata. In primul rand cred ca m-au ocrotit de viitorul fost sot care de nenumarate ori a incercat sa imi faca rau, (este o poveste lunga de cca 6 ani si trista)dar ingerul meu pazitor ma ajutat sa plec de acolo si acum sunt impreuna cu un om minunat vita mea sa schimbat radical in urma unei hotarari care cu siguranta nu am luoato singura pentru ca imi erea foarte teama de viitorul fost sot. Si intodeauna simt ca ceva, cineva, bun ma protejeaza. Fericiti sunt cei ce cred. Toate cele bune Rozina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pdelia spune:

DA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana_b spune:

Da, si as fi vrut sa si votez, dar nu stiu unde, nu gasesc nici un Vote.

Diana si Mircea (2.01.2004)

www.freewebs.com/bbianfeb2004" target="_blank">Pagina bebelusilor de ianuarie-februarie 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Diana, pe prima pagina a subiectului, primul post. Selectezi raspunsul dorit.

Coraly si bebe Sergiu

poze 1 an

Mergi la inceput