Credeti ca exista ingeri?

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui cortexia

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu


Si ingerasii celorlalti copii care nu sunt scutiti de accidente ce faceau, erau la bere sau in pauza de masa?

Ingerul copilului omorit in masina pe autostrada pe cind taica-su ajuta un alt accidentat unde era?
Ingerii copiilor morti prin tomberoane abandonati de mame ce fac?
Ingerii copiilor rapiti si violati si omoriti pe unde umbla?
Ingerii copiilor arsi de vii sau morti de foame prin Africa sau cu SIDA pe unde sunt, trag mita de coada?



Dar poate ca ar muri inca si mai multi copii daca nu ar sta de paza ingerii lor.


Adica ingerii sunt cam ca si niste agenti de paza, sa inteleg? Angajatii unei firme de " bodyguarzi", care asigura "linistea si ordinea", dar ... 'mai sunt si incidente", deh!

Cam asa ceva reiese ...

Ori are fiecare ingerul sau pazitor, ori doar unii dintre copii?... Pe ce criteriu? Unii copii au noroc si scapa de belele majore, deci au inger pazitor bun, altii au accidente si mor, au boli incurabile si mor (uneori in suferinte greu de imaginat) si inseamna ca au un inger mai ... indolent?

Asta e adevarul crud si intristator: copiii se nasc, unii traiesc cu noroc bine mersi, altii au ghinioane dar cum-necum scapa, iar altii mor... sau se chinuie... Care logica ne duce la ingerul pazitor, ca nu prea inteleg?...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cortexia spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604

Adica ingerii sunt cam ca si niste agenti de paza, sa inteleg? Angajatii unei firme de " bodyguarzi", care asigura "linistea si ordinea", dar ... 'mai sunt si incidente"> Cam asa ceva reiese ...
Ori are fiecare ingerul sau pazitor, ori doar unii dintre copii, sa zicem... Pe ce criteriu? Unii copii au noroc si scapa de belele majore, deci au inger pazitor bun, altii au accidente si mor, au boli incurabile si mor (uneori in suferinte greu de imaginat) si inseamna ca au un inger mai ... indolent?

Asta e adevarul crud si intristator: copiii se nasc, unii traiesc cu noroc bine mersi, altii au ghinioane dar cum-necum scapa, iar altii mor... sau se chinuie... Ce concluzie logica ne duce la ingerul pazitor, ca nu prea inteleg?...



Nu vreau ca acest subiect placut sa devina iar prilej de inghionteli.

Vreau doar sa iti raspund cu alte intrebari: conform logicii tale, dar rasturnata, oamenii de nimic (raufacatori, viciosi...) ar trebui sa moara instant la un moment dat? Si daca da, cind anume? Din ce moment, de la ce grad de "murdarire" incep oamenii sa merite sa moara?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cortexia spune:

Si ca sa raspund intrebarii topicului, nu doar sa ma bucur de ce scriu alti useri: da, cred in ingeri; lumea mi s-ar parea ingrozitoare daca mi s-ar revela cumva ca ei nu exista. Nu am avut experiente sensibile legate de prezenta lor sau poate nu mi-am dat seama. Nu stiu daca ar trebui sa pun in seama hazardului anumite mici accidente care ar fi putut deveni tragedii, desi premisele anuntau consecinte catastrofale.

Dar poate ingerii nu se manifesta intotdeauna spectaculos: poate ne dau atitea semne, cite avem nevoie pentru a-i percepe.

Si inca ceva: de ce ei ar trebui sa arate ca in picturile renascentiste, ca niste copilasi golasi, dolofani si cu aripi? E o imagine caricaturala, total depreciativa din punctul meu de vedere. De ce ar trebui sa ARATE in vreun fel? E de ajuns ca exista :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Eeei!Daca oamenii ar fi convinsi ca exista ingeri sunt convinsa ca ar avea alt comportament!
Motive:
-ar avea in vedere judecata unei fiinte superioare;
-ar intelege ca exista un univers in care sunt alte valori;
-ar avea avantajul fanteziei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui cortexia

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604

Adica ingerii sunt cam ca si niste agenti de paza, sa inteleg? Angajatii unei firme de " bodyguarzi", care asigura "linistea si ordinea", dar ... 'mai sunt si incidente"> Cam asa ceva reiese ...
Ori are fiecare ingerul sau pazitor, ori doar unii dintre copii, sa zicem... Pe ce criteriu? Unii copii au noroc si scapa de belele majore, deci au inger pazitor bun, altii au accidente si mor, au boli incurabile si mor (uneori in suferinte greu de imaginat) si inseamna ca au un inger mai ... indolent?

Asta e adevarul crud si intristator: copiii se nasc, unii traiesc cu noroc bine mersi, altii au ghinioane dar cum-necum scapa, iar altii mor... sau se chinuie... Ce concluzie logica ne duce la ingerul pazitor, ca nu prea inteleg?...



Nu vreau ca acest subiect placut sa devina iar prilej de inghionteli.

Vreau doar sa iti raspund cu alte intrebari: conform logicii tale, dar rasturnata, oamenii de nimic (raufacatori, viciosi...) ar trebui sa moara instant la un moment dat? Si daca da, cind anume? Din ce moment, de la ce grad de "murdarire" incep oamenii sa merite sa moara?


Pai, moartea "instant" e mai putin inspaimantatoare ca un in lungi chinuri.
Ce spun eu e ca nu e nici o legatura intre curatenia omului si pataniile lui in viata: unii sunt ticalosi si o duc bine-mersi, altii sunt ticalosi si le merge rau, altii sunt buni si le merge rau, in fine altii sunt buni si le merge bine.
Adica, toate combinatiile sunt posibile. Nu am gasit nici o relatie de dependenta intre valoarea spirituala a unui om si parcursul vietii sale pe pamant.
Si-atunci, de ce as crede in acel inger pazitor care, teoretic, face diferenta, si creeaza o astfel de relatie.

Aa, poate c-o exista o relatie si nu o "vad" eu, sau nu se "vede" in general. Nu neg asta.

Personal, sunt foarte sceptica in ceea ce priveste prezenta ingerilor in viata noastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu
Si ingerasii celorlalti copii care nu sunt scutiti de accidente ce faceau, erau la bere sau in pauza de masa?

Ingerul copilului omorit in masina pe autostrada pe cind taica-su ajuta un alt accidentat unde era?
Ingerii copiilor morti prin tomberoane abandonati de mame ce fac?
Ingerii copiilor rapiti si violati si omoriti pe unde umbla?
Ingerii copiilor arsi de vii sau morti de foame prin Africa sau cu SIDA pe unde sunt, trag mita de coada?

Poate copilul tau a avut noroc chior. Si data viitoare nu m-as baza ca sta ingerul de paza.


dar tu unde erai?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu
Si ingerasii celorlalti copii care nu sunt scutiti de accidente ce faceau, erau la bere sau in pauza de masa?

Ingerul copilului omorit in masina pe autostrada pe cind taica-su ajuta un alt accidentat unde era?
Ingerii copiilor morti prin tomberoane abandonati de mame ce fac?
Ingerii copiilor rapiti si violati si omoriti pe unde umbla?
Ingerii copiilor arsi de vii sau morti de foame prin Africa sau cu SIDA pe unde sunt, trag mita de coada?

Poate copilul tau a avut noroc chior. Si data viitoare nu m-as baza ca sta ingerul de paza.


dar tu unde erai?




Da' tu, conchita, unde erai?
Da' eu pe unde naibii umblam?
Ce legatura incerci tu oare sa faci?

Ce importanta are unde era cristoiu si care e legatura cu existenta ingerilor??

Fa-ma sa pricep, te rog :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sileriki spune:

Buna ce mai faceti ?
Care mai e viata voastra ?
Ieri am fost intr-un cimitir sa il caut pe un unchi de al meu care nu mai e de 10 ani
eu nu am fost niciodata acolo , nici la inmormantare
aveam o pace sufleteasca am intrat cu verioasa mea , si il cautam picioreale mele au fost duse direct la el , nu se vedea numele lui , era peste el o coronita cand l-am ridicat mi s-a facut pielea de gaina ,
va zic ca sufletul deschis ceva m-a dus acolo , ceva ce nu pot explica
sa fiti iubite de ingerii cu picioarele pe pamant si foarte fericite pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Buna,draga Sileriki ,eu n-am citit (inca) topicul,dar am intrat fiindca am vazut ca ai postat tu si,pt ca te-am mai citit la alte subiecte si am vazut ce suflet mare si frumos ai tu,am venit sa-ti dau o floare .

(Unchiul tau poate ar tb pomenit la biserica,o milostenie,o coliva,vedeti voi.)

Sa ai parte numai de ingeri buni,te imbratisez!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sileriki spune:

Multumesc Katya pt cuvintele frumoase sa stii ca asa o sa fac referitor de unchiul meu .
Stii eu nu ma simt nimic mai special decat ceilalti oameni , atat ca imi place sa imi ajut semenii , si daca cu o vb buna , toate aceste lucruri marunte te ridica
Ma simt bine asa cum sunt cu tot ce e in viata mea , altfel nici nu pot sa imi inchipui ,
Multumesc pt floricica si eu iti transmit urarile mele cele mai bune si calde , si cred ca si TU esti un om la fel de cu suflet mare si bun , te pupici

Mergi la inceput