Credeti ca exista ingeri?

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Da cred.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Aveam cinci ani si nu puteam dormi intr-o noapte asa ca m-am gandit sa verific ce-mi face papusa favorita pe care o culcasem pe un fotoliu apropiat de pat .Cand am dezvelit-o,papusica mea a inceput sa planga ca un bebelus .Am luat-o in brate si a inceput sa rada ca un bebelus .
Dupa multi multi ani am dat nastere unei fetite (acum are aproape 12 ani) care mi-a plans exact ca si papusa din copilarie ,papusa de care uitasem demult si de care mi-am amintit in momentul in care mi-am tinut pentru prima data in brate fiica.O fi fost vis,o fi fost revelatie?!Nici acum nu stiu dar e ciudat cum un episod intamplat la acea varsta mi-a revenit in minte dupa 22 de ani si cum fetita mea nou nascuta semana,plangea si radea ca papusa aceea.
Altadata eram cu unul din verii mei in casa matusii noastre si spuneam povesti si ne amuzam cand,cu un zgomot puternic,a cazut biblia de pe unul din rafturile de sus ale bibliotecii fara ca nimeni sa nu o atinga,fara sa fie curent in camera,nimic.
La 17 ani am trecut printr-o intamplare nefericita si,asa cum gandeam in momentul acela,mi-am dorit sa mor si chiar am fost in moarte clinica.In "calatoria" mea spre "lumea cealalta" o voce m-a intrebat ce caut acolo si sa ma intorc inapoi ca nu e timpul meu inca si cu senzatia de prabusire,mi-am revenit.O fi fost ingerul meu?O fi fost Dumnezeu?Nu stiu....
Sunt sigura ca exista ingeri dupa cum sunt sigura ca exista si demoni!Si pe acestia din urma i-am simtit intr-o noapte...Aveam senzatia ca ma sufoc si nu puteam deschide nici ochii si nici gura sa tip,ma simteam grea si auzeam cum in jurul meu dansau si urlau niste aratari si imi era extrem de cald .Ma chinuiam sa-mi fac semnul crucii si nu-mi puteam misca mainile.Am reusit intr-un final sa imi fac cu limba in cerul gurii si totul a incetat ca prin minune iar eu eram transpirata ca iesita de sub dus.Bunica mea mi-a spus ca am avut noroc atunci ca puteam muri .

.............................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyonise spune:

Rectificare. Am spus ca nu am vazut niciodata ingeri materializandu-se. Astazi ma gandeam ca s-ar putea sa ma insel. Poate va amintiti "Intalnire incerta cu un inger" ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Nu cred pana nu vad. Si pana acum nu am vazut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenac81 spune:

Uneori e mai bine sa nu ajungi intr-o situatie in care sa fie necesar sa-i vezi. Adica intr-o situatie critica aproape de moarte...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happymum spune:

da, cu siguranta.


viitoare sper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adialex spune:

soacra mea a murit la 2 ani dupa ce m-am casatorit; am iubit-o f mult, ne intelegeam f bine; in tot timpul asta ma chinuiam sa fac un bb, isi dorea f mult un nepotel; nu a fost sa fie, nu s-a intamplat cat timp a trait; la fix o luna dupa ce a murit, am visat-o intr-o noapte(prima data dupa moartea ei) am fost sigura , in vis, ca a venit sa-mi spuna ca o sa fac un copil; nu mi-a zis nimic, doar s-a uitat la mine atat de profund, incat am stiut;m-am trezit convinsa ca o sa avem un copil; la inca o luna dupa, am aflat ca sunt gravida; a fost ca o minune;
ma uit cateodata la fetita mea si descopar multe gesturi identice cu ale soacrei mele, pe care alexia nu vazut-o niciodata; pana si sotul meu a observat; e destul de ciudat, nimeni din familie nu mai are aceleasi gesturi ca ea, nu avea de unde sa le vada; si sunt convinsa ca ea este acolo si o vegheaza
da, sunt convinsa ca exista ingeri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns notquiteso spune:

Da, sunt mai mult decat convinsa ca exista. Stiu ca am mai spus asta odata, insa intre timp convingerea mea s-a intarit.
N-am auzit niciodata voci care sa ma sfatuiasca sa fac una sau alta, nu am avut vise cu ingeri, insa cumva STIU ca ei sunt cu noi.
Acum cateva luni, incepusera sa se intample tot felul de lucruri in casa. Mai ales in baie. Lucruri care cadeau de la locul lor, usa de la baie care se deschidea sau se inchidea din senin ( e adevarat ca broasca era usor stricata) lovindu-ma destul de tare cateodata.
La inceput mi-a fost foarte frica, insa intr-o seara m-am enervat si am zis cu voce tare: ia mai lasati-ma in pace. hai, gata.. ajunge!
M-am rugat ca tot ceea ce nu vine de la Dumnezeu, sa plece din casa noastra. Si asa a fost. Nu m-a mai deranjat nimeni.
Vorbesc cu ingerul meu pazitor, cu ingerul pazitor al fetitei mele, si cred cu tarie ca ei ne protejeaza.
Stiu ca Dora este miracolul meu, si ca daca n-ar fi fost protejata, n-as fi avut-o acum. Au fost foarte multe momente in care as fi putut sa o pierd..Slava Domnului ca nu s-a intamplat asa!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_edi spune:

am facut liceul in falticeni.cum nu eram din oras am stat 2 ani la internat.intr'o seara am adormit mai devreme ca de obicei...nu stiu exact ce s'a intampalt in acea zi dar oricum am adormit suparata.am auzit un zgomot la un moment dat;intre somn si realitate am zis ca e din camera vecina,sau ca a cazut ceva in camera noastra.ceva m'a facut insa sa privesc automat la fereastra in timp ce gandeam chestiile astea.in momentul ala am vazut o chestie alb-transparenta care se indrepta de la geam catre usa,devenind din ce in ce mai transparenta...pana cand a disparut.nu reusesc nici acum sa inteleg ce a fost,ce s'a intamplat, dak am visat sau chiar am vazut.oricum parea atat de real...si albi sunt ingerii, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

si eu cred ca exista, dar nu cred ca se materializeaza...
un verisor primar a murit cand avea 10 ani.. a avut ciroza.
de atunci, in fiecare seara si oridecate ori am nevoie de ajutor, ma rog la Dumnezeu si la el, pentru ca am fost si sunt convinsa ca e acolo, printre ingeri. Am motive sa cred ca m-a ascultat, asa ca.. da, cred. Exista!

Mergi la inceput