Credeti ca exista ingeri?

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Ba se materilizeaza, ma rog, termenul nu e tocmai potrivit, dar cam asta ar fi.
Sunt oameni care au o relatie stransa cu ingerii lor pazitori, pe care ii vad, cu care vorbesc, etc.
Este ceva ce imi doresc si eu, si sper ca intr-o zi sa imi pot vedea ingerul, pe care, de altfel l-am auzit, si a carui prezenta am simtit-o de nenumarate ori.

Crinuta si Rayan











Fara Dumnezeu nimic nu e.

www.muntelesfinteitreimi.ro/Ianuarie%202009.htm" target="_blank">Muntele Sfintei Treimi- Mesajul Duhului Sfant din ianuarie 2009




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Si eu cred ca exista ingeri.ei sunt mereu in preajma noastra, ne ajuta, ne sfatuiesc. Doar ca poate de multe ori suntem prea surzi ca sa le auzim sfaturile.

Cu multi ani in urma, intr-o iarna friguroasa si cu multa zapada, mergeam intr-o seara in vizita la mama.Eram singura, mergeam pe trotuar linista, cand la un moment dat mi-a strafulgerat in cap o idee, am perceput-o ca si o propozitie pe care eu mi-o spuneam "fa un pas la dreapta". Din reflex am facut pasul. La o secunda, a inceput sa se pravaleasca zapada inghetata, plina de turturi de gheata de pe acoperisul casei pe langa care tocmai treceam. Am tresarit speriata si cand m-am intors si am vazut ce putea sa imi cada in cap m-am ingrozit. De atunci stiu cu siguranta ca am un inger pazitor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stanescu spune:

Nu. De ce sa existe ingeri si nu si Mos Craciun, unicorni si alte vietati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cici spune:

Citat:
citat din mesajul lui Stanescu

Nu. De ce sa existe ingeri si nu si Mos Craciun, unicorni si alte vietati?

Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

Daca Mosul n-a venit anul asta pe la tine, nu inseamna ca nu exista!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cons spune:

mandyksch Posted - 08/01/2009 : 13:00:24
--------------------------------------------------------------------------------
Si eu cred ca exista ingeri.ei sunt mereu in preajma noastra, ne ajuta, ne sfatuiesc. Doar ca poate de multe ori suntem prea surzi ca sa le auzim sfaturile.

Cu multi ani in urma, intr-o iarna friguroasa si cu multa zapada, mergeam intr-o seara in vizita la mama.Eram singura, mergeam pe trotuar linista, cand la un moment dat mi-a strafulgerat in cap o idee, am perceput-o ca si o propozitie pe care eu mi-o spuneam "fa un pas la dreapta". Din reflex am facut pasul. La o secunda, a inceput sa se pravaleasca zapada inghetata, plina de turturi de gheata de pe acoperisul casei pe langa care tocmai treceam. Am tresarit speriata si cand m-am intors si am vazut ce putea sa imi cada in cap m-am ingrozit. De atunci stiu cu siguranta ca am un inger pazitor.
-------------------------------------------------

Povestea ta seamana mult cu a mea. Era vara, stateam la bloc. Cred ca gateam o supita si am observat ca nu am verdeata. Fiind piata f.aproape de blocul meu (cir.150m) am dat o fuga pana acolo. In timp ce am iesit din scara blocului s-a pus o vijelie foarte puternica. Mergand pe aleea ce ducea spre piata am observat 2 tineri care se pupau de mama focului. Nu ii deranja vijelia. Eu in spatele lor, mi-am propus sa-i depasesc. Parca imi tot zicea cineva ,,Hai odata!" I-am depasit, dar nici la 5-6 pasi facuti in fata lor am auzit o bubuitura foarte puternica, cand m-am intors sa lesin. In spatele lor a cazut o placa de pe acoperisul blocului.

Nu stiu daca exista ingeri, dar mie imi place sa cred ca ei exista.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucah spune:

exista.nu intru in detalii .. eu am avut doua accidente de circulatie groaznice (demne de youtube) si in mod ciudat desi am fost in ambele dati persoana cea mai expusa am scapat fara nicio zgarietura. ma gandesc insa ca d-zeu are vreun plan cu mine si stie el de ce nu m-a lasat sa mor. am avut momente de disperare in viata si in crizele cele mai mari de plans m-am gandit si l-am strigat pe bunicul meu care a murit cand eram foarte mica. o fi sau nu subconstient nu stiu, insa stiu sigur ca in acele clipe am simtit cum ma cuprinde cineva si m-am linistit aproape instantaneu. e o senzatie foarte ciudata de liniste care ma cuprinde


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nikoleta20 spune:

ingerii sunt trimisi de Dumnezeu sub diverse forme,poti fii chiar tu un inger...poate ca nu toti ingerii sunt fara de pacare...insa raman ingeri...Dumnezeu decide iertarea pacatelor lor si ei raman tot ingeri...ganditi-va ca la cata rautate este in lume,daca nu ar fii ingeri langa noi...nu am putea supravietuii...
am trecut acum 2 ani printr-un eveniment extrem de neplacut,era sa mor intoxicata cu monoxid de carbon,in acea seara dormeam cu sora mea mai mare si cu nepotica mea ce avea doar 2 ani...o rasfatata ce nu se dezlipe de mama-sa,dar sa mai si doarma fara ea...in acea seara ca un facut nu a vrut sa doarma cu noi,ci cu mamaie(mama mea),si asa a si facut,a adormit si nu a mai venit langa mama ei in acea seara,cu toate ca inca sugea.pe la 5 dimineata m-am trezit brusc din somn dupa un vis f "frumos" in care imi aparea un camp cu flori si soacra mea(decedata)ma chema sa imi arate cava intr-o fantana...m-am trezit si eram extrem de extenuata,am reusit sa cobor din pat si am facut numai 3-4 pasi ca am si cazut jos,nu stiu cum si cand,dar tata a iesit din baie si m-a gasit lungita in dreptul usii care era...culmea deschisa...si eu nu stiu sa o fii deschis-o...am ajuns la spital n stare extrem de grava si dr.mi-au spus k am avut mare noroc k am scapat,ca sansele erau 8/10 ca sa nu supravietuiesc...foarte promitator...sora mea este si ea ok deoarece au trzit-o imediat si au scos-o afara...tinand cont k ea nu intrase in criza...eu aproape eram in coma...pana a venit salvarea eu eram intepenita si era plina de zgarieturi provocate de mama care,disperata incerca sa imi tina gura deschisa pentru a nu imi inghiti limba...au fost momente de groaza pt ei si ma bucur ca s-a sfarsit bine...la cateva zile dupa acest incident am fost la imnormantarea unui prieten care murise culmea,intoxicat cu monoxid de carbon...si acum,la 2 ani de la eveniment,vad la stiri cazuri si ma gandesc,daca nu eu am deschis usa...cine a facut-o?si cine m-a trezit din somnul mortii???asadar...or exista ingeri???

http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Mommy&year=2009&month=2&day=26&babycount=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SmaraldEufro spune:

Nu se stie cu certitudine daca exista ingeri sau Dumnezeu,dar ceva-ceva exista in anumite momente din viata.Fie ca esti credincios sau ateu tot ai parte de acestea numindu-le minuni sau ghinioane.Dealungul secolelor am tot evoluat si ne-am tot schimbat.Subiectul este discutabil,interpretabil si nedemonstrabil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dinora77 spune:

Ingeri...exista cu siguranta. Cu aceeashi siguranta cu care strig tare shi raspicat ca exista Dumnezeu. Fiecare din noi am avut momente shi intimplari care ne vb de existenta a ceva ce e mereu prezent linga noi. Exista oameni insa care cred shi oameni care refuza sa creada in aceasta prezenta.


Dino

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui dinora77

Ingeri...exista cu siguranta. Cu aceeashi siguranta cu care strig tare shi raspicat ca exista Dumnezeu. Fiecare din noi am avut momente shi intimplari care ne vb de existenta a ceva ce e mereu prezent linga noi. Exista oameni insa care cred shi oameni care refuza sa creada in aceasta prezenta.

Dino


Poti sa strigi cit de tare si raspicat vrei, ca asta nu demonstreaza absolut nimic.

Eu as vrea sa cred in dumnezeu si ingeri, dar nu prea cred. Cred in energie, in noroc si ghinion, in influentarea lucrurilor prin proiectii mentale, in presentimente (mai precis intr-o legatura mai "desteapta" cu lumea care te face sa "simti" anumite lucruri). Cred ca exista ceva ce nu cunoastem prea bine in noi si in exterior, dar nu cred in ingeri si demoni, rai si iad si un dumnezeu cu barba alba atent la toate.

Mergi la inceput