Prematurii-esentele tari se tin in sticlute mici!3

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

SARBATORI FERICITE TUTUROR!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Madalina si eu am avut tot hipertensiune de sarcina. Oricum multzam de incurajari.

Ana Maria si Victor Stefan (15 12 2004)

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoleta raducu spune:

HRISTOS A INVIAT!
Sal'tare fete frumoase..Venim si noi in clubul vostru...Am si eu o printesica..Daria Sofia..nascuta pe 1 februarie 2006..cu 2250 sosite acasa...apgar 9..47 cm...iar acum la aproape 3 luni avem aproape 5 kilograme..fara citeva grame...
A mers binisor pina acum..dar acum nu stiu ce a apucat-o,ca taree prost papam..sper sa ne revenim curind..Voi ati avut hopuri la papica???
pt toate esente tari..si mamicile lor...


Nicole si Daria Sofia

""Dumnezeu ne poate darui lucruri mari si negraite, dar noi ne ocupam de nimicuri "

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abriana spune:

Buna fetelor,
si eu sunt o manmica de "februarie".
Am nascut-o pe printesa mea Briana,in maternitatea din Brasov pe 8 februarie 2006, la 34 saptamani, APGAR 9, cu 2600 gr si 40 cm.
DPN ar fi trebuit sa fie 18 martie 2006.
Am depasit multe probleme - apneea de prematuritate, infectia cu Stafilococ ( culeasa de amandoua din maternitate )etc., si chiar daca am scazut mult in greutate dupa nastere, pana la 2100gr, la 1 luna am avut 3100gr, iar la 2 luni 4800gr.
Acum avem 10 sapt, 5150 gr si 55 cm.
SUNTEM MARI !!!!!!!
Nicole, si noi pana cand am implinit 2 luni am mancat de am rupt, avea la 2 luni 4800, dar parca cineva a tras o linie si de atunci mancam mult mai putin ( aprox. 600 ml/zi). Cred ca fetitele noastre au considerat ca au recuperat bine si de acum o iau mai usor, dar sigur.

Va pupacim pe toate si va dorim SANATATE MAXIMA.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Bine ati venit Nicole si Mona!! Ne bucuram ca sunt bie comorile voastre! Nu am inteles foarte bine daca fetele doar papa mai putin sau iau in greutate mai prost. Eu imi amintesc ca dupa venirea din maternitate bebe manca foarte mult si asa a tinut-o pana la doua luni. La inceput lua si 400 de grame pe saptamana. Dupa care a intrat intr-un ritm normal. Si nici in greutate nu a mai luat asa de mult.

Eu l-am alaptat exclusiv pana la 7 luni si inca il mai alaptez (acum e greu sa-l intarc pe smecher). Chiar voi pune din nou evolutia greutatii si lungimii lui.

Nastere 1.9kg 42 cm
1 luna 2.5kg, 47 cm
2 luni 3.8 kg 49 cm
3 luni 4.5 kg
4 luni 5.4 kg 57 cm
5luni 5.8 kg 60 cm
6 luni 6.3 kg 63.5 cm
10 luni 8.2 kg, 71 cm
12 luni 9.2 kg, 75 cm
15 luni 10.4 kg 81 cm

Dupa cum vezi ritmul a incetinit la un momemnt dat dar s-a mentinut sustinut si in lunile mai mari cand copiii nascuti la termen o iau mai usor. Acum e ok, chiar am intalnit copilasi de varsta lui chiar sunt mai micuti. Iar ca dezvoltare psihomotorie de la 7 luni cand a stat in fudulet a fost foarte bine. Merge foarte bine de la 11 luni. Acum este la faza incapatanarilor.

Ana Maria si Victor Stefan (15 12 2004)

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

poze de acum
http://pg.photos.yahoo.com/ph/preoteasaanita/my_photos

Ana Maria si Victor Stefan (15 12 2004)

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_lucia spune:

Intram si noi aici sa va spunem Hristos a Inviat!
Sper ca va mai amintiti de noi, bebe Alberto (nascut la 32 de saptamini) are acum 8 luni jumatate si ne laudam cu 10 kg si 76 cm, baietel mare, ce mai!! Sta singurel in fund si in picioare de minuta pune deja pasi, avem 4 dintisori si mincam in continuare fff. bine!
Dorim toate cele bune la "esente" si mamici,
Dana Lucia si Alberto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lidiadanaila spune:

Salutare , salutare...am venit si noi in Bucuresti dupa paste....ne-am reluat treburile , serviciu ...eu lucrez si pe 1 mai...toate au intrat in normal. L-am vazut pe VICTOR al ANEI- MARIA....SUPER sa-ti traiasca sanatos si norocos !! O sa punem si noi niste poze noi la sfirsitul lunii mai cind face Dragos 2 ani - ce mai trece timpu' !!!! Poate mai intra pe la sectiunea nostra si PAPADIE sa ne mai spuna ce face , dar mai ales cum s-a intimplat sa nasca din nou prematur - as mai face si eu unu' dar parca nu as mai vrea sa fie asa mic- . In rest noi suntem bine nazdravani dar sanatosi . Va pupam pe toti !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Nicole, Mona, bine ati venit

Si Vladut fix la 2 luni nu a mai vrut sa manince bine timp de aproape o luna. Daca ajunsese la 800 ml inainte de 2 luni, fix dupa vaccinul de 2 luni a inceput sa faca toane, si a incetat sa manince bine mult timp. Am citit ca poate fi reactie la vaccin..

Papadie sa iti traiasca Sofia, sa creasca repede mare si frumoasa si sa iti aduca o multime de bucurii!

Ana Maria cred ca pentru bb2 trebuie sa te gindesti ca se poate sa fie tot prematur, pentru a considera the worst case. Iti urez sa te hotarasti si sa nu fie prematur! Eu cred ca merita..

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Poze de la Mot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PELATIA spune:

Buna!
Sunt fericita ca am gasit un asemenea subiect,au fost zile cind am fost disperata,si nu am putut schimba o vorba cu nimeni
Sunt mamica de doi baietzei gemeni,nascutzi la 29 de sapt+ 1zi,Oliver
a avut 1.230 si Felix 1.315kg.Am trecut prin momente groaznice,mai ales ca puteau fi evitate,daca nu se folosea forcepsul la nastere.
Ei sunt bine acum,reactioneaza,sunt veseli ,rid,pedaleaza,sunt incintazi de ,,,teatrul de papusi,,facut zilnic,vorbesc pe limba lor,sunt fericitzi.Eu sunt disperata,am fost sa-i cintaresc ieri si am impresia ca sunt micutzi pt virsta lor.Felix are6.550 si Oli 5.880.Oli a inceput sa refuze laptele.Oli e mai micutz decit Felix,intotdeauna a avut probleme cu digestia.In spital timp de 2 luni a mincat de la mine,dar foarte putzin,dar am reusit sa-i fac rost de lapte matern donat.Dupa ce a fost introdus pe formula,au inceput problemele.Voma si pe nas si pe gura,,,refluxul,,era mai mult decit un calvar si pt mine si pt el.Am schimbat LAPTELE,am urmat tratament cu ,,ranitidina,,SI TOT DEGEABA.Disperata am decis sa-i introduc solide pe la 3.5luni ,suc de morcovi,si apoi pe la aproape 4.5 luni supa de legume,piure,cereale.Starile de voma au disparut,dar acum ducem lupte ,,titanice,,pt ca nu mai vrem lapte. Nu stiu ce sa zic mai ales ca FELIX termina 200ml la o masa si maninca si mincare,iar Oliver daca ia 100-120ml,cu urlete,proteste si diverse strategii.Disperata i-am dat supa,piure si lapte cu orez(PUDDING RICE).Astea le maninca cu placere dar eu sunt terminata ca refuza laptele.
Aici sistemul medical lasa de dorit,astept pina duminica si daca persista situatzia ,ma duc la ,,urgentza ,,la spital cu el,ca numai acolo gasesc si eu un pediatru cit de cit capabil.Eu nu am putut sa ma duc acasa cu ei,pt ca am asteptat sa-mi vina pasaportul cu viza,si am fost paralizata aici 1 an si 5 luni,iar acum trebuie sa astept nu stiu cit si pt ei,ca sa le obtin actele necesare plecarii in RO.
Au venit din spital pe 6 ianuarie 2006,de atunci nu le-a fost facuta o analiza,au programare la doctor in luna august,eu simt ca o iau razna pina atunci,sunt ingrijorata ca nu se dezvolta normal.
O sa incerc sa pun niste poze cu ei ,cit de curind,pina atunci va sarut cu drag,mamici si pitici
DIANA

Mergi la inceput